Jamnik

Podstawowe informacje

Ogólne wrażenieniski, krótkonożny pies o wydłużonej, zwartej i umięśnionej sylwetce
Rozmiarwysokość w kłębie: od 17 do 25 cm;
masa ciała: do 10 kg
Szatasierść: krótka, gęsta, przylegająca, twarda lub szorstka z podszyciem lub prosta, błyszcząca, miejscami dłuższa, z podszerstkiem;
maść: jednobarwna ruda; dwubarwna czarna lub brązowa z podpalaniem, dzicza, czekoladowo-dzicza; marmurkowa; pręgowana na rudym tle
Długość życia12–16 lat
Charakterprzyjacielski, zwinny, pewny siebie, zrównoważony, wytrzymały, pełen pasji myśliwskiej
Przeznaczeniepies myśliwski do polowania w norach, gończy i tropiący
PochodzenieNiemcy
Klasyfikacja FCIgrupa 4 (jamniki); obowiązują próby pracy

Przy wyborze psa do domu czy mieszkania wiele osób decyduje się na jamnika. Ten niewielki piesek o wydłużonej, charakterystycznej budowie ciała łatwo przystosowuje się do życia w rodzinie i socjalizuje się z innymi zwierzakami. Waga jamników raczej nie jest duża i te psiaki są zaliczane do mniejszych psów. Możesz wybrać jamnika krótkowłosego, szorstkowłosego lub długowłosego. Czy taki aktywny i chętny do działania piesek będzie odpowiedni dla każdego? Na to pytanie i wiele innych odpowiadamy w naszym artykule! Dowiedz się między innymi, jak trenować psa rasy jamnik i jak dbać o zdrowie czworonoga.

Jaki charakter mają jamniki?

Kiedy mowa o charakterze jamnika, ten jest zazwyczaj określany jako żywiołowy. Psy te są energiczne, lubią ruch i długie spacery. Najlepiej jednak mieć zawsze przygotowaną smycz, ponieważ jeśli zwierzę poczuje np. królika, szybko za nim pomknie i straci z oczu właściciela. Wszystko to z powodu silnie rozwiniętego instynktu łowieckiego.

Jaki temperament mają psy rasy jamnik? 

Charakterystyka jamników na pewno obejmuje ich iście ognisty temperament! Obce zwierzęta na spacerze jamnik potraktuje jako wrogów i może zacząć gonić swoją zdobycz. To znak, że odzywa się w nim instynkt myśliwego. Odwaga z pewnością jest jedną z cech, które śmiało można przypisać tym psiakom. Niestety, warto też mieć na uwadze, że nieustraszoność to także często agresja w stosunku do znacznie większych psów! Taka cecha charakteru jamnika to coś, o czym każdy właściciel musi pamiętać, szczególnie w kontaktach z innymi zwierzętami, nawet jeśli relacja początkowo wydaje się dobrze układać!

Jamnik w chustce siedzi

Cechy idealnego właściciela dla jamnika

Wybierasz do domu jamnika? Jeśli jesteś gotowy do tego, by często zabierać go na spacery i zapewnić mu dużą dawkę ruchu na świeżym powietrzu czy w czterech ścianach mieszkania, to jak najbardziej ten zwierzak jest dla ciebie odpowiedni. Pamiętaj jednak, aby przed podjęciem decyzji zapoznać się z dokładnymi informacjami o rasie jamnik!

Szczeniak tej rasy jest bardzo żywiołowy i nie powinno się go zostawiać samego w domu. Jamnik powinien też trafić do osoby, która ma już doświadczenie z psami. Psy rasy jamnik czasami są naprawdę uparte, a nawet złośliwe!

Jamnik – poziom aktywności i potrzeby ćwiczeń

Jamniki to rasa o zaskakująco wysokim poziomie energii i potrzebują regularnych ćwiczeń. Pomimo ich niewielkiego rozmiaru są to psy aktywne, które cieszą się długimi spacerami i zabawami na świeżym powietrzu. Ich historia jako psów myśliwskich sprawia, że jamniki uwielbiają wysoki poziom aktywności związanej z węszeniem i śledzeniem zapachów.

Jamnik – interakcja z ludźmi i innymi zwierzętami

Pies jamnik w stosunku do ludzi będzie przyjazny, ale raczej nie przywiązuje się tak bardzo do swojej ludzkiej rodziny jak przedstawiciele innych ras. Do obcych najczęściej podchodzi z dużą rezerwą. Z uwagi na swoją nieufność jamnik może być nawet wykorzystywany na posesji jako czworonóg stróżujący. Jeśli ktoś wtargnie na twoją działkę, piesek z pewnością swoim ujadaniem da o tym znać.

Jakie są metody treningowe dopasowane do jamnika?

Jakie jeszcze informacje o rasie jamnik są ważne? Pies jamnik to nie zwierzak, którego można zostawić bez szkolenia. Trzeba go prawidłowo wychować, w sposób konsekwentny i celowy. Możesz skłonić do współpracy swojego przedstawiciela rasy jamnik, jeśli zapewnisz mu odpowiednie zajęcia – zabawę z elementami tropienia i nauką komend. Takie zwierzęta preferują zróżnicowane aktywności, dlatego nie będą dobre dla tych osób, które oczekują psa salonowego, wyłącznie do towarzystwa.

Teraz wiesz, jak trenować psa rasy jamnik!

Jamnik z opiekunką

Jak dbać o zdrowie jamnika?

Przedstawiciele rasy jamnik są psami wytrzymałymi i długowiecznymi – dożywają średnio 13 lat. W średnim wieku psy te miewają problemy z kręgosłupem, ale jeśli nie będą ważyć za dużo, raczej takie kłopoty zdrowotne je ominą. Najlepiej zrobisz, jeśli jamnik nie będzie chodził po schodach. Krótkie łapy nie pozwalają mu na wygodne pokonywanie takich przeszkód. Przez to nadmiernie je obciąża, podobnie jak i całe ciało. Niestety, to charakterystyczne dla jamników.

Od Redakcji

Chociaż rasa jamnika jest powszechnie uważana za pocieszne domowo-kanapowe zwierzątka, to nie daj się zwieść niepozornemu wyglądowi! To dość wymagające zwierzęta, które wymagają sporej ilości ruchu. Na dodatek budowa ich ciała na przykład jest bardzo niewskazana do budynków, gdzie musiałby chodzić po schodach. Nie daj się zwieść błędnym opiniom o jamnikach i porozmawiaj z doświadczonymi hodowcami, zanim weźmiesz takiego zwierzaka!

Jakie są najczęściej występujące choroby u jamnika?

Pod względem zdrowotnym psy rasy jamnik są narażone na wiele obciążeń. Nie mają stabilnego szkieletu i stawów, dlatego nie powinieneś dopuścić do tego, by jamnik miał nadwagę.

Najczęstsze choroby rasy jamnik, do której te zwierzaki mają tendencję, to:

 • cukrzyca;
 • przepuklina dysku;
 • choroby serca;
 • nowotwory;
 • choroby neurologiczne;
 • problemy z grzbietem, co spowodowane jest długością kręgosłupa;
 • zwyrodnienia kręgosłupa;
 • dyskopatia. 

Dieta i żywienie – jak dopasować do jamnika?

Jeśli masz jamnika, pamiętaj o dobrze zbilansowanej diecie i dbaniu o podawaniu zwierzęciu odpowiedniej wielkości porcji. Te pieski są żarłoczne. Jeśli nie będziesz im żałował smakołyków i dużych posiłków, łatwo będą tyć i nabawią się nadwagi. Karma dla tej rasy psa (jamnik) może być mokra, sucha lub półsucha albo przygotowana w domu (ale dobrze zbilansowana). Pożywienie niezmiennie musi być wysokiej jakości. Najlepiej dawaj pupilowi więcej mniejszych posiłków w ciągu dnia niż 3 duże.

szczeniaczki jamnika czarne podpalane leżą

Jak pielęgnować psy rasy jamnik?

Zasadniczo pielęgnacja psa tej rasy jest zadaniem mało wymagającym, choć pewne zabiegi musisz wykonywać systematycznie. Wystarczy, że maksymalnie 3 razy w roku wykąpiesz zwierzę. Jeśli masz w domu psa jamnika długowłosego, musisz zadbać też o jego sierść. Regularnie ją wyczesuj, ponieważ to ułatwi usuwanie martwego włosia. Z kolei jamnik szorstkowłosy wymaga strzyżenia dwa razy do roku. Czesz go za pomocą szczotki z włosia lub gumowej rękawicy.

Zadbaj również o zęby swojego psa. Pies ten może mieć bowiem kamień nazębny. Warto więc podać swojemu pupilowi smakołyki do ich czyszczenia.

Wprowadzenie szczeniaka rasy jamnik do nowego domu

Najbardziej przyjazne dla ludzi i innych zwierząt i zarazem najłagodniejsze są jamniki długowłose, natomiast te najbardziej niezależne to te szorstkowłose. Można kupić psa tej rasy na pierwszego do domu, jednak w wychowaniu trzeba być stanowczym. Ze swoją silną osobowością nie tak łatwo poddaje się szkoleniu. Jeśli źle go wychowasz, potrafi być uparty, złośliwy i podporządkowywać sobie domowników. Te opinie o jamnikach nie są odosobnione!

Jamniki szczeniaki

Historia i pochodzenie rasy jamnik

Czy wiesz, jaka jest historia jamników? Już w średniowieczu, głównie na terenie Niemiec, były wykorzystywanejako psy myśliwskie. Myśliwi cenili sobie przedstawicieli tej typowej niemieckiej rasy z uwagi na specyficzną budowę ciała (za którą szła niewielka waga). Jamnik był w stanie wkraść się do nory każdej zwierzyny. W Niemczech zwierzęta te określane są jako „Dachshund”, co w tłumaczeniu oznacza po prostu „borsuczy pies”.

Pochodzenie i rozwój rasy jamnik

Historia jamników najprawdopodobniej rozpoczyna się w Bawarii. Tam też pojawiły się pierwsze hodowle jamników. Jednocześnie ta sama uznana przez FCI rasa spopularyzowana została w Anglii, zarówno jako czworonóg myśliwski, jak i zwierzę do towarzystwa. Jak powstały poszczególne odmiany?

Pierwszy wzorzec rasy ustalono podczas zjazdu kynologów niemieckich w 1879 roku, zaś rok później utworzono w Niemczech pierwszą księgę rodowodową. Od 1881 roku istnieje organizacja zajmująca się wyłącznie hodowlą jamników – Angielski Klub Jamnika, a w 1888 roku podobny klub powstał na terenie Niemiec.

Jamnik na leżaku

Obecność rasy jamnik w Polsce

Jamnik jest popularną rasą w Polsce, cenioną za charakterystyczną sylwetkę i przyjazny charakter. Wykorzystywany niegdyś do polowań, dziś jest przede wszystkim towarzyszem domowym. W Polsce istnieją kluby rasowe organizujące wystawy i spotkania dla miłośników jamników. Hodowle skupiają się na zachowaniu standardów rasy i zdrowia psów. Jamnik jest uważany za świetnego psa rodzinnego, dopasowującego się do życia zarówno na wsi, jak i w mieście.

Ciekawe fakty i rekordy rasy jamnik

Czego nie wiesz o rasie jamnik? Oto garść ciekawostek!

 • Co ciekawe, do naszych domów trafiają z hodowli tylko niektóre jamniki. Szczeniaki w przeważającej liczbie 2/3 całego miotu są przeznaczane dla myśliwych, ponieważ od lat te zwierzęta towarzyszą im w polowaniach.
 • W 1972 roku jamnik był pierwszą maskotką igrzysk olimpijskich. Z uwagi na atletyczną budowę ciała i odwagę, wybrany został jako symbol zmagań olimpijskich w Monachium.
 • To pierwszy pies, który został poddany procedurze klonowania w Anglii, czego dokonali specjaliści z Korei Południowej.

Znane osobistości i historie związane z rasą jamnik

 • Były ulubioną rasą psów królowej Wiktorii.
jamnik z gryzakiem

Najczęściej zadawane pytania

Jaką rolę odgrywają psy rasy jamnik w pracy i służbie?

Jamnik to pies, który od wieków aż do dziś towarzyszy myśliwym podczas polowań. Nie musisz jednak w nich uczestniczyć, aby taki pies stał się twoim kompanem. Pamiętaj, że to psiak pełen energii, dlatego musisz go odpowiednio wyszkolić, aby zapał nie przerodził się w destrukcję. Jeśli poświęcisz mu dużo uwagi, zyskasz czworonożnego przyjaciela na lata!

Ile kosztuje pies rasy jamnik?

Czy wiesz, ile kosztuje jamnik? Koszt psa tej rasy to od 3000 zł do nawet 8000 zł. Mowa oczywiście o psach z hodowli zarejestrowanych w ZKwP. Cena zależy od renomy hodowli, osiągnięć rodziców, a także odmiany i umaszczenia psa. Jeśli cena jamnika jest wyraźnie niższa, prawdopodobnie masz do czynienia z pseudohodowlą.

Jak długo żyją psy rasy jamnik?

Długość życia jamnika jest charakterystyczna dla mniejszych psów i wynosi od 12 do nawet 16 lat. Mimo że jamniki są uznawane za rasę raczej zdrową, to są podatne na pewne problemy zdrowotne, zwłaszcza te związane z ich długim kręgosłupem. Regularne ćwiczenia, odpowiednia dieta i troska o zdrowie kręgosłupa są kluczowe dla zachowania ich dobrego stanu zdrowia. Właściwa opieka i regularne wizyty u weterynarza mogą pomóc zapewnić jamnikowi długie i szczęśliwe życie i wyraźnie wpłynąć na to, ile lat żyje jamnik.

Czy rasa jamnik jest łatwa do szkolenia?

Jamniki, choć bystre i inteligentne, mogą być wyzwaniem w szkoleniu ze względu na uparty charakter. Są one niezależne i czasami mogą wykazywać opór wobec poleceń, co wymaga cierpliwości i konsekwencji w treningu. Metody oparte na pozytywnym wzmocnieniu, takie jak nagrody i pochwały, są zazwyczaj najskuteczniejsze. Jamniki są również bardzo wrażliwe i najlepiej reagują na łagodne, ale stanowcze podejście. Z odpowiednim podejściem i jamniki mogą być dobrze wyszkolone i stać się posłusznymi towarzyszami.

Czy jamnik jest odpowiedni dla osób mieszkających w mieszkaniu?

Czy jamnik w mieszkaniu to dobre połączenie? Tak! To zasługa niewielkich rozmiarów i dostosowaniu do życia w przestrzeniach zamkniętych. Ważne jest jednak, aby pamiętać o ich potrzebie aktywności fizycznej i umysłowej. Codzienne spacery i zabawy są niezbędne. Jamniki są również społeczne i cenią obecność ludzi, więc nie powinny być pozostawiane same na dłuższy czas. Jamnik toleruje życie w małej przestrzeni, o ile ma dostęp do odpowiedniej porcji ruchu na zewnątrz, jak zresztą w przypadku każdego psa.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 148, https://www.zkwp.pl/wzorce/148.pdf, 07.11.2019/EN, wersja polska 07.11.2019, rewizja i uzupełnienie aktualnej wersji Mirosław Redlicki.

Archiwum: kwiecień 2024