Dog niemiecki

Dogi niemieckie często budzą lęk, który wynika z ich nietypowych – bardzo dużych – rozmiarów. Zdecydowanie wymagają one odpowiedniego szkolenia, jednak wbrew pozorom są dosyć łagodnymi i sympatycznymi zwierzakami. Nie wolno jednak zaniedbać ich socjalizacji, ponieważ swojego opiekuna są gotowe bronić w każdej sytuacji. Dla kogo ten pies będzie dobrym towarzyszem? Dowiedz się z artykułu!

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: samice – od 72 do 84 cm, samce od 80 do 90 cm
masa ciała: samice – od 46 do 60 kg , samce od 54 do 90 kg
Szatasierść: krótka, prosta i gęsta, przylegająca do ciała i połyskująca
maść: czarna, żółta, pręgowana, arlekin, błękitna lub merle 
Długość życia8–10 lat
Charaktercierpliwy, przyjacielski, łatwo przywiązujący się do opiekuna

Dog niemiecki – charakter

dog niemiecki na polanie

Ze względu na swoje niebagatelne rozmiary dog niemiecki budzi w wielu osobach lęk – w większości przypadków zupełnie niepotrzebny. Ten olbrzymi pies należy do czworonogów o łagodnym, wesołym usposobieniu. Chociaż w stosunku do obcych wykazuje się rezerwą, przy bliższym poznaniu okazuje się czułym i sympatycznym psem, skłonnym do pieszczot i zabawy. 

Dog niemiecki należy do psów wyjątkowo oddanych opiekunowi. Ten czworonóg ciężko znosi samotność, najlepiej czuje się w towarzystwie ukochanej rodziny. Swojego opiekuna potrafi nie odstępować nawet na krok, co niekiedy, zważywszy na jego rozmiary, może bywać kłopotliwe. 

Dlaczego warto przyzwyczajać doga niemieckiego do samotności?

dog niemiecki głowa

Przez swoje oddanie nie wykazuje chęci do ucieczek. Jednak problemem często okazuje się pozostawienie doga samemu sobie. Pies może stać się nerwowy i próbować niszczyć wszystko dookoła. Ważne jest zatem, żeby już od szczeniaka przyzwyczajać doga niemieckiego do chwil samotności, aby móc w spokoju udać się na zakupy lub do pracy. 

Pamiętaj, by nie krzyczeć na doga

Dog niemiecki ma dużo energii i chęci do zabaw oraz treningów. Jest to pies bardzo inteligentny, które z wielką ochotą szybko uczy się nowych komend i sztuczek. Ważne jest, aby do szkolenia doga niemieckiego podejść ze stanowczością, a zarazem z dużą łagodnością. 

dog niemiecki profil

Przedstawiciel opisywanej rasy nie zaakceptuje bowiem żadnej agresji czy zniecierpliwienia ze strony opiekuna. Krzyki i groźby tylko zniechęcą psa do wykonywania poleceń i zburzą jego zaufanie do właściciela. 

Dog niemiecki to pies aktywny, ale niezbyt mocno

Dogowi niemieckiemu potrzebna jest codzienna dawka spacerów. Nie są to jednak psy, którym zaleca się nadmierną aktywność fizyczną. W okresie wzrostu, kiedy dogi niemieckie są szczególnie narażone na urazy kości i stawów, należy postępować z nimi bardzo delikatnie i unikać intensywnych zabaw ruchowych. Regularne wizyty u weterynarza pomogą rozpoznać, czy układ kostny psa rozwija się prawidłowo. 

Dog niemiecki – zdrowie

dog niemiecki pysk

Dogi niemieckie niestety nie należą do długowiecznych psów – dożywają zaledwie 8-9 lat. Nie są one także zbyt odporne i często dotykają ich różnorodne schorzenia. Do najczęstszych problemów, z którymi się borykają, należy zespół skręcenia i rozszerzenia żołądka. Dogi niemieckie dość często miewają także problemy z układem kostnym, co wynika z ich szybkiego dorastania do bardzo dużych rozmiarów. Nierzadko występują u nich:

  • schorzenia stawów i więzadeł;
  • dysplazja stawu biodrowego i łokciowego;
  • osteochondroza, zwyrodnienie stawów.

Starszym psom zdarzają się nowotwory kości. U dogów dość powszechne są także problemy z oczami (entropion i ectropion) oraz zaburzenia pracy serca. 

Przed zakupem doga znajdź weterynarza

Zanim zdecydujesz się na przygarnięcie doga niemieckiego, miej na uwadze problemy, z którymi może w przyszłości borykać się pies. Nie najgorszym pomysłem jest znalezienie zawczasu weterynarza cieszącego się dobrą opinią. W razie choroby doga będzie umiał mu pomóc. 

dog niemiecki arlekin

Dog niemiecki – wygląd

Pierwsze, co rzuca się w oczy po kontakcie z dogami niemieckimi, to ich wzrost. Nic dziwnego – wielkość w kłębie dorosłego doga wynosi od 80 do 90 cm (samiec) i od 72 do 84 cm (samica), zaś ich waga to około 45-70 kg. Są to zatem naprawdę potężne psy i z pewnością potrafią zrobić porażające wrażenie. Mocna i potężna sylwetka doga niemieckiego koresponduje z jego szlachetną, harmonijną postawą. Pies sprawia zatem wrażenie nie tylko pokaźnego, lecz również eleganckiego i dumnego. 

Jak wygląda dog niemiecki?

Dog niemiecki ma oczy średniej wielkości, o migdałowym kształcie. W większości przypadków powinny być jak najciemniejszego koloru. Dopuszcza się jednak odstępstwa od tej reguły. Jeżeli pies jest błękitnej maści, może mieć jasnobrązowy odcień. Arlekiny mają zaś oczy jasne lub różnobarwne. Uszy psów są wysoko osadzone i wiszące. Jeśli chodzi o ich nos, jest dość szeroki, najczęściej czarny, ale dopuszcza się także:

  • cielisty;
  • plamisty;
  • antracytowy (w przypadku dogów błękitnych).
Dog niemiecki i chihuahua

Umaszczenie doga niemieckiego 

Dogi niemieckie mają krótką, przylegającą i niezwykle błyszczącą sierść, bez podszerstka. Maść czworonogów dzielimy na kilka kategorii:

  • dog niemiecki żółty (od jasnozłocistych po ciemnozłote, z czarną maską);
  • dog niemiecki pręgowany (złote z czarnymi pręgami oraz czarną maską);
  • dog niemiecki czarny (z dopuszczalnymi białymi znaczeniami);
  • dog niemiecki arlekin (biała maść podstawowa z czarnymi, poszarpanymi na krawędziach plamami);
  • dog niemiecki błękitny (z dopuszczalnymi białymi znaczeniami). 

Czasami zdarzają się tzw. szare arlekiny. Nie mogą być dyskwalifikowane, ale nie należą do pożądanych przez oficjalny wzorzec. Ponadto; do czarnych dogów czasami zalicza się ich specyficzną odmianę. Dog niemiecki płaszczowy ma czarny tułów i białą resztę ciała. 

dog niemiecki w wodzie

Dog niemiecki – pielęgnacja

Pielęgnacja sierści dogów niemieckich nie należy do skomplikowanych. Cotygodniowe wyczesywanie luźnych włosów (częstotliwość można zwiększać w okresie linienia, czyli na jesień i wiosnę) w zupełności wystarczy. Ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan oczu oraz uszu psa i delikatnie je przemywać, jeśli to konieczne. 

Dogi niemieckie a skrajne temperatury

dog niemiecki leży na kanapie

Ze względu na brak podszerstka, dogi niemieckie niezbyt dobrze znoszą niskie temperatury. W trakcie trwania wyjątkowych mrozów psy nie powinny przebywać zbyt długo na dworze. Spacery należy zatem ograniczać do minimum. W upalne dni dogi niemieckie powinny natomiast dostawać dużo wody i nie przebywać zbyt długo w dusznym, nasłonecznionym miejscu.

Dog niemiecki i jego odżywianie

Prawidłowe żywienie dogów niemieckich jest niezwykle istotnym czynnikiem w ich pielęgnacji. Do ok. 18 tygodnia życia psy te rozwijają się błyskawicznie, dlatego potrzebują posiłków dostosowanych do ich szybko zmieniającego się organizmu. Można postawić na wysokiej jakości gotową karmę dla dużych psów lub samemu przygotowywać pełnowartościowe posiłki z surowego mięsa i suplementów. 

Szczeniaki doga niemieckiego powinny dostawać posiłki ok. 3 razy dziennie, a z czasem można już zejść do 2 porcji dziennie. Możesz kupić psu specjalne podwyższane miski, aby ułatwić mu prawidłowe trawienie pokarmów. 

Dog niemiecki – hodowla

dog niemiecki szczeniaki

Jeśli chcesz przygarnąć doga niemieckiego, wybierz dobrą hodowlę. Celem hodowców jest czworonóg:

  • odważny;
  • pewny siebie;
  • przyjazny i oddany człowiekowi.

Nie dopuszcza się do rozmnażania osobników agresywnych lub zanadto lękliwych. Niestety, nie brakuje pseudohodowli dogów niemieckich, których nie interesuje dobro zwierząt ani bezpieczeństwo ich otoczenia, a wyłącznie własny zysk. 

Dlaczego to, skąd bierzesz doga, jest tak istotne?

Dogi niemieckie urodzone i dorastające w niesprzyjających warunkach mogą cierpieć na różnego rodzaju schorzenia, wykazywać się nerwowością, a nawet agresją. W przypadku psów tak dużych jest to niezwykle niebezpieczne. 

Jeśli chcesz zapewnić sobie towarzystwo doga niemieckiego o łagodnej i sympatycznej osobowości, warto zatem szukać odpowiedniego osobnika w renomowanych, zarejestrowanych w FCI hodowlach. 

dog niemiecki leży na białym tle

Dog niemiecki – cena

Osoby, które pragną przygarnąć pod swój dach doga niemieckiego, powinny nastawić się na wydatek około 2000-2500 zł. Oczywiście, ostateczna cena zależy od wielu czynników, jak wiek i płeć psa oraz renoma hodowli, z której on pochodzi. 

Dog niemiecki – historia rasy

Przodkami dogów niemieckich były najprawdopodobniej psy gończe (tzw. Hatz und Saurueden podobne mastifom lub chartom). Te zwierzęta zabierano na polowania na grubą zwierzynę. Przodkami mogły być też Bullenbeissery, czyli niemieckie buldogi polujące najprawdopodobniej na byki i niedźwiedzie. Pierwotnie słowo „Dogge” oznaczało po prostu psy silne i potężne. Pojęcie nie odnosiło się do konkretnej rasy. 

Dogi niemieckie i historia tego określenia

Z biegiem lat zaczęto nadawać poszczególnym psom takie nazwy jak English Dogge, Saupacker czy Great Dane – stanowiły one próbę zróżnicowania psów ze względu na umaszczenie, budowę ciała oraz wzrost. Jednak w 1878 r. komitet sędziów i hodowców zakwalifikował wszystkie odmiany w jednej kategorii – dogów niemieckich.

dog niemiecki leży w szelkach

Dog niemiecki – wzorzec

Dwa lata później przyjęto pierwszy wzorzec owej rasy. Pod koniec XIX wieku powstał Deutsche Doggen Club 1888 e.V. Ostatnie modyfikacje wzorca rasy dogów niemieckich wprowadzono w 2012 roku.

Do Polski dog niemiecki zawitał w XIX wieku. Współcześnie można w naszym kraju natknąć się na wiele renomowanych hodowli i licznych miłośników rasy. 

Dog niemiecki – dla kogo? 

Dogi niemieckie mogą być odpowiednie na tzw. pierwsze psy. Oczywiście konieczna jest znajomość wymogów rasy oraz duża doza ciepła i cierpliwości dla tych spokojnych olbrzymów. Dogi niemieckie doskonale dostosowują się do przeróżnych warunków. Mogą zatem żyć zarówno w domu z ogrodem, jak i mieszkaniu w mieście. 

Dogi niemieckie a inne zwierzęta

dog niemiecki arlekin z kotem

Dogi niemieckie lubią towarzystwo innych psów. Dobrze dogadują się także z kotami, szczególnie jeśli już od szczeniaka socjalizuje się je z różnymi zwierzakami. Wiele osób zastanawia się także nad relacją dog niemiecki a dziecko. 

Dog niemiecki i dziecko

Wbrew pozorom dog niemiecki i dziecko to bardzo dobry tandem. Psy tej rasy bardzo lubią towarzystwo najmłodszych, okazują im dużo cierpliwości i łagodności. Oczywiście, dzieci pomimo wszystko powinny przebywać z psami pod ścisłym nadzorem dorosłych. Mimo iż dogi niemieckie są spokojne i potrzebują niezbyt wiele ruchu, są to silne i duże psy. Dlatego niekoniecznie nadają się jako towarzysze osób starszych lub słabszych.  

Dog niemiecki – zdjęcia

Dog niemiecki – ciekawostki

Do znanych osób, które miały lub mają psy rasy dog niemiecki należą m.in. Cameron Diaz, Adam West, Eugeniusz Bodo, Kendall Jenner, James Brolin i Olivia Newton-John. 

Najwyższy dog niemiecki o imieniu Zeus, zmarły w 2014 r., mierzył około 1,118 m i ważył prawie 71 kg. Stojąc na tylnych łapach ten sympatyczny olbrzym mierzył przeszło 2,23 m!

Dog niemiecki infografika

Dog niemiecki to czworonóg, który bardzo dobrze czuje się w towarzystwie dzieci i innych zwierzaków. Jeśli spodobał ci się opis tego sympatycznego olbrzyma i jesteś w stanie pogodzić się z tym, że żyje relatywnie krótko, może być to pies dla ciebie!

dog niemiecki w górach

Bibliografia

FCI-Standard N° 235 / 20.12.2012, https://www.zkwp.pl/wzorce/235.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca 08.10.2012.

Archiwum: kwiecień 2024