Szpic miniaturowy

Rozmiarwysokość w kłębie: od od 18 do 24 cm;
masa ciała: od 2 do 4 kg
Szatasierść: dwuwarstwowa, z prostym, nastroszonym włosem okrywowym, długim wszędzie prócz głowy, uszu i łap, tworzącym pióra, grzywę, portki; gęsty, krótki podszerstek;
maść: biała, pomarańczowa, szara cieniowana, czekoladowa, czarna; rzadziej kremowy lub pomarańczowy, również z nalotem, czarny podpalany i w łaty
Długość życia12–16 lat
Charakterżywy, czujny, oddany opiekunowi, bez instynktu myśliwskiego, nieufny wobec obcych
PochodzeniePomorze (Niemcy)
Klasyfikacja FCIGrupa V – szpice i psy ras pierwotnych / Sekcja 4 – szpice europejskie
Cena3-10 tys. złotych
Chorobyłysienie, choroby skóry i serca, problemy z tarczycą

Podstawowe informacje o szpicu miniaturowym

Rasa ta słynie z bardzo dużej inteligencji i niezwykłej urody, a także pewności siebie. Niestety, ze względu na dużą popularność w internecie i niewielkie rozmiary często traktowany jest jak żywa maskotka. Tymczasem szpic miniaturowy to żywy i bardzo odporny psiak, który ma wielką potrzebę ruchu i odkrywania świata.

Pomeranian jest bardzo małym pieskiem. Jego wysokość w kłębie nie przekracza 24 centymetrów. Czworonogi ważą od 2 do 4 kilogramów.Oto co jeszcze warto o nich wiedzieć:

  • pies szpic miniaturowy to rasa o bardzo proporcjonalnej budowie ciała (sylwetka wpisana jest w kwadrat);
  • grzbiet jest prosty i krótki, a klatka piersiowa dosyć głęboka;
  • ogon jest noszony wysoko i zawinięty;
  • głowa jest klinowata, a na jej szczycie znajdują się szpiczaste uszy;
  • kufa jest delikatna, oczy nieco skośne, a zgryz – nożycowy;
  • pyszczek przypomina nieco lisi;
  • szata jest obfita i dwuwarstwowa, włos okrywowy długi i prosty, a podszerstek gęsty i wełnisty;
  • charakterystyczną cechą tej rasy jest okazała kryza;
  • zróżnicowane umaszczenie – spotykane są m.in. szpice miniaturowe czarne, białe, pomarańczowe, wilczaste, szare i kremowe.
Pomeranian na plaży

Jaki charakter mają szpice miniaturowe?

Pomeranian to rodzaj szpica niemieckiego, które zawsze bardzo blisko współpracowały z człowiekiem. Chociaż obecnie kojarzą się przede wszystkim z psami do towarzystwa, przez wieki służyły także jako stróże oraz psy pasterskie. Dzięki temu co do zasady są chętne do współpracy i łatwe do wychowania. Charakter szpica miniaturowego idealnie wpisuje się w to stwierdzenie.

Jaki temperament mają psy rasy szpic miniaturowy?

Rasa psa szpic miniaturowy jest bardzo żywiołowa. Psiak jest wprawdzie bardzo mały, jednak równie inteligentny i chętny do wszelkich aktywności. Z wcześniejszej charakterystyki szpica miniaturowego wynika, że jest też czujny. Nadal więc czuje się w obowiązku, by stróżować – przez to wydaje się szczekliwy. Co jeszcze warto wiedzieć o pomeranianie? Piesek:

  • ma wielki charakter;
  • jest rodzinny i towarzyski;
  • ceni swoją niezależność (nie jest psem-rzepem);
  • lubi być w centrum uwagi;
  • to często pies jednego opiekuna.

Cechy idealnego właściciela dla szpica miniaturowego

Jak wspomniano wcześniej, rasa psa szpic miniaturowy jest towarzyska. Zwierzak nie nadaje się więc dla bardzo zajętych osób. Najlepsi będą opiekunowie, którzy spędzają dużo czasu w domu, są cierpliwi i wyrozumiali. Powinni mieć chęci, by odpowiednio pracować i ułożyć pomeraniana.

Szpic miniaturowy z opiekunem

Szpic miniaturowy – poziom aktywności i potrzeby ćwiczeń

Opinie o szpicu miniaturowym czynią z niego kanapowca. Tymczasem jest odwrotnie – ze względu na niewielkie gabaryty można odnieść wrażenie, że psiaka rozpiera energia. Można więc uznać, że poziom aktywności szpica miniaturowego jest dosyć wysoki, jednak nie powinno to być kłopotliwe dla opiekunów. Idealne są krótkie, ale częste spacery, zabawy w domu lub w ogródku. 

Szpic miniaturowy – interakcja z ludźmi i innymi zwierzętami?

Z przedstawionej charakterystyki szpica miniaturowego wynika, że to psy rodzinne. Kochają wszystkich domowników, jednak zazwyczaj wybierają sobie jednego, któremu będą bezgranicznie oddane. W stosunku do obcych są zdystansowane, chociaż nie powinny być lękliwe. Nadają się dla rodzin z dziećmi, jako towarzysze osób starszych oraz domów, gdzie już są inne zwierzaki. Czworonogi nie mają bowiem rozwiniętego instynktu łowieckiego.

Jakie są metody treningowe dopasowane do rasy szpic miniaturowy?

Jak trenować psa rasy szpic miniaturowy? Teoretycznie pomeraniana łatwo ułożyć, jednak w stosunku do niego trzeba wykazywać się delikatnością i dużą dozą cierpliwości. Szpic bywa bowiem dosyć uparty i może ociągać się w wykonywaniu poleceń, które go nudzą. Uwielbia zabawę na świeżym powietrzu. Co ciekawe, psy tej rasy osiągają bardzo dobre wyniki w zawodach agility dla maluchów.

Szpic miniaturowy pomeranian u weterynarza

Jak dbać o zdrowie szpica miniaturowego?

W przypadku zwierzaka trzeba zdawać sobie sprawę nie tylko z tego, jak trenować psa rasy szpic miniaturowy. Niezwykle ważne jest sprawowanie odpowiedniej opieki oraz zapewnienie pielęgnacji. Zwłaszcza to ostatnie może być wyzwaniem.

Jakie są najczęściej występujące choroby u szpica miniaturowego?

Zacznijmy od najczęstszych chorób rasy szpic miniaturowy. Należą do nich przede wszystkim problemy skórne oraz dolegliwości związane z sercem:

  • łysienie (alopecia X);
  • niedotlenienie organizmu;
  • kruchość skóry;
  • dermatoza.

W przypadku psów tej rasy trzeba uważać również na:

  • niedoczynność tarczycy;
  • zwichnięcie lub wypadnięcie rzepki;
  • cukrzycę;
  • choroby oczu;
  • nadczynność przytarczyc;
  • zapadnięcie tchawicy;
  • wnętrostwo.

Wymienione wyżej przypadłości to najczęstsze choroby rasy szpic miniaturowy. Warto regularnie odwiedzać weterynarza, by przekonać się, czy pupil nie ma problemów z nimi związanych. 

Dieta i żywienie – jak dopasować do szpica miniaturowego?

Waga szpica miniaturowego nie może przekraczać 4 kilogramów. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary i delikatny żołądek powinien dostawać karmę kilka razy dziennie, w niewielkich porcjach i o regularnych porach. Dieta musi zawierać pożywienie bogate w tłuszcze i białko, odpowiednio do ich żywiołowej natury. Na rynku znajdziemy gotowe karmy, przeznaczone właśnie do potrzeb takich piesków. Utrzymywanie prawidłowej wagi szpica miniaturowego jest ważne dla jego zdrowia.

Pomeranian stoi na stole

Jak pielęgnować psy rasy szpic miniaturowy?

Szukając informacji o rasie szpic miniaturowy, warto przyjrzeć się bliżej sposobom pielęgnacji:

  • w okresie linienia (2 razy do roku) trzeba intensywnie wyczesywać podszerstek;
  • bardzo gęsta dwuwarstwowa sierść pomeraniana wymaga regularnego czesania, by uniknąć kołtunów;
  • raz na jakiś czas warto odwiedzić groomera (pies nie powinien być golony – sierść i podszerstek stanowią izolację przed chłodem i słońcem);
  • należy przycinać pazury;
  • zimą trzeba chronić delikatne poduszki na łapkach.

Wprowadzenie szczeniaka rasy szpic miniaturowy do nowego domu

Przy wprowadzaniu szczeniaka szpica miniaturowego do nowego domu, kluczowa jest cierpliwość i spokój. Zacznij od przygotowania bezpiecznej, cichej przestrzeni z legowiskiem, miskami na wodę i jedzenie oraz zabawkami. Stopniowo przedstawiaj szczeniakowi dom, unikając głośnych dźwięków i nagłych ruchów. Ważna jest też wcześniejsza socjalizacja z ludźmi i innymi zwierzętami. Pamiętaj o konsekwencji w tresurze i ustalaniu rutyny, co daje szczeniakowi poczucie bezpieczeństwa. 

Pomeranian stoi na trawie

Historia i pochodzenie rasy szpic miniaturowy

Jaka jest historia szpica miniaturowego? Pochodzi z północnej części Europy Środkowej. Na tych terenach podobne psy znane były od wieków. Kynolodzy zakładają, że przodkiem pomeraniana był pies torfowy, żyjący już w epoce kamiennej.

Pochodzenie i rozwój rasy szpic miniaturowy

Szpice już od starożytności pojawiały się na terenach europejskich. Oczywiście nie istniał jednolity standard, dlatego występowały one w różnych wielkościach i odmianach umaszczenia. Chociaż przodkowie pomeraniana pochodzą z kontynentu, psiak ten został wyhodowany na Wyspach Brytyjskich. To właśnie tam podjęto decyzję o radykalnym zmniejszeniu rasy. W ostateczności wyhodowano maleńkie i puszyste pieski, które nazwano pomeranianami, ze względu na to, że pochodziły z Pomorza.

Obecność rasy szpic miniaturowy w Polsce

Jak przedstawia się historia szpica miniaturowego w Polsce? Pierwsze tego typu psy pojawiły się już w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Hodowle zaczęły jednak upowszechniać się dopiero po roku 1990, kiedy do naszego kraju trafiły psy z Danii, Anglii i Stanów Zjednoczonych. 

szpic miniaturowy na pomarańczowym tle

Ciekawe fakty i rekordy rasy szpic miniaturowy

Sprawdź, czego nie wiesz o rasie szpic miniaturowy. Istnieje wiele ciekawostek dotyczących pomeranianów.

Znane osobistości i historie związane z rasą szpic miniaturowy

  • Wśród wielbicielek pomeranianów znajdowała się brytyjska królowa Wiktoria oraz Elvis Presley (jego pupil miał na imię Edmund). Pieskami zachwycają się też celebryci, w tym Paris Hilton i Nicole Richie.
  • Najsłynniejszy na świecie pomeranian to bez wątpienia Boo. Ten słodki piesek kilka lat temu szturmem zawojował cały internet. 
  • To jedna z ciekawszych informacji o rasie szpic miniaturowy – jeden z nich znalazł się w gronie zwierząt, które przeżyły katastrofę Titanica.

Jaką funkcję odgrywają psy rasy szpic miniaturowy w pracy i służbie?

Powszechne opinie o szpicach miniaturowych nie czynią z nich psów pracujących. Oczywiście nie są typowymi psami stworzonymi do służby, ale mogą pełnić ważną funkcję jako psy terapeutyczne i towarzyszące. Mają do tego odpowiednie predyspozycje.

Psy rasy pomeranian na trawniku

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje pies rasy szpic miniaturowy?

Ile kosztuje szpic miniaturowy? Pomeraniany nie należą do psów tanich. Za szczenię z certyfikowanej hodowli trzeba zapłacić od 3 tysięcy zł. Jednak na ostateczną cenę szpica miniaturowego wpływa wiele czynników. Psy, które mają bardzo utytułowanych rodziców, mogą kosztować nawet 10 tysięcy, jeszcze droższe będą osobniki importowane z zagranicy. Oczywiście, ostateczna cena psa ustalana jest indywidualnie przez każdego hodowcę. 

Jak długo żyją psy rasy szpic miniaturowy?

Czy pomeraniany to psy długowieczne – ile lat żyje szpic miniaturowy? Zazwyczaj od 12 do 16 lat, choć przy odpowiedniej opiece niektóre mogą żyć nawet dłużej. Na długość życia szpica miniaturowego wpływa zdrowa dieta, regularne ćwiczenia, odpowiednia opieka weterynaryjna i genetyka. Miłość i troska właścicieli również odgrywają istotną rolę w zapewnieniu długiego, szczęśliwego życia dla tych czarujących psów.

Czy rasa szpic miniaturowy jest łatwa do szkolenia?

Odpowiedź na pytanie, czy rasa szpic miniaturowy jest łatwa do szkolenia, będzie niejednoznaczna. Pomeraniany mogą być stosunkowo łatwe do szkolenia, gdy stosuje się odpowiednie metody. Jako że bywają uparte, wymagają dużej dozy cierpliwości. Są też bardzo wrażliwe na ton głosu i emocje trenera. Regularne krótkie sesje treningowe są skuteczne, a wcześnie rozpoczęta socjalizacja i podstawowe szkolenie posłuszeństwa są ważne dla ich rozwoju.

Czy rasa szpic miniaturowy jest odpowiednia dla osób mieszkających w mieszkaniu?

Szpic miniaturowy w mieszkaniu sprawdza się bardzo dobrze, ale wymaga odpowiedniej opieki. Ważne jest zapewnienie mu regularnej aktywności fizycznej i mentalnej – to zarówno spacery, jak i zabawa w domu. Pieski mogą być jednak głośne, dlatego życie na małej przestrzeni ze szpicem miniaturowym wymaga nauczenia go komendy „cicho”. Pozwoli to uniknąć problemów z sąsiadami.

szpic miniaturowy pomeranian infografika

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 97, 12.11.2019/EN, wersja polska 13.11.2019, https://www.zkwp.pl/wzorce/97.pdf, tłumaczenie: Mirosław Redlicki, data publikacji obowiązującego wzorca: 04.09.2019.

Archiwum: kwiecień 2024

Więcej informacji