Chart hiszpański

Nie da się ukryć, że charty to wyjątkowe psy. Nie inaczej jest w tym przypadku. Ten duży przedstawiciel rasy jest nie tylko szybki, ale także dość niezależny. ? Aby sprawdzić, czy chart hiszpański będzie się dobrze czuł w twoim domu, musisz poznać nie tylko jego charakter czy częste problemy zdrowotne, ale także zrozumieć, skąd bierze się jego specyficzny charakter. To wymagające zwierzę, które będzie oczekiwało od swojego właściciela szczególnej uwagi, zwłaszcza w okresie socjalizacji.

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 60 do 68 cm, psy od 62 do 70 cm
masa ciała: do 30 kg
Szatasierść: cienka, krótka, gładka lub szorstka i nieco dłuższa, twarda
maść: każda dopuszczalna
❤️ Długość życiaok. 12 lat
? Charakterpoważny, energiczny, porywczy, zdystansowany

Jak wygląda chart hiszpański?

Wygląd tego psa nie pozostawia złudzeń. Chart hiszpański już na pierwszy rzut oka wygląda na dostojnego psa. Posiada długie linie tułowia oraz wydłużoną głowę. Jego klatka piersiowa jest wyjątkowo wąska, ale jednocześnie głęboka i pojemna. Głowa tych psów musi być proporcjonalna w stosunku do całego ciała. Jego oczy są małe i skośnie osadzone, ale przy tym bystre w wyrazie. Długa i smukła szyja sprawia, że pies ten wygląda na dumnego i pewnego siebie. Nisko osadzony ogon zwęża się ku końcowi, a jego kończyny powinny być ustawione do siebie równolegle.

Umaszczenie i wielkość – to ważne dla przyszłych właścicieli

W większości przypadków to wielkość psa oraz jego umaszczenie są najważniejsze e dla przyszłych właścicieli. Chart hiszpański to dość duży pies, który może mierzyć nawet do 70 cm w kłębie, ale przy tym pozostaje lekki. Jego maksymalna waga to ok. 30 kg. Nie powinien jej przekraczać, ponieważ może to bardzo negatywnie wpłynąć na cały jego układ kostny. Sierść powinna być gładka i krótka, przylegająca do ciała. Zwierzęta tej rasy mogą występować w kilku różnych kolorach, w tym:

  • płowe, które występują najczęściej;
  •  czarne;
  • z łatami (czarne, szare, jasne);
  • cynamonowe;
  • żółte.

W przypadku tej rasy tak naprawdę wszystkie umaszczenia są dopuszczalne, jednak niektóre z nich występują znacznie częściej.

Jaki jest chart hiszpański?

W swojej rodzinnej ojczyźnie charty te często są traktowane jako zwierzęta do polowań. Mają szybko biegać i być posłuszne względem właściciela. Jeśli nie spełniają oczekiwań, bywają bite, a czasem nawet uśmiercane. To między innymi z tego wynika trudny charakter tych psów. Przystosowane do trudnych warunków, muszą radzić sobie samodzielnie. Z tego powodu są dość dużymi indywidualistami, nieufnymi względem obcych. Nie da się jednak ukryć, że w stosunku do właściciela potrafią okazać czułość i przywiązanie, choć często zachowują fizyczny dystans.

Szybkość nie równa się szalonemu charakterowi

Warto zwrócić uwagę na fakt, że mimo niezwykłych możliwości, jeśli chodzi o rozwijanie wyjątkowych prędkości, chart hiszpański jest raczej psem spokojnym i zrównoważonym. Gdy przebywa w domu, przeważnie śpi lub spokojnie się snuje. Energia zaczyna rozpierać go dopiero na spacerze. Wówczas najlepszą rozrywką dla psów tej rasy jest oczywiście bieg. Ponieważ chart hiszpański ma mocny instynkt łowiecki, należy zwrócić uwagę na odpowiednie wyszkolenie go pod względem przywoływania. W innym przypadku pies spuszczony ze smyczy może być nie do zatrzymania.

Czy chart hiszpański jest zdrowym psem?

Średnia długość życia zwierząt tej rasy wynosi około 12 lat. Mimo że są pozornie delikatne, w tej rasie nie występują w dużym natężeniu żadne poważniejsze choroby genetyczne. Należy jednak pamiętać, że nie są to psy zbyt odporne na niskie temperatury. W okresie zimowym nie powinny więc przebywać w kojcu. Ponadto są bardzo podatne na tycie, więc należy odpowiednio skomponować im dietę. Najlepiej zrobisz, wybierając bezzbożową karmę wysokiej jakości (suchą lub mokrą) bądź też postawisz na karmienie BARF. W ten sposób zapewnisz swojemu podopiecznemu najwyższą jakość życia.

Pielęgnacja jest naprawdę prosta!

Krótka psia sierść nie jest lubiana przez wszystkich. Jest ostra i twarda, przez co często trudno doczyścić ją z kanapy czy ubrań. Sprawia jednak, że takie psy jak chart hiszpański są bardzo proste w pielęgnacji. Tak naprawdę wystarczy przeczesać go w okresie linienia. Nie musisz się też martwić o wizyty u groomera. Jeśli pies zaczyna wydzielać brzydki zapach, możesz go wykąpać, jednak nie rób tego zbyt często. Twój weterynarz powinien z kolei regularnie sprawdzać uszy oraz długość psich pazurów. Możesz także codziennie myć swojemu podopiecznemu zęby, aby uniknąć uciążliwego kamienia.

Nie łatwo jest znaleźć hodowcę

Chart hiszpański nie jest zbyt popularny. Wiele osób, mając do wyboru różne psy z tej grupy, stawia np. na polską rasę, która jest w kraju stosunkowo popularna. Nie świadczy to jednak i zupełnym braku hodowli, w których można kupić szczenię charta hiszpańskiego. Możesz popytać na grupach lub forach w mediach społecznościowych bądź udać się do swojego najbliższego oddziału Związku Kynologicznego w Polsce. Tam spotkasz się z profesjonalistami, którzy pomogą ci wybrać idealnego psa dla ciebie. Pamiętaj, aby najpierw przemyśleć, jakiego dokładnie charta chcesz kupić – czy zależy ci na domowym pupilu czy wystawowym championie?

Ile kosztuje chart hiszpański?

Niewielka ilość hodowli oraz specyficzna sytuacja na rynku wywołana wydarzeniami z 2020 roku utrudniają dokładne podanie ceny, za jaką możesz kupić rasowego charta hiszpańskiego. Bez wątpienia musisz liczyć się z wydatkiem wynoszącym co najmniej kilka tysięcy złotych. Nie da się jednak ukryć, że to jedynie część ceny. Nim zakupisz charta, musisz przygotować także wyprawkę, odpowiednią karmę czy smycz. Przydać się może także fundusz odłożony na ewentualne leczenie zwierzęcia. W końcu to żywe stworzenie i nigdy nie wiadomo, czy nie będzie potrzebowało pomocy specjalisty.

Chart hiszpański pochodzi z… Afryki

Przed tysiącami lat afrykańskie chart pojawiły się na Półwyspie Iberyjskim. Najprawdopodobniej przywędrowały z Afryki, ponieważ są spokrewnione z psami sloughi. Były znane już przez starożytnych Rzymian. Być może są także potomkami dawnych chartów azjatyckich. Pomiędzy XVI a XVIII wiekiem w dużych ilościach wywożono je do innych krajów.

Współczesny wygląd rasy uzyskano już na terenie Hiszpanii. Został wyhodowany do polowania na zające na otwartym terenie i w tym celu jest wykorzystywany do dzisiaj. Dawniej chart tego typu polował również na dziki, króliki oraz lisy. Nie da się więc ukryć, że to naprawdę wyjątkowy pies myśliwski, którego rolą było dotarcie do ofiary i zabicie jej bądź zranienie tak, by następnie mógł zająć się nią człowiek.

Chart hiszpański – dla kogo będzie odpowiedni?

Chart hiszpański nie zalicza się do psów prostych w ułożeniu. Jego niezależność sprawia, że potrzebuje doświadczonego oraz pewnego siebie opiekuna. Na dodatek, mimo swoich dużych gabarytów, nie nadaje się do kojca, a przynajmniej nie w polskich warunkach klimatycznych. Ma dość krótką sierść, co oznacza, że zimę musi spędzać wewnątrz. Z tego powodu sprawdzi się raczej w przypadku osób, które mieszkają w dużym domu z ogrodem. Tą rasą powinny zainteresować się osoby, które cenią sobie wśród psów introwertyczny, ale zrównoważony charakter i przepadają za długimi spacerami. Jeśli będzie odpowiednio prowadzony, chart hiszpański może sprawdzić się także w roli psa rodzinnego.

Skąd wzięła się oryginalna nazwa tej rasy?

Chart hiszpański to wcale nie najpopularniejsza nazwa tych psów! Hodowcy, nie tylko zagraniczni, często znają go jako Galgo Español. Być może ma to związek z (prawdopodobnym) galijskim pochodzeniem tych zwierząt, to jednak jedynie domysły. To jednak właśnie po tej nazwie warto szukać szczenięcia zarówno w Polsce, jak i za granicą. W ten sposób hodowca będzie od razu wiedział, o jakiego dokładnie psa ci chodzi! Na szczęście rasa ta staje się coraz popularniejsza.

Bibliografia

Wzorzec FCI Nr 285 /24.05.2002/F, https://www.zkwp.pl/wzorce/285.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 26.05.1982.

Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz