Choroby i profilaktyka u psów
Gdy twój pies zje obornik granulowany, może to wywołać poważne problemy zdrowotne. Poniższy artykuł pomoże ci zrozumieć, dlaczego to takie niebezpieczne i jak zareagować, gdy do tego dojdzie. Co może się stać, na co zwracać uwagę? Poznaj najważniejsze informacje!
Jeśli masz choćby podejrzenie, że twój pies zjadł bluszcz, to nie masz czasu do stracenia. To sytuacja, która wymaga natychmiastowego działania. Poniżej znajdziesz wszystkie informacje, które pomogą ci podjąć właściwe kroki. Czytaj dalej!
Rzadkie kupy u psa budzą zrozumiały wstręt. Zwykle wyjątkowo śmierdzą, w dodatku trudno się je sprząta. Luźne kupy u psa na szczęście nie muszą być sygnałem poważnej choroby. Czytaj dalej i dowiedz się, co w tej sytuacji może być grane w psim brzuchu!
Leiszmanioza u psa nie należy do często diagnozowanych schorzeń, ale jest niezwykle niebezpieczna dla jego zdrowia i życia. Niestety, wraz z ociepleniem klimatu staje się coraz bardziej rozpowszechnionym problemem. Dowiedz się o niej więcej!
Pies może zachorować na wiele chorób, na które może zapaść też człowiek. Jedną z nich jest zapalenie trzustki. Warto wiedzieć, jakie to schorzenie daje objawy, aby w porę zareagować i rozpocząć leczenie. Sprawdź wszystkie niezbędne informacje.
Alergia u psa jest coraz częstszym powodem wizyt w gabinetach weterynaryjnych. Szacuje się, że z jej powodu cierpi aż 1 na 7 przedstawicieli tego gatunku. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o tej dolegliwości!
Zielona kupa u psa wzbudza niepokój właściciela. Przyczyna może być błaha, często zabarwiony na zielono stolec pojawia się po zjedzeniu przez psiaka trawy. W niektórych przypadkach świadczy o zaburzeniach pracy układu pokarmowego. Kiedy odwiedzić weterynarza?
Krew w moczu u psa to problem, który może wywoływać ogromny niepokój u właściciela czworonoga, jednak zazwyczaj nie jest objawem choroby zagrażającej życiu. Sprawdź, co oznacza obecność krwi w moczu.
Szybko rosnące guzy u psa budzą niepokój i właścicieli. Nie wszystkie zmiany skórne i nowotworowe są złośliwe czy niebezpieczne. Na co zwracać uwagę? Przekonaj się, że najlepszym wyjściem będzie zabranie pupila do weterynarza!
Zauważyłeś wysunięte prącie u psa? Może to być całkowicie naturalny efekt erekcji, ale także poważne zaburzenie zdrowotne. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się więcej na ten temat!
Piana z pyska u psa nigdy nie jest dobrym objawem. Może być zarówno objawem poważnej, śmiertelnej choroby, takiej jak wścieklizna, jak i wiązać się ze zjedzeniem czegoś trującego. Sprawdź, co może oznaczać piana z pyska psa.
Wbrew pozorom to, że stary pies kaszle, jakby chciał coś wykrztusić, zdarzyć się może z przeróżnych powodów. Nie wszystkie są poważne, ale opiekunowi często trudno samemu to ocenić. Dowiedz się, z czego może wynikać kaszel i kiedy musisz odwiedzić weterynarza!
Popularną chorobą pasożytniczą u zwierząt mięsożernych jest tasiemiec. U psa objawia się on m.in. świądem odbytu, utratą masy ciała czy wymiotami. Tasiemiec psi przenosi się z jednego czworonoga na innego najczęściej poprzez pchły.
Zapalenie jelit u psa objawia się biegunkami, bólami brzucha i chudnięciem. Przyczyną choroby bywa infekcja wirusowa, bakteryjna lub pasożytnicza. Leczenie uzależnione jest od przyczyny – warto udać się do lekarza, który postawi właściwą diagnozę.
Zatwardzenie u psa, inaczej zaparcie, występować może incydentalnie lub mieć charakter nawracający. Zadbaj o odpowiednie żywienie zwierzęcia i o dużą podaż płynów w jego diecie. Sprawdź, jak radzić sobie z zaparciami u pupila.
Zapalenie gardła u psa zdarza się dość często. Jeśli zostanie zlekceważone, może spowodować groźną infekcję krtani, oskrzeli lub zatok. Dowiedz się, jak pomóc przeziębionemu pupilowi.
Alergia wziewna u psa to przypadłość zwierzaków uczulonych na pyłki traw i drzew, roztocza, grzyby czy pleśń, nazywa się ją również alergią środowiskową. Dowiedz się, jakie są objawy alergii i w jaki sposób możesz pomóc psu-alergikowi.
O ile wśród właścicieli kotów opinie o kastracji są jednoznacznie pozytywne, o tyle opiekunowie psów ciągle się ze sobą w tej kwestii spierają. Zabieg ma bowiem mnóstwo niewątpliwych zalet, ale nie jest też wolny od ewentualnych komplikacji – także tych długoterminowych. Nie tylko pojawiają się pytania o to, kiedy kastrować psa, ale wiele osób wręcz zastanawia się, czy w ogóle to robić. Sprawdź, czym różni się kastracja od sterylizacji oraz jak przedstawiają się wszystkie za i przeciw.
Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o szkodliwość sytuacji, w której pies zjadł kocią karmę. Jednorazowe wybryki najczęściej nie mają poważnych konsekwencji. Co innego, gdy nieprawidłowe zachowania powtarzają się nagminnie. Przeczytaj cały artykuł!
Czy psy mają sny? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Odpowiedź na nie jest o tyle trudna, że nawet ludzki sen nie został jeszcze w pełni zbadany przez naukowców. Sprawdź, co wiadomo o marzeniach sennych czworonogów.
Padaczka u psa jest jednym z najczęstszych zaburzeń neurologicznych u zwierząt tego gatunku. Szacunkowo około 5% wszystkich psów przynajmniej raz w życiu dozna drgawek na tle epileptycznym. Mechanizmy tej choroby nie zostały jeszcze całkowicie zbadane.
Gdy pies nie śpi w nocy, ma to wpływ na życie wszystkich domowników. Niestety negatywnie odbija się to również na zdrowiu samego czworonoga. Dowiedz się, dlaczego twój pupil nie chce spokojnie spać, gdy przychodzi na to pora.
Pies zjadł leki – ta myśl potrafi wprawić w panikę każdego właściciela czworonoga. Spokojnie! Czytaj dalej i sprawdź, jakie działania podjąć, by pomóc pupilowi, a później chronić go przed podobnymi wypadkami.
Leptospiroza u psa jest chorobą, która często kończy się śmiercią zwierzaka. Na szczęście stosując się do prostych zasad profilaktyki, możesz łatwo uchronić przed nią swojego psa. Dowiedz się więcej z artykułu.
Biegunka z krwią u psa jest stanem, który wymaga pilnej interwencji lekarza weterynarii. Zazwyczaj oznacza nie tylko stan zapalny albo uraz, ale również zagraża zwierzęciu niedokrwistością. Sprawdź, jakie są jej przyczyny.
Czernienie skóry u psa – hasło to brzmi jak zapowiedź czegoś bardzo złego. Jak się okazuje, przebarwienia skórne jednak nie zawsze muszą zwiastować najgorsze. Jakie są przyczyny zmian skórnych? Dowiedz się więcej!
Wśród sytuacji, które wymagają natychmiastowej reakcji właściciela, nie może zabraknąć tej, w której twój pies zjadł baterię. Opiekun musi zabrać pupila do weterynarza i przekazać lekarzowi jak najwięcej informacji. Chcesz w pełni zrozumieć ryzyko? Przeczytaj artykuł!
Alergia, uszkodzenie mechaniczne oka czy stan zapalny mogą wywołać zapalenie spojówek u psa. Objawy są swoiste i stosunkowo łatwe do rozpoznania. Ważne jest, by szybko zacząć leczenie, by ulżyć psu i nie doprowadzić do groźnych w skutkach powikłań.
Pies zjadł żabę? To niecodzienna sytuacja! Ale jak w takim przypadku postępować? Czy jest powód do paniki? Przeczytaj ten tekst, a dowiesz się więcej. Dzięki temu poradzisz sobie w trudnej sytuacji!
Pies, podobnie jak i człowiek, może cierpieć na czkawkę. Zwykle wynika ona z łapczywego jedzenia zbyt kalorycznych karm. Niekiedy czkawka u psa może wiązać się z połknięciem ciała obcego, ale bywa też objawem poważnych chorób.
Ciepły nos u psa dorosłego czy szczeniaka wcale nie musi być dla właściciela powodem do zmartwień. Stan czworonoga zawsze trzeba oceniać całościowo, pod kątem wszystkich symptomów i parametrów. Uzupełnij swoją wiedzę o psich nosach!
Jaskra u psa to coraz częstsza przyczyna wizyt w gabinetach weterynaryjnych. Niestety w związku z tym, że bardzo szybko postępuje, często pacjenci otrzymują pomoc, kiedy jest już za późno. Dowiedz się więcej!
Zauważyłeś nagły problem z chodzeniem u psa? Powody mogą być zarówno błahe, jak i bardzo poważne. Przeczytaj artykuł i poznaj najczęstsze choroby i przypadłości powodujące problemy z poruszaniem się u twojego pupila.
Nie masz czasu do stracenia, jeżeli twój pies zjadł owoc cisu albo jakikolwiek inny element tego drzewa iglastego. Liczy się błyskawiczna reakcja i jak najszybsza wizyta u weterynarza. Sprawdź, jakie kroki podjąć, kiedy twój czworonożny przyjaciel zetknie się z tą toksyczną rośliną!
Pies zjadł świeczkę? Przerażające, prawda? Ale bez paniki! Ten tekst pomoże ci zrozumieć, co zrobić w takiej sytuacji, jakie mogą być konsekwencje i jak im zapobiec. Przeczytaj, aby dowiedzieć się także, jak zapobiegać takim niebezpiecznym sytuacjom.
Modzele u psa to łagodne zmiany skórne pojawiające się w obszarze stawu łokciowego lub kolanowego. Stwardniała skóra pozbawiona włosów wymaga konsultacji z lekarzem weterynarii i właściwiej pielęgnacji.
Istnieje wiele wad genetycznych, które mogą występować u przedstawicieli różnych gatunków. Czy pies z zespołem Downa również jest takim przypadkiem? Dowiedz się, czy ten zespół wad może występować u czworonogów.
Powszechnie uważa się, że kastracja jest zabiegiem, któremu warto poddać agresywnego psa w celu „wyciszenia” go. Ale czy rzeczywiście tak jest? Czy każdy wykastrowany pies staje się spokojniejszy? Kastracja psa a agresja – poznaj fakty!
Brodawka u psa to niezwykle popularna przypadłość bez względu na rasy i wielkość naszych pupili. Co może spowodować powstawanie guzków? Czy zmiany na tkance skórnej należy usuwać? Jakie są objawy? Jak wygląda zabieg pozbywania się brodawczaka?
Czym zastąpić kołnierz dla psa, gdy twój pupil nie jest z niego zadowolony? Znalezienie odpowiedniej alternatywy może zająć trochę czasu, ale komfort zwierzaka powinien być na pierwszym miejscu! W tym artykule podpowiemy, jakie są opcje i jak je właściwie zastosować.
Doczekałeś się – pora na wymarzony urlop. Czworonożny członek rodziny oczywiście jedzie z tobą. Auto rusza, a on jest niespokojny i zaczyna się ślinić. Tylko nie wymioty! Czy to możliwe, że psiak ma chorobę lokomocyjną? Czy Aviomarin dla psa to dobry pomysł?
Brązowa wydzielina z ucha psa jest zwykle wiązana ze stanem zapalnym. Warto jednak wiedzieć, że może również oznaczać zupełnie inne rzeczy. Sprawdź, jak czyścić psie uszy i które rasy są szczególnie narażone na ich infekcje.
Pies cały czas liże miejsce intymne i zaczynasz się martwić? Jeśli zauważyłeś, że twój zwierzak wykazuje takie zachowanie, konieczne jest sprawdzenie, co może być przyczyną. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co może oznaczać ten nawyk i kiedy warto udać się do weterynarza.
Wiele osób jest zdziwionych, gdy po raz pierwszy zobaczy saneczkowanie u psa. Zdecydowanie pies pocierający zadem o podłoże nie jest codziennym widokiem. Przeczytaj artykuł i poznaj przyczyny takiego zachowania.
Pies zjadł coś ostrego – to sytuacja, która może przytrafić się każdemu właścicielowi czworonoga. Czy wiesz, co robić, gdy to się zdarzy? Nasz artykuł pomoże ci zrozumieć, jak właściwie zareagować i jak zapobiegać podobnym sytuacjom w przyszłości.
Kaszel, katar i gorączka to objawy kojarzone z przeziębieniem. U psa, niegroźny dla ludzi katar, może być objawem ciężkiej choroby. Przeczytaj artykuł i poznaj najczęstsze choroby dróg oddechowych u zwierząt.