Duży pies to zwierzę najczęściej brane pod uwagę przez osoby, które dysponują domem jednorodzinnym i ogrodem. Mają one nie tylko towarzyszyć właścicielowi, ale także ochraniać teren. Faktycznie, duży pies często budzi respekt i zniechęca nieproszonych gości. Co jednak z aspektem rodzinnym? Czy duży pies dla rodziny to dobry pomysł? Wiele zależy od rasy – niektóre większe psiaki uwielbiają dzieci i są bardzo cierpliwe. Zabawa zawsze powinna jednak przebiegać pod okiem dorosłego. Poniżej znajdziesz dziesięć dużych i jednocześnie łagodnych ras psów.
Labrador retriever – duży pies z korzeniami myśliwskimi
Labrador jest psem powszechnie utożsamianym z rodziną i dziećmi. Faktycznie, zwierzaki te są niezwykle łagodne i uwielbiają zabawę. Jednocześnie jest to jedna z najbardziej wszechstronnych ras! Labradory pierwotnie towarzyszyły myśliwym na polowaniach. Ich zadaniem było przede wszystkim tropienie ustrzelonej zdobyczy i przynoszenie jej myśliwemu w nienaruszonym stanie.
Właśnie dlatego labradory to aportery i zabawa w przynoszenie piłki należy do ich ulubionych. Ten duży pies świetnie nadaje się na przyjaciela dla dziecka. Warto jednak pamiętać, że są to psy dosyć masywne, które nadmiarem ekspresji i czułości mogą poturbować malucha. Właśnie dlatego kontakt z mniejszymi dziećmi powinien odbywać się pod nadzorem.
Nowofundland – duży pies o niezwykłej sierści
Wielki pies to niekoniecznie wielki problem. Nowofundlandy zachwycają swoimi rozmiarami! Duży pies tej rasy może ważyć nawet 70 kilogramów, a jego gęste futro nadaje im wizerunek nieco przypominający niedźwiedzia. Czy takie olbrzymy nadają się na psy rodzinne, szczególnie w domach, w których mieszkają dzieci? Jak najbardziej!
Nowofundland to duży pies o niesamowicie łagodnym, wręcz stoickim charakterze i dużej cierpliwości. Ten ogromny pies jest praktycznie pozbawiony agresji, a dodatkowo bardzo czuły i niezwykle opiekuńczy, szczególnie w stosunku do dzieci. Jego gabaryty wymagają jednak ostrożności w kontakcie z maluchami. Ten duży pies może w czasie zabawy poturbować dziecko. Spacery również powinny odbywać się wyłącznie w asyście dorosłego. Wprawdzie ten duży pies nie ma skłonności do ucieczek, jednak ostrożności nigdy dość.
Co ciekawe, duża łagodność i ogromna towarzyskość tych psów sprawiają, że świetnie dogadują się także z kotami. Mruczący futrzak, szczególnie ten, z którym dorastają, może stać się ich najlepszym przyjacielem.
Berneński pies pasterski – duży pies z gór
Berneński pies pasterski, popularnie zwany berneńczykiem, to rasa, która zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność. Są to nie tylko zwierzęta bardzo piękne i wyjątkowo majestatyczne, ale także łagodne i opiekuńcze.
Berneńczyk to duży pies, który świetnie łączy w sobie cechy psa stróżującego z przyjacielem rodziny. Psy tej rasy bardzo lubią dzieci i są w stosunku do nich wyjątkowo łagodne oraz opiekuńcze. Pozostawiając swojego dziecko pod opieką berneńczyka możesz mieć pewność, że nie spotka go żadna krzywda. Jednocześnie ten łagodny wielki pies może całkowicie niechcący przewrócić dziecko, dlatego, tak jak w przypadku wszystkich większych ras, warto zachować czujność.
Golden retriever – duży pies, który kocha piłki
Golden retrievery jeszcze do niedawna były ulubionymi psami rodzinnymi. Szczególnie w Stanach Zjednoczonych ich popularność była wręcz ogromna. Do dzisiaj synonimem reklamy płatków śniadaniowych z lat dziewięćdziesiątych jest uśmiechnięta rodzina z goldenem na smyczy. Obecnie w popkulturze rasę tę zastąpiły border collie, jednak golden retriever nadal pozostaje jednym z najbardziej oczywistych wyborów w kategorii duży pies dla dziecka.
Podobnie jak labradory, goldeny są aporterami. Ich rolą na polowaniu było przynoszenie zdobyczy – najczęściej ptactwa. Właśnie dlatego ten wielki pies uwielbia bieganie za piłką i jest bardzo chętnie do współpracy z człowiekiem – także tym bardzo młodym.
Golden retriever to pies, który uchodzi za stosunkowo łatwego do wyszkolenia. Nie warto jednak zaniedbywać jego socjalizacji, ponieważ pozostawiony sam sobie może popaść w lęki i frustracje.
Biały owczarek szwajcarski – duży pies o pięknym umaszczeniu
Białe owczarki szwajcarskie czasami nazywane są białymi wilczurami. W istocie ich aparycja jest niemal identyczna, jak owczarków niemieckich. To także wielki pies, który przypomina wilka, jego umaszczenie jest jednak całkowicie białe.
Celem wyhodowania białych owczarków szwajcarskich było stworzenie zdrowszej i jednocześnie bardziej rodzinnej wersji owczarka niemieckiego. Efekty są wprost znakomite. Ten duży pies znany pod skrótem BOS, jest bardzo polecany dla rodzin z dziećmi. Owczarki szwajcarskie są jednocześnie aktywne i bardzo czułe. Uwielbiają zabawę i troszczą się o całą swoją rodzinę.
Ten duży pies, którego cechuje duża empatia często wykorzystywany jest w dogoterapii. BOS-y pracują także jako psy użytkowe w różnego rodzaju służbach – od policji i straży granicznej aż po poszukiwanie zaginionych i zmarłych.
Owczarek szkocki – duży pies z kultowego filmu
Owczarek szkocki collie zyskał swego czasu ogromną popularność za sprawą książki i filmu „Lassie, wróć”. Bohaterką historii była suczka właśnie tej rasy, która została w podstępny sposób oddzielona od swojego ukochanego opiekuna – małego chłopca. Dzielny, wierny i wyjątkowo mądry psiak zrobił jednak wszystko, aby wrócić do domu.
W prawdziwym życiu owczarki szkockie także cechuje wyjątkowa wierność swojej rodzinie. Collie to duży pies, który będzie doskonałym towarzyszem zabaw dla dzieci. Jednocześnie jego silny instynkt pasterski nie dopuści do tego, aby na jego służbie maluchy spotkało coś złego.
Owczarek szkocki to bardzo łagodny duży pies. Chętnie bierze w udział w różnego rodzaju zabawach i uwielbia wspólne spacery, jednak zazwyczaj nie ma problemu z wyciszeniem się w domu. Bardzo szybko przystosuje się do różnych warunków i do trybu życia całej rodziny.
Owczarek szkocki to wielki pies, który jest także bardzo inteligentny. Właśnie dlatego jego szkolenie to zazwyczaj sama przyjemność. Niestety, wśród przedstawicieli rasy zdarzają się także osobniki lękowe i pobudliwe, dlatego hodowlę wybieraj rozsądnie i bądź gotowy na ewentualną pracę ze szkoleniowcem.
Dogue de Bordeaux – duży pies o niepowtarzalnej aparycji
Dogi z Bordo to bardzo duże łagodne psy w typie molosa. Ich rozmiary nie powinny cię jednak zwieść – przedstawiciele tej rasy kochają dzieci i są w stosunku do nich bardzo opiekuńcze. Pamiętasz Śliniaka? Ten słynny duży pies z „Rodziny Zastępczej” to właśnie dogue de Bordeaux.
Aparycja psów tej rasy budzi pewnego rodzaju zmieszanie. Z jednej strony ten duży pies wydaje się niezwykle uroczy, z drugiej – ich rozmiar i charakterystyczny pomarszczony pysk sprawiają, że nie zawsze kojarzą się z psami dla dzieci. Tymczasem ten duży pies jest bardzo łagodny i maluchy wprost uwielbia.
Ze względu na rozmiar i wielki upór polecane są raczej osobom, które miały już psa i które wiedzą, na czym polega profesjonalne szkolenie. Ten duży pies wyraża przywiązanie do rodziny i cierpliwość oraz stoicki wręcz spokój są niezrównane. Dogue de Bordeaux nie będzie uczestniczył w szalonych zabawach ruchowych, jednak odpowiedzialnie zaopiekuje się dziećmi i będzie dla nich niezrównanym przyjacielem.
Labradoodle – hybrydowy duży pies
Labradoodle to bardzo ciekawa rasa. Ten duży pies powstał bowiem z połączenia labradorów oraz pudli. Zwierzaki te nie zostały jeszcze zatwierdzone przez FCI jako oddzielna rasa, jednak cieszą się ogromną popularnością w Stanach Zjednoczonych oraz w swojej ojczyźnie – Australii. Co je wyróżnia?
Za twórcę rasy uchodzi Wally Cornen, którego celem było stworzenia psa jednocześnie przyjaznego i mądrego oraz hipoalergicznego. Obecnie ten ogromny pies krzyżowany jest już wyłącznie między sobą a w naszym kraju od ponad dekady funkcjonuje kilka hodowli. Labradoodle to pies pełen energii i nieustannie chętny do zabawy. Jest także bardzo inteligentny i niezwykle przyjazny.
Goldendoodle – hipoalergiczny duży pies
Skoro na naszej liście znalazł się labradoodle, nie możemy pominąć także innej hybrydy rodem z Antypodów – goldendoodle’a. Tym razem hodowcy z Australii i Nowej Zelandii postanowili połączyć pudla z golden retrieverem i, tym samym, stworzyć mieszankę najlepszych cech każdej z tych ras. Bardzo ważna, podobnie jak w przypadku labradoodla, była kwestia hipoalergiczności.
Warto przy tym zaznaczyć, że wielkie psy obydwu ras nie są całkowicie wolne od alergenów. Gubią jednak o wiele mniej naskórka niż większość innych ras, a to właśnie on odpowiedzialny jest za alergię.
Goldendoodle (lub w zależności od pisowni – golden doodle) to duży pies, który wciąż nie został oficjalnie uznany przez FCI. Wynika to z trudności, które napotkali hodowcy w kwestii ustalenia jednolitego wzorca rasy. Mimo wszystko są to zwierzaki niesamowicie przyjazne, sympatyczne i kochające. Często pełnią funkcje użytkowe i uczestniczą w dogoterapii.
Największą popularność pieski tej rasy cieszą się w Stanach Zjednoczonych, jednak z powodzeniem można znaleźć je także w naszym kraju. Brak przynależności od FCI (a tym samym do ZKwP) utrudnia jednak znalezienie dobrej i etycznej hodowli.
Czarny terier rosyjski – duży pies ze wschodu
Rosyjskie teriery to bardzo łagodne duże psy rasowe, które dla swojej rodziny są niezwykle łagodne i sympatyczne. Rasa jest na tyle wszechstronna, że można wykorzystywać ją zarówno do towarzystwa, jak i do stróżowania, czy psich sportów.
W przeciwieństwie do innych ras, które znalazły się w zestawieniu, terier rosyjski będzie towarzyszem raczej dla starszych dzieci i nastolatków niż dla maluchów. Głośne dźwięki i gwałtowność dzieci może bowiem powodować, że ten ogromny pies po prostu nie będzie chciał z nimi przebywać. Warto wziąć to pod uwagę, ponieważ nie każdy łagodny duży pies jest odpowiednim rozwiązaniem dla malucha w każdym wieku.
Starsze dziecko będzie mogło aktywnie towarzyszyć w wychowywaniu psa i, na przykład, asystować rodzicowi w zajęciach sportowych. Warto przy tym zaznaczyć, że duży pies rosyjski nadaje się raczej dla doświadczonych opiekunów, którzy mieli już psa i znają podstawy pracy z nim.
Duży pies – którego wybrać?
Duży pies często postrzegany jest jako groźny i kojarzy się przede wszystkim ze stróżowaniem. Tymczasem duża część z nich to doskonałe zwierzęta dla całej rodziny. Ogromny pies to zwierzę, które warto wybierać jednak mądrze, ponieważ nie każda rasa, nawet bardzo łagodna, będzie skora do interakcji ze wszystkimi członkami rodziny
Przede wszystkim pamiętaj, że kiedy duży pies ma kontakt z dzieckiem, trzeba zawsze zachować ostrożność. Duży pies może bowiem przez swoje gabaryty całkowicie niechcący poturbować małe dziecko. Istotne jest także to, aby uważność i łagodność pochodziły z obydwu stron. Warto uczulić dziecko, aby było w stosunku do psa delikatne i nienatarczywe. Pamiętaj, że maluch uczy się stosunku do zwierząt od rodziców, dlatego duży pies powinien być przemyślaną decyzją, której konsekwencje spadną niemal całkowicie na twoje barki.
Spośród wymienionych dziesięciu ras można wybrać taką, która najbardziej odpowiada twoim potrzebom. Duże psy rasowe to jednak nie wszystko. Jako pies rodzinny sprawdzi się także łagodny i duży pies… kundel. Dobrze jednak, aby pochodził z domu tymczasowego i był to ogromny pies przewidywalny oraz o ukształtowanym charakterze.