Barbet

Barbet to francuska rasa psów wodnych. Puchata i kręcona sierść sprawiają, że ten pies wydaje się nieco większy niż jest w rzeczywistości. Ten pies myśliwski świetnie sprawdza się jako kompan do polowań na ptactwo wodne. Wyszkolony barbet potrafi aportować ustrzelone sztuki niewielkiej zwierzyny.

Jest niezwykle odporny na zimno, dzięki czemu może wchodzić do wody niezależnie od pogody. Zdecydowanie nie będzie zadowolony z całodziennego przesiadywania w domu. Jeśli go kupisz, będziesz musiał zapewnić mu dużą dawkę codziennego ruchu. Barbety to świetni psi towarzysze myśliwych. Co warto o nich wiedzieć?

? Rozmiarwysokość w kłębie: samice 53–61 cm, samce 58–65 cm
masa ciała: od 17 do 28 kg
Szatasierść: kędzierzawa, wełnista, długa, czasem tworzy sznury
maść: jednolita czarna, szara, płowa, piaskowa, czekoladowa, biała; łaciata z dużymi i małymi plamami
❤️ Długość życia13–15 lat
? Charakteropanowany, towarzyski, wierny, lojalny, kochający wodę

Barbet, czyli francuski pies dowodny

Barbet z piłką

Pies barbet jest średniej wielkości zwierzęciem o bardzo proporcjonalnej budowie. Psy osiągają przeważnie 58-65 cm wzrostu w kłębie. Suki są nieco mniejsze – mierzą około 53-61 cm. Jeśli chodzi o wagę, najczęściej waha się ona pomiędzy 17 a 28 kg. 

Najbardziej charakterystyczną cechą tej rasy, która od razu rzuca się w oczy, jest kędzierzawa, wełnista sierść. Może mieć długość nawet do 10-15 cm. To właśnie ona doskonale chroni psy przed zimnem i wilgocią. Równomiernie pokrywa całe ciało. Na pysku układa się w gęstą brodę, od której wywodzi się francuska nazwa rasy. Jeśli chodzi o jej kolor – jest on zazwyczaj czarny, szary, brązowy, płowy, piaskowy bądź biały. Zdarzają się też różnego rozmiaru białe łaty. 

Pies barbet – wzorzec rasy

Barbet ma dość szeroką głowę i klatkę piersiową. Jego pysk powinien być krótszy od czaszki. Według przyjętych proporcji wysokość w kłębie powinna być mniejsza niż długość tułowia. Sierść, która pokrywa całe ciało psa, z głowy opada aż na grzbiet nosa. Tworzy tym samym gęstą, długą brodę i wąsy. Wzorzec barbeta ustalony w 2006 roku przez Międzynarodowy Związek Kynologiczny wygląda następująco:

  • czaszka – okrągła i szeroka;
  • wyraźny przełom pomiędzy nosem a czołem;
  • duży nos w kolorze czarnym lub brązowym, z rozwartymi nozdrzami;
  • kanciasty pysk;
  • grube, mocno ubarwione wargi, w normalnych warunkach całkowicie zakryte przez sierść;
  • zgryz nożycowy, mocne i równe uzębienie;
  • okrągłe, zwykle ciemnobrązowe oczy z czarnymi powiekami;
  • uszy poniżej wysokości oczu – długie, płaskie, zwisające znacznie niżej niż krawędź nosa, oczywiście pokryte kędzierzawą sierścią;
  • krótka, silna szyja;
  • mocny, zwarty tułów oraz krótkie lędźwie;
  • zad powinien być krągły, bez załamania pomiędzy lędźwiami;
  • klatka piersiowa jest zaokrąglona, długa i głęboka;
  • ogon – długi, nisko osadzony, z charakterystycznym haczykiem na końcu;
  • kończyny są silne, proste, o mocnych kościach i mięśniach;
  • łapy są duże i okrągłe;
  • gruba skóra;
  • i oczywiście – gruba, gęsta, długa, kręcona sierść, która może nawet tworzyć sznury lub loki. Modelowanie lub skracanie jej jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy pomaga to psu w pracy lub właścicielowi w jego utrzymaniu.

Barbet, czyli wodny myśliwy

Jak widzisz, każdy element budowy barbeta sprzyja jego możliwie najlepszemu przystosowaniu do pracy myśliwskiej w wodzie. Kształt ogona pomaga lepiej pływać, a kończyny są tak zbudowane, aby umożliwiały swobodne wyjście nawet na stromy brzeg. Duże łapy sprawiają, że pies nie zapada się w grząskim gruncie. Wszystkie te elementy współgrają ze sobą – umożliwiają swobodny, silny i szybki ruch. 

Barbet – pies dowodny

Barbet w mieście

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna zakwalifikowała rasę do sekcji 3 grupy VIII. Co to właściwie znaczy? VIII grupa FCI to aportery, płochacze i psy dowodne. Ta ostatnia kategoria to właśnie sekcja 3. Tak zwane psy dowodne to rasy myśliwskie. Specjalizują się one w przynoszeniu myśliwym z wody upolowanej zdobyczy. Większość psów wodnych charakteryzuje się uroczym, kręconym futerkiem podobnym do tego, które dumnie nosi barbet.

Pies barbet – jak rozwija umiejętności?

barbet na smyczy

Francuski pies wodny to rasa, która podlega próbom pracy. Są to coroczne imprezy i konkursy organizowane przez Polski Związek Łowiecki. Wydarzenia te mają na celu regularnie sprawdzać i podnosić jakość użytkową psów myśliwskich. Próby podzielone są na kilkanaście rodzajów. Podczas nich, specjaliści sprawdzają zarówno cechy wrodzone psów, jak i ich umiejętności nabyte.

Barbet – krótka historia rasy

Barbet to rasa psów, która powstała we Francji już w XVI wieku. Wyraz „barbe” tłumaczy się na polski jako dosłownie „broda” lub „zarost”. Nazwę tę pies zawdzięcza oczywiście swojej bujnej sierści. Wbrew pozorom nie jest to rasa spokrewniona z niemieckimi pudlami. Bliżej im chociażby do psów w typie wyżła. Dokładne pochodzenie tych psów nie jest do końca jasne. W zamierzchłych czasach nazywano tak różne psy o konkretnych cechach. Były przystosowane do pracy łowieckiej i trudnych warunków. Charakteryzowały się ogromną wytrzymałością, pasją do pracy i zdolnościami tropicielskimi.

Historia rasy barbet w XX wieku

Pierwszy standard psa barbeta powstał dopiero w 1886 roku. W tym czasie, w wyniku starannej selekcji i krzyżowania, wykształciło się kilka odrębnych ras – w tym też barbet. Jednak na początku XX wieku, powstało wiele idealnych pod względem użytkowym ras angielskich. Wyparły one stosunkowo mało rozpowszechnioną rasę barbet. Po I wojnie światowej, zostały tylko dwie francuskie hodowle. Druga wojna światowa zakończyła ich działanie. Liczba barbetów drastycznie spadła. Do lat 80. trwał żmudny, powolny, lecz stabilny proces odbudowy tej pięknej rasy.

Pies barbet dziś

Pies barbet w łóżku

Jeśli zapewnisz swojemu psu wszystko, czego potrzebuje, będzie żył długo i cieszył się dobrym zdrowiem. Przeciętna długość życia barbeta to około 13-15 lat. Mimo to, jest ich aktualnie bardzo mało. Populacja barbetów to zaledwie 3000 psów na całym świecie. W Polsce jest ich tylko 150. Z tego względu trudno stworzyć różnorodność genetyczną. Dzięki ogólnoświatowym staraniom aktualnie utrzymuje się stała liczba urodzeń. Jednak rasie może grozić wyginięcie, jeśli zainteresowanie tymi myśliwskimi psami będzie spadać.

Barbet – temperament wszechstronnej rasy psa

Barbet jest psem silnym, zwartym i wytrzymałym. To typowy pies myśliwski, który jednak jest też opanowany i towarzyski. Mocno przywiązuje się do swojego właściciela. Kocha długie spacery i kąpiele w wodzie. Nie przeszkadzają mu niskie temperatury. Nie boi się też ani powietrza, ani wody. Na co dzień jest spokojny, a podczas zabawy – wesoły, żywiołowy i pogodny.

Barbet, czyli aktywny czworonóg

Pies barbet raczej nie sprawdzi się jako dobry pies do ochrony terenu. Z zasady jest ufny, przyjacielski i mało agresywny. Potrzebuje bliskiego kontaktu z człowiekiem; dobrze też radzi sobie z dziećmi i innymi zwierzętami. Charakteryzuje się raczej małą szczekliwością, co sprawia że może dobrze sprawdzić się do mieszkania w bloku. Nie zapominaj jednak, że barbet potrzebuje dużo ruchu. Dom lub mieszkanie powinny być miejscem odpoczynku. Jeśli zapewnisz mu długie spacery, sprawdzi się w każdym otoczeniu.

Szkolenie psa myśliwskiego

Temperament barbetów sprawia, że te psy łatwo i szybko się uczą. Wymagają pewnej dawki regularnego wysiłku – nie tylko fizycznego. Oczywiście, po odpowiednim szkoleniu świetnie sprawdzają się jako płochacze i aportery. Można je też jednak wyszkolić do pracy z niewidomymi lub na psy terapeutyczne. Raczej nie są dominujące, co sprawia, że ich szkolenie i wychowanie nie powinno sprawić ci większych problemów.

Barbet – możliwe wady rasy

Związek Kynologiczny wyróżnia kilkanaście wad barbetów. Należą do nich wszelkie odchyły od wymienionych powyżej norm. Mogą one wpływać nie tylko na stopień atrakcyjności wyglądu, lecz także na zdrowie i dobre samopoczucie psa. Najpoważniejszymi dyskwalifikującymi wadami temperamentu są wyraźna agresja lub lękliwość. 

Jeśli chodzi o kwestie zdrowotne – mogą one stanowić pewien problem. Światowa populacja psów barbet jest nieduża, więc rozpoznanie typowych dla nich chorób jest dość trudne. Nie jest to rasa szczególnie obciążona chorobami genetycznymi. Warto jednak raz na jakiś czas udać się do weterynarza na przegląd. Ze względu na ich gęstą sierść niełatwo samodzielnie zauważyć problemy tych psów ze skórą i ciałem.

Pielęgnacja rasy barbet

Jak zapewne już się domyślasz, szczególnej pielęgnacji wymaga sierść barbeta. Jeśli zależy ci na tym, aby zachować ją w jak najlepszym stanie, musisz starannie ją wyczesywać – i to nawet dwa razy na tydzień. Musisz poświęcić najwięcej uwagi brzuchowi, wewnętrznym udom i okolicom głowy. Do pielęgnacji przydadzą ci się:

  • szczotka szpilkowa;
  • pudlówka;
  • grzebień z szerokim rozstawem zębów;
  • nożyczki do kołtunów.

W razie potrzeby możesz wykąpać swojego psa. Pamiętaj jednak, że zbyt częste kąpiele mogą wysuszać jego skórę i negatywnie wpływać na jej zdrowie. Nie powinieneś golić ani trymować sierści, ponieważ ta w naturalnym stanie doskonale chroni go w każdych warunkach atmosferycznych.

Pies barbet – żywienie

Barbet raczej nie potrzebuje specjalnego traktowania, jeśli chodzi o żywienie. Przy układaniu mu diety obowiązują takie same zasady, jak w przypadku każdego innego psa. Jadłospis powinien być zbilansowany i zróżnicowany – dostosowany do wieku czworonoga, jego wielkości, stanu zdrowia, stopnia aktywności i pory roku. Możesz podawać psu dobrej jakości suchą lub mokrą karmę. Ewentualnie naucz się karmić go samodzielnie. Domowy, naturalny jadłospis najlepiej skonsultować z weterynarzem.

Barbet – cena

Dziś jest to rasa dość rzadko spotykana. W Polsce działa zaledwie garstka hodowli barbetów. Możliwe, że będziesz musiał trochę poczekać na własnego szczeniaka. Aktualna cena barbeta z rodowodem wynosi około 4000 zł. Pamiętaj że nie jest to jedyny koszt, jaki cię czeka. Szacuje się, że koszty miesięcznego utrzymania takiego psa sięgają około 150 zł.

Barbet to pies rasowy, który jest dość mało problematyczny i nieszczególnie wymagający. To czworonóg wdzięczny, przyjacielski, a do tego mocno przywiązuje się do swojego właściciela. Ufny, spokojny i chętny do nauki – świetnie sprawdzi się do wszystkiego, od aportowania zwierzyny z wody po pomoc niewidomym. Cena barbeta jest dość wysoka, ponieważ nie jest to zbyt popularny pies. Jeśli zdecydujesz się na takiego psa, z pewnością stanie się twoim wiernym kompanem na długie lata.

Bibliografia

FCI-Standard N° 105 / 29. 03. 2006 /GB, https://www.zkwp.pl/wzorce/105.pdf, wersja polska: kwiecień 2010, data publikacji obowiązującego wzorca: 21.02.2006.

Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz