Pumi

Pumi, w przeciwieństwie do puli, nie jest rasą szczególnie dobrze znaną w naszym kraju. Hodowle należą do rzadkości, a wygląd zwierzaka rzadko kiedy pozwala przypisać go od razu do konkretnej rasy. Mimo wszystko warto poznać historię i charakter tego psa rodem z Węgier, ponieważ swoimi wspaniałymi cechami niczym nie ustępuje najbardziej popularnym obecnie owczarkom. Sprawdź, dla kogo ten pies będzie dobrym kompanem!

Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 38 do 44 cm, psy od 41 do 47 cm;
masa ciała: suki do 8 do 13 kg, psy od 10 do 15 kg
Szatasierść: kędzierzawa lub falista, o długości od 4 do 7 cm, tworząca kępki, sprężysta, szorstka, twarda; miękki podszerstek;
maść: szara; czarna; płowa; biała
Długość życia12–13 lat
Charakterodważny, podejrzliwy, energiczny, hałaśliwy, aktywny

Pumi – wygląd i wzorzec rasy

pumi skacze po oszronionym terenie

Owczarek węgierski pumi to pies średniej wielkości, którego sylwetka wpisana jest w kwadrat. Wysokość w kłębie powinna wynosić:

  • u suczek – od 38 do 44 centymetrów;
  • u samców – od 41 do 47 centymetrów.

Waga powinna utrzymywać się na poziomie od 8 do 15 kilogramów w zależności od płci i cech osobniczych. 

Owczarek węgierski pumi – szata i umaszczenie

pumi biegnie po śniegu

Pomimo pokrewieństwa z puli, pumi nie ma aż tak charakterystycznej, sznurowanej szaty. Jego sierść jest krótka i skręcona. Włos okrywowy pies ma nieco twardy w dotyku, a podszerstek – gęsty i miękki.

Najczęściej spotyka się pumi w odcieniach szarości. Jednak występują także psy o umaszczeniu:

  • czarnym;
  • płowym;
  • kremowym;
  • rudym;
  • białym.

Pumi – rasa psów o ciekawym charakterze

pumi stoi na śnieżnym stoku

Pumi to charakterne i czujne owczarki, których pierwotnym zadaniem było pilnowanie stad dużych zwierząt. Właśnie dlatego wyróżnia je duża odwaga i silny charakter. W stosunku do obcych zachowują dosyć znaczną rezerwę i nieufność. Są natomiast bardzo mocno skoncentrowane na przewodniku.

Z silnym instynktem stróżowania w przypadku pumi w parze idzie także dosyć duża szczekliwość. Pies mocno przywiązuje się do człowieka, ale nie wszystkie osobniki są skore do wylewnego okazywania uczuć. Podczas szkolenia najczęściej motywują je przysmaki. 

Pumi – zdrowie i długość życia

Owczarek węgierski pumi jest czworonogiem zdrowym i długowiecznym. Nie ma informacji o chorobach, które byłyby specyficzne właśnie dla tej rasy. Średnia długość życia wynosi od 11 do 13 lat, a większość psów dożywa późnej starości w bardzo dobrym zdrowiu. 

Owczarek węgierski pumi – pielęgnacja

Pumi jest psem bardzo prostym w pielęgnacji. W przeciwieństwie do wielu innych owczarków, pumi nie linieje. Mniej więcej raz na trzy miesiące potrzebne będzie trymowanie. Na wystawach psy powinny zaś pojawiać się z naturalną sierścią, nietkniętą nożyczkami. 

Pumi – hodowla i szczeniaki

W Polsce nie ma zbyt wielu zarejestrowanych w ZKwP hodowli pumi. Właśnie dlatego osoby zainteresowane rasą muszą szukać szczeniaków za granicą. Po psa najczęściej trzeba jechać do Niemiec lub Czech. 

Owczarek węgierski pumi – cena

Psów rasy pumi w naszym kraju nie jest zbyt wiele, dlatego trudno jednoznacznie określić średnie ceny za szczeniaka. Jeśli sprowadzisz go do Polski np. z któregoś z wymienionych państw, musisz liczyć się z wydatkiem około tysiąca euro. Do tego trzeba doliczyć koszt transportu. 

Pumi – historia rasy

pies pumi bawi się z borderem

Historia pumi nie jest tak długa i bogata, jak dzieje innych węgierskich owczarków. Rozpoczyna się mniej więcej w XVII wieku, kiedy to wraz z owcami sprowadzanymi z terenów Niemiec na Węgrzech zaczęły pojawiać się tamtejsze psy pasterskie. W całkowicie naturalny i niezaplanowany sposób zaczęto krzyżować je z owczarkami puli.

Nie zwracano szczególnej uwagi na eksterier nowych owczarków. Miały one mieć przede wszystkim cechy użytkowe i pomagać w hodowli owiec. Psy pumi w porównaniu z puli miały znacznie krótszą sierść, dłuższy pysk i zdecydowanie żywsze usposobienie. 

Dzieje rasy pumi do połowy XX wieku

Nazwa pumi w odniesieniu do tych psów zaczęła pojawiać się w źródłach dopiero pod koniec XVIII wieku. Kynolodzy zainteresowali się nimi jednak znacznie później. Pierwsze wystawy i księgi rodowodowe datuje się na lata dwudzieste XX wieku. Oficjalny wzorzec powstał w 1935 roku.

Gdzie rasa pumi jest najbardziej rozpowszechniona?

Na oficjalne uznanie rasy przez FCI hodowcy musieli poczekać aż do roku 1966. Do połowy lat siedemdziesiątych psy pumi w ogóle nie występowały poza Węgrami. Z czasem ten stan rzeczy się zmienił, jednak rasa nadal należy do bardzo rzadkich. Poza swoją ojczyzną pumi najliczniej występują przede wszystkim w Skandynawii. W Finlandii i Szwecji co roku rejestruje się około stu nowych osobników. 

Pumi – dla kogo jest ten pies?

Pumi jest bardzo energicznym psem, który ma bardzo dużą potrzebę ruchu. Jego głównym zadaniem jest wypasanie owiec i swojej ojczyźnie nadal jest wykorzystywany przede wszystkim do tego celu. Skandynawowie jednak chętnie kupują te psy do sportu. 

Pumi – aktywność

Czworonogi tej rasy mogą być trzymane w charakterze zwierząt towarzyszących. Jednak zdecydowanie najlepiej odnajdą się w domach osób, które chcą pracować z psem. Zwykle spacery i domowe zabawy to dla pumi za mało. 

To zwierzak, który wyróżnia się ogromną energią, jest bardzo skupiony i chętny do pracy. Brak fizycznych i psychicznych wyzwań szybko sprawi, że pies zacznie organizować je sobie sam. Z pewnością nie skończy się to dobrze dla wyposażenia twojego mieszkania. 

Pumi i psie sporty

A co można robić z pumi? Pies ten doskonale radzi sobie w bardzo różnych sportach kynologicznych. Przedstawiciele tej rasy otrzymują bardzo wysokie noty w:

  • agility;
  • frisbee;
  • posłuszeństwie sportowym;
  • dog divingu. 

Z psem można także jeździć na zajęcia z pasienia.

Pumi a towarzystwo zwierząt

Pumi dosyć dobrze dogaduje się z innymi psami, jednak z powodzeniem może być trzymany w charakterze zwierzęcego jedynaka. Nie można jednak zaniedbać jego socjalizacji, ponieważ w przeciwnym razie zacznie okazywać niechęć innym przedstawicielom swojego gatunku. Może żyć w harmonii także z kotami i mniejszymi zwierzakami. 

Owczarek pumi a dzieci i osoby starsze

Owczarek węgierski pumi to dosyć dobry towarzysz dla dzieci. Te, z którymi się wychowuje, traktuje jako część swojego stada. W stosunku do obcych dzieci zazwyczaj jest obojętny, ponieważ przedstawiciele tej rasy do nieznajomych odnoszą się z rezerwą. 

Pumi raczej nie będzie odpowiednim towarzyszem dla osoby starszej. Jego zapotrzebowanie na aktywność jest bowiem bardzo duża i trzeba umieć mu sprostać. 

Pumi jako stróż

Jeżeli szukasz niedużego, ale skutecznego psa stróżującego, pumi może spełnić te oczekiwania. Ma bardzo silny instynkt, który każe dbać o swoje terytorium, a dodatkowo jest czujny i nieufny w stosunku do obcych. Nie powinien mieć skłonności do agresji, jednak bardzo głośno informuje opiekuna o wszystkich nieprawidłowościach, które wypatrzy na posesji.

Owczarek węgierski pumi – ciekawostki

  • Szare pumi rodzą się czarne, a ich sierść z czasem jaśnieje. 
  • Pumi to jedna z pięciu narodowych ras węgierskich.

Owczarek węgierski pumi to głośny, zadziorny i charakterny pies, który w naszym kraju cieszy się niestety bardzo niewielką popularnością. Być może sytuacja zmieni się w kolejnych latach, a pumi zostanie nieco bardziej doceniony. To doskonały pies do sportu i wszechstronny stróż. Nie ma problemów z akceptacją innych zwierząt i jest bardzo dobrze nastawiony do pracy z przewodnikiem.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 56, https://www.zkwp.pl/wzorce/56.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 06.04.2000.

Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz