Labrador czarny

Dlaczego warto poznać psa znanego jako labrador czarny? To proste! Ma on naprawdę wiele ciekawych cech i jest doskonałym pupilem. 

Zanim zdecydujesz się na jego przygarnięcie, zastanów się, czy będziesz dobrym właścicielem i czy rzeczywiście poszukujesz rasy retriever. W tym celu przeczytaj poniższy tekst. Dowiesz się z niego, jak wygląda czarny labrador, jaki ma charakter, ile kosztuje szczeniak labradora, a także – gdzie warto kupować labradory. Ponadto dowiesz się też, czy czarny labrador jest odpowiedni dla dzieci.

Pamiętaj, że nie każda hodowla czarnych labradorów jest dobrym wyborem. 

Czarny labrador dla dzieci

Labrador to pies, który sprawdzi się w każdym domu, także w tym, gdzie są dzieci. Szczeniak labradora jest uroczy i wygląda jak czarna i futrzasta kulka

Same labradory najczęściej są brązowe i biszkoptowe, rzadziej czarne. Z poniższego tekstu dowiesz się więcej na temat tego ostatniego.

Labrador czarny – wygląd, waga i wzrost

labrador czarny leży na trawie

Dorosły czarny labrador krótkowłosy może ważyć nawet 40 kg, osiągając od 55 do 60 cm w kłębie. Oznacza to, że labrador czarny jest masywnym psem o grubych kościach, krępym tułowiu i oczywiście silnie zbudowanych kończynach

Labradory czarne mają wyrazistą długą kufę oraz lekko opadające uszy. Wyróżniają się też charakterystycznym ogonem – masywnym u nasady, ale później zwężającym się ku końcowi. Czarne labradory, zwłaszcza szczeniaki, mają bardzo gęstą szatę przylegającą do ciała. To sprawia, że ich sierść jest miękka i przyjemna w dotyku.

Labrador czarny szczeniak – czarna kulka do kochania

Labrador czarny ma też uroczy oraz łagodny wygląd. Nic dziwnego w tym, że rasę tę pokochali zarówno dorośli, jak i (przede wszystkim) dzieci. 

Czarne labradory są bardzo przyjazne. Jeśli szukasz idealnego pupila dla swoich pociech, koniecznie rozważ tego kandydata. Rasa ta przywiązuje się do swoich właścicieli, rośnie z twoimi dziećmi i nie odstępuje ich na krok.

Skąd pochodzą czarne labradory?

Początkowo labrador czarny był wykorzystywany w Nowej Funlandii do pracy przy łodziach rybackich. Kiedy zaczęto je udomawiać, okazało się, że znakomicie radzą sobie z wyciąganiem sieci rybackich. 

Dopiero później czarne labradory zaczęto hodować, wysyłać do Europy i sprzedawać. Co więcej, labradory czarne niemal natychmiast zyskały ogromną popularność, szczególnie w Wielkiej Brytanii. To właśnie z wysp pochodzą dzisiejsze czarne labradory. W tym kraju labrador czarny stał się oficjalną rasą wpisaną do rejestru.

Czarny labrador retriever – wielozadaniowy pies

Wiesz już, że labrador czarny był ulubieńcem rybaków. Nie wolno jednak zapominać, że uwielbiali go także myśliwi. Labradory czarne były skutecznie wykorzystywane do polowań. Czarny labrador sprawdzał się w roli „psiego myśliwego”. To ze względu na jego szybkość, uwielbienie dla aktywności fizycznej i doskonały węch, który pozwalał szybko znaleźć zwierzynę.

Jeśli myśliwy trafił i nie miał pewności, gdzie upadła np. ustrzelona kaczka, wysyłał właśnie czarne labradory. 

Labradory czarne – zabawy

labrador czarny leży w parku

Labradory są bardzo aktywne, energiczne i ruchliwe, szczególnie szczeniaki. Te psy nie lubią się nudzić. Jeśli chcesz uszczęśliwić czarnego labradora, zapewnij mu odpowiednią porcję ruchu. Dzięki temu jest świetnym towarzyszem dla aktywnych i ruchliwych dzieci.

Nie zamykaj psa na samego w domu całe dnie. Znudzony pies może zająć się niszczeniem twoich rzeczy lub mebli! Jeśli często wyjeżdżasz lub pracujesz poza domem, nie decyduj się na posiadanie psa. Labrador czarny potrzebuje sporo uwagi.

