Gończy francuski biało-pomarańczowy

Jeśli na co dzień dużo czasu spędzasz w ruchu i uwielbiasz sport, być może zechcesz ćwiczyć wraz z czworonożnym towarzyszem. W tej roli świetnie sprawdzi się gończy francuski biało-pomarańczowy. Co warto o nim wiedzieć?

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: od 62 do 72 cm;
masa ciała: od 25 do 30 kg
Szatasierść: delikatna, krótka
maść: biało-cytrynowa lub biało-pomarańczowa w jasnym odcieniu
❤️ Długość życia10–12 lat
? Charakterżywy, wierny, spokojny, inteligentny, czujny

Gończy francuski biało-pomarańczowy – charakter psów tej rasy

Gończy francuski biało-pomarańczowy to pies bardzo przyjazny wobec człowieka. Lubi spędzać czas na zabawie i spacerach z opiekunem. Nie przepada jednak za licznymi pieszczotami – i zdecydowanie nie jest typem uroczego kanapowca! Przeciwnie – codziennie wymaga sporej dawki ruchu. Może stać się członkiem zarówno licznej rodziny z dziećmi, jak i towarzyszem singla. Wobec najmłodszych wykazuje dużo cierpliwości i chętnie się z nimi bawi.

Gończy francuski biało-pomarańczowy ma jednak bardzo silny instynkt łowiecki. Z tego powodu warto jak najwcześniej rozpocząć pracę z psem i zapisać go na szkolenie. Wytrenowanie zmniejszy ryzyko ucieczki, gdy pupil zwietrzy trop podczas spaceru i zechce ruszyć w pogoń za zwierzyną. Gończy francuski biało-pomarańczowy, choć dość szczekliwy, nie nadaje się na psa stróżującego. Jest bardzo ufny wobec ludzi, co skutecznie uniemożliwia mu pełnienie funkcji obrońcy domu.

Warto także wiedzieć, że gończy francuski biało-pomarańczowy jest rasą bardzo stadną. Od wieków psy te hodowano w sforach. W związku z tym do dziś nie lubią pozostawać na długo same. Jeśli więc dużo pracujesz, od pierwszych spędzanych wspólnie dni przyzwyczajaj pupila do samotności – inaczej może u niego rozwinąć się lęk separacyjny. Warto także rozważyć zakup od razu dwóch psów albo pozostawianie czworonogowi włączonego telewizora lub radia. Głos człowieka często działa na psiaki kojąco.

Jak wygląda gończy francuski biało-pomarańczowy?

gończy francuski biało-pomarańczowy prezentowany na wystawie
Canarian via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Zgodnie ze wzorcem rasy, gończy francuski biało-pomarańczowy powinien ważyć ok. 25–30 kg i mierzyć ok. 62–70 cm w kłębie. Ciało psa jest zbudowane bardzo proporcjonalnie – gończy francuski biało-pomarańczowy zachowuje smukłą, a jednocześnie muskularną sylwetkę.

Sierść psów składa się z dwóch warstw. Miękkiego, gęstego podszerstka oraz krótkich i gładkich włosów okrywowych. Taki układ sierści chroni psy przed wilgocią i zimnem oraz czyni z nich myśliwych mogących pracować w każdych warunkach. Psy zabierano więc na polowania zarówno latem, jak i jesienią czy zimą.

Wzorzec opracowany przez FCI dopuszcza do wystaw psy o umaszczeniu biało-pomarańczowym lub biało-cytrynowym. Kolor cytrynowy (albo pomarańczowy) powinien występować wokół oczu, na uszach, grzbiecie, ogonie i łapach.

Historia rasy francuskich psów gończych o pomarańczowym umaszczeniu

Rasa gończy francuski biało-pomarańczowy wywodzi się od angielskich foxhoundów, a także psów ras Blue de Gascogne oraz Grand Saintongeois. Jej pierwsi przedstawiciele wyhodowani zostali na początku XX wieku przez Henriego de Falandre, który pragnął stworzyć wyjątkowo mocnego i wytrzymałego psa myśliwskiego. Hodowca ten osiągnął swój cel – gończe francuskie są psami bardzo zdrowymi, które mogą pracować w prawie każdych warunkach. Z powodzeniem wykorzystywano je podczas polowań na różne zwierzęta – w tym dziki i jelenie.

Gończy francuski biało-pomarańczowy to duży pies myśliwski, który będzie również świetnym towarzyszem rodzin z dziećmi. Jest psem ugodowym i przyjaznym – wymaga jednak dużej codziennej dawki ruchu oraz towarzystwa swojej sfory lub opiekuna. Bez tego będzie nieszczęśliwy i może przejawiać zachowania destrukcyjne. Dlatego też nie będzie to pies odpowiedni dla osób, które nie lubią aktywności fizycznej albo nie chcą poświęcać psu zbyt dużo czasu!

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 316 /24.07.1996/F, https://www.zkwp.pl/wzorce/316.pdf, data publikacji oryginalnego wzorca: 01.02.1982.

Fot. ilustracyjne: Canarian via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz