Sussex spaniel

Sussex spaniel pochodzi z południowej Anglii. To właśnie tam, w XVIII wieku w wyniku krzyżówki cocker-spaniela angielskiego i cavaliera spaniela narodziła się pierwsza hodowla sussex spaniela. Początkowo były to psy myśliwskie do zaganiania ptaków, które świetnie radziły sobie w każdych warunkach. Współcześnie sussex spaniel największym zainteresowaniem cieszy się w USA, choć również i w Polsce ma wielu fanów. Co warto o nim wiedzieć?

Sussex spaniel – podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: od 38 do 41 cm
masa ciała: ok. 23 kg
Szatasierść: obfity, gładki włos okrywowy, odporny na pogodę podszerstek
maść: złoto-wątrobiana
Długość życia12–15 lat
Charakterłagodny, chętny do pracy, o instynkcie tropiącym

Wzorzec rasy sussex spaniel

Powstała ze skrzyżowania różnych ras spanieli rasa sussex spaniel jest wyjątkowo urocza. Choć dorosłe psy są stosunkowo małe, mają bardzo mocną i masywną budowę ciała. Swoją budową przypominają nieco jamniki, a to ze względu na długi tułów osadzony na krótkich łapach. Muskularna budowa sprawia jednak, że jest to pies wytrzymały i gruboskórny. Charakterystyczny jest także jego długi i nisko osadzony ogon. Pomimo że jest najwolniejszym ze wszystkich spanieli, świetnie radzi sobie podczas zaganiania ptaków. Sussex spaniel pokryty jest delikatnym, falistym włosem w kolorze orzechowym. Umaszczenie psa sprawia, że latem jego sierść wydaje się mienić złotem. Ze względu na delikatne włosy psa należy regularnie szczotkować.

Jaki jest sussex spaniel?

Większość psów myśliwskich charakteryzuje się nieposkromioną energią. Sussex spaniel wydaje się psem leniwym, ociężałym. Potrzebuje jednak odpowiedniej aktywności fizycznej. Jest to pies niezwykle łagodny, który świetnie sprawdza się jako pies do towarzystwa, dlatego odnajdzie się w domu, w którym najczęstszą aktywnością fizyczną są po prostu spacery. Łagodny charakter sprawia, że sussex spaniel doskonale odnajdzie się w domu z małymi dziećmi. Warto jednak mieć na uwadze, że jego instynkty tropiące są silne, dlatego podczas spacerów w lesie, gdzie może pojawić się dzika zwierzyna, pomimo spokojnego usposobienia sussex spaniel może mocniej pociągnąć za smycz.

Jak dbać o psa rasy sussex spaniel?

Na tle różnych spanieli, sussex spaniel jest niemal bezobsługowy. Niestety jest to rasa narażona na choroby uszu, co wynika bezpośrednio z ich budowy. Uszy pokryte są delikatnym, falowanym włosiem, które jest podatne na zbieranie ciał obcych podczas spacerów. To właśnie jeden z powodów, dla których pies tej rasy wymaga regularnego szczotkowania. Od czasu do czasu należy sprawdzić, czy z uszu nie wydobywa się zbyt duża ilość woskowiny lub nieprzyjemny zapach, który może świadczyć o zakażeniu bakteryjnym, a jeśli tak koniecznie należy udać się do lekarza weterynarii. Drugą poważną chorobą są problemy ze stawami biodrowymi, co również wynika z krępej budowy ciała.

Sussex spaniel to niezbyt energiczny pies, ale jak przystało na przedstawiciela ras myśliwskich, wymaga odpowiedniego prowadzenia, dzięki któremu łatwiej będzie zapanować nad jego instynktami. Wielu hodowców uważa, że to idealny rasowy pupil dla rodzin z dziećmi, które uwielbiają spacery, szczególnie że sussex spaniel to typowy psi pieszczoch! Jeśli szukasz psa pokrytego obfitym i gęstym włosem, który mieni się złotem w promieniach słonecznych, a do tego jest wspaniałym towarzyszem, wybierz właśnie tę rasę. Sussex spaniel to bowiem pies idealny!

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 127/12.01.2011, https://www.zkwp.pl/wzorce/127.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 13.10.2010.

Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz