Z drugiej strony właściciele psów rasowych często spotykają się z niezrozumieniem, a nawet wrogością. Czy faktycznie adopcja kundelka jest jedynym słusznym rozwiązaniem? Jak dobrze się przygotować do przygarnięcia mieszanki dwóch odrębnych ras psów? Sprawdź!
Pies kundel, czyli jaki?
Kundel to pies, który nie posiada rodowodu. Warto zaznaczyć, że na to miano zasługuje nie tylko standardowy „burek” ze schroniska, który nie przypomina z wyglądu żadnej rasy. Za kundle uznawane są także psy bardzo mocno przypominające przedstawicieli danej rasy. Także psy z pseudohodowli, które hodowane są w celach zarobkowych tak, aby wyglądały na rasowe, są uznawane za kundle.
Jeżeli planujesz kupić yorka za kilkaset złotych od człowieka, który rozmnaża psy na własną rękę, lepiej wybierz się do schroniska. W boksach mieszka wiele psiaków, które bardzo przypominają yorki, a zaoszczędzone pieniądze możesz na przykład wpłacić na rzecz fundacji lub kupić psiakowi fajną zabawkę.
Psy kundle – gdzie je znaleźć?
Kundel mieszaniec to przedstawiciel najliczniejszej na świecie grupy psów. Do stania się jego właścicielem wiedzie wiele szlaków – jedne będą wymagały od ciebie dużego zaangażowania, inne są dostępne praktycznie od ręki.
Adopcja z domu tymczasowego
Dom tymczasowy jest miejscem, w którym zwierzak przebywa, zanim znajdzie swojego stałego opiekuna. Domy tymczasowe mogą działać w ramach jakiejś fundacji lub być całkowicie niezależne. Adopcja kundla z takiego miejsca jest najbezpieczniejsza, ponieważ jego tymczasowy opiekun ma wiedzę na temat jego ewentualnych problemów i kwestii, nad którymi trzeba pracować. Na podstawie ankiety będzie w stanie dobrać konkretnego psa do twoich potrzeb i stylu życia.
Adopcja ze schroniska
Kundel adoptowany ze schroniska będzie wymagał od ciebie mniej formalności niż adopcja z domu tymczasowego. W takim przypadku zazwyczaj nie jest wymagana wizyta przedadopcyjna, ale przygotuj się na to, że będziesz musiał podpisać umowę adopcyjną.
Kundel przygarnięty z ulicy
W przeciągu ostatnich trzydziestu lat z polskich ulic zniknęła ogromna liczba błąkających się bezdomnych psów. Niestety, szczególnie w okresie letnim oraz poświątecznym na ulicach ląduje wiele niechcianych i wyrzuconych zwierzaków. Niekiedy zdarza się, że znaleziony przypadkowo psiak staje się przyjacielem na całe życie. Pamiętaj jednak, że twoim obowiązkiem jest sprawdzenie u lekarza weterynarii, czy pies nie ma chipa, a także ogłoszenie go jako znalezionego.
Pies nierasowy – o czym pamiętać przed adopcją kundla?
Adopcja jest szlachetnym gestem, który przynosi wiele korzyści obydwu stronom. Do twojego domu trafia psi przyjaciel, a sam kundel zyskuje nowe życie. Warto jednak pamiętać, że pod tą lukrowaną wizją kryje się wiele pułapek. Zanim zdecydujesz się na adopcję psa, musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Aby do nich dotrzeć, rozprawmy się z najczęściej występującymi mitami.
Kundel kocha najbardziej
Niestety, to nieprawda. Zanim przyjmiesz do swojego domu psa, musisz uświadomić sobie, że twoja relacja z nim będzie taka, jaką sobie wypracujesz. Psy słyną z ogromnej miłości do opiekunów, a przede wszystkim z wierności. Dobra relacja polega jednak na wspólnej pracy, dobrej komunikacji i na zrozumieniu.
Absolutnie nie jest tak, że zwierzę rasowe wymaga szkolenia, a kundelek kocha i jest posłuszny z natury. Szkolenie, przynajmniej podstawowe, powinno odbyć każde zwierzę.
Adoptowany mieszaniec jest wdzięczny za ratunek
Wdzięczność jest emocją nazwaną i odczuwaną przez ludzi. Projektowanie jej na zwierzęta mija się z celem i często doprowadza do rozczarowania. Pamiętaj, że kundel adoptowany ze schroniska lub z fundacji bardzo często ma za sobą trudne doświadczenia. Kiedy trafia do nowego domu, może okazać się, że jego zachowanie i problemy odbiegają od twoich wcześniejszych wyobrażeń.
Często doprowadza to do frustracji i w skrajnych przypadkach bywa powodem zwrotów z adopcji. Kundelek nie miał sikać na dywan, nie miał warczeć na dzieci, nie miał bać się rowerzystów. Miał być wdzięczny, wierny i kochający bez względu na wszystko.
Adoptowany kundel może sprawiać problemy. Wymaga wychowania i szkolenia. Nie jest bezproblemową wersją zwierzęcia rasowego, a twój szlachetny gest adopcji nie zwalnia cię z dbania o potrzeby kundelka.
Kundel jest zawsze zdrowy
Przekonanie o tym, że kundel jest psem o niemal żelaznym zdrowiu, wynika z tego, że niektóre psy rasowe obciążone są konkretnymi schorzeniami genetycznymi. Właśnie dlatego rasowce chorują, a mieszańce żyją wiele lat w doskonałym zdrowiu. Jaka jest prawda? Nieoczywista.
Faktycznie wiele ras, szczególnie tych nienaturalnych, cierpi za problemy związane z ich budową anatomiczną lub doborem genów. Niemniej warto zaznaczyć, że wiele zależy od planu hodowlanego. Ryzyko choroby jest dużo większe w pseudohodowlach. Kundel, nawet najzdrowszy, powinien być pod opieką lekarza weterynarii i być dobrze karmiony. W przeciwnym razie jego zdrowie także może być zagrożone.
Informacje o kundlach – kupować czy adoptować te czworonogi?
Spory między zwolennikami adopcji i miłośnikami konkretnych ras nie milkną od lat i nic nie wskazuje na to, aby miały wkrótce zniknąć z dyskursu. Ten istotny dylemat jest jednak stosunkowo prosty do rozwiązania. Odpowiedź brzmi bowiem: nie kupować i nie adoptować, jeżeli nie jest to decyzja przemyślana i odpowiedzialna.
Każdy pies, także kundel, może wymagać kosztownego leczenia. Każdy może mieć problemy behawioralne. Każdy jest członkiem rodziny, istotą czującą i potrzebującą. Pułapką jest myślenie, że jedyną potrzebą psa jest pełna miska i dach nad głową.
Kundel może być najlepszym przyjacielem i doskonałym towarzyszem. Tak samo, jak ten rasowy. Adopcja nie czyni z ciebie szlachetnego człowieka, a odpowiedzialna opieka owszem. Warto pamiętać, że najlepszym sposobem na ograniczenie bezdomności jest kastracja.
Popularne imiona dla psa kundelka
Popularne imiona dla psa mieszanej rasy to: