Miłośnicy whippetów twierdzą, że psy do nich podobne pojawiały się już na średniowiecznych malowidłach, oficjalnie ta rasa psa ta powstała jednak dopiero w XIX wieku. Jej istnienie zawdzięczamy górnikom z północnej Anglii i południowej Szkocji, którzy potrzebowali psów do polowań na gryzonie (głównie zające), prowadzonych na otwartych polach. W celu wyhodowania zwierzęcia o odpowiedniej szybkości górnicy zaczęli krzyżować teriera z greyhoundem i charcikiem włoskim – powstały w ten sposób pies miał wszystkie zalety przedstawicieli tych ras, a jednocześnie był znacznie tańszy w utrzymaniu.
Co wiemy o rasie Whippet?
Wrażenie ogólne | Harmonijne połączenie mocy mięśni i siły z gracją oraz elegancją sylwetki. |
Kraj pochodzenia | Wielka Brytania |
Klasyfikacja FCI | Grupa 10 Charty, Sekcja 3 Charty krótkowłose |
Użytkowanie | Rasa pierwotnie wykorzystywana do polowania, zarówno węchem jak i wzrokiem. |
Rozmiar | wysokość w kłębie: samice od 44 do 47 cm, samce od 47 do 51 cm; |
Waga | masa ciała: od 10 do 20 kg |
Szata | Delikatny, krótki, przylegający |
Umaszczenie | Dopuszczalne wszelkie umaszczenia oraz ich kombinacje, z wyjątkiem marmurkowego |
Długość życia | 12–15 lat |
Charakter | Idealny towarzysz, zarówno jako domownik jak i pies myśliwski. Łagodny, czuły, o zrównoważonym charakterze. |
Jakie są psy rasy Whippet?
Whippety należą do grupy chartów, wyglądem bardzo przypominają więc swych starszych pod względem pochodzenia kuzynów. Są jednak od nich mniejsze: wysokość w kłębie psa wynosi 47–51 cm, suki natomiast 44–47 cm. Dorosłe osobniki ważą zazwyczaj 10–12 kg. Są to zwierzęta niezwykle szybkie – mogą rozwinąć prędkość nawet 56 km/h.
Mimo szczupłego ciała whippety odznaczają się mocnymi i elastycznymi mięśniami, dzięki czemu są silne, wytrzymałe i jednocześnie bardzo zwinne. Posiadają też charakterystyczną dla chartów elegancką i pełną wdzięku sylwetkę. Szata whippeta jest krótka, gładka i mocno przylegająca do skóry, umaszczenie natomiast różnorodne: od białego, przez czarne, płowe, beżowe, aż do niebieskiego.
Jaki charakter ma Whippet?
Whippet to prawdziwy Brytyjczyk o stonowanym i spokojnym charakterze, który miewa jednak chwile szaleństwa. Rasa ta powstała do polowań na gryzonie, i choć dziś nikt już raczej nie wykorzystuje tych psów w tym celu, instynkt pozostał i whippety nadal uwielbiają bieganie i pogonie. Pies ten będzie z równą pasją gonił zarówno za frisbee, jak i za napotkaną w lesie wiewiórką. Zabawa z gumowym dyskiem zazwyczaj jest kontrolowana przez właściciela psa, nagły zryw za leśnym gryzoniem może się jednak skończyć bolesnym urazem ręki trzymającej smycz – warto o tym pamiętać podczas spacerów.
Mimo sportowych genów whippet nie będzie cierpiał w mieszkaniu – w zaciszu czterech ścian jest spokojny i chętnie korzysta z możliwości drzemki w ciepłym fotelu. Właściciel musi jednak zapewniać mu kilka półgodzinnych spacerów dziennie, możliwość wybiegania się i aktywnej zabawy – whippet, który rozładuje energię na spacerze, po powrocie do domu błyskawicznie zmieni się w kanapowca. Aż do następnego wyjścia…
Chart angielski to zwierzak wesoły, towarzyski, opiekuńczy, i mocno przywiązujący się do właściciela, co czyni go doskonałym psem rodzinnym. Tym bardziej że dobrze dogaduje się z dziećmi – maluchy muszą być jednak uczone łagodnego obchodzenia się z psim pupilem. Chart angielski whippet nie ugryzie jednak nawet głośnego i natarczywego fizycznie dziecka, raczej poszuka bezpiecznego schronienia przed nim. Pies ten bardzo dobrze znosi też towarzystwo innych zwierząt – o ile nie są to gryzonie budzące jego instynkt łowiecki. O dziwo, whippety bardzo lubią koty, zwłaszcza gdy dorastają razem z nimi.
Whippety nie są hałaśliwe, szczekaniem zazwyczaj oznajmiają jedynie niezadowolenie z powodu braku ruchu. Swoje przywiązanie do człowieka, zwłaszcza gdy wraca on po kilkugodzinnej nieobecności, mogą okazywać zbyt wylewnie, dziko skacząc na właściciela – uważać na to muszą dzieci i osoby starsze, którym ewentualny upadek grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
Słyszałeś opinie, że charty nie grzeszą inteligencją? Whippet przeczy temu stereotypowi –to pies pojętny i szybko przyswajający wiedzę. Warto jednak pamiętać, że nie lubi on nudy, dlatego treningi muszą być urozmaicone, oraz przemocy werbalnej i fizycznej – kluczem do whippeta jest cierpliwość, opanowanie i konsekwencja. To bardzo wrażliwe psy, łatwo je zranić – nie tylko fizycznie.
Jak długo żyje Whippet?
Wygląd może mylić – mimo wątłej sylwetki whippety to jedna z najzdrowszych ras psów. Co więcej, przy dobrej opiece, odżywianiu i odpowiedniej dla nich dawce ruchu mogą żyć nawet 12–15 lat. Jak każde psy rasowe whippety mają jednak skłonność do pewnych schorzeń, do których wlicza się przede wszystkim:
- progresywna atrofia siatkówki – stopniowa utrata wzroku prowadząca do całkowitej ślepoty,
- niedomykalność zastawki mitralnej – osłabienie zastawki umożliwiające powrót krwi do lewego przedsionka serca podczas skurczu lewej komory. Schorzenie to dotyka zazwyczaj psy w podeszłym wieku,
- choroby autoimmunologiczne m.in. niedoczynność tarczycy i alergie.
Ponadto whippety są podatne na skaleczenia skóry na skutek otarć o ciernie, gałązki lub inne ostre przedmioty, oraz urazy kości. Każdy spacer warto więc zakończyć dokładnym obejrzeniem psa, by nie dopuścić do rozwoju ewentualnego zakażenia. Krótka sierść i mała ilość tkanki tłuszczowej nie zapewnia im wystarczającej ochrony przed chłodem, o czym warto pamiętać podczas jesiennych i zimowych spacerów – absolutnie nie należy z nich rezygnować, jedynie odpowiednio regulować czas ich trwania.
Jak pielęgnować psa rasy Whippet?
Whippety mają wiele zalet, a łatwość pielęgnacji jest jedną z nich. Pies ten nie potrzebuje częstych kąpieli – do utrzymania sierści w dobrej kondycji wystarczy szczotkowanie gumową rękawicą raz w tygodniu. Sporo uwagi należy poświęcić natomiast higienie jamy ustnej – whippety mają skłonność do osadzania się kamienia nazębnego, warto więc czyścić im zęby dwa lub nawet trzy razy w tygodniu. Poza tym pozostaje tylko kwestia regularnego przycinania pazurów, o ile pies nie ściera ich w sposób naturalny, i sprawdzanie stanu skóry pod kątem zadrapań i ran.
Jaką dietę stosować oraz jak karmić Whippeta?
Patrzysz na whippeta i myślisz, że to niejadek? Nic z tych rzeczy, szczupła sylwetka skrywa łakomczucha, który lubi sporo zjeść, na szczęście rzadko jednak grymasi przy posiłkach. Psiemu niemowlakowi należy podawać karmę przeznaczoną wyłącznie dla szczeniąt – najlepiej karmić go trzy, cztery razy w ciągu dnia, dostarczając ok. 700 kcal na dobę. Zmiana diety powinna nastąpić między 6. a 8. miesiącem życia, gdy szczeniak osiągnie ok. 90 proc. „dorosłej” masy ciała. Liczbę kalorii należy wówczas zwiększyć do 900, liczbę posiłków ograniczyć natomiast do dwóch dziennie. Podstawą żywienia psów tej rasy, odznaczających się szybką przemianą materii, powinna być karma bogata w łatwo przyswajalne białko zwierzęce.
Ile kosztuje Whippet?
Cena szczeniaka whippeta nie odbiega od koszów zakupu innych psów z rodowodem – średnio wynosi ona 3 tys. złotych, choć zdarzają się i psy znacznie droższe. To jednorazowy wydatek – koszty utrzymania whippeta są bowiem niskie i oscylują wokół kwoty 100–150 zł miesięcznie.
Szukasz psa, który będzie ci towarzyszył zarówno podczas realizacji sportowych pasji na świeżym powietrzu, jak i chwil lenistwa w domowym zaciszu? Chart angielski whippet będzie doskonałym wyborem, zwłaszcza że jest to pies towarzyski i wesoły, uwielbiający towarzystwo człowieka. Należy jednak pamiętać, by traktować go łagodnie – to jeden z największych wrażliwców wśród psów.
Jak wygląda Whippet?
Jaka jest historia hodowli rasy Whippet?
Z czasem, ze względu na ich niesamowitą szybkość, whippety zaczęły być wykorzystywane w wyścigach psów – w przeciwieństwie do greyhoundów, zarezerwowanych dla elit, na psy nowej rasy mogli sobie pozwolić także przedstawiciele niższych klas społecznych, stąd whippety określane były mianem „psów wyścigowych biedoty” lub „charta biednego człowieka”. Sprawdź, czym się charakteryzują.
Psy te błyskawicznie zyskały ogromną popularność, w 1891 roku zostały zaś oficjalnie uznane jako rasa przez angielski Kennel Club. W 1899 roku grupa miłośników whippetów, pod kierownictwem księżnej Newcastle, złożyła w Kennel Club wniosek o uznanie nowo utworzonego Klubu Whippeta – wniosek został przyjęty, księżna została natomiast prezeską klubu. Pierwsza znana wzmianka o whippetach jako psach wystawowych pochodzi z 1876 roku – miano je zaprezentować na corocznej wystawie „Sporting and Other Dogs” w Woodside Park w Darlington. Oficjalna kariera wystawowa whippetów rozpoczęła się jednak dopiero w 1897 roku.
Bibliografia
Wzorzec FCI nr 162, 18.10.2019 EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/162.pdf, wersja polska 22.10.2019, TŁUMACZENIE: Mirosław Redlicki, data publikacji obowiązującego wzorca: 04.09.2019.
1) https://www.americanwhippetclub.net/about-whippets/history-whippet