Biały owczarek szwajcarski

Przy spotkaniu na pierwszy rzut oka możemy mieć wrażenie, że stoi przed nami biały owczarek niemiecki. Jednak już przy pierwszym głębszym kontakcie z tym psem można stwierdzić, że stanowi on całkowicie odrębną rasę. 

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: w przypadku suk – 53 do 61 cm, a w przypadku psów – 58 do 66 cm
masa ciała: od 25 do 40 kilogramów
Szatasierść: sierść jest podwójna, półdługa lub długa, może lekko falować
maść: biała
❤️ Długość życia12 lat
? Charakterenergiczny, przyjazny, podatny na szkolenie, czujny
biały owczarek szwajcarski infografika

Biały owczarek szwajcarski – wzorzec i opis rasy

Do lat dziewięćdziesiątych XX wieku określany jako biały owczarek niemiecki, dopiero w 1991 został uznany za odrębną rasę. Wzorca FCI biały owczarek szwajcarski doczekał się jednak dopiero po ponad dziesięciu latach.

biały owczarek szwajcarski na osiedlu

Obecnie w standardzie rasy znajduje się zarówno owczarek szwajcarski długowłosy, jak i ten o krótkiej sierści. Psy te zaliczane są do grupy pierwszej, czyli psów pasterskich

Białe wilczury to psy stosunkowo duże i masywne. Wysokość w kłębie w przypadku suk wynosi od 53 do 61 centymetrów, a w przypadku psów od 58 do 66 centymetrów. W zależności od płci i cech osobniczych mogą ważyć od 25 do nawet 40 kilogramów. 

Sierść jest podwójna i dobrze przylegająca do ciała, a jedynym dopuszczalnym kolorem jest biały. Chociaż wiele osób wciąż uważa, że istnieje owczarek szwajcarski czarny, jest to błąd wzorca i efekt pracy pseudohodowców. Zarówno w przypadku długowłosych, jak i krótkowłosych owczarków szwajcarskich sierść wcale nie musi być prosta – może lekko falować. 

Sylwetka psa jest proporcjonalna i masywna, kufa nieco wydłużona a uszy szpiczaste. Charakterystycznego ciekawego wyglądu tym psom nadają ich nieco skośne oczy. Budowa ciała psów tej rasy jest podobna do budowy ciała owczarków niemieckich. Zasadniczą różnicą jest jednak brak obniżonego zadu, co sprawia, że biały owczarek szwajcarski jest o wiele mniej narażony na dysplazję stawów biodrowych. 

Biały owczarek szwajcarski – charakter rasy psów

Biały owczarek szwajcarski dwa psy

Biały owczarek szwajcarski jest kuzynem owczarka niemieckiego, dlatego wiele cech charakteru tych dwóch ras pokrywa się ze sobą. Są to psy niezwykle inteligentne, chętne do współpracy z opiekunem i bardzo dobrze reagujące na szkolenie. Tutaj jednak podobieństwa się kończą. Owczarek szwajcarski w przeciwieństwie do swojego niemieckiego przodka został ukształtowany nie po to, aby być psem obronnym, a po to, aby towarzyszyć rodzinie. 

biały owczarek szwajcarski leży na kanapie

Biały owczarek szwajcarski jest psem, który charakteryzuje się wyjątkowo delikatnym i przyjaznym usposobieniem. Dobrze sprawdzi się w domach, w których mieszkają dzieci, dogaduje się także z innymi zwierzętami. Chociaż w stosunku do obcych osób może zachowywać pewien dystans, nie powinien wykazywać się przesadną lękliwością ani agresją. Ważna tutaj jest odpowiednia socjalizacja psa.

Szkolenie owczarka szwajcarskiego

Biały owczarek szwajcarski profil

Psy te mają mnóstwo energii i wymagają od opiekuna dużej dawki ruchu. Będą doskonałymi psami do sportu. Sprawdzą się zarówno w agility, jak i frisbee, jednak ze względu na swoje rozmiary raczej nie powinny uprawiać tych psich sportów wyczynowo. Potrzebują długich i regularnych spacerów, które zagwarantują im mnóstwo bodźców, dobrej zabawy i wysiłku. Nawet duży ogród nie będzie dla nich wystarczającą przestrzenią do spełniania wszystkich potrzeb. 

BOS-y bardzo często pracują w dogoterapii. Chociaż nieco rzadziej niż ich kuzyni z Niemiec, one także wykorzystywane są w pracach takich jak poszukiwanie zaginionych osób. Doskonale sprawdzają się także jako psy ochronne i stróżujące. 

Owczarek szwajcarski biały – zdrowie i żywienie

Biały owczarek szwajcarski zimą

Jest to pies stosunkowo zdrowy. W przeciwieństwie do swojego starszego kuzyna, nie ma opadającego zadu, który znacznie wzmaga ryzyko zachorowania na dysplazję stawów biodrowych. Nie oznacza to jednak, że jest on całkowicie wolny od chorób o podłożu genetycznym.

Biały owczarek szwajcarski może cierpieć na problemy ortopedyczne, w tym na dysplazję łokci. Właśnie dlatego dobrze sprawdź hodowle, które bierzesz pod uwagę podczas wyboru swojego wymarzonego szczeniaka. Dobry plan hodowlany, badania genetyczne i diagnostyczne to działania, które minimalizują ryzyko zachorowania na dysplazję. 

biały owczarek szwajcarski pysk

Jako opiekun szczeniaka ty także masz możliwość stosowania działań profilaktycznych przeciwko dysplazji. Przede wszystkim intensywność treningu powinna być dostosowana do wieku i możliwości młodego psiaka. W okresie rozwoju warto stosować jedynie doraźne i proste ćwiczenia fizyczne. Bardzo ważne jest także zastosowanie odpowiedniego żywienia. 

Owczarki szwajcarskie, tak samo jak inne białe zwierzęta, mogą cierpieć na problemy ze słuchem. Zmorą tej rasy są także różnego rodzaju problemy skórne, takie jak atopowe zapalenie skóry. Właśnie dlatego unikaj podrażnień i do kąpieli stosuj wyłącznie delikatne i hipoalergiczne kosmetyki dla zwierząt. 

Biały owczarek szwajcarski – pielęgnacja

Biały owczarek szwajcarski szczeniak

Stopień pielęgnacji tej rasy uzależniony jest od długości ich włosa. Osobniki długowłose wymagają o wiele więcej zabiegów, które także są bardziej intensywne. Psa należy przynajmniej raz w tygodniu dokładnie szczotkować. Pomaga to unikać powstawania kołtunów, a także pozbywać się martwego włosia i poprawiać krążenie. 

Kąpiele nie muszą być częste i należy stosować je przede wszystkim wtedy, kiedy wyraźnie jest taka potrzeba. Zwłaszcza po długich spacerach, kiedy pies ma kontakt z błotem, liśćmi i innego rodzaju elementami, które warto usunąć z jego futra. Bardzo istotna jest kwestia tego, aby psa po kąpieli dokładnie wyczesać. Białe owczarki mają bardzo gęsty podszerstek. Jeżeli na dłużej zgromadzi się w nim wilgoć może to doprowadzić do rozwoju bakterii i różnego rodzaju infekcji skórnych. 

biały owczarek szwajcarski przechyla głowę i słucha

Już od szczeniaka warto przyzwyczajać psa do czyszczenia zębów. Obecnie w sklepach zoologicznych kupić możesz specjalistyczne szczoteczki oraz pasty, które przeznaczone są do rozpuszczania kamienia nazębnego. Biały owczarek szwajcarski powinien mieć czyste zęby i różowe dziąsła. Jeżeli na zębach widoczne są ślady próchnicy i przebarwienia a dziąsła są czerwone wskazana jest wizyta u lekarza weterynarii. 

Biały owczarek szwajcarski – hodowla

Biały owczarek szwajcarski w parku

Tak jak w przypadku wszystkich innych psów rasowych biały owczarek szwajcarski powinien być kupiony w dobrej hodowli, która zrzeszona jest w organizacji działającej pod auspicjami Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI). W naszym kraju jedynym takim organem jest funkcjonujący od 1938 roku Związek Kynologiczny w Polsce. Decydując się na psa z rodowodem FCI możesz mieć pewność, że będzie on zgodny ze wzorcem rasy psów zarówno pod względem wyglądu, jak i charakteru. 

