Pies tajwański

Psa tajwańskiego klasyfikuje się jako szpica należącego do sekcji pierwotnych psów myśliwskich. Mimo tak długiej historii towarzyszenia ludziom FCI uznała tę rasę dopiero w 2004 roku. Co warto wiedzieć o rasie taiwan dog? Jakie wymagania pielęgnacyjne ma pies tajwański? Sprawdź!

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 43 do 48 cm, psy od 48 do 53 cm;
masa ciała: suki od 12 do 16 kg, psy od 14 do 18 kg
Szatasierść: krótki, twardy, przylegający do ciała, długości od 1,5 do 3 cm;
maść: jednolite czarna, płowa, biała, pręgowana; biało-czarna, biało-płowa, biało-pręgowana
Długość życia10–13 lat
Charakterwierny, czujny, mądry, odważny, nieustraszony

Pies tajwański – opis

To średniej wielkości pies o umięśnionej sylwetce. Jest zwinny, bardzo szybki, a także wytrzymały, co czyni go znakomitym towarzyszem polowań. Dorosły osobnik osiąga maksymalnie 53 cm wysokości i 18 kg wagi. Ma krótką, szorstką sierść. Ciężko określić jej kolor, ponieważ zwykle jest to wyjątkowa mieszanka rudego, czarnego, białego i brązowego. Charakterystyczne dla tej rasy są stojące uszy w kształcie trójkątów z zaokrąglonym wierzchołkiem. Pies tajwański preferuje chłodniejsze dni, nie przeszkadza mu zimno, może żyć na zewnątrz.

Historia rasy taiwan dog

Przodkami psa tajwańskiego są półdzikie psy zamieszkujące głównie tereny Indii. Obecnie psy tajwańskie można spotkać w całej Azji, Europie Wschodniej i Afryce. Są to psy, które nie zostały do końca udomowione, ale przez wieki nauczyły się współistnieć z ludźmi. W 1980 roku National Taiwan University i japońskie uniwersytety w Nagoi i Gifu przeprowadziły badanie na temat pochodzenia psów. Wyniki pokazały, że pies tajwański jest potomkiem psów myśliwskich z południowo-wschodniej Azji. FCI uznała tę rasę dopiero pod koniec 2004 roku. Obecnie patronat nad rasą obejmuje Japonia.

Charakter psa tajwańskiego

Pies tajwański dzięki sile i szybkości może podczas polowań zarówno szukać zwierzyny, jak i ją atakować. Jest odważny, jednak wobec zupełnie obcych osób może zachowywać się nieufnie, co czyni go dobrym stróżem. Nie jest hałaśliwy, szczeka tylko wtedy, gdy coś w otoczeniu go zaniepokoi. Jest bardzo inteligentny, a także wierny swojemu opiekunowi. To zrównoważony pies, czuły i łagodny wobec bliskich. Może mieszkać w mieszkaniu, o ile zostanie zaspokojona jego potrzeba ruchu i zabawy.

Wymagania

Taiwan dog jest towarzyskim psem, jednak nie ma problemu z zostawaniem samemu w domu. Warto pamiętać, że jest energicznym psem, który potrzebuje sporej dawki aktywności fizycznej. Jeśli nie zaspokoisz jego potrzeb, może zachowywać się destruktywnie pod twoją nieobecność lub próbować uciec przy pierwszej nadarzającej się okazji. Pies tajwański lubi towarzystwo dzieci, głównie przez swoje łagodne usposobienie i zamiłowanie do zabawy. Nie ma problemu z innymi psami, o ile wystarczająco wcześnie zaczniesz jego socjalizację. Przez wrodzony instynkt myśliwski mieszkanie z kotem to zdecydowanie zły pomysł.

Pies tajwański – wychowanie

Wybór tej rasy nie jest dobrym pomysłem, jeśli nie masz doświadczenia w wychowywaniu zwierząt. Choć taiwan dog jest dużo łagodniejszy i posłuszny niż jego kuzyni ras pierwotnych, potrzebuje stanowczego wychowania od samego początku. Mimo niewielkich rozmiarów pies tajwański bywa uparty i charakterny, dlatego od pierwszego dnia w domu trzeba go konsekwentnie szkolić, by nie sprawiał problemów w przyszłości. Dzięki odpowiedniemu wychowaniu pies będzie posłuszny i z łatwością będzie uczył się nowych komend.

Pielęgnacja i żywienie

Z racji swojego pochodzenia pies tajwański nie potrzebuje skomplikowanej pielęgnacji. Wystarczy szczotkować jego sierść raz na 2 lub 3 tygodnie, by była w dobrym stanie. Jego dieta powinna być oparta na mięsie, węglowodanach oraz warzywach. W przypadku tak energicznego psa warto szukać karm z dużą zawartością białka. Porcje pożywienia powinny być dostosowane do aktywności pupila.

Bibliografia

FCI-Standard N° 348, 18.08.2015/ EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/348.pdf, tłumaczenie polskie (z jęz. angielskiego) sierpień 2022 Mirosław Redlicki, data publikacji obowiązującego wzorca: 09.06.2015.

Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz