Wyżeł weimarski

Podstawowe informacje o wyżle weimarskim

Ogólny wyglądśredni lub duży, muskularny pies myśliwski o suchej i harmonijnej budowie typowej dla psa pracującego; cechy płci powinny być wyraźnie zaznaczone
Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 57 do 65 cm, psy od 59 do 70 cm;
masa ciała: suki od 25 do 35 kg, psy od 30 do 40 kg
Szatasierść: krótka, bardzo gęsta, gładka, mocna; podszerstek, jeśli występuje, jest skąpy;
maść: szara w odcieniach srebrnym, mysim lub sarnim; niekiedy widoczna pręga na grzbiecie, ciemniejsza niż reszta ciała
Długość życiaok. 12 lat
Charakterwszechstronny, zrównoważony, wytrwały, czujny, łatwy w prowadzeniu
Przeznaczeniewszechstronny pies myśliwski do pracy w polu, w lesie i w wodzie, przed i po strzale
PochodzenieNiemcy
Klasyfikacja FCIgrupa 7 (wyżły), sekcja 1.1 (wyżły kontynentalne, typ „Braque”); podlega próbom pracy

Ze względu na wyjątkowy temperament żaden weimar raczej nie sprawdzi się w roli pierwszego psa. Chyba że u osoby, która naprawdę wie, czego się spodziewać i jest w stanie pracować z psem o bardzo specyficznych potrzebach. Podpowiadamy, dla kogo wyżeł weimarski będzie odpowiednim pupilem!

Jak wygląda wyżeł weimarski?

Wyżeł weimarski leży na kanapie

Według opisu rasy wyżeł weimarski to pies, obok którego trudno przejść obojętnie. Jego ciało jest doskonale umięśnione, a tułów nieco wydłużony. Ma typowe dla tych psów szerokie, opadające uszy oraz okrągłe oczy, które mogą mieć kolor bursztynowy (częściej występujący u osobników odmiany krótkowłosej) lub szaroniebieski. Najważniejsze cechy charakterystyki wyżłów weimarskich to:

 • harmonijna budowa ciała;
 • silnie zarysowana muskulatura;
 • cienki ogon, który u tych psów często znajduje się w ruchu;
 • wąski zakres kolorystyki oczu i sierści (o którym jeszcze wspomnimy);
 • zwisające uszy;
 • pysk z lekko opuszczonymi falami.

Weimar to dosyć duży pies. Służy głównie myśliwym, ale często spotyka się go też jako towarzysza rodziny. Wysokość w kłębie waha się w przedziale od 57 do 70 centymetrów, w zależności od płci i cech osobniczych. Zazwyczaj samice dorastają do 65 cm, zaś samce mogą mierzyć aż 70 cm w kłębie. Co z masą ciała? Suczki ważą od 25 do 35 kilogramów. Waga wyżłów weimarskich płci męskiej to nawet 40 kilogramów.

Psy rasy wyżły weimarskie – krótkowłose i długowłose

Wyżeł weimarski na dworze

Przedstawiciele tej rasy występują w dwóch odmianach, które różnią się rodzajem szaty. 

 • wyżeł weimarski długowłosy – w zależności od cech osobniczych podszerstek występuje lub nie. Włos okrywowy jest miękki i na niektórych fragmentach ciała tworzy efektowne frędzle. Sierść ma zazwyczaj od 3 do 5 cm długości, na głowie jest znacznie krótsza. Tworzy pióro na ogonie oraz portki na tylnych nogach. Wzorzec dopuszcza dłuższe, falowane włosy na końcówkach uszu;
 • wyżeł weimarski krótkowłosy – w tej odmianie psy mają krótką, gładką i błyszczącą sierść, która dobrze przylega do ciała. Niektóre psy mogą mieć nieco dłuższą okrywę z bardzo obfitym podszerstkiem, jednak nie jest reguła. Większość osobników ma sierść krótką i gęstą, a podszerstek może u nich w ogóle nie występować. 

Jaki charakter mają wyżły weimarskie?

Wyżeł weimarski bawi się piłką

Wyżeł weimarski krótkowłosy to jeden z nielicznych psów myśliwskich, który, mieszkając w domu, nie wykazuje dużej tendencji do ucieczek. Z tego powodu jest ceniony jako pies rodzinny. Mimo wszystko trzeba pamiętać, że, tak jak każdy wyżeł, ma on bardzo silnie rozwinięty instynkt myśliwski. Oznacza to, że większość małych zwierząt, w tym także koty, będzie traktował jako potencjalną zwierzynę. 

Jaki temperament mają psy rasy wyżeł weimarski?

Wyżły weimarskie są znanymi ze swojego zrównoważonego i przyjaznego temperamentu. Są to psy inteligentne, energiczne i odważne, co sprawia, że świetnie nadają się zarówno do pracy, jak i jako towarzysze rodziny. Są bardzo lojalne i przywiązują się do swoich właścicieli, często wykazując duże pragnienie bycia w ich towarzystwie. Ich lojalność i przywiązanie mogą prowadzić do silnego związku z rodziną, ale czasami może to również objawiać się jako niepokój separacyjny, gdy są pozostawione same.

Cechy idealnego właściciela dla wyżła weimarskiego

Psy tej rasy uchodzą za jedną z najbardziej przyjaznych i przywiązanych do człowieka ras w tej grupie FCI. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup szczeniaka, musisz pamiętać, że masz do czynienia z pełnej krwi psem myśliwskim. Nie zatracił on swojego instynktu. Podczas polowania rasa psa wyżeł weimarski pracuje stosunkowo wolno, ale ceniona jest jego skuteczność. Jego główne zadania to przeszukiwanie terenu, a następnie wystawianie i wypłaszanie zwierzyny. Radzi sobie zarówno ze zwierzętami lądowymi, jak i z ptactwem wodnym.

Wyżeł weimarski – poziom aktywności i potrzeby ćwiczeń

Weimary mają ogromną potrzebę aktywności. Długie i aktywne spacery na zróżnicowanych trasach to dla nich chleb powszedni. Zamknięte w czterech ścianach i z niezaspokojonym poziomem aktywności wyżły weimarskie szybko się frustrują, co przekłada się na niszczenie sprzętów domowych. 

Charakter wyżłów weimarskich krótkowłosych jest bardzo czuły, jeśli chodzi o ich rodzinę. Jak trenować psa rasy wyżeł weimarski? Bardzo lubią zabawę, szczególnie w naturalne dla nich aportowanie. To inteligentne psy, które cenią sobie pracę i zazwyczaj uczą się dosyć szybko. Szkolenie trzeba jednak zacząć jak najwcześniej, ponieważ złe nawyki u wyżła trudno wyeliminować.

Wyżeł weimarski – interakcja z ludźmi i innymi zwierzętami

Wyżeł weimarski na łące

Weimary są jednak psami bardzo wszechstronnymi. Świetnie sprawdzają się w roli stróżów. Są bardzo czujne i doskonale orientują się we wszystkich zmianach na swoim terytorium. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nie przepadają za towarzystwem obcych psów. Szczególnie samce mogą źle reagować na swoją obecność. 

Jakie są metody treningowe dopasowane do rasy wyżeł weimarski?

Wszystkie wyżły są stosunkowo łatwymi w szkoleniu i przede wszystkim bardzo lojalnymi psami. Wobec obcych nie wykazują się agresją, ale nie będzie ich cechowała także wylewność. Pies podchodzi z rezerwą także do tych, którzy nie są mu szczególnie bliscy. Pamiętaj, że rasa psa wyżeł weimarski krótkowłosy będzie dobrze współpracował z opiekunem, ale w tej relacji nie można mu pozwolić na zbyt wiele.

Czworonogi tej rasy źle znoszą samotność i przepadają za towarzystwem człowieka. Miej to na uwadze, bo niespożytkowaną na zabawie energię mogą wykorzystać np. do niszczenia mebli.

Jakich zabaw potrzebuje wyżeł weimarski krótkowłosy?

Wyżeł weimarski szczeniak

Jak trenować psa rasy wyżeł weimarski? Myśliwski rodowód psa mówi sam za siebie. Z tego względu wyżeł weimarski krótkowłosy będzie sobie świetnie radził z zabawami polegającymi na szukaniu. Może to być odnajdywanie jakiejś osoby lub na przykład ukrytego w różnych miejscach jedzenia. Równie dobre będą różnego rodzaju zabawki wypełnione smakołykami, których działanie zwierzę musi samo rozpracować. Oprócz tego psy sprawdzają się w wielu sportach kynologicznych, które warto z nimi trenować.

Jak dbać o zdrowie wyżła weimarskiego?

Pies rasy wyżeł weimarski żyje zazwyczaj około 12 lat. Rzadko choruje i cieszy się dość dobrym zdrowiem. Tak jak wszystkie psy myśliwskie i pracujące, jest bardzo odporny na warunki atmosferyczne. 

Tak jak większość dużych ras najczęstszą chorobą rasy wyżeł weimarski jest dysplazja stawów biodrowych. Z tego powodu trzeba ostrożnie wybierać hodowle i sprawdzać, czy rodzice szczeniaka mieli przeprowadzone badania pod tym kątem. W rasie sporadycznie zdarza się przepuklina pępkowa, która wymaga przeprowadzenia zabiegu pod narkozą.

Jakie są najczęściej występujące choroby u wyżłów weimarskich krótkowłosych?

Wyżeł weimarski głowa

Wyżły cierpią czasami na schorzenia dotykające wiele dużych ras psów. Oprócz nich występują też problemy związane z uszami i skórą. Do najczęstszych chorób rasy wyżeł weimarski należą:

 • skręt żołądka – można mu zapobiec, zapewniając psu godzinny wypoczynek po posiłku;
 • alergie i inne problemy skórne – należy regularnie kontrolować stan ciała psa, a w razie szybko udać się do lekarza weterynarii;
 • choroby uszu – po każdym spacerze powinieneś sprawdzać stan psich uszu.

Dieta i żywienie – jak dopasować do wyżła weimarskiego?

To prawdziwy łakomczuch, dlatego trzeba bardzo uważać, aby go nie przekarmiać i kontrolować wagę wyżła weimarskiego. Skutkiem nadwagi mogą być bowiem problemy ze stawami. Psy tej rasy nie są wybredne i mogą być karmione zarówno gotową karmą, jak i posiłkami przygotowywanymi w domu.Żywienie trzeba dobrze dopasować do poziomu aktywności wyżła weimarskiego i wybierać pełnoporcjowe karmy pozbawione zbyt dużej ilości węglowodanów. Psom rasy wyżeł weimarski często poleca się dietę BARF. Przed wprowadzeniem konkretnego jadłospisu dla warto skonsultować wybór z lekarzem weterynarii.

Jak pielęgnować psy rasy wyżeł weimarski?

Pielęgnacja sierści wyżła srebrnego jest uzależniona od tego, czy mamy do czynienia z odmianą długowłosą, czy krótkowłosą. Psy z większą ilością podszerstka wymagają intensywniejszej opieki, jednak zazwyczaj wystarczy okresowe czesanie sierści w celu usunięcia martwych włosów. Regularne kontrole uszu psa należy przeprowadzać pod kątem obecności pasożytów oraz widocznych objawów zapalenia przewodu słuchowego.

Wprowadzenie szczeniaka rasy wyżeł weimarski do nowego domu

Wyżeł weimarski stoi zimą

Pozytywne opinie o wyżłach weimarskich wpłynęły na to, że w ostatnich latach można zaobserwować wzrost zainteresowania krótkowłosą odmianą tych psów. To bowiem wszechstronny pies o ciekawym usposobieniu. Jakich hodowli psów rasy wyżeł weimarski szukać? Te, które należą do Związku Kynologicznego w Polsce, to najpewniejsze źródło pozyskiwania psów rasowych. Kupujący ma pewność, że zwierzęta miały tam dobre warunki. Czworonogi nie są też obciążone wadami genetycznymi i cieszą się dobrym zdrowiem.

Historia i pochodzenie rasy wyżeł weimarski

Wyżeł weimarski z kotem

Nie istnieją dokładne przekazy na temat tego, kiedy dokładnie w Europie pojawiły się krótkowłose wyżły o srebrzystym umaszczeniu. Nazwa rasy wyżeł weimarski sugeruje kraj pochodzenia, ale nie ma tu pełnej zgody wśród kynologów. Większość specjalistów zakłada, że rasa pochodzi z Niemiec – w XIX wieku wyżły weimarskie wyjątkowo często gościły na niemieckich dworach. Jednak historia wyżłów weimarskich sięga jeszcze dalej. Prawo do nazywania się ojczyzną weimarów uzurpują sobie także Francuzi.

Pochodzenie i rozwój rasy wyżeł weimarski

wyżeł weimarski leży na plecach

W XIX wieku w Niemczech funkcjonowało już wiele hodowli tych psów. Pierwsza wystawa z ich udziałem odbyła się w Berlinie w 1880 roku. Wówczas jednak rasa nie była jeszcze jednolita, a eksterier poszczególnych osobników bardzo się od siebie różnił.

Pierwszy wzorzec, który ujednolicił rasę, powstał w 1897 roku. W tym samym czasie powołano Związek Hodowców Wyżła Wismarskiego. Za ojca rasy wyżeł weimarski uznaje się Roberta aus der Berbera, który poświęcił dużą część swojego życia na upowszechnienie hodowli i wiedzy o tych psach. Mówi się, że zrobił to nękany wyrzutami sumienia po tym, jak pewnego razu na polowaniu niechcący zastrzelił psa.

Obecność rasy wyżeł weimarski w Polsce

W Polsce wyżły są cenione zarówno w kręgach myśliwskich, jak i wśród osób poszukujących aktywnego, inteligentnego towarzysza. Kluby hodowców i organizacje poświęcone wyżłom weimarskim organizują spotkania, wystawy i konkursy, promując zdrową hodowlę i szerząc wiedzę o tej wyjątkowej rasie. Choć wymagające w pielęgnacji i treningu psy tej rasy zyskały w Polsce grupę miłośników, którzy doceniają ich lojalność, energię i niezwykły charakter wyżłów weimarskich. 

Od Redakcji

Te psy zdecydowanie nie nadają się dla osób starszych. Potrzebują bardzo dużej ilości ruchu. W okresie dorastania mogą czasowo zmienić się w niszczycielskie stworzenia, które swoimi zębami potraktują dosłownie każdy mebel w domu. Drugie półrocze życia wyżła weimarskiego krótkowłosego to moment, w którym koniecznie trzeba zapewnić mu zaawansowaną aktywność fizyczną i psychiczną.

Ciekawe fakty i rekordy rasy wyżeł weimarski

Historia wyżła weimarskiego jest dosyć długa, dlatego nie dziwi, że można na jej temat powiedzieć jeszcze więcej. Ciekawe może być np. to, że:

 1. W połowie lat 50. była to 12. najpopularniejsza rasa psów. Wpłynęło to na znaczne pogorszenie jakości weimarów, przez co wielu przedstawicieli miało wady genetyczne i problemy behawioralne. Populacja zaczęła spadać, ale uratowano ją w latach 70. XX wieku.
 2. Podczas hodowli psów wykorzystywano wiele innych ras. Były to m.in. pointery, dogi niemieckie oraz bloodhoundy.
 3. Szczenięta wyżłów weimarskich krótkowłosych najczęściej rodzą się z niebieskimi oczami, które z czasem zmieniają się na bursztynowe. Jednak u niektórych osobników kolor tęczówki pozostaje taki sam przez całe życie.

Znane osobistości i historie związane z rasą wyżeł weimarski

Cesarz Wilhelm I zdecydował, że wyżła może posiadać wyłącznie ktoś z pochodzeniem szlacheckim, udokumentowanym do 4. pokolenia wstecz. Przez to czworonoga tej rasy nie mógł mieć Otto von Bismarck. Jedną ze znanych osób, która miała wyżła weimarskiego, był amerykański prezydent Dwight D. Eisenhower. Miał on pupila rasy wyżeł weimarski o imieniu Heidi, który był częścią jego rodziny podczas jego prezydentury.

Jaką rolę odgrywają psy rasy wyżeł weimarski w pracy i służbie?

Czego nie wiesz o rasie wyżeł weimarski? Doskonały węch sprawia, że weimary często wykorzystywane są w służbach mundurowych. Przede wszystkim do tropienia narkotyków i materiałów wybuchowych. Co ciekawe, w takiej roli najczęściej można spotkać go w Ameryce Południowej.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje pies rasy wyżeł weimarski?

Ceny wyżłów weimarskich można uznać za umiarkowane, choć zakup psa rasowego nie jest nigdy małym wydatkiem. W niektórych miejscach kupisz psa już za 3000 zł. Cena wyżła weimarskiego krótkowłosego z hodowli FCI oscyluje wokół 4 tysięcy złotych, ale niektóre szczenięta po wyjątkowo dobrych rodzicach mogą kosztować nawet 5500 zł.

Jak długo żyją psy rasy wyżeł weimarski?

Średnia długość życia wyżła weimarskiego wynosi zazwyczaj od 10 do 13 lat. Jak w przypadku każdej rasy to, ile lat żyje wyżeł weimarski, zależy od wielu czynników takich jak genetyka, warunki życia, dieta i opieka zdrowotna. 

Czy rasa wyżeł weimarski jest łatwa do szkolenia?

Zdolności łowieckie i naturalna skłonność do nauki sprawiają, że wyżły weimarskie są doskonałymi kandydatami do treningów posłuszeństwa, a także do zaawansowanych dyscyplin sportowych, takich jak agility czy flyball. Ze względu na ich wysoką energię i niezależność, trening wymaga konsekwencji, cierpliwości i pozytywnego wzmocnienia. 

Czy wyżeł weimarski jest odpowiedni dla osób mieszkających w mieszkaniu?

Wyżeł weimarski w mieszkaniu może dostosować się do życia w ograniczonej przestrzeni, lecz wymaga to szczególnego zaangażowania ze strony właściciela. Życie wyżła weimarskiego w małej przestrzeni oznacza konieczność zapewnienia mu regularnych, energicznych ćwiczeń i aktywności fizycznych, by zaspokoić jego naturalne potrzeby. Jako rasa wysoce energiczna i inteligentna, wyżły weimarskie wymagają dużo ruchu i stymulacji umysłowej, co w mieszkaniu może być wyzwaniem.

Jak wyżły weimarskie prezentują się w obiektywie?

Bibliografia

Wzorzec FCI Nr 99, 22.02.2016/ PL, https://www.zkwp.pl/wzorce/99.pdf, tłumaczenie z języka niemieckiego: Justyna Majewska-Czerny, data publikacji obowiązującego standardu: 19.03.2015.

Archiwum: kwiecień 2024

Więcej informacji

Dodaj komentarz