W internecie bardzo łatwo można natknąć się na pseudohodowców, którzy sprzedają psy pod określeniem: owczarek niemiecki biały. Takie ogłoszenia powinieneś automatycznie ignorować, ponieważ obecnie ta niemiecka rasa nie występuje w białym umaszczeniu. Podobna zasada obowiązuje w przypadku tak zwanych czarnych owczarków szwajcarskich. FCI nie uznaje takiej rasy ani odmiany. Biały owczarek szwajcarski jest oddzielną rasą, której przedstawiciele występują – jak sama nazwa wskazuje – wyłącznie w białej szacie. 

biały owczarek szwajcarski szczeniak siedzi

Pamiętaj, że kupując w pseudohodowli zyskujesz psa jedynie w typie rasy. Nie masz pewności co do jego charakteru, zdrowia a nawet wyglądu. Psów w typie rasy, jedynie przypominających BOS-y, jest mnóstwo w schroniskach i fundacjach – możesz mieć je w domu całkowicie za darmo. 

Owczarek szwajcarski – cena 

Jest to pies, który w naszym kraju zyskuje coraz większą popularność. Dzięki temu powstaje wiele hodowli – zarówno tych profesjonalnych zrzeszonych w FCI, jak i tych całkowicie amatorskich lub należących do różnego rodzaju samozwańczych organizacji wystawiających psom „metryczki” zamiast rodowodów. Właśnie dlatego należy bardzo uważać i zawsze pytać hodowcę o papiery psów. 

Szczeniaki białego owczarka szwajcarskiego z hodowli zrzeszonej w ZKwP to wydatek średnio czterech tysięcy złotych. W pseudohodowlach szczenięta kosztują od pięciuset do tysiąca pięciuset złotych. 

Owczarki białe – historia rasy

biały owczarek szwajcarski siedzi w mieście

Biały owczarek szwajcarski to pies, który wywodzi się bezpośrednio od owczarków niemieckich. Jeszcze w XIX wieku psy tej rasy występowały bowiem w tej odmianie kolorystycznej. Białe umaszczenie spowodowane jest genem recesywnym, co oznacza, że musi on być przenoszony przez oboje rodziców. Owczarek niemiecki biały był pożądany na dworach Habsburgów, miał bowiem dobrze komponować się z sukniami dam dworu. 

Owczarki niemieckie w białym kolorze zostały zdyskwalifikowane w okresie II wojny światowej jako wadliwe. Na pastwiskach miały zlewać się z owcami. Jednak geny recesywne są trudne do eliminacji, dlatego w miotach ciągle rodziły się białe szczeniaki, przez hodowców najczęściej usypiane. Miłośnicy wciąż jednak rozmnażali je niezależnie, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. W 2002 roku wystąpiono o uznanie rasy, a FCI podjęło decyzję pozytywną. 

Owczarek szwajcarski biały – dla kogo?

Biały owczarek szwajcarski z zabawką

Biały owczarek jest psem, który posiada bardzo dużo energii, dlatego najlepiej sprawdzi się w domach osób bardzo aktywnych. Psy te doskonale dogadują się z dziećmi i innymi zwierzętami, a ich przyjazny charakter sprawia, że świetnie nadają się na psy rodzinne. Dystans do obcych czyni z nich z kolei doskonałe psy stróżujące. 

Psy te są podatne na szkolenie, dlatego mogą być kupione przez osoby początkujące. Do ich wychowania potrzeba jednak cierpliwości i konsekwencji. 

Biały owczarek szwajcarski – zdjęcia

Biały owczarek szwajcarski – ciekawostki o rasie

Biały owczarek szwajcarski na łące
  • Pierwszy oficjalnie zarejestrowany owczarek niemiecki, który miał białego dziadka nazywał się Horand von Grafrath. 
  • O uznanie rasy wystąpiła Szwajcaria – stąd określenie „owczarek szwajcarski”.
  • Psy tej rasy dożywają średnio 10-12 lat. 
biały owczarek szwajcarski infografika

Biały owczarek niemiecki nie istnieje. Istnieje jednak biały owczarek ze Szwajcarii. Stanowi on odrębną rasę, która kształtowana była w taki sposób, aby jej przedstawiciele cechowali się łagodniejszym usposobieniem i stabilniejszym charakterem. To doskonałe psy do sportu, wprost idealne dla osób aktywnych. Ponieważ dobrze dogadają się z dziećmi i są stosunkowo łagodne, świetnie odnajdują się w roli psów rodzinnych. Strzegą terenu i chętnie uczestniczą w różnego rodzaju treningach i wspólnych zabawach. 

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 347, https://www.zkwp.pl/wzorce/347.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 04.07.2011.

Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz