Podoba ci się pies z fioletowym językiem? To rzadka cecha u ssaków – taki kolor języka mają tylko dwie rasy psów, żyrafy i niedźwiedzie polarne. Wyjaśniamy, jakie to rasy psów i czy zmiana koloru języka u psa powinna być skonsultowana z weterynarzem.
Pies z fioletowym językiem – skąd taka barwa?
Psy, których naturalną cechą jest fioletowy lub ciemnoniebieski język, takie jak chow chow i shar pei, mają zazwyczaj również w tym kolorze dziąsła oraz podniebienie. Skąd się bierze niezwykłe ubarwienie języka tych psów? Większość teorii mówi, że stało się to w wyniku mutacji genowej. Rasy psów z niebieskim czy fioletowym językiem produkują więcej melaniny, odpowiedzialnej za kolor skóry i włosów. Mimo że wciąż trwają spekulacje na temat przyczyny innego koloru języka, jedno jest pewne – pies z fioletowym językiem wygląda zaskakująco i uroczo.
Pies z fioletowym językiem – dwie rasy
Ciekawostką jest, że istnieją tylko dwie rasy, które mają niezwykłe wybarwienie języka. Pies z fioletowym językiem ma zapisane takie wybarwienie tego mięśnia we wzorcu rasy. Poznaj bliżej te dwa czworonogi.
Chow chow – pies z fioletowym językiem i grzywą lwa
Psy tej rasy mają silny charakter, są niezależne, ale zarazem lojalne. Powinny
Chow chow to pies, który wyróżnia się swoim wyglądem. Ma czarno-niebieskie ubarwienie języka, dziąseł i podniebienia, a także bujną sierść i długą grzywę jak u lwa. Rasowe chow chow mają futro w kolorze rudym, czarnym, kremowym lub białym. Mogą być długowłose lub krótkowłose. Obfita szata intensywnie linieje i wymaga regularnego szczotkowania.
Ten pies z fioletowym językiem potrzebuje bliskiego kontaktu z człowiekiem, chociaż jest powściągliwy w wyrażaniu uczuć. Niektórzy mogą mylnie sądzić, że jest nieczuły, ale to nieprawda. Natomiast, gdy zostanie źle potraktowany, na długo zapamiętuje to wydarzenie. Wobec innych zwierząt pies rasy chow chow jest tolerancyjny i zdystansowany, ale może przejawiać agresję, gdy poczuje potrzebę ochrony domowników.
Psy tej rasy mają silny charakter, są niezależne, ale zarazem lojalne. Powinny być od szczeniaka poddane procesowi socjalizacji. Według historii rasy w Mongolii wykorzystywano chow chowa do polowań na wilki.
Jakie jeszcze rasy psów mają niebieski język? Shar pei!
Shar pei to rasa psów pochodząca z Chin. Ma mocną budowę i wiele fałdów skórnych, z powodu których to zwierzę opisywane jest jako pomarszczony pies. Rasowe shar pei mają cały język fioletowy; język w plamy jest u nich wadą. Oczy tych psów są przykryte skórą, przez co mają ograniczony kąt widzenia. W efekcie shar pei może więc się przestraszyć, gdy nagle ktoś do niego podejdzie.
To pies oddany i wierny rodzinie. Z początku może być nieufny w stosunku do obcych ludzi i zdarza się, że nie toleruje innych psów. Jest wrażliwy na niskie temperatury. Co więcej, specyficzny rodzaj skóry sprawia, że rasa ta często choruje na egzemę.
Jakie jeszcze kolory języka może mieć pies?
Normalnie język u psa ma kolor różowy. Fioletowy język u psów występuje jedynie o dwóch opisanych wyżej ras. Trzeba pamiętać o tym, że plamy na języku lub zmiana koloru języka u pozostałych czworonogów może świadczyć o chorobie. Pies z fioletowym językiem powinien być skonsultowany w tym przypadku z lekarzem weterynarii. Zabarwienie języka może też wynikać z niedoboru tyrozyny.
U psów język może zmienić kolor na:
- ciemnoczerwony – może być objawem przegrzania organizmu psiaka i udaru cieplnego. Jeśli pies dyszy, nie może prawidłowo oddychać i występuje u niego ślinotok, należy bezzwłocznie sprawdzić, czy język nie zmienił koloru na czerwony. Takie objawy trzeba skonsultować z lekarzem weterynarii, a wcześniej można zrobić psu chłodzące okłady;
- czarny – występuje, gdy w jamie ustnej psa pojawia się owrzodzenie lub stan zapalny. W takiej sytuacji w ślinie może się pojawić również krew, a oddech zwierzęcia staje się nieprzyjemny. Inną przyczyną takiego koloru języka może być niedobór niacyny;
- blady – taki język wskazuje na zmniejszoną ilość czerwonych krwinek u psa. Może świadczyć o zatruciu, anemii, białaczce lub innej chorobie. Taka zmiana koloru wymaga wizyty u weterynarza;
- niebieski lub fioletowy – takie zabarwienie języka wiąże się zazwyczaj niedotlenieniem organizmu. Może być też wynikiem przemęczenia, zatrucia lub dławienia ciałem obcym.
Co zrobić, gdy język psa staje się fioletowy?
Gdy język psa zmienia kolor na fioletowy, w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, czy pupil się nie zadławił lub skaleczył. Jeśli tak się stało, to postaraj się udzielić mu pierwszej pomocy, a potem udaj się z psem do weterynarza. W sytuacji, gdy pies nie oddycha, powinno się niezwłocznie rozpocząć oddychanie ratunkowe lub resuscytację. Szybka reakcja może uratować psu życie lub zdrowie.
Chcesz kupić psa z niebieskim językiem? Wybierz dobrą hodowlę i zapoznaj się z rasą
Poszukiwanie psa, który ma zostać nowym członkiem rodziny, jest bardzo emocjonujące. Jednak taki wybór trzeba starannie przemyśleć. Przede wszystkim powinno się sprawdzić opinię o hodowli, z której chcemy wziąć szczeniaka. Warto też dowiedzieć się więcej na temat rasy, którą chcemy wybrać. Pies z fioletowym językiem jest popularny, dlatego można go spotkać również w pseudohodowlach.
Pies to przyjaciel człowieka, ale każda rasa ma inne potrzeby. Jeśli nie będą one zaspokojone, pies może być nieszczęśliwy, rozdrażniony, a nawet agresywny. Pies z fioletowym językiem skradnie serce każdego, kto go zobaczy, ale pies, ani żadne inne zwierzę, to nie zabawka. Nie można się sugerować jedynie wyglądem przy jego wyborze.