Owczarek podhalański

Podstawowe informacje o owczarku podhalańskim

Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 60 do 65 cm, psy od 65 do 70 cm;
masa ciała: ok. 50 kg
Szatasierść: długa, gęsta, prosta lub lekko falista na szyi i tułowiu, z kryzą; krótka na głowie, kufie, dole łap; obfity podszerstek
maść: jednolicie biała
Długość życiado 12 lat
Charakterspokojny, inteligentny, czujny, z instynktem stróża

Polski owczarek podhalański w klasyfikacji FCI należy do grupy I, która jest zbiorem ras owczarków i psów pasterskich (z wyjątkiem szwajcarskich psów pasterskich, używanych m.in. do wypasu bydła). Jak wygląda rasa owczarek podhalański? Zdjęcia pokazują, że to bardzo silny i mocno zbudowany pies o masywnym tułowiu i długim ogonem, który wzorcowo powinien być noszony nisko. Jego głowa jest duża, ale proporcjonalna w stosunku do ciała. Nogi psa są proste i grube z dużymi łapami. Oczy średniej wielkości, lekko skośne, uszy średnie, trójkątne, osadzone na wysokości zewnętrznego kąta oka. Taka charakterystyka owczarka podhalańskiego da ci ogląd na to, czego się spodziewać po zwierzakach.

Waga owczarka podhalańskiego jest dość spora, ważą nawet do 50 kg, mimo że wyglądają raczej niepozornie.

Jaki charakter mają owczarki podhalańskie?

Tak jak wiele psów górskich, pies ten jest przede wszystkim doskonałym pasterzem, którego zadaniem jest ochrona stada przed niebezpieczeństwem ze strony drapieżnika. Jest to więc świetny stróż, który potrafi współpracować z innymi psami. Często przy dużych stadach pracuje kilka psów, które dobrze się ze sobą komunikują. Opinie o owczarkach podhalańskich w tym zakresie są zgodne.

Jaki temperament mają psy rasy owczarek podhalański?

Na halach obecność człowieka nie jest ciągła, dlatego bardzo ważną cechą charakteru tego psa jest umiejętność podejmowania samodzielnych decyzji. To, co doskonale sprawdza się na pastwisku, w warunkach domowych może okazać się nieco problematyczne. Rasa ta nie ma bowiem w zwyczaju czekać ze swoimi decyzjami na aprobatę, a wręcz polecenie opiekuna. 

Cechy idealnego właściciela dla owczarka podhalańskiego

Górskie psy pasterskie rzadko kiedy polecane są do roli zwierząt do towarzystwa. Podhalany w pewien sposób jednak wyróżniają się spośród innych tego typu ras. Mają oczywiście skłonność do dominacji i niezależności, są jednak bardzo spokojne i cierpliwe, szczególnie wobec dzieci. Odpowiednio wyszkolone i socjalizowane owczarki podhalańskie doskonale odnajdą się w roli przyjaciół rodziny. 

Te psy zdecydowanie nie nadają się jednak do mieszkania w mieście i krótkich spacerów na smyczy. Potrzebują terenu do stróżowania. Najchętniej spędzają czas na dworze, ale raczej nie powinny być trzymane w kojcu. Najlepsza dla psa jest sytuacja, kiedy ma on na stałe dostęp do mieszkania i sam wybiera, kiedy chce się w nim znaleźć. To ważny element charakterystyki owczarka podhalańskiego.

Owczarek podhalański to zwierzak, który rozczula wiele osób swoim wyglądem, ale w praktyce to zwierzak, który wymaga naprawdę zaangażowanego właściciela! Pamiętaj, że naturalnie ten pies żył na górskich halach, gdzie strzegł stad przed drapieżnikami i nie nadaje się na typowego kanapowca. 

Owczarek podhalański – poziom aktywności i potrzeby ćwiczeń

Jaki jest poziom aktywności owczarka podhalańskiego? Na pewno spory! Podhalan będzie doskonałym towarzyszem dla miłośników spacerów. Lubi pokonywać długie dystanse i robi to niestrudzenie. Idzie jednak w spokojnym tempie i nie ma skłonności do biegów ani szaleństw. 

Rasa owczarek podhalański uchodzi za najbardziej przyjazną rasę górską ze wszystkich białych owczarków. Jeśli chcesz mieć psa tej polskiej rasy np. jako kompana do długich spacerów, to jak najbardziej możesz się na niego zdecydować. Opinie o owczarkach podhalańskich podkreślają, że to pies dla aktywnych osób. 

Owczarek podhalański – interakcja z ludźmi i innymi zwierzętami

Podhalany to urodzeni stróże. Najważniejsza jest dla nich rodzina. Pilnując stad owiec, często mają okazję odprowadzać zagubione czy odłączone od grupy osobniki. W warunkach domowych świetnie pilnują dzieci, a kiedy maluchy za bardzo się oddalają, szybko odprowadzają je na miejsce. Psy tej rasy uwielbiają czuć się potrzebne. Chętnie okazują uczucia i lubią pieszczoty. 

Jak trenować psa rasy owczarek podhalański? To nic trudnego! Pies rasy owczarek podhalański będzie doskonałym przyjacielem dla świadomego przewodnika, który wie, że potrzebuje on odpowiedniego szkolenia i socjalizacji. Zwierzak ten doskonale dogaduje się z innymi psami (nie tylko ze swojej rasy). Może także mieszkać z kotami i małymi zwierzętami, jeżeli zostanie z nimi odpowiednio zapoznany.  Pamiętaj jednak, że charakter owczarka podhalańskiego może nie być taki łatwy do okiełznania! 

Miej to na uwadze, gdy szukasz informacji o tym, jak trenować psa rasy owczarek podhalański!

Owczarek podhalański na białym tle

Jakie są metody treningowe dopasowane do owczarka podhalańskiego?

Odpowiednie wychowanie, wczesne szkolenie owczarka i odpowiednia socjalizacja to klucz do dobrego życia z nim. Potrzebuje on stabilnego i mądrego przewodnika, przy którym nie będzie miał poczucia, że zawsze musi brać sprawy w swoje łapy. Po przejściu szkolenia zwierzak ten może okazać się naprawdę doskonałym psem rodzinnym. W stosunku do swojego domowego stada będzie wykazywał silny instynkt opiekuńczy. Chociaż nie jest bardzo wylewny, to jednak mocno przywiązuje się do swojej rodziny.

Jak dbać o zdrowie owczarka podhalańskiego?

Rasa owczarek podhalański skupia psy duże, silne i bardzo odporne na trudne warunki atmosferyczne. Podszerstek zapewnia im doskonałą izolację zarówno od gorących, jak i zimnych temperatur. Niestraszne im także ulewne deszcze. Raczej nie musisz się martwić, że najczęstsze choroby rasy owczarek podhalański będą wiązać się z brakiem odporności.

Jakie są najczęściej występujące choroby u owczarka podhalańskiego?

Czy wiesz, jakie są najczęstsze choroby rasy owczarek podhalański? Tak jak większość bardzo dużych psów, ma on pewną tendencję do dysplazji stawów biodrowych i łokciowych. Najlepiej będzie dopasować aktywność psa do jego wieku. Podhalańczyk raczej nie zrobi kariery w agility czy frisbee, jednak długie i zróżnicowane spacery to jego żywioł. Potencjalnym problemem jest także bardzo groźny dla życia psa skręt żołądka. Poza tym, psy te raczej nie cierpią na żadne specyficzne choroby genetyczne. Czasami w rasie zdarza się zapalenie gruczołu trzeciej powieki. 

Pomimo dobrego zdrowia psy te podobnie jak większość psów olbrzymich, żyją krótko. Średnia długość życia wynosi od 10 do 12 lat. 

Owczarek podhalański siedzi na białym tle

Dieta i żywienie – jak dopasować do owczarka podhalańskiego?

Żywienie tej rasy trzeba bardzo dokładnie dobierać do poziomu aktywności fizycznej psa rasy owczarek podhalański. Najlepszym rozwiązaniem będzie dieta BARF, która jednak wymaga odpowiedniej suplementacji i dokładnego przygotowania z pomocą specjalnego kalkulatora. Jeżeli nie chcesz się tego podejmować, możesz z powodzeniem zdecydować się na dobrej jakości karmy komercyjne.

Aby zapobiegać skrętowi żołądka, trzeba chronić psa przed dużym wysiłkiem zaraz po jedzeniu. Możesz rozdzielać posiłki na mniejsze porcje – dwie lub trzy. Nie zapominaj o tej ważnej informacji o rasie owczarek podhalański!

Pamiętaj też, ile ważą owczarki podhalańskie! To sprawia, że potrzebują naprawdę sporo karmy dobrej jakości. 

Jak pielęgnować psy rasy owczarek podhalański?

Sierść psa rasy owczarek podhalański nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Jest półdługa, jednak nie ma tendencji do kołtunienia się. W okresie linienia podszerstek dosyć obficie wypada, dlatego wówczas konieczne będzie częstsze wyczesywanie. Po długich spacerach, zwłaszcza w deszczu i błocie, musisz przygotować psa do kąpieli. Ważne jest to, aby przyzwyczajać go do tego już od szczenięcia. W ten sposób kąpiel nie będzie dla niego stresująca. W dorosłym życiu charakter owczarka podhalańskiego może dać o sobie znać, jeśli nie zadbałeś o takie przygotowanie psiaka!

Owczarek podhalański szczeniak

Wprowadzenie szczeniaka rasy owczarek podhalański do nowego domu

Przy wprowadzaniu szczeniaka owczarka podhalańskiego do nowego domu ważne jest stworzenie dla niego bezpiecznej przestrzeni z legowiskiem, miskami i zabawkami. Ustalenie rutyny dotyczącej posiłków, spacerów i toalety pomoże szczeniakowi się zaadaptować. Wczesna socjalizacja, delikatne wprowadzenie do nowych bodźców i podstawowy trening są również istotne. Ze względu na aktywny charakter rasy ważne jest zapewnienie odpowiedniej ilości ćwiczeń i regularnych wizyt u weterynarza.

Z zasady są to psy, które preferują pobyt na dworze. Warto pozwolić psu, aby samodzielnie wybrał, gdzie chce przebywać. Owczarka nie należy izolować od ludzi, bo negatywnie to wpłynie na jego zachowanie.

Historia i pochodzenie rasy owczarek podhalański

Przodkowie polskich owczarków podhalańskich przybyli do Europy z terenów wschodnich. Dzięki nim rasa jest spokrewniona z innymi górskimi rasami pasterskimi (między innymi pirenejskimi psami górskimi i kuvaszami). 

Historia owczarków podhalańskich nie jest skomplikowana. Psy w tym typie były hodowane na Podhalu od wielu lat. Ich biały kolor pozwalał odróżnić je od potencjalnych drapieżników – niedźwiedzi i wilków.

Pochodzenie i rozwój rasy owczarek podhalański

Pierwsza wystawa, na której zaprezentowano psy rasy owczarek podhalański, miała miejsce w Zakopanem w 1937 roku. Pierwszy wzorzec powstał natomiast w 1938 roku. Prace kynologów przerwała jednak wojna. Dopiero w połowie lat pięćdziesiątych stworzono nowy wzorzec i zaczęto klasyfikować rasę pod kątem konkretnego kierunku rozwoju hodowli. W roku 1967 wzorzec uznała Międzynarodowa Federacja Kynologiczna, w tym właśnie momencie rozpoczęła się właściwa historia owczarków podhalańskich.

Obecność rasy owczarek podhalański w Polsce

Podhalany to prawdziwa duma polskiej kynologii. W naszym kraju działa wiele bardzo dobrych hodowli, w których co jakiś czas na świat przychodzą nowe mioty. Warto poszukiwać takiej prowadzonej w domu (ale tylko zrzeszonej w ZKwP), gdzie:

  • psy mieszkają z rodziną;
  • mają kontakt z dziećmi i innymi zwierzętami. 
Owczarek podhalański stoi na trawie

Ciekawe fakty i rekordy rasy owczarek podhalański

Czego nie wiesz o rasie owczarek podhalański? Oto dwa ciekawe fakty!

  • Poza Polską podhalany popularne są także w Holandii oraz w Stanach Zjednoczonych.
  • Za granicą znane są pod nazwą owczarek tatrzański (Tatra Shepherd Dog).

Znane historie związane z rasą owczarek podhalański

Pod wpływem rosnących w ostatnich latach przed wojną tendencji nacjonalistycznych coraz częściej pojawiało się przekonanie, że Polacy powinni kupować wyłącznie polskie rasy psów. Wpłynęło to na znaczny wzrost liczby hodowli owczarków. Z perspektywy czasu można jednak powiedzieć, że było to rozmnażanie bez żadnego planu hodowlanego. Cechy użytkowe psów znacznie na tym ucierpiały. 

Jaką rolę odgrywają psy rasy owczarek podhalański w pracy i służbie?

Rasa psa owczarek podhalański tradycyjnie służy przede wszystkim do strzeżenia stad i stróżowania. Zwierzęta wykorzystują swój instynkt ochronny do strzeżenia stada i majątku. Choć rzadko używane w roli psów służbowych, ich inteligencja i wytrzymałość mogą być przydatne w specjalistycznych zadaniach. Mogą też pełnić funkcję psów terapeutycznych dzięki swojemu spokojnemu temperamentowi. 

szczeniak owczarka podhalańskiego w koszyku

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje pies rasy owczarek podhalański?

Ile kosztuje owczarek podhalański? Szczenięta tej rasy z rodowodem FCI to obecnie wydatek około 4,5 tysiąca złotych. Ceny są jednak ustalane indywidualnie przez każdego hodowcę i mogą (nawet dosyć znacznie) się od siebie różnić. Szczenięta pochodzące od hodowców o uznanej renomie, z dobrze udokumentowanym rodowodem i po rodzicach, którzy przeszli odpowiednie testy zdrowotne, mogą kosztować więcej. Cena owczarka podhalańskiego w tym wypadku to nawet 6–7 tysięcy złotych.

Jak długo żyją psy rasy owczarek podhalański?

Jaka jest długość życia owczarka podhalańskiego? Psy żyją średnio 10–12 lat. Jako psy dużej rasy są raczej zdrowe, ale mogą mieć predyspozycje do dysplazji stawów. Długość ich życia zależy od genetyki, diety, aktywności i opieki zdrowotnej. Regularne wizyty u weterynarza, zbilansowana dieta i odpowiednia ilość ćwiczeń są kluczowe dla ich zdrowia i długowieczności. Miłość i troskliwa opieka właścicieli również przyczyniają się do poprawy jakości życia i tego, ile lat żyje owczarek podhalański.

Czy rasa owczarek podhalański jest łatwa do szkolenia?

Owczarek podhalański, choć inteligentny, może być trudny do szkolenia ze względu na swoją niezależność. Efektywny trening wymaga konsekwencji, cierpliwości i pozytywnego wzmocnienia. Ważna jest wczesna socjalizacja, aby zapobiec rozwojowi agresji czy nadmiernej nieufności. Owczarki podhalańskie najlepiej odpowiadają na metody nagradzania i potrzebują doświadczonego opiekuna, który umie stanowczo, lecz łagodnie kierować procesem szkolenia.

Czy owczarek podhalański jest odpowiedni dla osób mieszkających w mieszkaniu?

Owczarek podhalański to rasa znana ze swojego dużego rozmiaru i wysokiej aktywności i zdecydowanie nie nadaje się do życia w mieszkaniu. Owczarek podhalański potrzebuje przestrzeni i intensywnych ćwiczeń. To sprawia, że te psy lepiej czują się w domach z dużym podwórkiem. Właściciele muszą być zaangażowani i gotowi poświęcić czas na potrzeby swojego psa. Owczarek podhalański żyjący w małej przestrzeni to cierpiący zwierzak i właściciel zdenerwowany destrukcyjnymi zachowaniami psa!

Owczarek podhalański infografika

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 252, https://www.zkwp.pl/wzorce/252.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 08.06.1988.

Archiwum: kwiecień 2024