Labrador czarny – charakter

Czarne labradory są niezwykle spokojne, łagodne i towarzyskie. Labrador czarny dogaduje się z ludźmi w każdym wieku. I naprawdę nie ma znaczenia, czy są to mu znane osoby, czy zupełnie obce. Z tego względu pamiętaj jednak, że zupełnie nie nadaje się on na psa obronnego czy pilnującego.

Czarne labradory nie okazują także agresji wobec innych zwierzaków, nie próbują też dominować w większym psim stadzie.

Labradory czarne – wieczne szczeniaki

labrador czarny na niebieskim tle

Czarny labrador uwielbia zabawę nawet jako dorosły osobnik. Warto jednak zaznaczyć, że pies ten – pomimo dziecięcego i trochę psotnego charakteru – jest bardzo inteligentny. 

Oznacza to, że bez problemów możesz nauczyć go różnych sztuczek czy zasad. Labrador czarny bardzo lubi też nowe zajęcia i wyzwania. To sprawia, że lubi spędzać czas ze swoimi właścicielami, naśladując ich czynności. 

Pamiętaj jednak, że czarne labradory nie lubią samotności i źle znoszą dłuższą rozłąkę z właścicielem.

Czarne labradory – łakomczuchy

Labrador czarny uwielbia jeść i robi to zawsze, kiedy tylko ma taką możliwość. Z jednej strony jest to zaleta – pies zje właściwie wszystko, co mu podasz, i nie będzie wybrzydzał.

Niestety z drugiej strony oznacza to, że musisz pilnować swojego podopiecznego (szczególnie na spacerach), by nie zjadł czegoś, co może mu zaszkodzić. Zwróć też uwagę, czy nie wyjada resztek z kosza na śmieci.

Psy tej rasy mają też tendencję do tycia, co może przekładać się na problemy ze stawami. Uważnie obserwuj sylwetkę (i jeśli to możliwe – także wskazania wagi) swojego psa!

Labrador czarny szczeniak – hodowla

Labradory czarne można kupić w wielu miejscach, nawet przez Internet. Pamiętaj jednak, że nie każda hodowla będzie warta twojego czasu. Zawsze dowiedz się czegoś na jej temat. Pytaj o to, jak socjalizowane są psy oraz warunki, w których przebywają zwierzęta.

Jeśli już się zdecydujesz na przygarnięcie labradora, koniecznie zapytaj o jego rodziców, jego szczepienia oraz badania, które powinny u niego wykazać m.in. brak obciążeń genetycznych. W tym przypadku jedyną chorobą przenoszoną w genach jest dysplazja stawów biodrowych oraz stawów łokciowych.

Labrador czarny – miniaturka, czyli kilka słów o labradoodle

Labradoodle to młoda i nowa rasa, która nie została jeszcze oficjalnie uznana przez FCI. Powstała przez skrzyżowanie pudla z labradorem. To sprawiło, że zwierzak ten zyskał cechy czarnych labradorów, a jednocześnie nie gubi podszerstka.

Ta miniaturka jest po prostu urocza, puchata i co najważniejsze – przeznaczona także dla alergików. To zasługa faktu, że nie uczula.

Nic dziwnego, że labradoodle cieszą się tak dużą popularnością!

Czarny labrador – cena

labrador czarny z patykiem w pysku

Labrador czarny nie kosztuje zbyt wiele z racji wielu hodowli. Kupno szczeniaka z rodowodem to wydatek rzędu 3500–4500 zł. Jeśli jednak interesuje cię labrador czarny mający utytułowanych rodziców, musisz liczyć się z tym, że cena za psa będzie znacznie wyższa.

Wspomniany labradoodle jest droższy i może kosztować nawet 7000 zł! Tak wysoka cena wynika z faktu, że nie jest on jeszcze oficjalną rasą, a jego kupno jest trudniejsze niż w przypadku labradorów.

Labrador czarny jest idealnym pupilem dla dzieci. To pies spokojny, opanowany i ułożony, który kocha zabawę i aktywność fizyczną. Szczeniaki labradora czarnego są naprawdę urocze, ale także większy osobnik wywoła u ciebie pozytywne emocje. 

Pamiętaj, że labradory czarne nie lubią pozostawać same – dlatego nie powinieneś ich zostawiać na długi czas. Psy te są kochane i bardzo energiczne, w związku z czym na pewno dostarczą ci wiele radości.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 122 /12.01.2011, https://www.zkwp.pl/wzorce/122.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 13.10.2010.

Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz