W artykule opowiemy o historii szwajcarskich psów pasterskich, a także ich klasyfikacji ustanowionej przez FCI. Poznasz też charakter tych wyjątkowych czworonogów i dowiesz się, jakie cechy wyglądu zewnętrznego je łączą. Zapraszamy do lektury naszego krótkiego tekstu.
Szwajcarskie psy pasterskie w klasyfikacji FCI
Szwajcarskie psy pasterskie zostały zaklasyfikowane przez Międzynarodową Federację Kynologiczną do II grupy, w której tworzą 3. sekcję. W tej samej grupie znajdują się psy molosowate, a także pinczery i sznaucery. Jak to się stało, że masywne i majestatyczne psy pasterskie zostały przydzielone do tej samej grupy z często smukłymi pinczerami? Odpowiedzi należy szukać w historii tych ras.
Historia i pochodzenie szwajcarskich psów pasterskich
Według wielu źródeł przodkiem berneńskiego psa pasterskiego był starożytny molos – dog tybetański, który dotarł do Europy wraz z legionami rzymskimi. Wraz z biegiem lat czworonogi tej rasy coraz liczniej występowały w całej Szwajcarii, ale szczególnie popularne były w okolicach Durrbach. Brak jednolitej polityki hodowlanej doprowadził do ryzyka wyginięcia rasy. Dopiero na przełomie XIX i XX wieku kilku hodowców rozpoczęło planową hodowlę szwajcarskich psów pasterskich. Wkrótce wskutek ich działań doszło do wyodrębnienia wszystkich obecnie znanych ras z tej sekcji.
Charakter i temperament szwajcarskich psów pasterskich
Wszystkie szwajcarskie psy pasterskie są bardzo aktywne i energiczne, jednak ze względu na ich masywną budowę ciała nie powinny podejmować się uprawiania sportów takich jak agility czy dog frisbee. O wiele lepiej sprawdzą się takie dyscypliny jak dogtrekking czy trening obedience.
Poza tym cechą wspólną wszystkich przedstawicieli tych ras jest przyjazne nastawienie wobec dorosłych i dzieci, w związku z czym doskonale sprawdzają się w roli psów rodzinnych. W dodatku są niesamowicie lojalne wobec swoich opiekunów i chętnie z nimi współpracują. W połączeniu z ich wyjątkową inteligencją sprawia to, że bardzo łatwo się je szkoli.
Wspólne cechy wyglądu zewnętrznego
Wszystkie szwajcarskie psy pasterskie są dosyć dużymi czworonogami, których waga zwykle przekracza 30 kilogramów, a wysokość w kłębie 40 centymetrów. Mają dobrze zbudowane, muskularne ciała i prostopadłe, równe kończyny. Ich szyja jest masywna, ale raczej krótka. Głowy są rozmiarem proporcjonalne do całego ciała i zdobią je trójkątne, opadające uszy średniej wielkości. Jednak najbardziej charakterystycznym znakiem wszystkich szwajcarskich psów pasterskich jest trójkolorowe umaszczenie. Podstawowym kolorem jest czarny z białymi znaczeniami i podpaleniami w okolicach głowy, piersi oraz na łapach.
Rasy zaliczane do szwajcarskich psów pasterskich
W skład 3. sekcji według klasyfikacji FCI, nazywanej także sekcją szwajcarskich psów pasterskich, wchodzą jedynie cztery rasy. Poznaj je lepiej:
- Berneński pies pasterski jest największym z wszystkich szwajcarskich psów pasterskich. Bardzo łatwy do ułożenia, w związku z czym doskonale sprawdzi się w roli pierwszego czworonoga.
- Duży szwajcarski pies pasterski jest ufny i pozbawiony lęku. Niezwykle wierny oraz oddany swoim opiekunem, dzięki czemu łatwo się z nim pracuje.
- Entlebucher to najmniejszy ze wszystkich wymienionych psów. Sprawdzi się zarówno w roli stróża, jak i towarzysza rodziny.
- Appenzeller będzie doskonałym i nieprzekupnym stróżem. Ma do tego wszystkie predyspozycje: nieufność wobec obcych, pewność siebie oraz odwagę.
Szwajcarskie psy pasterskie doskonale sprawdzą się w roli towarzyszy rodzin. Odnajdą się zarówno w mieszkaniu, jak i domu, jeśli będą miały wystarczająco dużo spacerów. Jednak zanim zdecydujesz się na ich zakup, powinieneś wziąć pod uwagę stosunkowo wysokie koszty utrzymania.