Siberian husky

Według klasyfikacji FCI siberian husky należy do Grupy 5: Szpice i psy ras pierwotnych, Sekcji 1: Nordyckie psy zaprzęgowe. To stara rasa wyhodowana specjalnie z myślą o pracy w ciężkich warunkach na odległych, północnych terenach. Psy husky są wytrzymałe i bardzo lubią ruch. Niektórzy przedstawiciele tej rasy źle jednak znoszą upały. Coraz częściej husky hodowane są w różnych zakątkach świata, ponieważ są wyjątkowo przyjazne i piękne. Zanim zdecydujesz się na zakup psa syberyjskiego, poznaj najważniejsze informacje o husky.

Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 50,5 do 56 cm, psy od 53,5 do 60 cm;
masa ciała: suki od 15,5 do 23 cm, psy od 20,5 do 28 cm
Szatasierść: włos okrywowy średniej długości, gęsty, prosty; podszerstek miękki i gęsty, dość długi;
maść: czarna, szara, agouti, ruda, biała, sobolowa w wersji jednolitej, z odcieniami lub znaczeniami; niedopuszczalne merle i pręgowana
Długość życia12–15 lat
Charakterłagodny, otwarty, czujny, przyjazny, inteligentny, entuzjastyczny, niezależny

Siberian husky – charakterystyka rasy

Husky syberyjski jest psem średniej wielkości, o pięknych, pełnych gracji ruchach. Stworzony został do pracy, dlatego nie zdradza oznak zmęczenia nawet po kilkukilometrowym biegu. Cechują go siła, wytrzymałość i szybkość. Ma gęste futro o różnorodnym umaszczeniu: od białego po czarny. Cechą wyróżniającą husky jest to, że psy tej rasy przybierają charakterystyczną maskę, czyli układ kolorów i kształtów na głowie. Mogą być to formy okularów, gwiazdek, mogą także przypominać pluszowego misia. Husky w ciągu swojego życia mogą zmienić kolor umaszczenia z ciemnego na jasne i odwrotnie.

siberian husky biegnie

Waga husky sięga od 20 do 27 kilogramów, suki są nieco mniejsze i lżejsze. Ich waga mieści się w przedziale od 16 do 22 kilogramów. Największą rozpoznawalność psy tej rasy zawdzięczają jednak pięknym, migdałowym, nieco skośnym oczom: brązowym lub jasnoniebieskim. Dość często występuje różnobarwność tęczówek.

Siberian husky wyróżnia spośród przedstawicieli innych ras także wspaniały charakter. Husky jest łagodny i przyjacielski nawet wobec obcych. Dlatego nie nadaje się na stróża – każdego napotkanego człowieka traktuje bowiem jak dobrego znajomego. Czasem jedynie wykazuje pewną rezerwę wobec osób, które spotyka po raz pierwszy. Typowe jest również to, że nie wykazuje on agresji wobec innych psów. Szczenię siberian husky jest żywiołowe i ciekawe świata. Już małego pieska należy uczyć przywołania, gdyż jako dorosły pies może mieć skłonność do ucieczek i włóczęgostwa.

Husky – długość życia i zdrowie rasy

Kolejnym atutem tej wspaniałej rasy jest również to, że należy ona do długowiecznych. Nierzadko przedstawiciele tego popularnego czworonoga dożywają 15 lat.

husky biegnie po łące

Szczeniaka wychowujemy bez przemocy, łagodnie, wykorzystując smakołyki. Trzeba pamiętać, że naszemu pupilowi należy zapewnić dużo zajęć i ruchu, gdyż nudzący się husky przekopie i spustoszy nasz ogród, a trzymany w mieszkaniu rozprawi się z leżącymi w zasięgu pyszczka przedmiotami należącymi do domowników.

Siberian husky to pies obdarzony żelaznym zdrowiem. Z reguły jest odporny na większość chorób. Ma wydajny układ mięśniowo-szkieletowy, co sprzyja zachowaniu przez lata znakomitej kondycji. Opiekun musi jednak wiedzieć, że młodego psa w okresie intensywnego wzrostu nie można przeciążać fizycznie, zmuszając do biegów – na przykład – przy rowerze. Lekarz weterynarii pomoże w doborze odpowiednich suplementów dla naszego malucha. Warto również wybierać taką hodowlę, w której psy badane są pod kątem dysplazji stawów biodrowych.

Najczęstsze choroby siberian husky

  • Husky mają tendencję do dermatozy cynkozależnej, choroby związanej z niedoborem cynku lub utrudnionym wchłanianiem tego pierwiastka. Objawia się ona miejscowymi wyłysieniami i innymi zmianami skórnymi głównie dookoła oczu, na wargach, podbrzuszu lub łokciach.
  • Husky syberyjskie podatne są także na jaskrę, która w swojej przewlekłej formie może prowadzić do ślepoty, powiększenia gałki ocznej czy zwyrodnienia siatkówki.
  • Dysplazja mieszków włosowych to kolejna przypadłość psa z Północy. Opiekun musi zwrócić szczególną uwagę na przerzedzenia się włosa, jego suchość i matowość.
  • Czasem może wystąpić podrażnienie krtani. To wada wrodzona prowadząca do upośledzenia pracy chrząstek krtaniowych i fałdów głosowych. W fazie początkowej objawia się kaszlem, nietolerancją wysiłkową i dusznością.

Husky – porady dla właścicieli w skrócie

Siberian husky odznacza się dużą aktywnością i będzie odpowiednim towarzyszem dla osób ceniących sobie ruch na świeżym powietrzu. W wychowaniu nie sprawia większych problemów, szybko uczy się zachowania czystości, a – przy jednocześnie odpowiednio konsekwentnym i łagodnym podejściu właściciela – bez problemów przyswoi podstawowe komendy. Nie jest jednak psem polecanym dla początkującego hodowców, gdyż bywa często uparty i niezależny.

Ten pierwotny pies obdarza swojego opiekuna bezwarunkową miłością, przywiązuje się równie mocno do wszystkich członków rodziny. Jednocześnie nie jest absorbujący i gdy spełnimy wszystkie jego potrzeby, nie będzie nachalnie narzucał swojej obecności.

Siberian husky – żywienie

siberian husky stoi w parku

Husky syberyjskie to psy wybredne, wymagające karmy doskonale zbilansowanej. Nie jedzą dużo, ale ze względu na swą użytkowość potrzebują specjalistycznego żywienia.

Pielęgnacja syberyjskiego husky

Husky linieje intensywnie, głównie w okresie wiosenno-letnim, gdyż właśnie wtedy nasz podopieczny zrzuca cały podszerstek. Regularne szczotkowanie i wykorzystanie dobrej jakości szczotki pomoże w pozbyciu się uciążliwej sierści z domu. Nie należy przycinać sierści siberian husky.

siberian husky u weterynarza

Wychowanie husky

Niewątpliwie nieco dzika natura syberyjskich husky może stanowić spore wyzwanie dla niedoświadczonego opiekuna. Przy wychowywaniu psa warto skorzystać z porad szkoleniowca i behawiorysty, który pomoże zrozumieć charakter podopiecznego i przybliży zasady komunikacji z psem. Szczeniaka natomiast można zapisać na zajęcia psiego przedszkola, gdzie nauczy się on podstawowych umiejętności, takich jak chodzenie na luźnej smyczy, właściwej reakcji na przywołanie, zabawy z opiekunem i dobrych relacji z innymi psami.

Siberian husky – wady i zalety przedstawicieli rasy

Plusy posiadania psa z Syberii:

  • to wierny towarzysz swojego opiekuna,
  • jest niezwykle oddany i przyjacielski – również wobec obcych,
  • nie wykazuje agresji wobec innych psów,
  • cechuje go wytrzymałość i odwaga,
  • odznacza się dobrym zdrowiem,
  • jest długowieczny,
  • mało szczeka,
  • jest aktywny i chętny do pracy, do której został stworzony.
siberian husky stoją w zimie

Wady siberian husky:

  • to pies bardzo niezależny, typowy indywidualista,
  • przejawia skłonność do ucieczek i włóczęgostwa,
  • jest trudny w szkoleniu,
  • nie znosi nudy,
  • nie nadaje się dla rodzin z małymi dziećmi,
  • często wyje,
  • ma tendencje do niszczenia,
  • cechuje go olbrzymia potrzeba ruchu,
  • bywa głuchy na przywołanie,
  • ma silny instynkt łowiecki,
  • kopie dziury,
  • nie nadaje się do psich sportów bazujących na posłuszeństwie,
  • nie nadaje się dla początkującego hodowcy.

Cena husky syberyjskiego

To, ile zapłacisz za tego wspaniałego psa, uzależnione jest od wielu czynników. Zakup siberian husky z metryką ZKwP to wydatek rzędu od dwóch do czterech tysięcy złotych. Szczenięta po utytułowanych rodzicach lub psach pracujących niewątpliwie są droższe. Należy unikać kupna psów z pseudohodowli. Maluchy z takich miejsc są tańsze, ale często nie spełniają wymogów wzorca, nie mają udokumentowanego pochodzenia, a co gorsze, obciążone są chorobami genetycznymi. Masowi producenci szczeniąt nie zwracają również uwagi na ich prawidłową socjalizację.

Siberian husky infografika

Siberian husky jako pies pierwotny nie nadaje się dla osoby niekonsekwentnej, niecierpliwej, nerwowej, mało pewnej siebie. Nie będzie również odpowiednim kompanem dla domatora czy osoby spędzającej w pracy wiele godzin.

Jeśli zatem lubisz piesze bądź rowerowe wędrówki lub fascynują cię wyścigi psich zaprzęgów, a do tego masz czas i ogromne pokłady cierpliwości, by uczyć swego pupila potrzebnych w codziennym życiu komend – to pies właśnie dla ciebie. 

Husky – opis rasy i jej krótka historia

Początki rasy husky syberyjski sięgają trzech tysięcy lat wstecz. Ludy zamieszkujące północno-wschodnią Syberię wyhodowały silne i wytrzymałe psy, które wiele godzin ciągnęły sanie z upolowaną zwierzyną lub ekwipunkiem. W wieku XX zostały one sprowadzone na Alaskę, by brać udział w wyścigach psich zaprzęgów. Znany norweski badacz Roald Amundsen zafascynowany niezwykłymi możliwościami tych zwierząt postanowił zabrać siberian husky na biegun północny (ekspozycja jednak nie doszła do skutku, a psy Amundsena posłużyły Leonardowi Seppali do ujednolicenia wzorca rasy).

siberian husky w lesie

Rasa husky ma też swojego bohatera – Balto. Ten bohaterski czworonóg w 1925 roku, w trakcie panującej w Ameryce epidemii błonicy, pokonał 1000 kilometrów, wioząc szczepionkę. Niestety, nie doczekał się ludzkiej wdzięczności. Został bowiem sprzedany do cyrku, gdzie był głodzony i trzymany na łańcuchu. Dopiero pewien przedsiębiorca zorganizował zbiórkę pieniędzy, dzięki której Balto został wykupiony i znalazł schronienie w ZOO w Cleveland, gdzie przebywał aż do śmierci. Następnie jego ciało spreparowano i wystawiono dla zwiedzających. Do dziś w Central Parku stoi pomnik z brązu przypominający Amerykanom tego zasłużonego psa.

Pierwsze psy tej rasy dotarły do Polski ze Szwecji w 1983 roku. Pierwszą suką hodowlaną w naszym kraju była Yuonna. Na wystawach psów rasowych z roku na rok prezentowanych jest coraz więcej przedstawicieli siberian husky pochodzących z licznych polskich i zagranicznych hodowli. Coraz częściej też odbywają się w naszym kraju psie zawody dla psów pociągowych. Jednak popularność tej rasy w Polsce podsycana przez kino to nie tylko blaski, ale i cienie. Obecnie wielu przedstawicieli syberyjskich psów trafia do schronisk i fundacji, gdzie czekają na nowe domy. Wielu ludzi zafascynowanych pięknem psa z dalekiej Północy nie zna bowiem specyfiki rasy i nie potrafi wychować swojego podopiecznego. Ponieważ czworonóg staje się ogromnym problemem dla całej rodziny – traci dom.

Bibliografia

Wzorzec FCI Nr 270, 01.12.2021/ wersja angielska, https://www.zkwp.pl/wzorce/270.pdf, tłumaczenie pierwotne: Olga Jakubiel (2000), korekta i uzupełnienie: Katarzyna Szutkiewicz / Klub Nordyckich Psów Zaprzęgowych (2022), data publikacji obowiązującego wzorca: 15.09.2021.

Archiwum: kwiecień 2024

Więcej informacji

Dodaj komentarz