Podstawowe informacje o pudlu
Ogólny wygląd | średni pies z charakterystyczną, kędzierzawą szatą; ma wygląd psa inteligentnego, zawsze czujnego i aktywnego, a także eleganckiego i dumnego |
Rozmiar | pudel duży: 18–32 kg, wysokość w kłębie 45–60 cm; pudel średni: do 13 kg, wysokość w kłębie do 45 cm; pudel miniaturowy: 4–7 kg, wysokość w kłębie do 35 cm; pudel toy: 3–4 kg, wysokość w kłębie do 28 cm |
Szata | sierść: lokowata lub sznurowa, obfita, o delikatnej, wełnistej strukturze; maść: jednolicie czarna, biała, brązowa, srebrna lub płowa |
Długość życia | 12–15 lat |
Charakter | lojalny, inteligentny, ułożony; szybko się uczy i lubi towarzystwo |
Pochodzenie | Francja, Hiszpania lub Niemcy |
Użytkowość | pies do towarzystwa |
Klasyfikacja FCI | grupa 9 (psy ozdobne i do towarzystwa), sekcja 2 (pudle); nie podlega próbom pracy |
Pies pudel może być doskonałym towarzyszem dla rodziny, ale ma też rozwinięty instynkt łowiecki. Zwierzak wyróżnia się harmonijną budową oraz kręconą lub sznurowaną sierścią, którą groomerzy formują w różnego rodzaju fryzury. W podstawowych informacjach o rasie pudel ważne jest również to, że występuje ona aż w czterech odmianach, różniących się przede wszystkim wyglądem:
- pudel królewski (inaczej pudel duży), największy spośród wszystkich. Uwagę zwraca długa głowa, oczy w kształcie migdałów oraz smukłe ciało. Charakteryzują się średnią wagą (od 18 do 32 kg) i wysokością w kłębie sięgającą 45–60 cm. Najczęściej występują w umaszczeniach białym, czarnym, srebrnym, płowym, brązowym, morelowym;
- pudel średni jest nieco mniejszy od odmiany królewskiej. W kłębie osiąga do 45 cm i ważą do 13 kg. Jego charakter podobny jest do tego, jaki cechuje większych kuzynów;
- pudel miniaturowy należy już do ras małych. Waga tego psiaka wynosi ok. 4–7 kg, a wysokość dochodzi do 35 cm;
- pudel toy to najmniejszy piesek z rodziny – jego wysokość w kłębie dochodzi jedynie do 28 cm. Odznacza się jednak wielkim charakterem – podobnie jak jego więksi kuzyni.
Jaki charakter mają pudle?
Wiele osób zastanawia się, czy to pies rodzinny, odpowiedni dla nich. Charakter pudli jest naprawdę wspaniały – to inteligentne zwierzęta, których wszędzie pełno. Potrzebują więc opiekuna o odpowiednich cechach.
Jaki temperament mają psy rasy pudel?
Rasa psa pudel jest bardzo kontaktowa i żywiołowa. Każdego dnia wymaga sporej dawki ruchu, a poza tym nie lubi samotności. Jeśli więc przez większość dnia psiak musiałby pozostawać sam w domu, raczej nie decyduj się na pudelka. Pamiętaj także, że czworonogi są dość szczekliwe – w ten sposób wyrażają niezadowolenie.
Cechy idealnego właściciela dla pudla
Z charakterystyki pudla można wywnioskować, jaki powinien być idealny właściciel. To osoba, która:
- jest w stanie zapewnić mu towarzystwo;
- jest aktywna, zdecydowana i cierpliwa;
- jest w stanie pracować z psem, zapewniając mu również wyzwania umysłowe.
Pudel – poziom aktywności i potrzeby ćwiczeń
Poziom aktywności pudli jest bardzo wysoki. To psy bardzo energiczne – uwielbiają spacery i zabawy, potrzebują także ciągłej stymulacji umysłowej. W zamiłowaniu do aportowania przejawia się ich instynkt łowiecki, który bez wątpienia mają. W związku z tym codziennie trzeba będzie poświęcić czas pupilowi. Znudzony może niszczyć otoczenie – charakter pudla nie znosi bezczynności.
Pudel – interakcja z ludźmi i innymi zwierzętami
Z charakterystyki pudli wynika, że te psy to żywe srebro. Stanowią idealne towarzystwo dla rodzin z dziećmi oraz seniorów, którzy jednak muszą zadbać o ich potrzeby związane z ruchem. Lubią być w centrum uwagi i nie znoszą samotności. Pudel bywa też uparty i lubi stawiać na swoim, ale jednocześnie jest łagodny i empatyczny. Przejawia się to w stosunku do innych zwierząt – psów i kotów, a także pozostałych domowych pupili.
Jakie są metody treningowe dopasowane do pudla?
Jak trenować psa rasy pudel, aby wydobyć jego potencjał? Psiaki codziennie potrzebują dużej porcji aktywności fizycznej połączonej z wysiłkiem umysłowym. Wówczas chętniej słuchają swojego opiekuna – do tego stopnia, że przedstawiciele tej rasy uczestniczą nie tylko w wystawach, ale też psich sportach (np. treningach agility lub obedience). Mimo że od lat wykorzystywane są jako psy do towarzystwa, wyhodowane zostały przecież jako psy myśliwskie. Pamiętaj jednak, że kwestia tego, jak trenować psa rasy pudel, powinna zależeć od jego odmiany.
Jak dbać o zdrowie pudla?
Przed adopcją warto zgłębić informacje o rasie pudel. Jakiej opieki wymaga, jak powinna wyglądać pielęgnacja zwierzaka, co wiemy o schorzeniach typowych dla czworonogów? To wszystko musi wiedzieć świadomy opiekun.
Jakie są najczęściej występujące choroby u pudli?
Czy jest to zdrowa rasa? Sprawdźmy, jakie są najczęstsze choroby rasy pudel – na szczęście nie ma ich wiele:
- choroby oczu – a w szczególności zaniku siatkówki.Późno wykryta lub nieodpowiednio leczona choroba może nawet doprowadzić psa do całkowitej utraty wzroku;
- problemy ze stawami – należy więc zawsze dobierać wysiłek fizyczny do możliwości psiaka i nie przeciążać go nadmiernie (zwłaszcza w młodym wieku);
- zapalenie gruczołów łojowych;
- cukrzyca;
- zapalenia dziąseł lub uszu.
To jednak nie wszystko. Wśród najczęstszych chorób rasy pudel trzeba wspomnieć też o dolegliwościach odmiany toy i pudli miniaturowych. Psiaki często borykają się również z problemem wypadającej rzepki. Z kolei większe psy może dotknąć skręt żołądka – bolesna i niezwykle niebezpieczna choroba, która może zakończyć się nawet śmiercią zwierzaka!
Dieta i żywienie – jak dopasować do pudla?
Czy rasa psa pudel wymaga specjalnego modelu żywienia? Nie są to szczególnie wybredne zwierzaki. Chętnie posilają się zarówno mokrą, jak i suchą karmą. Możesz też z powodzeniem samodzielnie przygotowywać dla nich posiłki i karmić ulubieńców stosując zasady diety BARF. Trzeba jednak pamiętać wtedy o suplementacji. Nie należy też przesadzać z wielkościami porcji, co pozwoli zapanować nad wagą pudla. Trzeba je dostosować do poziomu aktywności pupila.
Jak pielęgnować psy rasy pudel?
Z opinii o pudlach wynika, że pielęgnacja ich sierści wymaga sporo zachodu. Ich włosy rosną przez całe życie, więc trzeba je strzyc, a one same nie linieją (dlatego uważa się je za dobre dla alergików), ale czesanie to nie wszystko, czego potrzebują pieski:
- niezależnie od odmiany ich trzeba czesać bardzo często – najlepiej co 1–2 dni;
- kąpiel potrzebna jest przynajmniej raz w miesiącu – po umyciu trzeba nałożyć odżywkę, a potem suszyć i szczotkować je jednocześnie;
- z uwagi na swoją budowę i bardzo wąskie szczęki, mają tendencję do odkładania się kamienia nazębnego;
- mimo że ich sierść jest wełnista, rasa pudel nie ma podszerstka, dlatego zimą warto sprawić im ciepłe ubranko, które ochroni je przed chłodem.
Wprowadzenie szczeniaka rasy pudel do nowego domu
Wprowadzenie szczeniaka pudla do nowego domu wymaga przygotowania. Należy zapewnić mu bezpieczne, ciepłe miejsce do spania oraz dostęp do świeżej wody i odpowiedniej karmy. To inteligentne, wrażliwe psy, które potrzebują uwagi i regularnego szkolenia, które trzeba im zapewnić już na wczesnym etapie życia. Jednak według powszechnej opinii o pudlach są to zwierzęta o wysokiej inteligencji, więc pupile powinny pojąć, czego się od nich oczekuje.
Historia i pochodzenie rasy pudel
Interesuje cię historia pudla? Jest naprawdę ciekawa! Istniały już przeszło 600 lat temu. Nie wiadomo jednak dokładnie, gdzie wyhodowano pierwsze osobniki tej rasy. Na pewno było to w Europie, jednak różne źródła wskazują na inne kraje. Najczęściej za ojczyznę pudli podaje się Francję, Hiszpanię albo Niemcy.
Pochodzenie i rozwój rasy pudel
Już od XV wieku pudle towarzyszyły arystokratom i koronowanym głowom nie tylko jako psy myśliwskie, ale również kanapowi ulubieńcy. Przedstawiciele tej rasy byli w późniejszym czasie pupilami takich znanych postaci jak Ludwik van Beethoven czy królowie Ludwik XV i Zygmunt Stary. W XVIII wieku pudle zaczęto przyuczać do uczestnictwa w polowaniach na ptactwo wodne (miały zastąpić w tym psy rasy barbet). Warto zaznaczyć, że mniejsze odmiany przyuczano do poszukiwania trufli.
Od Redakcji
Z biegiem czasu zmieniał się charakter i użyteczność rasy. Z uwagi na swoją nieprzeciętną inteligencję i łatwość w tresurze, psiaki trafiły do cyrków, zaczęły też grać w filmach i uczestniczyć w wielu pokazach (pojawiały się np. na wybiegach podczas pokazów mody).
Obecność rasy pudel w Polsce
Historia pudli w Polsce jest równie długa. Pierwsze wzmianki o przedstawicielu tej rasy pochodzą z XVI stulecia. To oczywiście informacja o wspomnianym psie Zygmunta Starego o imieniu Bielik. Obecnie pudle dosyć często widzimy na polskich ulicach, ale są to ich mniejsze odmiany.
Ciekawe fakty i rekordy rasy pudel
Przekonaj się, czego nie wiesz o rasie pudel. Poznaj ciekawostki o psach, które zachwycają swoją figlarną naturą.
Znane osobistości i historie związane z rasą pudel
- Wśród wielbicieli pudli jest (lub było) wiele znanych osób. To m.in. Sandra Bullock, Winston Churchill, Elvis Presley, a także ikona kina Marilyn Monroe.
- W XIX wieku furorę robiła historia o psie rasy pudel, który podobno opanował nawet umiejętność podawania wyników prostych działań matematycznych.
Jaką rolę odgrywają psy rasy pudel w pracy i służbie?
Ze względu na swoją inteligencję i zdolności adaptacyjne, są wykorzystywane jako psy terapeutyczne i asystujące. Pomagają osobom z niepełnosprawnościami, uczestniczą w programach terapii zwierzęcej oraz wspierają osoby z zaburzeniami emocjonalnymi. Pudle są również cenione za ich delikatność i empatyczne zachowanie.
Najczęściej zadawane pytania
Ile kosztuje pies rasy pudel?
Ile kosztuje pudel? Trzeba zaznaczyć, że to jeden z najdroższych psów – szczenię z dobrej hodowli jest naprawdę drogie. Cena pudla, który jest wzięty z takiego miejsca, może wynosić nawet 12 tys. zł! Ostateczny koszt zależy jednak od hodowcy oraz innych czynników. Nie radzimy jednak szukać oszczędności. Korzystanie z usług pseudohodowli jest nieetyczne i przyczynia się do cierpienia zwierząt.
Jak długo żyją psy rasy pudel?
Każdy opiekun tej rasy zastanawia się, ile lat żyje pudel. Zależy to od kilku czynników – do najważniejszych trzeba zaliczyć predyspozycje genetyczne, a także opiekę ze strony opiekuna. Średnia długość życia pudla to 12-15 lat, chociaż może to się różnić w przypadku konkretnych odmian. Na pewno ważna jest opieka weterynaryjna, prawidłowa dieta, a także zaspokojenie emocjonalnych i fizycznych potrzeb zwierzaka.
Czy rasa pudel jest łatwa do szkolenia?
Przed adopcją można zastanawiać się, czy rasa pudel jest łatwa do szkolenia. Te psy doskonale nadają do tresury, świetnie przyswajają polecenia. Szybko się uczą i reagują na pozytywne wzmocnienie, co sprawia, że treningi są efektywne i przyjemne zarówno dla psa, jak i właściciela. Ta zdolność do szybkiego uczenia się czyni pudle wyjątkowo wszechstronnymi w różnych dziedzinach, od występów po prace asystujące.
Czy pudel jest odpowiedni dla osób mieszkających w mieszkaniu?
Jakich warunków potrzebują te psy? Pudel w mieszkaniu nie stanowi problemu, o ile nie zacznie się nudzić lub nie poczuje samotny. Wtedy nawet mały piesek donośnie szczeka, alarmując sąsiadów. Aby życie w małej przestrzeni z pudlem było przyjemne dla obu stron, musi mieć towarzystwo, bodźce umysłowe oraz odpowiednią dawkę ruchu. Wtedy psiak będzie czuł się szczęśliwy i odpowiednio zaopiekowany.
Bibliografia
Wzorzec FCI N° 172, 23.01.2015 /EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/172.pdf, aktualizacja: Renata Berlińska, język oryginału: angielski, data publikacji obowiązującego wzorca: 03.11.2014.