Podobnie jak wiele innych ras psów myśliwskich, również płochacze wybierane są jako psy domowe lub towarzyszące. Ta grupa psów cechuje się silnym charakterem i wytrwałością oraz nieustępliwością. Wiele z nich jednak ma łagodne i radosne usposobienie, dlatego sprawdzają się również jako rodzinne czworonogi. Oczywiście przy odpowiednim prowadzeniu, ponieważ to psy chętne do pracy i pojętne, które lubią mieć co robić – od zajęć sportowych po nosework.
Rasy płochaczy
Wszystkie z wymienionych niżej ras zaliczają się do płochaczy w VIII grupie Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI):
- clumber spaniel;
- cocker spaniel amerykański;
- cocker spaniel angielski;
- kooikerhondje;
- płochacz niemiecki;
- field spaniel;
- springer spaniel angielski;
- springer spaniel walijski;
- sussex spaniel.
W ZKwP uznawana jest dodatkowo taka rasa jak polski spaniel myśliwski.
Płochacze i ich zastosowanie w myślistwie
Płochacze to psy myśliwskie. Rasy te używane były i nadal są podczas polowania na drobną zwierzynę – przede wszystkim ptaki. Ich zadaniem jest wyszukiwanie i wypłaszanie ich z krzaków, szuwarów i innych zarośli. Dodatkowo uczone są aportowania po strzale. Cechują się zwinnością, a także dużym skupieniem na celu przy zachowaniu ciszy. Psy z tej grupy wciąż są popularne wśród myśliwych, ponieważ spełniają funkcję, którą trudno zastąpić w jakikolwiek inny sposób.
Jakie cechy charakteru mają płochacze?
Płochacze obejmują kilka ras, które różnią się od siebie pod względem wyglądu i temperamentu, ale ogólnie określić można je mianem psów spokojnych oraz cierpliwych. Jednocześnie są pojętne i gotowe do pracy z człowiekiem. Mają silny instynkt myśliwski, który może być problematyczny w momencie, gdy psy nie są wykorzystywane w celach, do których zostały wyhodowane. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zapewnienie im dużej dozy aktywności, a także zajęć angażujących je umysłowo. Są nastawione na intensywną pracę.
Do człowieka są bardzo pozytywnie nastawione, wykazują się wiernością oraz przywiązaniem. Sprawdzają się jako psy rodzinne, choć oczywiście muszą być odpowiednio ułożone od pierwszych miesięcy życia. Płochacze z uwagi na cechy swojego charakteru są rekomendowanym wyborem do domów z małymi dziećmi. Trzeba jednak poświęcić czas na przysposobienie psa do takich okoliczności.
Płochacze – wygląd psów
Ponieważ to kilkanaście różnych ras, które mają inne pochodzenie, nie możemy mówić o standardzie w przypadku wyglądu płochaczy. Są to najczęściej psy małe lub średnie, dość wysokie, o mocnej budowie i silnych łapach. Mają zazwyczaj długą sierść, która chroni je podczas wypełniania myśliwskiej posługi. Zabezpiecza przed wilgocią i ewentualnymi uszkodzeniami wynikającymi z poruszania się po leśnych bezdrożach. Większość ras z tej grupy ma duże, zwisające uszy, które nie tylko pełnią funkcję ochronną, ale również pozytywnie wpływają na rozpoznawanie zapachów w czasie polowania.
Płochacze – galeria zdjęć
Oglądając zdjęcia czy filmiki z wystaw lub polowań, nie sposób nie poznać płochaczy. To psy o bardzo typowej budowie, a także nastawieniu. Świetnie nadają się do swojej pierwotnej roli, ale również jako psy rodzinne. Wynika to przede wszystkim z ich łagodnego nastawiania, a także dużej inteligencji. Szybko się uczą, a także uwielbiają spędzać czas z człowiekiem. Warto jednak poświęcić czas na ich ułożenie, żeby były psami jeszcze lepiej dopasowanymi do potrzeb rodziny.
Najczęściej zadawane pytania
Jakie psy zaliczamy do płochaczy?
Do płochaczy zaliczamy ok. 11 ras, w tym jedna zakwalifikowana jest na wystawy w Polsce. Pełną listę ras płochaczy znajdziesz powyżej.
Ile kosztuje płochacz holenderski?
Pies tej rasy kosztuje od 4000 zł w górę. Rasa jest raczej trudno dostępna w Polsce.
Ile kosztuje płochacz niemiecki?
Cena za płochacza niemieckiego zaczyna się od 2000 zł. Rasa nie jest specjalnie popularna w Polsce, więc cena szczenięcia z innego kraju może być wyższa.