W artykule opowiemy, czym powinny charakteryzować się spokojne rasy psów. Wyjaśnimy także, dlaczego najlepiej wybrać jedną z nich, szukając swojego pierwszego czworonoga. Znajdziesz tu również listę ras uznawanych za łagodne wraz z ich krótką charakterystyką.
Spokojne rasy psów, czyli jakie?
Obecnie wyróżnia się ponad kilkaset różnych ras psów na świecie. Część z nich z natury jest bardzo łagodna oraz spokojna. Ich przedstawiciele przeważnie nie sprawiają większych trudności swoim opiekunom, ponieważ na ogół są posłuszni, chętnie współpracują z człowiekiem i nie buntują się w trakcie treningu, co sprawia, że szkolenie ich nie jest problematyczne.
Mimo ogromnych podobieństw w obrębie rasy należy jednak pamiętać o tym, że każdy zwierzak jest inny. Nawet szczeniaki pochodzące z jednego miotu mogą całkowicie się od siebie różnić, dlatego zakup psa z rodowodem nigdy nie daje stuprocentowej gwarancji łagodnego temperamentu czworonoga. W dodatku niezwykle istotny jest proces socjalizacji oraz szkolenie przeprowadzone w młodym wieku. Jeśli właściciel popełni na tym etapie rażące błędy, ich odkręcenie w przyszłości będzie niezwykle trudne.
Wspólne cechy spokojnych ras psów:
- przyjazne w stosunku do ludzi (w tym dzieci) oraz innych zwierząt domowych;
- cierpliwe i delikatne;
- szybko się uczą i są posłuszne;
- wierne oraz przywiązane do swoich właścicieli;
- doskonały pies do zabawy i spacerów.
Oczywiście żaden czworonóg nie będzie przyjazny, jeśli jego wszystkie potrzeby nie będą zaspokojone. Wszystkie psy potrzebują nie tylko pełnej miski i opieki weterynaryjnej, ale także aktywności fizycznej oraz umysłowej. Krótki spacer wokół bloku czy dostęp do dużego podwórka to za mało, żeby zwierzak mógł zaspokoić swoje potrzeby węszenia czy biegania. Stymulacja intelektualna jest równie ważna, co ruchowa. Piesek powinien być ciągle szkolony oraz mieć do dyspozycji różnego rodzaju zabawki logiczne.
Lhasa apso – czuły kudłacz
Lhasa apso zdecydowanie należy do spokojnych ras psów. Ma doskonale zrównoważony charakter, jest energiczny oraz chętny do zabaw, ale nie wymaga godzinnych treningów, by jego potrzeby ruchowe pozostały zaspokojone. Bardzo przywiązuje się do swoich opiekunów i uwielbia wylegiwać się z nimi na kanapie, co przez wielu uznawane jest za zaletę, jednak z tego powodu źle znosi ich nieobecność, a w samotności może dużo szczekać. Jego sierść wymaga regularnej pielęgnacji, ale po przyzwyczajeniu go do tych zabiegów nie sprawia to zbyt wielu trudności.
Berneński pies pasterski – łagodny olbrzym
Berneńczyki, chociaż są dużymi psami, mają wyjątkowo łagodne usposobienie. Mimo swoich rozmiarów zupełnie nie odnajdą się w roli psich stróży, ponieważ są dość ufne w stosunku do obcych, ale doskonale radzą sobie z kontaktem z dziećmi, jednak zawsze osoba dorosła powinna kontrolować zabawę. Z powodzeniem mogą zamieszkać w domach, w których żyją już inne zwierzęta. Na ogół ich układanie i szkolenie nie jest kłopotliwe, ale nie wolno go zaniedbać, ponieważ brak kontroli nad takim olbrzymem może skończyć się tragedią.
Dog niemiecki – przyjazny olbrzym
Do spokojnych ras psów zalicza się także dog niemiecki. To oddane rodzinie, przyjazne dzieciom olbrzymy. Dogi tolerują inne zwierzęta domowe, ale wobec obcych są ostrożne i bardzo powściągliwe. Mogą nie uświadamiać sobie swojej wielkości i siły, dlatego warto je dobrze ułożyć, by nie zrobiły krzywdy domownikom przez zupełny przypadek.
Mastino napoletano – potężny i spokojny
Mastino napoletano należy do spokojnych ras psów, jednak jest to pies silny zarówno fizycznie, jak i psychicznie, dlatego wymaga odpowiedniego szkolenia. Dobrze wyszkolone zwierzęta są bardzo łagodne i zrównoważone. Przedstawiciele tej rasy hodowani byli do stróżowania i walk. Aktualnie to bardzo mądre i wierne psy z grupy molosów.
Chart angielski – wulkan energii na spacerze i oaza spokoju w domu
Charty angielskie to psy o podwójnej naturze. W domu są spokojne i uwielbiają wylegiwanie się na kanapie z opiekunami, ale po wyjściu na spacer wykorzystują ogrom tkwiącej w nich energii. Szkolenie tych czworonogów powinno przebiegać powoli oraz być oparte na pozytywnym wzmacnianiu, ponieważ są to zwierzaki dość delikatne i łatwo stracić ich zaufanie. Chociaż nie przejawiają zachowań agresywnych wobec obcych osób, z reguły wybierają jednego opiekuna, do którego mocno się przywiązują.
Basset hound – leniwy psiak o łagodnym usposobieniu
Bassety to czworonogi, które wydają się leniwe, lecz wcale takie nie są! Psy tej rasy nie przepadają za bieganiem za piłką czy zabawami szarpakiem, ale ich silny instynkt myśliwski sprawia, że uwielbiają węszenie oraz tropienie. Bez odpowiedniej motywacji nie podejmują aktywności fizycznej, dlatego należy je do niej regularnie zachęcać, by zapobiec rozwojowi niezwykle niebezpiecznej dla zdrowia nadwagi lub – co gorsza – otyłości.
Dog z Bordeaux – spokojny i zrównoważony
Omawiając spokojne rasy psów, nie sposób nie wspomnieć o dogu z Bordeaux. To zrównoważony przyjaciel i stróż rodziny. Należy do grupy molosów i, podobnie jak reszta jej reprezentantów, psy te są wrażliwe i bardzo serdeczne. Przedstawiciele tej rasy lubią towarzystwo i są bardzo przywiązani do swoich opiekunów. Uchodzą za bardzo cierpliwe i wyrozumiałe, jednak powinieneś pamiętać, że mają ciężkie charaktery i wymagają szkolenia.
Chow chow – oddany przyjaciel
Chow chow zdecydowanie można zaliczyć do spokojnych ras psów. Czworonogi tej rasy uwielbiają czułości ze swoim opiekunem, któremu są niezwykle oddane. Chociaż nie wyróżniają się ponadprzeciętną inteligencją, nie są uparte tak jak na przykład teriery, dlatego ich szkolenie nie powinno nastręczać zbyt wielu trudności początkującym. Problematyczna może być pielęgnacja ich sierści, zwłaszcza w okresie silnego linienia, jednak jeśli przyzwyczai się je do wykonywania tych zabiegów, będzie znacznie łatwiej.
Mops – spokojny pies dla osób z zasobnym portfelem
Mopsy kojarzą się z wesołymi i leniwymi psiakami. W rzeczywistości są energiczne, jednak deformacje związane z brachycefaliczną budową czaszki uniemożliwiają im prawidłowe oddychanie, przez co bardzo szybko się męczą. Podobnie jak wszystkie czworonogi o bardzo krótkiej kufie cierpią z powodu licznych problemów zdrowotnych, których leczenie wiąże się z koniecznością poświęcenia ogromnych nakładów finansowych oraz czasowych. Szczególnie zagrożone są osobniki z pseudohodowli, które nierzadko rodzą się w wyniku chowu wsobnego.
Chin japoński – radosny pies do towarzystwa
Rasa należy do 9 grupy FCI, czyli psów ozdobnych i do towarzystwa. Chin japoński to niewielki pies o delikatnej budowie i pięknej, jedwabistej sierści oraz krótkim pyszczku. Jest bardzo przyjazny i ma radosne usposobienie. Uwielbia spędzać czas ze swoim człowiekiem, nie jest jednak nachalny. Może zostać towarzyszem zarówno seniora, jak i starszego dziecka.
Przedstawiciele spokojnych ras psów zazwyczaj są łagodni, przyjaźni, inteligentni oraz posłuszni, a jednocześnie nie wymagają tyle uwagi, co na przykład doskonały ze względu na rozmiary pies do miasta, ale niezwykle ruchliwy szpic miniaturowy czy chihuahua. Nie wymagają też tak stanowczej postawy, jak wobec np. owczarków niemieckich. Pamiętaj jednak, że decydując się na zakup lub adopcję czworonoga zobowiązujesz się do pełnienia opieki nad nim do końca jego życia, niezależnie od jego charakteru, a ten może okazać się problematyczny mimo przynależności do danej rasy.