Chart rosyjski borzoj

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 68 do 78 cm, pies od 75 do 85 cm;
masa ciała: suki od 25 do 40 kg, psy od 34 do 47 kg
Szatasierść: długi, jedwabisty włos, miejscami dłuższy, tworzący fale lub luźne loki
maść: biała, pastelowa, jasnoruda, jasnoszara, sobolowa z czarną maską, szara, pręgowane pastelowa, ruda i szara; każda maść łaciata, jednolita, z podpalaniem
❤️ Długość życia7–10 lat
? Charakterspokojny, czuły, oddany opiekunowi, nieufny w stosunku do obcych

Chart rosyjski borzoj – wygląd psa arystokracji

Chart rosyjski borzoj to pies, który przykuwa uwagę swoim wysokim wzrostem. Wysokość w kłębie u suk wynosi od 68 do 78 centymetrów. Samce natomiast mogą mierzyć nawet 85 centymetrów. Charty rosyjskie ważą od 23 do 47 kilogramów. 

Borzoj ma budowę charakterystyczną dla wszystkich chartów – jest wysoki i bardzo szczupły o wąskim tułowiu. Grzbiet jest łukowato wygięty, a klatka piersiowa zaokrąglona. Charty rosyjskie są jednak dużo mocniej zbudowane. Ich ciało jest muskularne i bardzo mocne. 

Chart rosyjski borzoj idzie po śniegu

Sierść jest długa i jedwabista. Zgodnie ze wzorcem może falować a nawet zbijać się w zwarte loczki. Włos tworzy charakterystyczną mufkę wokół szyi. Na spodzie klatki piersiowej i brzucha mogą pojawiać się frędzle. Umaszczenie borzoja jest niezwykle różnorodne. Dopuszcza się psy:

  • płowe
  • jasnorude
  • jasnoszare
  • czerwone 
  • czarne

Dopuszczalne są wszystkie kolory pośrednie. Charty rosyjskie mogą być jednolite, podpalane czy łaciate. Ze wzorca wykluczono jedynie umaszczenie rozjaśniane: czekoladowe, błękitne i lila, jeżeli nie towarzyszy im czarny nos. 

Chart rosyjski borzoj – zachowanie i charakter 

Chart rosyjski to pies pełen sprzeczności. Jest niezwykle czuły i towarzyski, a jednocześnie – bardzo niezależny. Ma silny charakter, jest jednak wysoko wrażliwy, dlatego jeżeli nie masz dużego doświadczenia w prowadzeniu psa, jego szkolenie powinno odbywać się pod okiem profesjonalisty. Borzoj nie zniesie brutalności ani, tym bardziej, przemocy. Potrzebuje za to cierpliwości i konsekwencji. 

W przypadku rasy chart rosyjski borzoj wychowanie jest kluczem do dobrego życia z tym psem. Jest to niezwykle silne fizycznie zwierzę o ogromnym instynkcie łowieckim. Właśnie dlatego podczas jego szkolenia należy szczególną uwagę poświęcić przewołaniu i posłuszeństwu. W przeciwnym razie w pogoni za „zwierzyną” w postaci wiewiórki, roweru, czy samochodu pies może po prostu uciec. Skłonność do ucieczek jest bardzo silna u tej rasy, dlatego dom z ogrodem powinien być zabezpieczony wysokim płotem, a bramę zawsze należy zostawiać zamkniętą. 

Chart rosyjski borzoj - portret psa

Chart rosyjski dogada się z innym dużym psem, jednak nie jest uznawany do odpowiednie towarzystwo dla kotów. Z natury jest to pies dosyć zrównoważony, jednak swojej rodziny będzie bronił do ostatniej krwi. Potrzebuje konsekwentnego przewodnika, który zbuduje z nim silną relację opartą na szacunku i w razie konieczności będzie mógł nad nim zapanować. 

W kontekście borzoja często pojawia się określenie „groźny pies w Rosji”. Faktycznie są to psy niezwykle silne i wytrzymałe, które mają skłonności do obrony swojego terytorium. Warto jednak zaznaczyć, że zdrowy pies zgodny ze wzorcem rasy w żadnym wypadku nie powinien być agresywne. Chart rosyjski wzorcowo jest psem zrównoważonym, który do obcych podchodzi z dużą dozą obojętności. 

Chart rosyjski – zdrowie

Decydując się na tę rasę, musisz być przygotowany na to, że chart rosyjski borzoj nie jest psem długowiecznym. Zwierzęta te żyją średnio dziewięć lat. 

W trakcie swojego życia borzoj raczej nie choruje. Tak jak większość dużych psów narażony jest na skręt żołądka, dlatego jego posiłki powinny być dzielone na mniejsze porcje. Ma także dosyć wrażliwe łokcie, dlatego nie powinien spać na twardym podłożu. Z wiekiem mogą pojawiać się problemy z oczami. Chart rosyjski może cierpieć na postępujący zanik siatkówki. U niektórych osobników z czasem pojawiają się także problemy ze stawami. 

Chart rosyjski borzoj na śniegu

Chart rosyjski borzoj – pielęgnacja

Pielęgnacja sierści charta rosyjskiego nie jest skomplikowana. Pies ten wymaga jednak regularnego i intensywnego szczotkowania. Szczególnie jest to potrzebne w okresie linienia, kiedy traci on ogromnie dużo sierści. Czesanie należy powtarzać przynajmniej raz w tygodniu. Jeżeli jednak pies często przebywa na dworze i odbywa długie spacery – na przykład w lesie, czesanie powinno odbywać się zdecydowanie częściej. Pozwoli to usunąć z sierści niepożądane przedmioty, takie jak patyki, czy liście. 

Chart rosyjski borzoj pysk bokiem

Chart rosyjski borzoj – hodowla

Chart rosyjski borzoj, tak jak wszystkie psy rasowe, powinien być kupowany w hodowlach zarejestrowanych w Związku Kynologicznym w Polsce. Jest to jedyna organizacja w naszym kraju, która działa pod auspicjami FCI i ma prawo do wystawiania międzynarodowych rodowodów.

Borzoj jest dużym psem o silnym charakterze, dlatego powinien wyróżniać się cechami pożądanymi przez wzorzec rasy – przede wszystkim stabilnym usposobieniem. Kupowanie psa z pseudohodowli nigdy nie daje żadnych gwarancji ani co do jego wyglądu, ani co do charakteru. 

Chart rosyjski borzoj w padającym śniegu

Chart rosyjski – cena 

Ceny szczeniaków charta rosyjskiego zaczynają się od około 5 000 złotych. Rasa ta nie jest szczególnie popularna w naszym kraju, dlatego jej miłośnicy często szukają szczeniaków w hodowlach FCI za naszą wschodnią granicą. Cena może być wówczas nico inna, chociaż niekoniecznie dużo wyższa. 

Chart rosyjski borzoj – historia rasy

Historia chartów rosyjskich rozpoczyna się w carskiej Rosji w okolicach XVII wieku. Wówczas to pewien szlachcic, który uwielbiał polować, sprowadził do swojego kraju kilka chartów arabskich. Niestety, zwierzęta okazały się zbyt słabe fizycznie i nie dawały sobie radę w surowych warunkach rosyjskiej zimy. Psy te zaczęto więc krzyżować z miejscowymi psami pasterskimi, które posiadały mocną budowę ciała i okazałą okrywę włosową. Z czasem do rozrodu dopuszczano jedynie psy najsilniejsze fizycznie. 

Historia rasy jest silnie związana z trudną historią jej ojczyzny. Borzoje były w carskiej Rosji synonimem przepychu. Bogaci arystokraci utrzymywali w swoich majątkach całe stada tych psów, które liczyły niekiedy nawet kilkadziesiąt sztuk. Uwłaszczenie chłopów w drugiej połowie XIX wieku doprowadziło do zubożenia ziemiaństwa, a tym samym do ograniczenia liczby kosztownych w utrzymaniu psów. 

Po rewolucji bolszewickiej część arystokracji uciekła na zachód, zabierając ze sobą ukochane borzoje. Tym samym rasa zaczęła zdobywać popularność także poza granicami Rosji. Obecnie są one chętnie hodowlane w wielu krajach, jednak w swojej ojczyźnie uchodzą za jeden z narodowych skarbów. 

Chart rosyjski borzoj – dla kogo? Szkolenie rasy

Dobre wyszkolenie charta rosyjskiego sprawia, że jest on dobrym towarzyszem, jednak warto pamiętać, że jest to pies, który nigdy w stu procentach nie podporządkuje się człowiekowi. Właśnie dlatego rasa wymaga od swoich opiekunów nie tylko doświadczenia, ale także dużej dawki cierpliwości, empatii i zrozumienia. 

Jeżeli chcesz wejść w posiadanie borzoja, musisz zapewnić mu odpowiednie warunki, które pozwolą równoważyć potrzebę niezależności z ogromnym przywiązaniem do człowieka. 

Dobry opiekun charta rosyjskiego to osoba, która zapewni mu bezpieczeństwo i komfort. Pies ten w żadnym wypadku nie nadaje się do życia w mieście i w bloku. Jego silny instynkt łowiecki i pewna doza niezależności sprawiają, że w miejscach o dużym natężeniu ruchu może stanowić niebezpieczeństwo dla siebie i innych. 

Najlepsze miejsce dla borzoja to dom pod lasem. Pamiętaj jednak, że nawet największy ogród nie zastąpi psu spacerów i eksploracji nowych miejsc. Borzoje są bardzo inteligentne, dlatego potrzebują opiekuna, który zapewni im dużo aktywności – nie tylko fizycznej, ale także psychicznej. Posesja powinna być bardzo dobrze zabezpieczona, ponieważ charty rosyjskie mają skłonność do ucieczek. Nie należy jednak w żadnym wypadku trzymać ich w kojcu.

Chart rosyjski borzoj jest psem z natury bardzo zrównoważonym i spokojnym, dlatego dobrze sprawdzi się jako towarzysz rodziny. Do dzieci ma zazwyczaj dosyć dużo cierpliwości, kontakt musi jednak odbywać się pod okiem dorosłego. Nie jest to dobry pies do trzymania razem z małymi zwierzętami. Dobrze dogaduje się z innymi dużymi psami, jednak te mniejsze (tak samo jak koty) mogą być przez niego potraktowane jak zwierzyna. 

Chart rosyjski borzoj – galeria zdjęć

Chart rosyjski borzoj – ciekawostki

  • Chart rosyjski borzoj był ulubionym psem rosyjskich carów. Posiadali go między innymi Ivan Groźny i Piotr Wielki. Poza granicami Rosji jego towarzystwem cieszyli się inni władcy, w tym także królowa Wiktoria.
  • Jest to jedna z najwyższych ras psów
  • Rosyjskie słowo „borzoj” oznacza „szybki”.

Chart rosyjski borzoj to pies dla doświadczonego, konsekwentnego i cierpliwego opiekuna. Ze względu na swoje duże rozmiary i charakter powinien być poddawany kompletnemu szkoleniu i intensywnej socjalizacji. Nie jest to rasa powszechnie występująca w naszym kraju, jednak wciąż ma swoich gorących zwolenników.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 193, 05.11.2019/EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/193.pdf, tłumaczenie z wersji angielskiej Mirosław Redlicki, wersja polska 12.11.2019, data publikacji obowiązującego wzorca: 04.09.2019.

Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz