Retriever z Nowej Szkocji to zwierzak, którego inna nazwa (toller) nie jest przypadkowa. Czym zajmowały się te czworonogi, zanim stały się domowymi pupilami? W jakich warunkach czują się najlepiej? Jak dużej przestrzeni wymagają? Czy polubią z wzajemnością najmłodszych domowników? W artykule odpowiemy na wszystkie te pytania. Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na temat tej rasy i sprawdź, z jakimi obowiązkami muszą się zmierzyć opiekunowie retrieverów z Nowej Szkocji. Przeczytaj!
Podstawowe informacje
Rozmiar | wysokość w kłębie: suki od 45 do 48 cm, psy od 48 do 51 cm; masa ciała: suki od 17 do 20 kg, psy od 20 do 23 kg |
Szata | sierść: dwuwarstwowa, odporna na wodę; średnio długi, twardy włos okrywowy; miękki, gęsty podszerstek; maść: czerwona do pomarańczowej z jasnym piórem i białym znaczeniem; pigmentacja warg, nosa i powiek cielista albo czarna |
Długość życia | do 14 lat |
Charakter | inteligentny, wytrwały, łatwy w szkoleniu, świetny aporter i pływak, wesoły |
Retriever z Nowej Szkocji – wzorzec rasy toller
Retriever z Nowej Szkocji może podbić serca już samym swoim wyglądem. Często jest mylony z goldenem, jednak ma wiele cech typowych tylko dla swojej rasy. Toller to pies średniej wielkości, wyróżnia go jednak dość masywna budowa ciała i bardzo duża wytrzymałość. Jak wygląda ten zwierzak?
- wysokość psa w kłębie zwykle waha się od 48 do 51 cm;
- może ważyć nawet do 23 kg.
- suka jest nieco niższa (od 45 do 48 cm wysokości w kłębie) i lżejsza (od 17 do 20 kg).
- dla retrieverów z Nowej Szkocji typowe są osadzone wysoko uszy o charakterystycznym, trójkątnym kształcie, a także gęsto owłosiony ogon.
Wielkim atutem psów tej rasy są brązowe oczy o kształcie migdałów, które potrafią rozbroić każdego.
Retriever z Nowej Szkocji – sierść i umaszczenie
Podwójna warstwa włosa sprawia, że toller nawet z zimny dzień nie będzie miał problemów z wejściem do wody. Ma to jednak swoje minusy i oznacza spore problemy z linieniem u tych psów, które większość dnia spędzają w ciepłych mieszkaniach.
A co z umaszczeniem? Najczęściej spotykane są tollery:
- miedziane;
- rude;
- red golden.
Typową ozdobą retrievera z Nowej Szkocji są białe oznaczenia. Mogą się one pojawić np. na ogonie lub na łapach. Zdarza się, że biały akcent występuje też na klatce piersiowej.
Nova Scotia Duck Tolling Retriever – charakter
Retriever z Nowej Szkocji nie bez przyczyny jest określany jako pies toller. Co to oznacza? Sprawdź i dowiedz się, co musisz wiedzieć o jego temperamencie!
Tollery, czyli psy wabiące
Retrievery z Nowej Szkocji są psami, których głównym zadaniem jest wabienie (tolling). Będą najlepszymi kompanami dla tych, którzy polują na kaczki. O misji tego psa przypomina też pierwszy człon jego nazwy, czyli słowo „retrieve” (przynosić). Z czasem jednak zaczęto traktować go nie tylko jak psa myśliwskiego. Stał się bowiem idealnym towarzyszem dla całej rodziny, ponieważ jest:
- jest czuły i przyjacielski;
- ma dobre podejście do dzieci.
Takie cechy sprawiły, że stał się popularnym psem do towarzystwa, a w wielu domach traktowany jest jako pełnoprawny członek rodziny.
Retriever w Nowej Szkocji jako towarzysz rodziny
Czy czworonóg tej rasy może okazać się dobrym psem do towarzystwa? Tak, ale musisz uszanować jego potrzeby i starać się je w odpowiedni sposób zaspokoić. Obecność opiekuna jest dla tego zwierzaka bardzo ważna.
Gdzie pies toller czuje się najlepiej?
Toller może mieszkać w domu z ogrodem, jak również w większym mieszkaniu. Potrzebuje jednak zainteresowania ze strony swoich opiekunów. Twoja rodzina lubi ruch i często wybiera się na wycieczki za miasto? Lubicie zabawy na świeżym powietrzu? Jeśli tak, ruchliwy retriever z Nowej Szkocji poczuje się w waszym towarzystwie doskonale. Długie spacery, najlepiej urozmaicone i przerywane zabawą – oto prosta recepta na to, jak uszczęśliwić pupila tej rasy.
Retriever z Nowej Szkocji – inteligentny pies z temperamentem
Tollery są psami rodzinnymi, ale potrzebują codziennej porcji ruchu. Nie sprawdzają się w roli psów stróżujących, co nie oznacza, że da się ze zwierzaka zrobić typowego kanapowca. Jest to pies pracujący, stworzony z myślą o wykonywaniu konkretnych czynności. Bezczynność i nuda są jego największymi wrogami.
Czy toller to pies dla każdego?
Chcesz opiekować się retrieverem z Nowej Szkocji? Pamiętaj, że każdego dnia musisz znaleźć czas na około dwugodzinny spacer. To niezbędne minimum, aby utrzymać tollera w dobrej formie. Pamiętaj, że czworonóg tej rasy źle radzi sobie z samotnością. Często wychodzisz z domu? Sporo czasu spędzasz w pracy? Jeśli tak, lepiej nie decyduj się na tego psa. Samotne tollery są nieszczęśliwe, a to w konsekwencji wpływa na ich zachowanie i stan zdrowia.
Retriever z Nowej Szkocji – szkolenie
Retrievery to zwierzęta bardzo inteligentne, które bardzo lubią się uczyć. Tollery nie są tu wyjątkiem. Uczą się chętnie i szybko, a im bardziej urozmaicone są kolejne szkolenia, tym lepiej dla nich. Poznawanie nowych sztuczek sprawia im wiele radości. Jeśli połączysz naukę z dobrą zabawą, w miły i pożyteczny sposób spędzisz wolny czas w towarzystwie swojego pupila.
Retriever z Nowej Szkocji – hodowla w pigułce
Nova Scotia Duck Tolling Retriever to pies wymagający odpowiedniej pielęgnacji. Choć znany jest ze sporej odporności i siły, musisz o niego zadbać w odpowiedni sposób. Jak zatroszczyć się o jego zdrowie? Na co może być narażony? Odpowiadamy.
Jak dbać o zdrowie tollerów?
Retrievery z Nowej Szkocji, zaliczają się do ras długowiecznych. Jeśli zapewnisz swojemu pupilowi odpowiednie warunki, może żyć nawet 14 lat.
Gruba sierść sprawia, że jest świetnie chroniony przed złą pogodą. Kapryśna aura nie jest dla tollera problemem. Musisz jednak uważać na jego zdrowie. Choć to wytrzymały zwierzak, to jest narażony na wiele chorób. Te najczęstsze to:
- choroby oczu;
- choroby autoimmunologiczne;
- niedoczynność tarczycy;
- dysplazja stawów biodrowych i łokciowych.
Eksperci zwracają również uwagę na choroby genetyczne tollerów, które czasami ujawniają się po dłuższym czasie. Pamiętaj, by z psami tej rasy zgłaszać się na regularne badania kontrolne. Weterynarz dzięki temu będzie w stanie wykryć w porę drobne problemy, zanim mogłyby się przekształcić w uciążliwe dolegliwości.
Jak chronić retrievera z Nowej Szkocji przed chorobami?
Ważną kwestią jest też profilaktyka. Jak możesz zadbać o zdrowie swojego ulubieńca? Oto wskazówki.
- Zabieraj go na długie spacery i regularne wizyty u weterynarza.
- Pamiętaj również o zbilansowanej diecie, dzięki której twój toller każdego dnia otrzyma niezbędną porcję witamin i minerałów.
- Musisz też kontrolować masę ciała zwierzaka. Brak odpowiedniej dawki ruchu, połączony z nieodpowiednią dietą, przekłada się na problemy z nadwagą – przypadłością, która dla każdego czworonoga jest poważnym obciążeniem.
Pielęgnacja tollera
Odpowiednia pielęgnacja zapewni psuu dobre samopoczucie i piękny wygląd. Jak dbać o retrievera z Nowej Szkocji? Podstawa to regularne szczotkowanie – szczególnie w okresie linienia. Toller lubi kontakt z wodą, zatem kąpiele nie są dla niego problemem (szczególnie te w stawach i jeziorach). Nie zabraniaj mu kontaktu z wodą. Musisz jednak pamiętać, aby po każdej zabawie w wodzie dokładnie osuszyć sierść zwierzaka.
Mały toller – szczeniaki dla wymagających
Ile szczeniąt jest w jednym miocie? Zwykle na świat przychodzi od 6 do 10 maluchów, które mają swoje specyficzne potrzeby. Jedną z nich jest socjalizacja. Mały retriever z Nowej Szkocji powinien możliwie jak najszybciej oswoić się z człowiekiem. Nawet bardzo młody pies tej rasy chętnie się uczy, a większość szczeniaków tollerów szybko przyswaja sobie podstawowe zasady posłuszeństwa. Oswajanie psiaka będzie więc korzystne i dla ciebie, i dla niego.
Retriever z Nowej Szkocji – cena
Ile musisz zapłacić za psa tej rasy? Cena za szczeniaka waha się zwykle od 3 do 4,5 tysiąca złotych. Zdarzają się też oferty sprzedaży takiego psa za 5 tysięcy. Tyle życzą sobie renomowani hodowcy, którzy na tollerach znają się doskonale. Kupując u takich specjalistów, nie musisz się obawiać odstępstwa od wzorca czy obciążeń genetycznych.
Jakich hodowli tollerów unikać?
Chcesz kupić tollera? Poszukaj sprawdzonej hodowli. Kupowanie retrievera z Nowej Szkocji w okazyjnej cenie może się okazać początkiem poważnych problemów. Pseudohodowcy nie troszczą się o dobro zwierząt, a kupione od nich szczeniaki są narażone na poważne kłopoty ze zdrowiem. „Hodowle” tego rodzaju są jednocześnie nieetyczne i nie warto ich wspierać swoimi pieniędzmi. Zwierzak kupiony od profesjonalnego hodowcy będzie kosztował więcej, ale w dłuższej perspektywie okaże się o wiele korzystniejszy.
Historia rasy Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Kiedy i w jakich okolicznościach pojawiły się pierwsze psy tej rasy? Teorii związanych z retrieverami z Nowej Szkocji jest kilka. Jedna z nich głosi, że toller jest potomkiem holenderskiego Kooikerhonda (płochacza holenderskiego). Pies ten miał trafić do Anglii wraz z holenderskimi inżynierami, którzy pracowali przy osuszaniu podmokłych terenów we wschodniej części kraju. Przy okazji uczyli oni miejscowych, jak skuteczniej polować na kaczki. Najpopularniejsza wersja mówi, że rasa zaczęła się wykształcać na terenie Nowej Szkocji w początkach XIX wieku – być może dzięki wykorzystaniu przybyszów z Holandii.
Do czego wykorzystywano psy tollery?
Wszystkie teorie mówiące o pochodzeniu retrievera z Nowej Szkocji łączy wspólny mianownik – myślistwo. Początkowo psy tej rasy miały ułatwiać ludziom polowanie na kaczki. Bawiący się nad wodą zwierzak miał przyciągać ich uwagę i usypiać czujność. Gdy kaczki padły już od kul myśliwych, toller miał przynosić ciała swojemu opiekunowi. Dziś jednak retriever sprawdza się głównie jako towarzysz rodziny i bardzo dobry przyjaciel człowieka.
Ciekawostki o retrieverach z Nowej Szkocji
Czy wiesz, że:
- retriever z Nowej Szkocji to najmniejszy retriver?
- nazwa rasy pochodzi od wschodnich wybrzeży Kanady, znanych jako Nowa Szkocja?
- rasa ta została oficjalnie uznana przez Canadian Kennel Club dopiero w 1945 roku?
- po pierwszy retriever z Nowej Szkocji pojawił się w Danii w 1982 roku?
- ulubionymi zabawami tollerów są harce w wodzie i aportowanie?
- retriever z Nowej Szkocji może świetnie dogadywać się z innymi psami i z kotami?
Retriever z Nowej Szkocji to pies niezwykle żywiołowy i bardzo inteligentny. Prowadzisz aktywny tryb życia i masz sporo wolnego czasu? Toller może się dla ciebie okazać rewelacyjnym towarzyszem długich wędrówek i zabaw, a do tego będzie przy tobie podczas leniwych wieczorów spędzanych na kanapie.
Bibliografia
Wzorzec FCI nr 312/05.02.1999/GB, https://www.zkwp.pl/wzorce/312.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 24.06.1987.