West highland white terrier to dumny reprezentant trzeciej grupy FCI. Tak jak wszystkie teriery ma charakter i własne zdanie na każdy temat. Natura wyposażyła go jednak w niebywale skuteczną broń, jaką jest niewinny i uroczy wyraz pyska. Nic dziwnego, że bardzo często stawia na swoim. Rozpieszczony szybko wejdzie ci na głowę, jednak dobrze wychowany, będzie naprawdę fantastycznym przyjacielem.
Wrażenie ogólne | Solidnie zbudowany, aktywny, z głęboką klatką piersiową i mocnymi kończynami; łączy siłę z żywiołowością; posiada wyprostowany grzbiet i mocne, dobrze umięśnione nogi |
Kraj pochodzenia | Wielka Brytania |
Klasyfikacja FCI | Grupa 3 – teriery / Sekcja 2 – teriery małe Nie są wymagane próby pracy |
Rozmiar | Wysokość w kłębie: około 28 cm |
Waga | 6-10 kg |
Szata | Posiada podwójną warstwę sierści: włos okrywowy (twardy i o długości około 5 cm) oraz podszerstek (krótki, miękki, gęsty) |
Umaszczenie | Białe |
Długość życia | 12-16 lat |
Charakter | Pies witalny, pełen energii, z dużą pewnością siebie, ale też przyjazny. Jest czujny, radosny i odważny, co czyni go doskonałym towarzyszem |
White terrier – opis rasy i wygląd
West highland white terrier to zwierzak niewielkich rozmiarów, którego natura obdarzyła bardzo mocną i muskularną budową ciała. Ma prosty i dobrze umięśnione grzbiet, dumnie noszony mocny ogon oraz krótkie, ale muskularne kończyny. Wzorzec zaznacza, że poduszeczki łap powinny być czarne. Głowa ma znajdować się w pozycji praktycznie pod kątem prostym w stosunku do szyi psa.
West highland white terrier – okrywa
White terrier może poszczycić się dwuwarstwową sierścią. Włos okrywowy jest miękki i długi w okolicach tułowia oraz bardziej kędzierzawy na głowie. Podszerstek powinien być krótki i bardzo miękki. Jak sama nazwa wskazuje, wzorzec dopuszcza jedynie biały kolor sierści. Żadne znaczenia i przebarwienia nie są tolerowane.
West terrier – charakter
West highland white terrier to poniekąd pies pułapka. Wygląda jak maskotka – jest uśmiechnięty, sympatyczny i prawie zawsze wesoły. Szczególnie szczeniaki przypominają małe pluszowe misie, które aż chce się przygarnąć i rozpieszczać.
W tym momencie warto zatrzymać się i zastanowić. West highland white terrier to bowiem przede wszystkim terier, a to niesie za sobą cały szereg zalet, ale także dość sporo przywar. Te ostatnie mogą porządnie dać ci się we znaki.
West highland white terrier – temperamentny miś
Westie to zwierzak zawsze gotowy do działania. Jest bardzo bystry, niezwykle inteligentny i odważny. Nie znosi stagnacji, zawsze garnie się do zabawy, spacerów i aktywności. Lubi przy tym postawić na swoim. Jest asertywny, uparty i na tyle inteligentny, że wszelkie słabości opiekuna potrafi bardzo szybko przekuć na swoje korzyści.
Niewychowany, bardzo szybko wejdzie ci na głowę i zacznie zmuszać domowników do dostosowania się do jego własnych zasad. Właśnie dlatego psiak ten wymaga przynajmniej podstawowego szkolenia. Trzeba wyraźnie pokazać mu, że zasad obowiązujących w domu nie wolno naginać.
West highland white terrier w żadnym wypadku nie powinien być agresywny. Jednak,tak jak każdy terier, jest psem temperamentnym, który nie da sobie w kaszę dmuchać. Sam raczej nie jest szczególnie zaczepny, jednak sprowokowany stanie w szranki nawet z dużo większym przeciwnikiem.
West white terrier – choroby i długość życia
Tak jak większość terierów, west highland jest psem odpornym i długowiecznym. Wiele osobników w dobrym zdrowiu dożywa swoich 15. urodzin. Co więcej, do późnej starości psy te są wesołe i aktywne.
West highland white terrier – choroby typowe dla rasy
Słabym punktem rasy jest skóra. Problemy dermatologiczne zazwyczaj wynikają ze złej diety lub nieodpowiedniej pielęgnacji. Jeżeli na skórze zwierzęcia zobaczysz jakieś niepokojące zmiany, warto jak najszybciej wybrać się do lekarza weterynarii oraz dietetyka w celu wykluczenia alergii pokarmowej.
Jeśli chodzi o choroby, west white terrier ma tendencję do odkładania się dużych ilości kamienia nazębnego. Przy każdej wizycie u weterynarza, na przykład przy okazji szczepienia na wściekliznę, warto prosić o sprawdzenie stanu zębów. Czasami może być konieczny zabieg usuwania kamienia pod narkozą.
West highland white terrier – pielęgnacja
Panuje przekonanie, że west highland white terrier to pies, który bardzo się brudzi. Tymczasem biała sierść jest po prostu „płótnem” dla wszelkich zabrudzeń, które doskonale na niej widać. Jeżeli stan szaty tego wymaga, warto wykąpać zwierzaka.
Na rynku zoologicznym dostępnych jest kilka preparatów czyszczących, przeznaczonych specjalnie dla tej rasy. Westie mają jednak dosyć delikatną i skłonną do podrażnień skórę. Z tego powodu dobrym pomysłem będzie odwiedzenie doświadczonego groomera, który pomoże wybrać odpowiednie środki do pielęgnacji. Taka zapoznawcza wizyta powinna odbyć się jak najszybciej, najlepiej jeszcze w okresie socjalizacji, czyli zanim pies ukończy dwunasty tydzień życia.
White terrier – trymowanie
Specyficzna sierść west highland white terriera wymaga trymowania. Tej umiejętności można dosyć szybko się nauczyć. Jeżeli jednak nie czujesz się na siłach lub po prostu nie masz na to czasu, regularne odwiedzanie salonu psiego fryzjera powinno stać się ważną częścią twojej rutyny oraz wydatkiem w domowym budżecie.
West highland white terrier – szczeniaki i hodowla
West highland white terrier to dosyć popularna rasa, dlatego znalezienie hodowli, w której regularnie przychodzą na świat nowe mioty, nie powinno być problemem. Pieski te nie są tak rozchwytywane jak yorki, dlatego istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że trafisz na pseudohodowlę.
Mimo wszystko warto zawsze upewniać się, że wybrany hodowca jest zarejestrowany w Związku Kynologicznym w Polsce. Wiesz wówczas, że szczeniaki west highland white terriera przechodzą przeglądy hodowlane i otrzymują wszystkie potrzebne dokumenty kynologiczne, w tym rodowód FCI.
White terier – cena
Cena west highland white terrier nie należy do najniższych. Szczeniaki z hodowli FCI to obecnie wydatek od 5 do nawet 8 tysięcy złotych. W przypadku sprowadzania psów z zagranicy konieczne będzie jeszcze doliczenie kosztów transportu.
West highland white terrier – historia rasy
Istnieje legenda, że westie powstały w wyniku koszmarnego wypadku. Jeden ze szkockich lordów na polowaniu przypadkiem zastrzelił swojego ukochanego teriera, biorąc go za lisa. Zrozpaczony tym faktem postanowił hodować od tej pory wyłącznie białe psy, których nie da się w lesie pomylić z żadną zwierzyną. Nie da się do końca określić ile w tym prawdy. Wiemy natomiast, że westie pochodzą ze szkockiego regionu West Highland i, tak jak wszystkie teriery krótkonożne, służyły przede wszystkim do tępienia gryzoni.
White terrier – rozwój rasy
Swoją karierę kynologiczną psy tej rasy rozpoczęły na wystawie w Edynburgu w 1907 roku. Niedługo potem zachwycili się nimi Amerykanie. To sprawiło, że wiele west highland white terrierów zostało wysłanych za ocean, do Stanów Zjednoczonych.
I wojna światowa bardzo negatywnie wpłynęła na hodowlę tej rasy. West terierom groziło nawet wyginięcie. Na szczęście wcześniejsza decyzja o przetransportowaniu psów do USA poskutkowała tym, że ich potomkowie mogli wrócić na Wyspy Brytyjskie i przyczynić się do odrodzenia hodowli.
Obecnie west highland white terrier to rasa popularna w wielu krajach, przede wszystkim anglosaskich. Psy te można jednak spotkać także na polskich ulicach. Ich wzorzec, ukształtowany na początku XX wieku, jest praktycznie taki sam. Jeśli chodzi o wygląd i charakter, west terrier niewiele się zmienił.
West highland white terrier – opis. Dla kogo jest ten pies?
Kto będzie doskonałym opiekunem west highland white terriera? Przede wszystkim osoba, która zdaje sobie sprawę z tego, że pies ten nie jest maskotką, a pełnoprawnym przedstawicielem trzeciej grupy FCI. Jak na terriera, westie jest dosyć wesoły i towarzyski. Nie wykazuje nieufności w stosunku do obcych. Wręcz przeciwnie, chętnie się z nimi wita, jest przyjacielski i bardzo otwarty. Jego potencjał stróżujący jest więc bardzo nikły.
West highland white terrier – pies dla rodziny
West highland white terrier świetnie sprawdzi się jako pies rodzinny. Jest tylko jeden warunek – rodzina musi być aktywna. Osoby, które spędzają większą część życia w domu, raczej nie zaspokoją specyficznych potrzeb tej rasy. Brak ruchu i aktywności zaś szybko sprawi, że westie stanie się sfrustrowany i nieznośny. Zdecydowanie nie jest to pies dla osoby starszej. Dobrze sprawdzi się jednak w domu z dziećmi. Oczywiście pod warunkiem, że maluchy będą umiały delikatnie obchodzić się z psem.
White terrier a inne zwierzęta
W stosunku do innych zwierząt west terier zazwyczaj jest dosyć przyjacielski. Należy jednak nadmienić, że wiele zależy od socjalizacji. W szczenięctwie warto zapisać malucha do psiego przedszkola i zadbać o to, aby nauczył się komunikować z przedstawicielami swojego gatunku.
West highland white terrier dobrze dogada się także z kotem, jednak raczej z tym, którego zna od szczeniaka. W tym wypadku bardzo ważny jest sposób zapoznawania zwierząt ze sobą. Gryzonie i małe zwierzęta nie powinny zostawać z westem same. Wprawdzie jego instynkt myśliwski nie jest silny, jednak zakodowana genetycznie potrzeba pozbywania się szkodników może w każdej chwili dać o sobie znać.
West highland white terrier – ciekawostki
West highland white terrier to pies, który posiada dosyć duży fandom w internecie. Wszelkiego rodzaju gadżety z jego podobizną rozchodzą się jak świeże bułeczki. Istnieje także wiele witryn i blogów poświęconych tej rasie.
Szukasz psa o temperamencie teriera i słodkim wyglądzie? West highland white terrier wpisuje się w te kryteria. Warto jednak pamiętać, że wymaga aktywności oraz odpowiedniego szkolenia. Bez nich będzie sfrustrowany, a nawet agresywny.
Bibliografia
Wzorzec FCI nr 85 /12.01.2011/GB, https://www.zkwp.pl/wzorce/85.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 13.10.2010.