Jak wyglądają psy pasterskie?
Istnieje kilka ras pasterskich, a każda z nich ma swoje charakterystyczne cechy. Początkowo człowiek cenił psy duże i silne, z czasem jednak dostrzegł, że czworonogi o mniejszych gabarytach również radzą sobie doskonale jako obrońcy stada. W efekcie dziś psy pasterskie stanowią jedną wielką rodzinę, która może cię zaskoczyć swoją różnorodnością. Należą do niej zarówno potężne psy berneńskie, silne wilczury, drobne owczarki szetlandzkie, jak i niewielkie corgi.
Cechy typowe dla psów pasterskich
Choć psy pasterskie stanowią dość szeroką i zróżnicowaną rodzinę, sporo je łączy. Są szybkie i silne, potrafią też zaskoczyć zawziętością oraz odwagą. Zazwyczaj mają gęstą sierść, dzięki czemu bez problemu znoszą deszcze i niskie temperatury. Każda rasa ma jednak swoje indywidualne cechy. Jakie? Przyjrzyj się tym najpopularniejszym.
Psy pasterskie – rasy, które są najpopularniejsze
Psy pasterskie możemy podzielić na:
- duże psy pasterskie, np. berneński pies pasterski, owczarek podhalański;
- małe psy pasterskie, np. welsh corgi, border collie.
Polski pies pasterski – owczarek podhalański
Na liście ras pasterskich ważne miejsce zajmuje owczarek podhalański. Ten pupil wyróżnia się odwagą, samodzielnością i bardzo dużą inteligencją. Jego wizytówką jest biała i gęsta sierść. Choć jest dużym psem (osiąga nawet 70 cm wysokości) o masywnej budowie ciała, świetnie sprawdza się jako towarzysz dzieci i dorosłych.
Owczarek niemiecki
Niemiecki pies pasterski jest kolejną dużą rasą, z którą w Polsce spotkasz się bardzo często. Ten owczarek pasterski wyróżnia się sporym temperamentem, więc jego właścicielem może być tylko dość energiczna osoba. Wesoły i oddany człowiekowi, będzie świetnym towarzyszem zabaw dla dzieci. Bardzo szybko się uczy, a nauka jest jedną z jego pasji. Ten pies wymaga zatem sporo uwagi, za którą odwdzięczy się wiernością i oddaniem.
Berneński pies pasterski
Ta rasa cieszy się wielką popularnością w Szwajcarii, choć i w Polsce z berneńskimi psami pasterskimi spotkasz się coraz częściej. Jest to pies o znacznych rozmiarach (może mieć nawet 70 cm wysokości), ale wyróżnia się spokojem i łagodnym usposobieniem. To bardzo rodzinne zwierzę, ale jego największą wadą jest stosunkowo krótki okres życia (średnio 8–10 lat).
Border collie
Ten sympatyczny pies pasterski wyróżnia się średniej długości sierścią oraz czarno-białym umaszczeniem (choć bardzo często obok nich pojawia się trzeci kolor, np. brązowy). Wysokość tego psa to około 50 cm, z kolei jego waga waha się od 15 do 20 kg. Ten żywiołowy pies sprawdzi się w domu osób aktywnych, mogących zapewnić mu sporo ruchu i dobrej zabawy. Border collie nie znosi nudy, a brak zajęcia sprawia, że zaczyna wykazywać tendencję do psocenia.
Welsh corgi
Psy pasterskie nie muszą być silnymi olbrzymami, by dobrze wywiązywać się ze swoich zadań. Najlepszym dowodem na to jest ważący do 12 kg welsh corgi – rasa, która mimo niewielkich rozmiarów świetnie radzi sobie z zaganianiem bydła. Ten pies pasterski jest bardzo pozytywnie nastawiony do świata, a jego jedynym wrogiem jest nuda. Welsh corgi jest wielkim przyjacielem dzieci, a ze względu na niewielkie gabaryty poradzi sobie zarówno w domu z ogródkiem, jak i w mieszkaniu. Pamiętaj jednak, że dwa razy do roku pies ten linieje, co oznacza wszechobecną sierść.
Charakter psów pasterskich
Psy pasterskie, bez względu na rasę, muszą posiadać pewne bardzo określone cechy charakteru. Są to przede wszystkim:
- odporność;
- opanowanie;
- siła;
- posłuszeństwo.
Rasy pasterskie to w większości są to psy radosne i bardzo energiczne, którym trzeba zapewnić sporo zajęć – albo w postaci zabawy i nauki sztuczek, albo w postaci dłuższych spacerów.
Psy pasterskie – ABC odpowiedniej pielęgnacji
Bez względu na rasę te pupile wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Ich dumą jest gęsta sierść, która potrzebuje regularnego szczotkowania oraz kąpieli. Dla zdrowia i dobrego samopoczucia pasterskiego psa ważne są też długie spacery oraz zabawy, w trakcie których twój pupil będzie mógł rozładować energię i doskonalić swoje umiejętności.
Pasterskie psy – czym kierować się przy ich wyborze?
Jeśli decydujesz się na rasowego psa, zacznij od sprawdzenia, która rasa będzie najlepsza dla ciebie. Zwróć uwagę na wielkość zwierzęcia oraz jego charakter. To ważne cechy, szczególnie jeśli pies pasterski ma stać się członkiem większej rodziny. Skup się też na znalezieniu sprawdzonej hodowli (najlepiej zarejestrowanej w FCI).
Ile kosztują psy pasterskie? Wszystko zależy od konkretnej rasy. Berneński pies pasterski kosztuje średnio 2 tysiące złotych, z kolei cena owczarka podhalańskiego z dobrej hodowli może wynosić od 3 do 5 tysięcy złotych. Border collie to pies wart ok. 3 tysięcy. Podobne ceny dotyczą owczarków szetlandzkich oraz szkockich. A popularne owczarki niemieckie? Za te pochodzące z dobrych hodowli można zapłacić od 4 do 6 tysięcy złotych.
Historia ras psów pasterskich
Rasy pasterskie mogą się pochwalić długą historią. Pierwszym znanym psem tego typu był owczarek środkowoazjatycki. Jest to jedna z najstarszych ras na świecie, towarzysząca człowiekowi od przynajmniej 4 tysięcy lat.
Od drugiej połowy XVI wieku zaczynają się pojawiać psy pasterskie o delikatniejszej budowie ciała. Jednym z nich jest owczarek angielski, który dał początek kolejnym kuzynom: collie i border collie. Z XVII wieku znane są z kolei pierwsze wizerunki berneńskiego psa pasterskiego, będącego z kolei potomkiem mastifa – rasy, która była popularna już w antycznym Rzymie.
Czy pies pasterski będzie dla ciebie odpowiednim towarzyszem?
Takie pupile mają swoje indywidualne potrzeby, zatem nie każdy człowiek będzie dla nich odpowiednim opiekunem. Pamiętaj, że są to silne psy, które czasem nie potrafią w pełni podporządkować się człowiekowi. Jako strażnicy dużych stad przyzwyczajają się do swej wysokiej pozycji. Jeśli zatem chcesz panować nad psem pasterskim, musisz wykazać się siłą charakteru oraz stanowczością. Co otrzymasz w zamian? z pewnością głęboką przyjaźń i oddanie czworonoga.
Czy wiesz, że…
Psy pasterskie tworzą najliczniejszą grupę psów, która składa się z 42 ras owczarków i trzech ras psów pasterskich. Nie powinno dziwić, że mają one szerokie grono zwolenników. Mimo siły charakteru, wytrwałości i zajadłości, są one świetnymi towarzyszami człowieka. Sprawdzają się też w innych rolach, np. ratowników, stróżów lub nawet rodzinnych maskotek. Lubią ruch, dzięki czemu są ulubieńcami osób aktywnych. Wiele ras wykazuje się jednocześnie sporą cierpliwością, dzięki czemu mogą z powodzeniem towarzyszyć dziecięcym zabawom.
Pies pasterski może pomagać hodowcom zwierząt oraz być świetnym kompanem dla osób mieszkających w mieście. Jeśli lubisz ruch i nie przeraża się siła psiego charakteru, wśród przedstawicieli ras pasterskich znajdziesz dla siebie doskonałego towarzysza.
Popularne imiona dla psa rasy pies pasterski
Popularne imiona dla psa rasy pies pasterski to: