Umaszczenie psa dla jednych jest kluczowe, dla innych kompletnie nie ma znaczenia. Nie brakuje jednak osób, które biały pies fascynuje. W wielu rasach jest to jeden z dopuszczalnych przez wzorzec rodzajów umaszczenia. Niektóre występują jednak wyłącznie w białym kolorze. Poniżej znajdziesz zestawienie tych najciekawszych.
Mały biały pies – maltańczyk
Maltańczyki to jedna z najpopularniejszych i najbardziej poszukiwanych ras w Polsce. Te malutkie zwierzaki wyróżniają się pięknym białym włosem, który bezustannie rośnie.
Ten biały pies słynie z dużej wesołości i radości życia. Dostosowuje się do trybu życia opiekuna, jest bardzo aktywny, inteligentny i chętnie się uczy. Jest długowieczny i raczej nie choruje.
W poszukiwaniu psa zawsze kieruj się przynależnością hodowli do ZKwP. Ze względu na popularność rasy bardzo łatwo o pseudohodowle.
Pies pasterski – biały owczarek szwajcarski
Biały owczarek szwajcarski (w skrócie BOS) to bliski kuzyn nieco popularniejszego owczarka niemieckiego. Jest do niego bardzo podobny – to duży pies pasterski biały.
Białe owczarki słyną nie tylko z bardzo dużej inteligencji, ale także z łagodności i chęci do pracy z człowiekiem. Są polecane dla rodzin z dziećmi oraz dla osób, które poszukują psa do sportu. Jeżeli zdecydujesz się na tego białego psa, pamiętaj, że owczarki wymagają pracy i szkolenia. Lubią także mieć coś do roboty.
Puchaty biały pies – samojed
Samojed jest niesamowicie puchatym i dosyć dużym białym psem z użytkową przeszłością. Został wyhodowany do polowania, strzeżenia dobytku i ciągnięcia zaprzęgów. Obecnie samojedy są przede wszystkim psami do towarzystwa. Ze względu na swoją przeszłość zachowały jednak mocny charakter, dlatego wymagają umiejętnego wychowania i wczesnego szkolenia.
Te uparte psiaki są długowieczne i raczej nie chorują. Zanim kupisz białego psa, musisz jednak pamiętać, że rasa intensywnie linieje i wymaga regularnego wyczesywania. Ten biały puchaty pies zapewni ci sporo sprzątania!
Duży biały pies – polski owczarek podhalański
Polski owczarek podhalański to jedna z pięciu polskich ras, które zostały oficjalnie uznane przez FCI. Nie bez powodu spotykany jest głównie w Tatrach. Na nizinach staje się bardziej podatny na choroby.
Podhalan to biały pies pasterski o stabilnym charakterze. Ma jednak skłonność do samodzielności, bywa także bardzo uparty. Dostosowane do trudnych tatrzańskich warunków, jest bardzo odporny na deszcze i chłody. Nieco gorzej jednak radzą sobie w upałach.
Silny charakter i duże rozmiary sprawiają, że psy tej rasy polecane są raczej doświadczonym opiekunom. Z reguły są dosyć cierpliwe w stosunku do dzieci, jednak ich gabaryty sugerują, żeby uważnie kontrolować wszelkie kontakty międzygatunkowe.
Biały pies o nietypowej sierści – komondor
Komondor to pies, którego nie da się pomylić z żadnym innym. Tego dużego białego psa wyróżnia także specyficzny rodzaj sierści, która jest długa do ziemi i zapleciona w okazałe sznury. Nie bez przyczyny przedstawiciela tej rasy nazywa się psem z dredami.
Komondor to doskonały stróż. Ze względu na mocny charakter i olbrzymią siłę fizyczną wymaga doświadczonego i bardzo stabilnego opiekuna. Jeżeli zaniedbasz jego wychowanie, może okazać się niebezpieczny dla innych ludzi i zwierząt.
Białe psy molosy rasy akbash
Kolejne miejsce na naszej liście zajmują akbashe, czyli duże białe psy w typie molosów. Są przedstawicielami rasy pierwotnej, która w Polsce występuje bardzo rzadko. Najwięcej psów tej rasy zamieszkuje swoją ojczyznę, czyli Turcję. Często pojawiają się także w Stanach Zjednoczonych.
Akbash jest bardzo podobny do innych białych psów pasterskich – polskiego owczarka podhalańskiego i węgierskiego kuvasha. Jest zrównoważony i pewny siebie, ale ma także skłonności do samodzielnego podejmowania decyzji. Wymaga doświadczonego przewodnika.
Biały terrier – west highland
West highland white terrier, czyli popularny westie, to mały biały pies, który ma swoich ogromnych miłośników na całym świecie. Pomimo tego, że wygląda jak pluszowa zabawka, ma charakter typowy dla terriera, dlatego nie można zaniedbać jego wychowania.
Ze względu na swoje gabaryty będzie to piesek idealny dla niedoświadczonych opiekunów. Zdecydowanie jednak nie warto utożsamiać go z kanapowcem. Ma mnóstwo energii, jest inteligentny i zawsze chętny do pracy. Z radością będzie jednak towarzyszył ci także na kanapie podczas oglądania filmów.
Rasy białych psów znajdą się w różnych grupach, np. pasterskich, molosów, stróży, czy typowych zwierzaków rodzinnych. Każda z nich wymaga innego podejścia i ma inne wymagania. Można więc śmiało założyć, że niezależnie od tego, jakie masz wymagania i potrzeby, z pewnością znajdziesz idealnego białego psa dla siebie. Czy któryś z nich szczególnie przypadł ci do gustu?