Psy z długimi uszami najczęściej wywodzą się z ras myśliwskich. Niektóre mają mniejsze, inne większe uszy; różnią się one też kształtem. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że ta cecha nie jest przypadkowym rezultatem ewolucji. Każdy pies z długimi uszami został nimi obdarzony w bardzo konkretnym celu. Dowiedz się wszystkiego na ten temat.
Psy z długimi uszami – skąd się wzięły?
Długie uszy najczęściej są atrybutem psów myśliwskich. Dlaczego? Rasy psów z długimi uszami zostały wyselekcjonowane w taki sposób, aby poszczególne elementy ich ciała miały praktyczne zastosowanie. To szczególnie ważne w przypadku ras użytkowych. Pies na polowaniu pracował z nosem przy ziemi. Długie uszy miały natomiast za zadanie „zamiatać” zapachy prosto w kierunku nosa. Choć nie wszystkie osobniki zachowały swój użytkowy charakter, jednak psy, które się z nich wywodzą, również mają długie uszy.
Rasy psów z długimi uszami
Oto niektóre rasy psów z długimi uszami. Sprawdź, czy znajdziesz wśród nich swojego ulubieńca.
Springer spaniel angielski
Angielskie springery pojawiają się w Polsce o wiele częściej niż ich walijscy kuzyni. Mają dosyć duże wiszące uszy z falującymi włosami.
Chociaż pies tej rasy został stworzony do polowania na drobną zwierzynę, to cechy jego charakteru predysponują go do bycia towarzyszem rodziny. Rasa jest chętnie wybierana przez aktywne rodziny z dziećmi.
Te psy z długimi uszami najlepiej czują się na spacerach na łąkach i w lesie. Szybko się uczą i są bardzo inteligentne.
Płochacz niemiecki
Płochacz niemiecki, czyli wachtelhund to brązowy pies z długimi uszami. Jest doskonałym myśliwym, jednak doskonale sprawdza się w roli towarzysza dla bardzo aktywnej rodziny.
Wachtelhund jest sympatyczny, czuły i bardzo szybko przywiązuje się do swojej rodziny. Psy tej rasy są niezwykle energiczne, na spacerach szaleją i tropią. Tak jak większość płochaczy wachtelhund jest stworzony do tego, aby pracować pod komendą. Spacery z nim powinny więc być aktywne i obfitować w zadania do wykonania.
Basset hound
Bassety są charakterystyczną rasą. Z francuskiego basset oznacza niski. Zwierzęta te mają bardzo krótkie łapy. Mają wydłużone i dobrze umięśnione ciało oraz ciężkie i długie uszy.
Pozornie flegmatyczne mają dużo energii i chętnie się uczą. Trzeba jednak bardzo dbać o kondycję ich oczu i uszu. Te ostatnie są naprawdę duże i bardzo ciężkie, a przez to mają skłonności do infekcji.
Basset jest psem idealnym dla osób, które nie są bardzo aktywne, ale nie stronią od spacerów. Trzeba bardzo uważać, aby go nie przekarmić.
Wyżeł niemiecki
Wyżeł niemiecki to doskonały użytkowy pies myśliwski. Jest skuteczny w pracy i bardzo posłuszny. Nie wyraża uczuć szczególnie wylewnie, jednak do swojego opiekuna przywiązuje się bardzo mocno.
Uszy wyżłów niemieckich są wiszące, ale nie bardzo długie. To pies silny i bardzo energiczny, który zdecydowanie nie nadaje się dla domatora. Rasa jest niezwykle ceniona przez myśliwych, dlatego rzadko bywa trzymana wyłącznie w roli psa towarzyszącego.
Wyżeł niemiecki występuje w trzech odmianach – krótkowłosej, długowłosej i szorstkowłosej.
Cocker spaniel angielski
Cocker spaniel angielski jest żywym, wesołym i bardzo energicznym psem. Chociaż został stworzony do polowań, to obecnie najczęściej pojawia się w roli towarzysza rodziny.
Długie i ciężkie uszy tego psiaka wymagają regularnej pielęgnacji. Nie jest to jednak wysoka cena za łagodny charakter i ogromne przywiązanie czworonoga do rodziny. Ten zwykle brązowy pies z długimi uszami może przyjmować też inne ubarwienie.
Cocker spaniele angielskie są inteligentne i chętnie pracują z człowiekiem. Ich szkolenie trzeba jednak rozpoczynać wcześnie, ponieważ miewają skłonność do szybkiego reagowania na bodźce.
Cavalier King Charles spaniel
Cavaliery nie są psami myśliwskimi, chociaż pochodzą od spanieli, które wykorzystywano na polowaniach. To niezwykle łagodne, sympatyczne i delikatne psiaki, z którymi poradzi sobie nawet niedoświadczony opiekun. Będą doskonałymi towarzyszami dla dzieci.
Wiszące uszy cavalierów wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Same psy coraz częściej i poważniej chorują na wady serca.
Psy z długimi uszami – problemy pielęgnacyjne
Jeżeli jesteś opiekunem psa o długich uszach, musisz przygotować się na ich konkretną pielęgnację. Małżowina uszna, która zwisa, jest bardziej narażona na różnego rodzaju infekcje.
Na początku trzeba nauczyć się, jak wyglądają zdrowe uszy. Znajduje się w nich fizjologiczna wydzielina o neutralnym zapachu. Nie wymaga ona usuwania. Trzeba jednak monitorować jej ilość oraz zapach. Kiedy wydzieliny jest więcej, ma ona brązową barwę i zaczyna nieprzyjemnie pachnieć, konieczna jest wizyta u weterynarza.
Pies z długimi uszami – podsumowanie
Jeżeli chcesz przygarnąć lub kupić psa z długimi uszami, powinieneś koniecznie zgłębić kwestię pielęgnacji. Klapnięte uszy wyglądają uroczo. Są przy tym bardziej wymagające, jednak nauka ich pielęgnacji zajmie ci nie dłużej niż kilka dni. Czy któraś z wymienionych ras szczególnie wpadła ci w oko?