Owczarek alzacki

Wilczur alzacki jest popularny nie tylko ze względu na wyjątkową urodę, ale także z powodu swojej inteligencji. Czy powinieneś jednak określać go takim mianem?

Choć to pies bardzo pracowity, szybko się uczy i dlatego z powodzeniem sprawdza się jako pies pracujący: zarówno w policji, wojsku, jak i jako przewodnik osób niewidomych czy ratownik, to nie ma nic wspólnego z wilkiem.

Mimo to, poszukując idealnego towarzysza dla swoich dzieci, powinieneś pomyśleć o owczarku alzackim. Jakie ma potrzeby i dlaczego zwany jest również owczarkiem niemieckim?

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: od 55 do 65 cm;
masa ciała: od 22 do 45 kg
Szatasierść: krótka lub długa, zawsze z podszerstkiem;
maść: jednolita czarna; wilczasta, żelazista, czarna podpalana, czaprakowata
Długość życiaok. 12 lat
Charakterinteligentny, czujny, chętny do pracy

Owczarek alzacki a owczarek niemiecki – historia rasy

Owczarek alzacki to przejściowa nazwa rasy, którą dzisiaj znamy jako owczarka niemieckiego. Współcześnie wiele osób uważa, że to dwie różne odmiany! Początki owczarka alzackiego sięgają końca XIX wieku – w Niemczech utworzone zostało stowarzyszenie „Phylax”, które zajmowało się hodowlą psów na potrzeby militarne.

Celem stowarzyszenia była praca nad połączeniem psa pasterskiego ze służbowym, który byłby ogromnym wsparciem dla policji. Skąd zatem te zawirowania w nazewnictwie? Aby je zrozumieć, musisz poznać całą historię owczarka alzackiego, a ta nie zawsze była kolorowa.

Hektor – pies, który zapoczątkował historię owczarka alzackiego

W 1899 roku Max von Stephanitz oraz Artur Mayer w Karlsruhe pojechali na wystawę psów. Zainteresował ich pies, który nie był zgłoszony na wystawę – Hektor. Swoim wyglądem przypominał wilka, a pracował w charakterze psa pasterskiego. Panowie odkupili go od właściciela i rozpoczęli hodowlę owczarków niemieckich.

Dokładnie taką nazwę otrzymała rasa, nad którą rozpoczęto pracę – owczarek niemiecki, a jej protoplastą został właśnie Hektor. Dlaczego zatem zaczęto określać go mianem owczarka alzackiego?

Trudna historia wilczura z Alzacji

Historia owczarków niemieckich miala swoje trudne momenty podczas II wojny światowej.

Blondie

Przedstawicielka tej rasy – Blondie – była ulubionym psem Adolfa Hitlera i to na niej wypróbowano truciznę, od której miał umrzeć przywódca rzeszy. Jej historia nie skończyła się dobrze, podobnie jak dla wielu innych psów, które brały udział w tych tragicznych wydarzeniach.

Owczarki jako element nazistowskiej propagandy

Naziści wykorzystywali również owczarki niemieckie do swojej propagandy – owczarek niemiecki miał uchodzić za psa czystego rasowo, był zatem idealnym towarzyszem dla ówczesnego Niemca.

Psy tej rasy były wykorzystywane przez SS do gnębienia więźniów obozów koncentracyjnych, jak i służyły w Wermachcie, jako psy żołnierskie. Pochodzące z Alzacji owczarki stały się synonimem psów nazistowskich.

Owczarek alzacki leży

Owczarek niemiecki – alzacki rodowód

To właśnie wykorzystywanie psów przez Wermacht i SS w II wojnie światowej było powodem zmiany nazwy rasy. Związek kynologiczny zdecydował się na owczarka alzackiego, co nawiązywało do pochodzenia Hektora – miasta z pogranicza Alzacji.

Owczarek niemiecki czy owaczerk alzacki?

Poprawność polityczna sprawiła, że przez długi czas popularny dzisiaj owczarek niemiecki nosił miano owczarka alzackiego. Błędne jest natomiast określenie tej rasy mianem „wilczur alzacki” – nazwa wilczur zarezerwowana jest jedynie dla psa pochodzącego z Holandii, który ma domieszkę krwi wilka. Próżno szukać u popularnego owczarka.

Dlaczego wiele osób myśli, że owczarek alzacki i niemiecki to dwie różne rasy?

Zawirowania związane ze zmianą nazwy po II wojnie światowej sprawiły, że niektóre hodowle nadal utrzymywały nazwę owczarek niemiecki, podczas gdy część zdecydowała się używać nazwy owczarek alzacki.

Pomimo, że linie nosiły różne nazwy, wzorzec, jak i pula genetyczna były w zasadzie takie same, co świadczyło o tym, że jest to ta sama rasa. Dopiero niedawno wszystkie hodowle powróciły do przedwojennego nazewnictwa.

Alzacki owczarek – filmowy gwiazdor

Owczarek niemiecki – alzacki to bardzo popularna i charakterystyczna rasa psów. Znasz je nie tylko ze spacerów, ale przede wszystkim z filmów. Ponieważ to psy, które odznaczają się ogromną inteligencją, bardzo łatwo jest je szkolić – to sprawia, że nadają się także na aktorów.

Znane owczarki

W ten sposób owczarek alzacki stał się gwiazdą. Przedstawiciele tej rasy występowali w serialach Komisarz Rex czy Czterej Pancerni i Pies. Również i Hollywood pokochał owczarki alzackie, zatrudniając je do filmów policyjnych, w których grały główne role, jak choćby w K-9.

Charakterystyka rasy owczarka alzackiego

Alzacki owczarek występuje w dwóch odmianach sierści: krótkowłosej i długowłosej. Charakteryzują się sylwetką z opadającym zadem pod kątem 23 stopni. Mają czarny nos, oczy migdałowe, ciemne, średniej wielkości uszy, spiczaste – stojące.

Najbardziej pożądany i popularny jest owczarek alzacki czarny podpalany. FCI dopuszcza jednak jeszcze inne umaszczenia:

  • czarne jednolite;
  • szare jednolite;
  • płowe z czarnymi końcówkami włosa okrywowego;
  • płowe z czarnym grzbietem i pyskiem.

Jak dobrze zająć się owczarkiem alzackim?

Alzacki owczarek jest psem odznaczającym się ogromną inteligencją, dlatego należy zapewnić mu bodźce, dzięki którym będzie mógł stale się uczyć. Ważne jest szkolenie – młode psy warto zapisać do psiego przedszkola, gdzie nie tylko zapoznają się z innymi czworonogami, ale przede wszystkim nauczą się podstawowych komend.

Psie przedszkole

Psie przedszkole jest także świetnym sposobem na edukację właściciela – jeśli nie masz pewności, jak dobrze zająć się swoim psem, podczas regularnych spotkań poznasz wszystkie tajniki jego wychowania, a także zrozumiesz jego język.

Dobry trener pokaże ci też ćwiczenia, które możesz wykonywać ze swoim pupilem w domu.

Szkolenie owczarka alzackiego

Aby pies owczarek alzacki był posłuszny, niezwykle ważne jest jego szkolenie. Szczeniaki wymagają nauki, dzięki której cały czas rozwijają swoją inteligencję. Aby jednak była ona naprawdę przyjemna, potrzebne jest odpowiednie podejście!

Zalety owczarka alzackiego

Owczarek alzacki bardzo szybko przyswaja wiedzę i uczy się komend, jeśli ma zapewnione odpowiednie bodźce – to przede wszystkim system nagród w postaci smaczków. To pies użytkowy, lojalny i posłuszny, ale absolutnie nie można zapomnieć o jego szkoleniu.

Co musisz wiedzieć przed adopcją owczarka niemieckiego?

Decydując się na adopcję lub kupno owczarka niemieckiego, koniecznie zapoznaj się z metodą 12 kroków – dzięki niej zyskasz zaufanie swojego pupila, a cały proces szkolenia będzie świetną zabawą dla waszej dwójki!

Zastanawiasz się, dlaczego w tej metodzie nie stosuje się kar? Psy, które są jej poddawane często stają się agresywne – to też powód, dla których nie powinno ich być w szkoleniu.

Jak pielęgnować owczarka alzackiego?

Owczarek alzacki jest stosunkowo łatwy w pielęgnacji. Należy regularnie go czesać – najlepiej 2–3 razy w tygodniu. Owczarek alzacki długowłosy jest nieco bardziej wymagający. Należy pamiętać o tym, aby od czasu do czasu przyciąć mu skołtunioną sierść, szczególnie w okolicach uszu i ogona.

Przycinanie sierści i kąpanie psa

Ważne jest także przycinanie zbyt długiej sierści między poduszkami zimą, gdyż zbierający się tam śnieg może przysparzać zwierzęciu bólu.

Od czasu do czasu wykąp psa. Owczarek alzacki kąpiele znosi bardzo dobrze, a ta forma pielęgnacji pozwoli na wypłukanie z sierści piachu i brudu, który gromadzi się przy skórze.

Opieka weterynaryjna i kontrole są kluczem do dobrego zdrowia owczarka alzackiego

Specyficzna budowa ciała sprawia, że rasa ta jest narażona na problemy z kręgosłupem. Owczarek alzacki ma również problemy ze stawami, dlatego regularna kontrola weterynaryjna jest w jego przypadku wyjątkowo ważna.

Szczepienia

Ponieważ są to psy dość ciekawskie, warto zaszczepić je także przeciwko typowym chorobom wirusowym, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie twojego pupila.

Regularne badania oraz profilaktyka sprawią, że choroby zostaną wykryte znacznie wcześniej, a sam koszt leczenia będzie znacznie mniejszy.

Dieta owczarka alzackiego

Owczarek alzacki nie jest psem łakomym, ale jego dieta zależna jest przede wszystkim od trybu życia. Jeśli twój pupil jest aktywny, będzie potrzebować zdecydowanie bardziej kalorycznych posiłków.

Jak odpowiednio karmić owczarka?

Aby nie doszło do skrętu kiszek (co jest niestety dość poważnym problemem u tej rasy psów), musisz pamiętać, by nie karmić psa bezpośrednio po wzmożonej aktywności ani na chwilę przed nią.

Porcje lepiej jest też podzielić na mniejsze i karmić psa kilka razy dziennie. Wszelkie wątpliwości związane z żywieniem owczarka alzackiego skonsultuj z psim dietetykiem – pomoże ci on w zbilansowaniu diety pupila. Udzieli też niezbędnych wskazówek, jeśli zechcesz przejść na BARF.

Owczarek alzacki – służbista i kochany towarzysz w jednym

Ogromna inteligencja owczarków alzackich sprawia, że te psy świetnie odnajdują się w służbie człowiekowi. Wywodzące się od psów pasterskich owczarki sprawdzają się w roli psów tropiących – nie tylko pomagają pracownikom służby celnej w znalezieniu narkotyków czy broni, ale świetnie też radzą sobie w odnajdywaniu zaginionych osób.

Owczarek alzacki w szelkach

Bardzo mocno wyostrzony węch powoduje, że owczarek alzacki jest dobrym psem ratownikiem, który podążając za zapachem człowieka, doprowadza odpowiednie służby do osób znajdujących się w zawalonych budynkach czy jaskiniach.

Pies przewodnik – owczarek alzacki pomaga ludziom

Choć w większości przypadków psem przewodnikiem jest golden retriever, w tej roli sprawdza się także owczarek alzacki. Jest on bardzo cierpliwy, ale też i pokorny – odpowiednio wyszkolony nie będzie podatny na zaczepki, a tempo dopasuje do osoby, którą się opiekuje.

Ta cierpliwość pozwala mu także prowadzić dogoterapię, dzięki którym osoby z zaburzeniami sensorycznymi powoli uczą się świata i budują zaufanie ze zwierzęciem.

Alzacki owczarek – towarzysz na dobre i na złe

Poszukując psa, który byłby oddany i który zająłby się dziećmi, koniecznie zwróć swoją uwagę na owczarka alzackiego. To pies, który za wszelką cenę będzie bronił swojej rodziny, nawet jeśli sam straciłby podczas walki życie.

Jednocześnie jest niezwykle łagodny, dlatego odnajdzie się w domu z małymi dziećmi, dla których stanie się towarzyszem zabaw i opiekunem.

Hodowla owczarka alzackiego

Owczarek alzacki jest dzisiaj znany jako owczarek niemiecki i takiej też hodowli powinieneś szukać. Decydując się na kupno psa tej rasy, zwróć uwagę na przynależność hodowcy do ZKWP lub FCI – dlaczego to takie ważne?

Popularność tej rasy sprawia, że istnieje wiele pseudohodowli. Psy, które się tam rodzą, są szkolone poprzez stosowanie kar, co może prowadzić do wybuchów niekontrolowanej agresji.

Owczarek alzacki na smyczy

Pseudohodowle nie dbają również o podstawowe potrzeby oraz zdrowie zwierząt, dlatego psy z takich miejsc narażone są na wiele chorób, które mogą skończyć się przedwczesną śmiercią. Szczeniaki od początku są uczone również agresji.

Emerytowany owczarek alzacki

Wielu przedstawicieli tej rasy po odbyciu służby – zarówno w policji, jak i służbie celnej czy wojsku – przechodzi na emeryturę. Nie zawsze oficer, który się nim zajmował, może go przyjąć, dlatego też owczarki alzackie na emeryturze oddawane są do adopcji.

Choć to starsze psy, są bardzo dobrze wyszkolone, a za swoją ciężką pracę zasługują na godną starość – zamiast kupować szczeniaka, przemyśl czy na początek nie wolałbyś przyjąć pod swój dach zasłużonego oficera!

Znaczenie owczarków alzackich

Owczarek alzacki to przejściowa nazwa owczarka niemieckiego, której geneza sięga czasów z okresu II wojny światowej. To rasa psa, która zaskarbiła sobie sympatię człowieka dzięki ogromnej inteligencji i wierności. Owczarki alzackie z powodzeniem służą zarówno w policji, wojsku, służbie celnej, jak i pomagają ratownikom w poszukiwaniu osób zaginionych.

Trudno dzisiaj wyobrazić sobie patrolowanie granic czy poszukiwania bez udziału tych czworonogów. Widzimy je w końcu nie tylko podczas spacerów, lecz znamy przede wszystkim jako gwiazdorów srebrnego i złotego ekranu.

Ich sława i popularność związana jest także z niezwykłą łagodnością, dzięki której stają się niezastąpionymi towarzyszami – członkami rodzin. Jeśli szukasz psa, który będzie twoim najlepszym przyjacielem, owczarek alzacki czeka na ciebie!

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 166 23.12.2010/EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/166.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 11.08.2010.

Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz