Nie da się ukryć, że pies przewodnik jest obarczony ogromną odpowiedzialnością za swojego właściciela. Daje mu poczucie bezpieczeństwa i ułatwia codzienne funkcjonowanie. Zanim jednak zacznie pomagać innym, musi przejść profesjonalne szkolenie, aby nauczył się właściwego reagowania na określone komendy i sytuacje.
Nie każdy pies ma odpowiednie cechy charakteru, które umożliwiają taką pracę i zbudowanie więzi z osobą niewidomą. Co robi pies przewodnik? Jak wygląda szkolenie przewodnika niewidomego? Jakie rasy świetnie sprawdzają się w tej roli? W dalszej części artykułu wszystkiego się dowiesz!
Przewodnik niewidomego – jaka jest jego rola?
Co robi pies przewodnik, gdy towarzyszy osobie niewidomej? Przede wszystkim kieruje się wzrokiem. Z tego powodu między zwierzęciem a człowiekiem musi istnieć głęboka relacja oparta na zaufaniu. Pies przewodnik wpływa pozytywnie na poczucie bezpieczeństwa i podniesienie komfortu życia osoby niewidomej.
Pies przewodnik – predyspozycje i praca
Nie każdy pupil nadaje się do tego, aby zostać psem przewodnikiem. Jest to niezwykle trudne zadanie, które wymaga odpowiednich cech i predyspozycji. Nie każdego psa da się wyszkolić do takiego stopnia, aby mógł zapewnić bezpieczeństwo osobie niewidomej.
Czworonóg musi odbyć bardzo długie, profesjonalne szkolenie, podczas którego uczy się określonych komend, a także niereagowania na inne psy, ptaki, samochody i wiele innych czynników. Na szkoleniach dowiaduje się między innymi:
- jak znaleźć wolne miejsce w autobusie;
- jak prowadzić swojego właściciela;
- jak znaleźć przejście dla pieszych;
- jak omijać przeszkody i w bezpieczny sposób doprowadzić podopiecznego do określonego celu.
Z tego powodu pies przewodnik musi być chętny do pracy, przyjaźnie nastawiony do ludzi i zrównoważony.
Pies przewodnik a osoba niewidoma
Oczywiście, osoby niewidome mają świadomość, że pies to tylko zwierzę, które nie jest nieomylne i nie można całkowicie powierzyć mu swojego życia. Mimo dzielenia codzienności z psem przewodnikiem, osoba niewidoma powinna nadal być czujna. Nie wszystko da się przewidzieć, dlatego mimo dużego zaufania do czworonoga i jego umiejętności, warto zachować ostrożność.
Osoba niewidoma również musi włożyć w tę relację sporo pracy. Po pierwsze, powinna zdobyć zaufanie i sympatię pupila, a po drugie – nauczyć się, jak komunikować się z psem. Odczytywanie sygnałów i emocji jest bardzo ważne, choć znacznie utrudnione w przypadku osób niewidomych. Odpowiednia praca może zaowocować wytworzeniem się niezwykłej więzi i wzajemnego zrozumienia między właścicielem i psem przewodnikiem.
Przewodnik niewidomego – szkolenie
Zastanawiasz się pewnie, ile trwa szkolenie psa przewodnika? Otóż zazwyczaj jest to dosyć długi proces, który obejmuje okres około dwóch lat. Szkolenia rozpoczynają się już w okresie szczenięctwa. Nie każdy pies będzie nadawał się do rozpoczęcia takiej pracy.
Pies przewodnik – zachowanie
Wykwalifikowane osoby doskonale potrafią ocenić, czy dany szczeniak będzie nadawał się do pracy z osobami niewidomymi. Bierze się pod uwagę takie aspekty, jak:
- ogólny stan zdrowia;
- posłuszeństwo;
- spokój i opanowanie;
- energia;
- nastawienie do ludzi czy zwierząt;
- reakcje na nowe sytuacje i przedmioty.
Cały proces szkolenia jest bardzo skomplikowany. Najbardziej popularne komendy, których uczy się pies przewodnik, to między innymi:
- pokaż drzwi;
- pokaż przejście;
- pokaż schody w górę;
- pokaż schody w dół;
- prowadź do przodu;
- zakręt w lewo;
- zakręt w prawo;
- pokaż miejsce siedzące.
Zdecydowanie współpraca z czworonogiem może znacznie ułatwić codzienne życie osobie niewidomej.
Pies przewodnik – jakie rasy sprawdzą się w tej roli?
W tej pracy nie sprawdzi się każda rasa psa – przewodnik powinien mieć pewne istotne cechy. Przede wszystkim nie może być to mały pies. Właściciel psa powinien czuć się przy nim bezpiecznie, dlatego gabaryty również mają znaczenie. Rasy, które świetnie się nadają do tej roli to między innymi:
Jednak sama przynależność do danej rasy nie decyduje o tym, że pies może zostać przewodnikiem niewidomego. Ważne jest, aby był on podatny na szkolenie, posłuszny, spokojny i przyjaźnie nastawiony do ludzi. Pies przewodnik nie może być agresywny.
Ile kosztuje pies przewodnik?
Ciekawi Cię, ile może kosztować pies przewodnik? Nie da się ukryć, że szkolenie, które trwa aż dwa lata, wymaga dużych nakładów finansowych. Jest to koszt około 30 tysięcy zł. Warto też pamiętać o tym, że pies może być przewodnikiem jedynie do 9. roku życia. Z pewnością nie jest to mały wydatek, jednak pomoc, jaką ze sobą niesie taki pupil, jest po prostu nieoceniona.
Osoby niewidome borykają się na co dzień z wieloma trudnościami. Znaczną pomocą jest pies przewodnik. Osoba niewidoma, mając przy sobie tak mądrego psa, będzie czuła się bezpieczniej i pewniej. Szkolenie psa przewodnika to długi proces, który trwa około dwóch lat. Przystępują do niego czworonogi, które mają pożądane cechy. Dodatkowo – pies przewodnik to również przyjaciel dla osoby niewidomej.