Dog kanaryjski

W przypadku rasy dog kanaryjski zdjęcia nie oddają majestatu i hartu ducha tego pokaźnie umięśnionego psa. Wiele osób podchodzi do tej rasy z dużą rezerwą. Jej przedstawiciele nie wydają się bowiem szczególnie urodziwi, co więcej, swoją aparycją budzą duży respekt. Niegdyś hodowane do walk psów, dzisiaj są jednak doskonałymi psami rodzinnymi i stróżującymi. Bardzo kochają swoją rodzinę i są skore do zabaw, szczególnie z dziećmi. Nie nadają się jednak dla osób, które nie mają żadnego doświadczenia w pracy psem. 

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 56 do 62 cm, psy od 60 do 66 cm;
masa ciała: suki od 40 do 55 kg, psy od 50 do 65 kg
Szatasierść: przylegająca, krótka, gruba, zwykle bez podszerstka; na uszach delikatna
maść: pręgowana w różnych odcieniach; płowa; piaskowa; z czarną maską; dopuszczalne białe znaczenia
❤️ Długość życia9–11 lat
? Charakterspokojny, czujny, pewny siebie, posłuszny, nieufny wobec obcych, oddany i przyjazny dla rodziny

Dog kanaryjski – wygląd

Dog kanaryjski jest psem w typie molosa o średniej wielkości. Jego ciało jest umięśnione i krzepkie, ale jednocześnie harmonijne i proporcjonalne. Przedstawiciele tej rasy wyróżniają się dużą głową o szerokości identycznej jak szerokość pyska. Są to zwierzęta brachycefaliczne o spłaszczonej przegrodzie nosowej. Skóra tych psów jest elastyczna i gruba, a na głowie tworzy charakterystyczne zmarszczki. 

Szyja doga kanaryjskiego jest krótsza od głowy, a nadmiar luźnej skóry tworzy na niej charakterystyczne podgardle. Tułów jest szeroki i głęboki a klatka piersiowa bardzo pojemna. Jej obwód powinien być dokładnie o czterdzieści pięć procent szerszy o wysokości psa w kłębie. 

Dog kanaryjski pręgowany stoi

Dog kanaryjski to pies średniej wielkości. Jego wysokość w kłębie wynosi od 60 do 66 centymetrów w przypadku samców. Suki są nieco niższe. Waga tych psów jest dosyć duża w stosunku do ich wysokości. Suki ważą od czterdziestu do pięćdziesięciu pięciu kilogramów. Psy mogą natomiast przekraczać wagę nawet sześćdziesięciu kilo. 

Sierść przylega do ciała, jest krótka i nie posiada podszerstka. Maść jest najczęściej pręgowana – od ciemnego brązu po płową. Maska na twarzy jest zawsze czarna i nie powinna sięgać powyżej linii oczu. 

Dog kanaryjski – charakter

W przypadku rasy dog kanaryjski temperament tych psów jest tym, co najczęściej przeraża potencjalnych właścicieli. Zła sława ciągnie się za tymi zwierzętami ze względu na ich przeszłość. W dawnych czasach rasa była bowiem hodowana do walk psów. Duża masa, gruba skóra i niezbyt przyjazna aparycja sprawiają, że ten pies z Wysp Kanaryjskich nie budzi natychmiastowej sympatii. 

Tymczasem psy tej rasy bardzo zyskują przy bliższym poznaniu. Dog kanaryjski w harmonijny sposób łączy w sobie stabilny charakter i opanowanie z prawdziwie latynoskim temperamentem. Aby równoważyć te dwie natury, potrzeba doświadczonego i silnego przewodnika, który stworzy z psem więź opartą na zaufaniu i szacunku.

Dog kanaryjski głowa

Dla swoich opiekunów dog kanaryjski jest niezwykle łagodny i czuły. Silnie przywiązuje się do przewodnika, jest jednak bardzo uparty, dlatego jego szkolenie wymaga żelaznej konsekwencji. Nawet doświadczeni opiekunowie mogą potrzebować pomocy dobrego szkoleniowca. Zasadniczo psy te szybko się uczą i lubią zadowalać opiekuna. Nie tolerują jednak przemocy i braku szacunku. Same są opanowane i spokojne, agresja w stosunku do nich zdecydowanie nie jest pożądanym zachowaniem. Nie pomoże w szkoleniu, a jedynie je utrudni. 

W przypadku rasy dog kanaryjski wychowanie odgrywa bardzo istotną rolę w kształtowaniu więzi z opiekunem. Pies ten posiada wszystkie cechy fizyczne i psychiczne, które determinują go do bycia psem obronnym. Jest niezwykle silny, posiada grubą skórę i w momencie, kiedy staje do walki trudno nad nim zapanować. Psy tej rasy są niemal zupełnie niewrażliwe na ból co oznacza, że będą walczyć do końca. Sprowokowane stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt. Ich opiekunem może być tylko osoba, która będzie w stanie nad nimi zapanować – silna zarówno psychicznie, jak i fizycznie. 

Dogi kanaryjskie z powodzeniem mogą zostawać same w domu nawet przez kilka godzin. Zachowują pewną rezerwę wobec obcych, jednak ich wzorzec wyklucza agresję i zachowania niestabilne. 

Dog kanaryjski – zdrowie

U rasy dog kanaryjski choroby genetyczne są stosunkowo rzadkie, a psy te uznawane są za generalnie zdrowe. Warto jednak zaznaczyć, że dosyć często mogą dopadać je schorzenia związane z narządem ruchu. Pojawia się między innymi:

  • dysplazja stawów biodrowych;
  • dysplazja stawów łokciowych;
  • młodzieńcze zapalenie kości;
  • problemy z rzepkami.

Dogi kanaryjskie czasami mają także problemy z budową powiek. Tak jak inne psy dużych ras narażone są na skręt żołądka, dlatego warto ich posiłki dzielić przynajmniej na dwie porcje. Zminimalizujesz ryzyko chorób, kupując psa w dobrej hodowli. 

dog kanaryjski na trawie

Dog kanaryjski – pielęgnacja

Krótka sierść psów tej rasy nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Regularnie warto usuwać martwą sierść za pomocą gumowej rękawicy lub szczotki z metalowym zgrzebłem. Należy także kontrolować stan skóry między fałdami i przecierać je szmatką, aby nie doprowadzić do powstawania stanów zapalnych i infekcji. 

U psów rasy dog kanaryjski żywienie powinno być odpowiednio zbilansowane. Nie są one szczególnie łase na jedzenie, jednak starsze osobniki, które mają mniej ruchu, mogą mieć skłonności do tycia. Ze względu na możliwość zachorowania na schorzenia układu ruchu powinieneś za wszelką cenę unikać nadwagi u psa. Stosuj dobrą i pełnomięsną karmę bez zbóż. Polecana jest także dieta BARF.

Dog kanaryjski – hodowla

Dogi kanaryjskie uznawane są za rasę niebezpieczną i nie są szczególnie popularne w naszym kraju. Istnieje jednak kilka hodowli zarejestrowanych w Związku Kynologicznym w Polsce i co roku przychodzą na świat nowe szczeniaki. 

Pamiętaj, że ze względu na szczególne cechy kanaryjski pies obronny nie powinien odbiegać od wzorca rasy. Nie chodzi tu jedynie o wygląd, ale przede wszystkim o charakter. Dobry hodowca dba o to, aby wykluczać z rozrodu psy niestabilne i agresywne. Kupując u pseudohodowcy ryzykujesz nie tylko chorobami psa, ale także bezpieczeństwem swoim i innych. Hodowla powinna być zarejestrowana w ZKwP. Przed zakupem warto także zasięgnąć opinii miłośników rasy zrzeszonych na forach i grupach. 

czujny dog kanaryjski stoi

Dog kanaryjski – cena

Za szczeniaka rasy dog kanaryjski będziesz musiał zapłacić od trzech do pięciu tysięcy złotych. Cena psa jest ustalana indywidualnie przez hodowlę, więc może się nieco różnic. Podejrzanie niska kwota, jakiej żąda się za psa, to pewny znak pseudohodowli. 

Dog kanaryjski – historia rasy

Dog kanaryjski to rasa stosunkowo młoda. Jej pełne uznanie przez Międzynarodową Federację Kynologiczną nastąpiło dopiero w 2011 roku. 

Początki tych psów sięgają jednak daleko w przeszłość. W XIX wieku na Wyspy Kanaryjskie przybyli Brytyjczycy, którzy przywieźli ze sobą wiele psów różnych ras, między innymi buldogi. Te krzyżowano z mieszkającymi na Kanarach od wieków psami pasterskimi. Niezwykła siła powstałych mieszanek i ich odporność na ból sprawiały, że były to osobniki idealne do walk psów, tak popularnych w latach czterdziestych XX wieku.

Kiedy dwie dekady później w Hiszpanii zakazano tego wątpliwej jakości sportu dogi kanaryjskie zaczęły odchodzić w zapomnienie. Dopiero w latach osiemdziesiątych przypomniano sobie o walorach tej rasy i zaczęto starać się o jej odtworzenie w celu ukształtowania idealnego psa obronnego. 

dog kanaryjski na murze

Dog kanaryjski – dla kogo?

Nie da się ukryć – dog kanaryjski nie jest psem dla wszystkich. To stabilne i nieagresywne stworzenia, które sprowokowane są jednak nie do zatrzymania. Właśnie dlatego potrzebują bardzo doświadczonego i konsekwentnego przewodnika, który będzie pracował z nimi już od wczesnego szczenięctwa. 

Czy psy tej rasy nadają się do mieszkania z dziećmi? Oczywiście. Prawidłowo prowadzone bardzo kochają rodzinę i mocno się do niej przywiązują. Dzieci traktują jako doskonałych partnerów do zabawy i są w stosunku do nich bardzo czułe. Ze względu duże rozmiary tych psów wszystkie zabawy powinny powinny jednak odbywać się pod okiem dorosłego. 

Dog kanaryjski potrzebuje umiarkowanej ilości ruchu, jednak spacery są dla niego bardzo ważne. Jeżeli zapewnisz mu odpowiednią dawkę aktywności, może z powodzeniem mieszkać nie tylko w domu z ogrodem, ale także w bloku. Ważne jednak, aby był on wyposażony w windę, ponieważ psy tej rasy mają skłonność do dysplazji stawów biodrowych i nie powinny chodzić po schodach. 

Dog kanaryjski – ciekawostki

  • Dogi kanaryjskie znajdują się na liście psów agresywnych.
  • Nie powinny zostawać same bez opieki.

Dog kanaryjski nie jest psem dla każdego. Doskonale spełnia swoje zadanie jako pies użytkowy, może także mieszkać z rodziną, jednak potrzebuje żelaznej konsekwencji i ciągłej pracy z bardzo doświadczonym opiekunem. To niezwykle groźny pies, który w razie ataku walczy na śmierć i życie. Sam nie powinien zaczepiać ludzi ani innych psów, jednak sprowokowany nie zawaha się ani chwili. Na co dzień spokojny i delikatny, swojego opiekuna będzie bronił do ostatniej krwi. 

Wybierając hodowlę, pamiętaj, aby zdobyć pełną wiedzę na temat charakteru rodziców swojego potencjalnego szczeniaka. Powinni być psami opanowanymi, spokojnymi i o bardzo stabilnym charakterze.

Bibliografia

FCI-Standard N° 346 / 24.12.2018/EN, http://www.zkwp.pl/main.polish/zg/wzorce/346.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 26.11.2018.

Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz