Biała piana z pyska u psa na spacerze jest czymś, co niepokoi każdego opiekuna. Kiedy pupil zaczyna chorować, każdy opiekun przejmuje się jego stanem. Kapiąca piana z pyska psa nie jest miłym widokiem, za to powinna zmusić opiekuna do natychmiastowej wizyty u lekarza weterynarii. To może uratować życie pupilowi!
Piana z pyska u psa – przyczyny
Istnieje przynajmniej kilka powodów, dla których pojawia się piana na pysku psa. Niektóre z nich są na tyle poważne, że wymagają szybkiej interwencji. Inne mogą być też groźne dla człowieka.
Wścieklizna – choroba śmiertelna dla psów i ludzi
Chyba każdy kojarzy wściekliznę, czyli chorobę, która zawsze jest śmiertelna dla żywych stworzeń, jeśli wystąpią jej objawy. A jednym z nich jest właśnie piana z pyska u psa. Warto wiedzieć, że nadmiernie ślinienie się jest już kolejnym z objawów, jeśli wścieklizna nie występuje w formie utajonej.
W innym przypadku ślinotok pojawia się na etapie porażenia. Wynika bezpośrednio z tego, że mięśnie gardła zostają sparaliżowane, a zwierzę nie może połknąć nadmiaru gromadzącej się śliny. Jako że nadal oddycha, pojawia się w obrębie fafli charakterystyczna piana.
Zatrucie toksyczną substancją
Jeśli zauważysz nagle pojawiającą się pianę z pyska u psa i drgawki, które jej towarzyszą, natychmiast udaj się do lekarza weterynarii. To prawdopodobnie zatrucie toksyczną substancją. Jeśli pies wymiotuje, również wymioty mogą być pieniste.
W takiej sytuacji ślinotok jest oznaką, że toksyny już dotknęły organizm i czynią w nim spustoszenie. Może też świadczyć o uszkodzeniu organów wewnętrznych, zwłaszcza jeśli w wymiotach pojawia się krew.
Ciało obce w przełyku
Jeśli do przewodu pokarmowego, zwłaszcza przełyku, dostanie się ciało obce, pies może bardzo cierpieć. Piana z pyska u psa to jeden z objawów.
Jeśli dodatkowo słyszysz charczenie, to oznaka, że ciało obce mogło dostać się również do górnych dróg oddechowych. Niezbędna jest szybka interwencja lekarza weterynarii, który wykona diagnostykę, w tym RTG.
Ukąszenie lub ugryzienie wewnątrz jamy ustnej
Jeśli podczas spaceru na łonie natury nagle pojawiła się piana z pyska u psa, jest szansa, że doszło do ugryzienia lub ukąszenia wewnątrz jamy ustnej. Zwierzęta, podobnie jak ludzie, mogą być uczulone na jad niektórych owadów.
Również ukąszenie żmii jest dla nich często śmiertelnie niebezpieczne. Z tego powodu, jeśli widzisz spuchnięty pysk, któremu towarzyszy nadmiernie ślinienie się psa, udaj się do gabinetu weterynaryjnego. Taka nagła zmiana często prowadzi bowiem do wstrząsu anafilaktycznego.
Stan zapalny w obrębie wnętrza pyska
Wśród schorzeń, które często stają się przyczyną, dla której pojawia się piana z pyska u psa, wymienić można też stany zapalne w obrębie jamy ustnej. Mogą dotykać podniebienia, ale również dziąseł i zębów.
To najczęstszy problem u starszych psów. Zwierzę może zafundować sobie głodówkę, jeśli ból jest bardzo silny. Z tego powodu piana z pyska u psa zawsze powinna cię zaalarmować.
Skręt żołądka
Niektóre rasy psów, na przykład bernardyny, boksery i niektóre psy z głęboką klatką piersiową, narażone są na skręt jelit czy żołądka. Ta przypadłość, jeśli nie zostanie w porę wykryta i zatrzymana, jest dla psa śmiertelna.
Wywołują ją zazwyczaj zbyt szybko zjedzone posiłki podawane tuż po wysiłku fizycznym, a także nadmiar powietrza połykany w trakcie jedzenia.
Nowotwór lub stan zapalny trzustki
Zarówno zapalenie, jak i guz trzustki mogą objawiać się przez utratę apetytu oraz wymioty, a także gorączkę. W takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, jako że nudności i wymioty zawierają często kwas żołądkowy, który wywołuje podrażnienia w obrębie przewodu pokarmowego.
Co więcej, odpowiednio szybko postawiona diagnoza może wpłynąć w dużym stopniu na jakość życia twojego psa.
Choroba lokomocyjna
Jeśli pies wymiotuje pianą w trakcie jazdy, prawdopodobnie mowa o chorobie lokomocyjnej. Zwierzę może zwracać zarówno na dłuższych dystansach, jak i tych krótszych, jeśli skojarzy jazdę z nieprzyjemnymi aspektami. W tym przypadku nie wystarczy go nie karmić – warto rozważyć podawanie odpowiednich leków i stosowanie terapii behawioralnej.
Ślinotok czy wymioty? Jak je rozróżnić?
Piana z pyska u psa to objaw niepokojący, ale nie zawsze jest to faktycznie piana. Czasami mowa o wymiotach w formie piany. Jak je rozróżnić? Przede wszystkim w przypadku wymiotów występuje charakterystyczny odruch towarzyszący wracaniu się treści z żołądka.
W przypadku wymiotów pies otwiera szeroko pysk i kuli się, co jest efektem działania skurczu mięśni. Z kolei piana z pyska u psa powoduje co najwyżej wzmożone oblizywanie, kaszel i krztuszenie. Nie towarzyszy jej obecności treści wymiotów i odruch.
Podsumowanie
Piana z pyska u psa jest zawsze powodem do niepokoju. Spieniona ślina kojarzy się ze wścieklizną, jednak nie zawsze ją oznacza. Jeśli dbasz o to, by pies był szczepiony, powinieneś podejrzewać na początek inne dolegliwości.
Psiak może cierpieć na stany zapalne związane z wiekiem albo choroby wynikające z zatrucia i reakcji alergicznych. Z tego powodu piana z pyska u psa zawsze powinna być potencjalną przyczyną wizyty w gabinecie weterynaryjnym.