Jużak to bardzo silny, żywiołowy, ale zrównoważony pies, który ma doskonale wykształcony instynkt obronny. Nie jest popularny, ponieważ mówi się, że rasa jest agresywna – nie ma to wiele wspólnego z prawdą. Trzeba pamiętać o tym, że zachowanie psa w dużej mierze zależy od tego, jak został on wychowany i czy właściciele poświęcają mu wystarczająco dużo czasu. Sprawdź, jaki charakter ma tej rosyjski pies pasterski.
Rozmiar | wysokość w kłębie: suki min. 62 cm, psy min. 65 cm; masa ciała: do 40 kg |
Szata | sierść: długa na 10–15 cm, twarda, gęsta, miejscami wełnista, z gęstym podszerstkiem; maść: czarna, brązowa, ruda; łaty ciemne, w kontrastowych barwach |
Długość życia | do 15 lat |
Charakter | zrównoważony, pewny siebie, temperamentny, pobudliwy, obronny |
Owczarek południoworosyjski jużak – wygląd
Jakie cechy wyglądu są charakterystyczne dla owczarka południoworosyjskiego nazywanego też jużakiem? Przede wszystkim jest to duży pies o masywnej budowie ciała. Ma bardzo dobrze rozwinięte mięśnie. Jego wysokość w kłębie to minimum 65 cm, a waga wynosi przynajmniej 40 kg. Sierść ma nawet do 15 cm długości, dodatkowo jest bardzo gęsta i dosyć twarda. Dzięki niej pies taki jak jużak odnajdzie się w każdych warunkach. Ma zwykle białe umaszczenie, choć dopuszczalne są lekko szare i żółte odcienie.
Według wielu źródeł przodkami tej rasy są mastif tybetański lub owczarek kataloński. Hodowcy mieli na celu stworzenie masywnego psa, który miał strzec owiec przed czyhającym niebezpieczeństwem i drapieżnikami.
Rosyjski pies pasterski – charakter
Rosyjski pies pasterski jest silny psychicznie, pewny siebie i bardzo odważny. Nie jest to pies agresywny, jeśli ma się do niego odpowiednie podejście i nie używa się przymusu. W innym przypadku może od razu rzucić się do ataku, oczywiście nie po to, aby specjalnie zrobić komuś krzywdę, tylko po to, aby się bronić. Zdecydowanie można powiedzieć, że ma swój charakter i nie da się go łatwo podporządkować. Już od pierwszych dni w domu trzeba rozpocząć szkolenie i socjalizację pupila.
Musisz jednak wiedzieć, że psa takiego jak jużak można poskromić jedynie wtedy, gdy będzie on do ciebie przywiązany i będzie w stanie ci zaufać. To właśnie zaufanie jest kluczem do posłuszeństwa. Możesz mieć pewność, że rosyjski pies pasterski nie będzie agresywny i nie będzie się buntował, jeśli między nim a właścicielem utworzy się więź. Jak ją stworzyć? Przede wszystkim musisz poświęcić pupilowi czas, bawić się z nim i go szkolić. To właśnie pokazywanie mu świata i zapoznanie go z innymi ludźmi i zwierzętami pozwoli zbudować między wami zaufanie.
Owczarek południoworosyjski jużak to bardzo inteligentny pies, który potrafi świetnie współpracować z opiekunem. Ty musisz być jedynie konsekwentny w swoich działaniach, a z pewnością bardzo szybko zauważysz efekty szkolenia. Jużak wbrew pozorom jest psem bardzo przyjaznym w stosunku do swoich domowników. Dobrze żyje także z dziećmi.
Jużak – pies i jego zdrowie
Czy rosyjski pies pasterski często choruje? Czy jest obciążony jakimiś chorobami genetycznymi? Jakie schorzenia występują u niego najczęściej? Jużak to bardzo wytrzymały, silny i zdrowy pies. Oczywiście, jak każdy zwierzak, może borykać się z pewnymi chorobami, jednak jest to rzadkością.
Pamiętaj, że wybierając legalne i stale kontrolowane hodowle możesz mieć pewność, że otrzymasz zdrowego psa. To też większe prawdopodobieństwo braku problemów zdrowotnych w przyszłości. Dobry hodowca dba o to, aby jego zwierzaki były zdrowe i nie dopuszcza do powielania wadliwych genów.
Owczarek południoworosyjski – pielęgnacja
Z racji tego, że owczarek południoworosyjski ma dosyć długą sierść, zdecydowanie wymaga regularnego szczotkowania. W innym przypadku może powstać wiele kołtunów, a to bez wątpienia spory problem zarówno dla pupila, jak i właściciela. Pies tej rasy wymaga oczywiście także innych podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak czyszczenie uszu, oczu, zębów, czy obcinanie pazurów. Jednak można powiedzieć, że pielęgnacja jużaka nie jest skomplikowana i nie zabiera dużo czasu, w przeciwieństwie do szkolenia tego czworonoga.
Owczarek południoworosyjski – hodowla
Jużak to pies, który nie ma problemu z samotnością. Gdy zostaje sam, jest gotów pilnować danego miejsca przed wszelkimi intruzami. Z tego powodu podstawą jest odpowiednie szkolenie psa, które wymaga od właściciela dużo cierpliwości, opanowania i wytrwałości. Nie da się ukryć, że psy tej rasy nie nadają się do życia w mieszkaniu. Muszą mieć dużą przestrzeń i możliwość ruchu.
Owczarek południoworosyjski jużak nie jest bardzo popularny w Polsce, jednak czasami można go gdzieś spotkać. Jeśli chcesz, aby to właśnie on dołączył do twojej rodziny, koniecznie wybierz sprawdzoną i legalną hodowlę, aby mieć pewność, w jakich warunkach przyszedł na świat twój pies. Legalne hodowle przestrzegają wszystkich zaleceń, a ty możesz być pewny, że pies będzie zdrowy i bez wad genetycznych.
Jużak – cena szczeniaka
Zastanawiasz się pewnie jaka jest cena jużaka. Oczywiście wszystko zależy od danej hodowli, płci i wieku szczeniaka, a także pochodzenia rodziców. Cena waha się od 3000 do 5000 zł. Oczywiście, to tylko poglądowy przedział cenowy. Z pewnością znajdziesz hodowle, które żądają znacznie więcej za szczeniaka, a także takie, w których cena jest niższa. Pamiętaj jednak, aby nie oszczędzać na zakupie psa.
Owczarek południoworosyjski – historia rasy
Owczarek południoworosyjski nie jest w Europie bardzo popularną rasą. Nie można jednoznacznie wskazać, od jakich ras pochodzi. Wiadomo jednak że jego ojczyzną jest Półwysep Krymski.
Jużak początkowo był wykorzystywany jedynie do ochrony owiec. Celem hodowców było przede wszystkim uzyskanie silnych i odpornych psów. Ich umaszczenie miało być jasne, dzięki czemu łatwo było je zauważyć w nocy.
Rosyjski pies pasterski – dla kogo?
Owczarek południoworosyjski to pies nie dla każdego. Nie wystarczy tylko go kochać. To wymagający zwierzak, który musi mieć właściciela pewnego siebie, stanowczego i bardzo odpowiedzialnego, który znajdzie czas na szkolenie psa. W procesie szkolenia ważne są takie cechy jak cierpliwość i opanowanie. To trudny do wychowania pies, trzeba mieć do niego odpowiednie podejście.
Owczarek południoworosyjski jużak może przebywać w rodzinie, w której są dzieci. Jeśli jest dobrze wychowany i szkolony, nie będzie agresywny w stosunku do domowników. Psy tej rasy nie nadają się do tego, aby mieszkać w mieszkaniu w bloku – muszą mieć przestrzeń do stróżowania.
Owczarek południoworosyjski – ciekawostki o rasie
Zdarzają się przypadki, gdy szczeniaczki rodzą się szare i dopiero przy pierwszym linieniu stają się białe. Może być to małym zaskoczeniem, jednak jest normalne. Warto przypomnieć, że docelowo dorosły owczarek południoworosyjski może być tylko biały.
Rosyjski pies pasterski z pewnością może być świetnym przyjacielem człowieka, jeśli zostanie odpowiednio wyszkolony. To bardzo dobry pies stróżujący, którego wychowanie wymaga jednak sporo uwagi i czasu. W rezultacie będzie idealnym towarzyszem dla całej rodziny.
Bibliografia
FCI-Standard N° 326, 12.12.2017/ EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/326.pdf, tłumaczenie polskie(z jęz. angielskiego) lipiec 2022 Mirosław Redlicki, data publikacji obowiązującej wersji wzorca: 22.08.2017.