Psy dla alergików są często poszukiwane, jako że alergia jest, niestety, dość powszechnym zjawiskiem. Powodują ją rosnąca liczba zwierząt towarzyszących na co dzień człowiekowi i coraz większa tendencja do alergii w populacji. Sprawdź, czy psy poniższych ras to rozwiązanie tego problemu.
Alergia na psy objawia się częstym kichaniem, zapaleniem spojówek, świądem skóry i pokrzywką, astmą, napadami duszności i zatkanym nosem oraz wodnistą wydzieliną z nosa. U osób uczulonych objawy te nie muszą wystąpić jednocześnie. Jednak są uciążliwe nawet w niewielkim nasileniu. Co zrobić, jeśli i tak chcesz mieć psa? Czy psy dla alergików w ogóle istnieją?
Psy dla alergików – jak rozpoznać alergię na sierść?
Jeśli istnieje podejrzenie alergii na sierść zwierzęcia, w celu jej potwierdzenia wykonuje się kilka badań. Pierwszym z nich jest test skórny, polegający na nanoszeniu na skórę, która wcześniej zostaje nakłuta lub poddana niewielkim nacięciom, rozcieńczonych wyciągów z różnych alergenów zwierzęcych. Gatunki odpowiedzialne za alergię powodują tzw. reakcję rumieniowo-bąblową w postaci niewielkiego zaczerwienienia w miejscu podania. Test ten nie jest jednak całkowicie miarodajny, gdyż może ulec zafałszowaniu.
W przypadku niejednoznacznego wyniku stosuje się test RAST, który bada poziom immunoglobuliny skierowanej przeciw konkretnemu alergenowi. Podwyższony poziom IgE może świadczyć o alergii.
Dowiedziono, że podatność na różnego rodzaju alergie może zwiększać możliwość wystąpienia alergii na alergeny zwierzęce.
Jakie są główne alergeny zwierzęce?
To nie sierść psa uczula najmocniej. Do głównych alergenów zwierzęcych zalicza się:
- naskórek psa;
- wydzielinę gruczołów potowych i łojowych;
- mocz;
- ślinę;
- surowicę zwierząt.
Część osób, u których zdiagnozowano alergię na alergeny zwierzęce, nie ma zwierząt domowych. Jednak stwierdzenie uczulenia nie musi się wiązać z rezygnacją z posiadania psa. Jest szansa, że wybrane rasy psów nie będą stanowiły źródła kłopotów zdrowotnych na tle alergicznym. Czy istnieją zatem rasy psów dla alergików, do adopcji których możesz się przygotować?
Psy hipoalergiczne – jaki pies dla alergika będzie odpowiedni?
Terminy „psy hipoalergiczne” czy też „psy antyalergiczne” nie są prawidłowe. Trzeba mieć świadomość, że żadna rasa psa dla alergika nie gwarantuje braku objawów choroby, ani nawet zmniejszenia reakcji alergicznych w porównaniu z inną. Jednak rasy pozbawione podszerstka, czy tzw. „psy z włosami” mogą uczulać w znacznie mniejszym stopniu, ze względu na brak rozrzucania sierści w otoczeniu alergika. Jednak nawet niektóre z tych ras, jak np. bichon frise, wymagają tak częstej i intensywnej pielęgnacji, że mogą wywoływać uczulenia na innym polu.
Najpopularniejsze rasy psów dla alergików
Musisz mieć świadomość, że alergia może zaatakować niespodziewanie i nie ma ras hipoalergicznych. Jeśli koniecznie chcesz mieć psa, szukaj wśród ras o stosunkowo łatwej pielęgnacji, a najlepiej także bez podszerstka, by zminimalizować rozprzestrzenianie się sierści. Jeśli myślisz o psie dla dzieci z alergią, zwróć również uwagę na jego wielkość. Drobnej budowy zwierzęta mogą ucierpieć w kontakcie z nieostrożnymi maluchami.
Zwróć się do profesjonalnej hodowli, bo psy dla alergików za darmo trudno będzie znaleźć. Jeśli masz możliwość kontaktu z psami wybranej rasy przed zakupem własnego szczeniaka, koniecznie sprawdź, jak reagujesz na ich sierść i ślinę. Pamiętaj, że idealny pies dla alergika nie istnieje. Poniżej przedstawiamy wybrane rasy psów, które mogą sprawdzić się w domu z alergikiem, jednak zawsze wymagać będą specjalnej pielęgnacji.
Pudel
Pochodzący z Francji pudel to pies piękny i majestatyczny, który zachwyci swoją urodą każdego konesera. Jest to pies myśliwski obdarzony wybitną inteligencją. Dzisiaj zatracił swój pierwotny charakter i jest wykorzystywany głównie jako pies do towarzystwa i sportu.
Według klasyfikacji FCI występuje w kilku odmianach: dużej, średniej, miniaturowej i toy. Potocznie mówi się, że należy do ras psów z naturalnym włosiem. Jego szata jest, w zależności od odmiany, lokowa lub sznurowa. Lokowa jest bardzo gęsta i delikatna, wełnista. Sznurowa z kolei jest dość cienka i skręcona w charakterystyczne dredy. Pies tej rasy wyróżnia się dużą inteligencją. Polecany jest ludziom energicznym, lubiącym aktywnie spędzać czas ze swoim ulubieńcem.
Yorkshire terrier
Wśród małych psów dla alergików york to popularny przykład. Należy do grupy grupy terierów. Osiąga masę do 3 kg. Początkowo pieski tej rasy pilnowały domostw i tępiły szkodniki. Dzięki swojemu atrakcyjnemu wyglądowi szybko trafiły jednak do salonów, gdzie stały się ulubieńcami pań. Obecnie rasa wiedzie prym wśród małych psów dla alergików.
Popularne yorki są żywe i towarzyskie. Dzięki swojej czujności nadają się na stróża mieszkań. Polecane są osobom starszym, samotnym, które mają dużo czasu na pielęgnację szaty pupila. Rosnący stale włos trzeba bowiem regularnie czesać, a także strzyc. Ze względu na niewielkie rozmiary nie są dobrym wyborem dla rodzin z małymi dziećmi.
Maltańczyk
Maltańczyk to kolejny przedstawiciel małej rasy psów, które nie uczulają. Należy do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa. Zwraca uwagę lśniącym, gęstym, jedwabistym, długim włosem. Jego szata wymaga starannej pielęgnacji, mimo to wraz z yorkiem to popularne „psy z włosami dla alergików”.
Ten niezwykle atrakcyjny piesek jest wobec swojego opiekuna niezwykle czuły i delikatny. Maltańczyk to pies odznaczający się łagodnym charakterem. Lubi zabawę. Nadaje się nawet do niewielkiego mieszkania. Będzie zawsze chętnie towarzyszył swoim opiekunom w każdej domowej czynności. Ze względu na niewielkie rozmiary nie poleca się go na towarzysza małych dzieci.
Shih tzu
Shih tzu to niewielki piesek o proporcjonalnej budowie. Ma długi, stale rosnący włos z gęstym podszerstkiem. Jest jednym z najpiękniejszych psów do towarzystwa. Występuje w wielu umaszczeniach. Odznacza się wspaniałym charakterem, dzięki któremu jest doskonałym psem do towarzystwa. To świetny stróż, żywo i czujnie reagujący na otoczenie. Dla domowników czuły i delikatny, wobec obcych jest jednak dość nieufny. Będzie doskonałym kompanem dla osoby samotnej, pracującej w domu, starszej. Wymaga starannej pielęgnacji.
Basenji
Jeśli chodzi o psy dla alergików, basenji to pies dla znawcy rasy. Ten średnich rozmiarów psiak ma proporcjonalną, doskonałą sylwetkę. Nie należy do ras popularnych, ale swoją elegancją przyciąga uwagę mijających go ludzi. Jego sierść występuje w kolorach czarnym, czarno-białym, biało-płowym oraz pręgowanym. Ma dość charakterystyczny szczek, chociaż nie należy do psów głośnych.
Jest bardzo niezależny, nieufny w stosunku do innych. Poddany łagodnemu, konsekwentnemu szkoleniu, będzie dobrym towarzyszem dla zrównoważonego i cierpliwego przewodnika lubiącego długie spacery ze swoim podopiecznym. Jest dobrym wyborem dla osoby konsekwentnej i cierpliwej, która szuka rasy dla alergika.
Nagi pies peruwiański
Ten efektowny z wyglądu pies bez sierści może być ciekawą alternatywą czworonożnego przyjaciela dla alergika. Należy do grupy szpiców i psów pierwotnych, w sekcji ras pierwotnych. Jak wskazuje nazwa, psy tej rasy nie posiadają włosa okrywowego. Pojedyncze włoski mogą pojawiać się na łapach, ogonie czy głowie. Dzięki temu wyeliminowane jest co prawda ryzyko podrażnienia przez wypadającą sierść, natomiast nadal pozostaje kwestia złuszczonego naskórka. Skórę psów peruwiańskich należy odpowiednio pielęgnować, a także chronić przed słońcem, co oznacza, że opiekun musi mieć z nią częsty i intensywny kontakt.
Border terrier
Border terrier jest psem średniej wielkości. Jest niezwykle wytrzymały. Jego sierść jest średniej długości, szorstka i gęsta. Należy ją regularnie trymować. Cechą charakterystyczną tej rasy są rosnące na pysku wąsiki nadające psu nieco zawadiacki wygląd. Ten wyjątkowy pies wymaga dużo ruchu, będzie więc doskonałym towarzyszem dla osoby lubiącej aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Jak większość psów z grupy terierów może nie tolerować małych zwierząt w domu. Bywa psem jednego pana.
Airedale terrier
Airedale terrier to jeden z najbardziej rozpoznawanych terierów. To pies średniej wielkości o charakterystycznie wydłużonym pysku. Ma gęstą i twardą sierść wymagającą trymowania. Głowa i uszy powinny być płowoczerwone.
Jest psem obdarzonym wspaniałym charakterem. Jest odważny, silny i wytrzymały. Bardzo szybko się uczy, nadaje się więc dla osób lubiących pracę z psem. Ponadto jest czujny, więc dobrze radzi sobie w roli stróża. Bardzo przywiązuje się do swoich opiekunów. Z powodzeniem może mieszkać ze starszymi dziećmi, a dla nastolatka będzie wiernym towarzyszem codziennych wędrówek. Będzie więc dobrym przedstawicielem rasy dla starszych dzieci.
Cavalier king charles spaniel
Cavaliery to nieduże pieski ozdobne o długim włosie, które znane były już w starożytności. Od zawsze ich jedynym zadaniem było towarzyszenie bogatym damom i bycie atrakcją dla otoczenia. Uwieczniane na licznych obrazach, towarzyszyły rodzinom królewskim i możnowładcom. Dzisiaj polecane są głównie mieszkańcom dużych miast.
Cavalier lubi zabawę, lecz nie wymaga długich spacerów. Jest bardzo łagodny, przyjacielski, lubi dzieci. Nadaje się zarówno dla osób starszych, jak i rodzin ze starszymi dziećmi. Ze względu na umiarkowaną aktywność nie będzie dobrym wyborem dla osób ceniących sobie aktywny wypoczynek na łonie natury.
Lhasa apso
Słowo „apso” oznacza małego, długowłosego psa. Ojczyzną rasy jest daleki Tybet. W Tybecie wierzono, że te małe pieski, zwane „lwimi pieskami”, są kolejnym wcieleniem zmarłych kapłanów. Otaczano je czcią i szacunkiem i hodowano w klasztorach. Znane były już w VIII w. p.n.e. Do Europy dotarły na przełomie XIX i XX wieku. W 1933 roku Dalajlama zawiózł 13 piesków do Ameryki i to one właśnie zapoczątkowały hodowlę tej rasy poza ojczyzną.
Lhasa apso to mocno owłosiony mały piesek o wydłużonej sylwetce. Głowę nosi dumnie do góry. Włos na głowie rozdzielony jest na środku równym przedziałkiem. Jest wesoły, pewny siebie, czujny i ciekawski. Wymaga stałego kontaktu z człowiekiem i systematycznej pielęgnacji, której nie można zaniedbać, gdyż jego włosy mogą się skołtunić. Lubi zabawy i spacery, dlatego będzie dobrym wyborem dla rodzin ze starszymi dziećmi.
Sznaucer olbrzym
Doskonałym przedstawicielem dużych psów dla alergików będzie sznaucer olbrzym. Sznaucery to szorstkowłosa odmiana pinczerów. To rasa stosunkowo młoda, jej historia sięga połowy XIX wieku. Początkowo towarzyszyły dyliżansom, pilnowały dobytku podróżnych, a w stajniach tępiły szczury. Jako psy wiejskie pilnowały stad i domostw.
Sznaucer to pies duży, silny, o żywym, lecz opanowanym usposobieniu. Jest odważny i inteligentny. Jego zamknięta w kwadracie sylwetka przykuwa uwagę swoją elegancją.
Ze względu na takie cechy, jak opanowanie, łatwość szkolenia i przywiązanie można go polecić osobom aktywnym, lubiącym pracę z psem, sportową rywalizację. Traktowany jedynie jako kanapowy pies towarzyszący nie będzie szczęśliwy. Szorstka sierść sznaucera olbrzyma wymaga trymowania i systematycznej pielęgnacji, inaczej wygląda niechlujnie i kołtuni się. Rasa polecana również dla starszych dzieci.
Sznaucer miniaturowy
To odmiana sznaucera wywodząca się od niemieckich szorstkowłosych psów podwórzowych. Używano ich głównie do pilnowania obejść i tępienia gryzoni. Sznaucer miniaturowy powinien przypominać zminiaturyzowaną wersję większych odmian. Jest mocny i zwarty. Jego wzrost nie powinien przekraczać 35 cm w kłębie. Dopuszcza się następujące odmiany barwne: czarny, pieprz i sól, czarno-srebrny i biały. Żywy temperament, inteligencja i bystrość stawiają go w czołówce psów nadających się do uprawiania psich sportów. Jest polecany ludziom aktywnym, rodzinom z dziećmi, wobec których jest cierpliwy i delikatny.
Alergia nie wymaga rezygnacji z opieki nad tak cudownym zwierzęciem, jakim jest pies. Spośród zaprezentowanych ras osoby uczulone mogą wybrać psa, który najlepiej spełni pokładane w nim oczekiwania co wielkości, temperamentu, warunków mieszkaniowych czy sytuacji rodzinnej. Należy pamiętać, że sam wybór odpowiedniej rasy nie wystarczy, by zabezpieczyć się w stu procentach przed wystąpieniem przykrych objawów alergii, ponieważ niealergiczne psy nie istnieją. Trzeba właściwie dbać o swojego pupila, dbać o jego higienę, często go kąpać. Wtedy długo będziemy się cieszyć obecnością ukochanego czworonoga.
Najczęściej zadawane pytania
Czy alergia na psa mija?
Zdarza się, że dzieci uczulone na alergizujące białka psów wyrastają z alergii. Możliwe jest też przeprowadzenie odczulania.
Czy alergię na sierść można wyleczyć?
Istnieje możliwość odczulania człowieka. Pamiętaj jednak, że nie można mieć wtedy kontaktu z alergenem. Co więcej, sierść jest bardzo rzadko źródłem alergii.
Co bardziej uczula: kot czy pies?
Według specjalistów bardziej alergizujące niż psy są koty.
Czy szpic miniaturowy uczula?
Jak każdy pies, szpic miniaturowy również może uczulić. Zwłaszcza że ma bogatą okrywę z gęstym podszerstkiem.