Z artykułu dowiesz się, czym jest niedowład kończyn miedniczych i jak go odróżnić od porażenia kończyn. Poznasz też najczęstsze przyczyny nagłego problemu z chodzeniem u psa. Nie próbuj jednak sam stawiać diagnozy, każdy problem zdrowotny należy skonsultować z lekarzem weterynarii.
Niedowład kończyn a porażenie kończyn – jak je odróżnić?
Według definicji niedowład to osłabienie świadomej czynności ruchowej kończyny lub kończyn. Często mylony jest z porażeniem będącym kompletną utratą zdolności wykonywania świadomych ruchów. Chwilowy niedowład kończyn u psa podzielić można na upośledzenie górnego neuronu ruchowego i dolnego neuronu ruchowego.
W tekście poruszamy nagły problem z chodzeniem u psa, ale musisz wiedzieć, że niedowład może dotyczyć każdej grupy mięśni, nie tylko kończyn, i najczęściej spowodowany jest schorzeniami upośledzającymi układ nerwowy.
Dyskopatia – zwyrodnienie krążka międzykręgowego
Dyskopatie to jedne z częstszych przypadłości u psów rasowych. Typ I Hansena najczęściej występuje w przypadku kilku ras: jamników, pekińczyków, shih tzu czy welsh corgi, ale mogą pojawić się także u psów ras mieszanych o podobnej budowie ciała. Na skutek schorzenia dochodzi do zwyrodnienia jądra macierzystego prowadzącego do przerwania krążka międzykręgowego.
Do uszkodzenia może dojść nawet podczas zwykłego ruchu. Wypadnięcie zwyrodniałego jądra miażdżystego powoduje ucisk na rdzeń kręgowy, a objawia się silnym bólem i obustronnym niedowładem kończyn, a nawet paraliżem.
Do objawów klinicznych zalicza się apatię, brak apetytu i charakterystyczną postawę, którą przyjmuje zwierzę w odpowiedzi na ostry ból, wygięcie grzbietu w łuk i napięcie mięśniowe. Rezonans magnetyczny to jedyne badanie, które może potwierdzić lub wykluczyć to schorzenie. Warty wspomnienia jest również typ II Hansena, na który zapadają głównie owczarki niemieckie i golden retrievery. W tym przypadku choroba rozwija się powoli i ma charakter przewlekły.
Czy dieta może doprowadzić do problemów z chodzeniem?
Psy są jedynymi żywicielami pasożytów Neospora caninum. Do zarażenia dochodzi poprzez spożycie zainfekowanego mięsa wołowego lub wołowych podrobów. Ciężkie przypadki neosporozy, czyli choroby wywoływanej przez wymienione pierwotniaki, także mogą powodować nagłe problemy z chodzeniem u psa.
Na skutek zakażenia dochodzi do zaniku mięśni, pojawia się ból w okolicy kręgów, mięśnia lędźwiowego i szyi. Obecność pasożytów potwierdza się za pomocą badania kału zwierzęcia, a terapia antybiotykowa pozwala na całkowite wyleczenie.
Ekspozycja na zimny wiatr częstą przyczyną krótkotrwałego niedowładu
Podobnie jak u ludzi, u zwierząt domowych także może dojść do przewiania. Co się kryje pod tym pojęciem? Jest to stan, do którego dochodzi na skutek ekspozycji ciała na długotrwałe działanie zimnego powietrza. Może to spowodować osłabienie układu odpornościowego, rozwinięcie infekcji i stanu zapalnego mięśni lub nerwów.
Jeśli zaobserwujesz u swojego pupila podwyższoną temperaturę, osowiałość, dreszcze, ból, sztywność i przykurcze mięśni prawdopodobnie zaszkodził mu chłód, na co głównym lekarstwem jest zapewnienie ciepła za pomocą kompresów rozgrzewających.
Bakteryjne zapalenie kolejną przyczyną niedowładu kończyn
Problemy z krążkiem międzykręgowym pojawiają się nie tylko na skutek zmian zwyrodnieniowych. Czasem dochodzi do stanu zapalnego w tym obszarze spowodowanego przez zakażenie bakteryjne.
Jeśli poza nagłym problemem z chodzeniem u psa zauważysz także podwyższoną temperaturę, obniżenie apetytu i osowiałość, to powinieneś udać się z pupilem do gabinetu weterynaryjnego. Schorzenie może być powiązane z innymi poważnymi dolegliwościami, jak zapalenie układu krwionośnego, skóry i dróg moczowych.
Padaczka – dolegliwość dotykająca coraz więcej czworonogów
Padaczka to jedna z częściej występujących chorób układu nerwowego u psów, a chwilowy niedowład kończyn jest jednym z jej objawów. Najczęściej objawy padaczkowe kojarzą się z drgawkami, ale mogą przybrać różne postacie.
Zdarza się, że zwierzę na skutek ataku doświadcza krótkotrwałego paraliżu. Z chorobą walczy się objawowo, podając leki przeciwdrgawkowe u pacjentów, u których ataki występują częściej niż cztery razy w miesiącu lub następuje ich kilka po sobie jednego dnia.
Chwilowy niedowład kończyn u psa – problemy żołądkowe
Poza zarażeniem się pasożytami nagły problem z chodzeniem u psa może pojawić się na skutek dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Nawet z pozoru niegroźne nagromadzenie się gazów w żołądku może spowodować pupilowi ogromny ból i doprowadzić do nagłego paraliżu kończyn. Do typowych objawów tego stanu należą:
- nieprzyjemny zapach z pyska;
- odbijanie;
- głośne dźwięki z jamy brzusznej.
Przyczyn powstawania nadmiernych ilości gazów jest kilka. Wśród najczęstszych wymienia się wolną perystaltykę jelit. Powoduje to, że zalegający pokarm podlega przemianom metabolicznym, produkując duże ilości gazów.
Zbyt szybkie spożywanie posiłków także może doprowadzić do nadprodukcji gazów. Warto w takim przypadku zaopatrzyć zwierzaka w miskę spowalniającą. Wśród częstych przyczyn wymienia się także choroby trzustki, zapalenie jelit i nadmiar węglowodanów w diecie.
Na szczęście nagły problem z chodzeniem u psa znika wraz z uporaniem się z głównym problemem, czyli nadmiarem gazów. Podstawą terapii jest zdrowa, zbilansowana dieta i regularne odżywianie. Weterynarz doraźnie może podać środki rozkurczowe i przeciwbólowe.
Jeśli przyczyną nagłego problemu z chodzeniem u psa będą choroby o podłożu neurologicznym, nie obejdzie się bez fachowej pomocy, a czasem leczenia klinicznego. Warto zawczasu zadbać o zdrową dietę swojego pupila, regularne wizyty kontrolne u weterynarza i odpowiednią higienę. Dzięki temu unikniesz wielu zagrożeń i z wyprzedzeniem zareagujesz na pojawiające się problemy zdrowotne.