Gończy bałkański

Do mało znanej w Polsce rasy gończy bałkański należą żywiołowe i bardzo inteligentne psy myśliwskie. Przy odpowiednim szkoleniu oraz dużej dawce codziennej aktywności mogą one być idealnymi towarzyszami człowieka, a nawet całej rodziny! Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj dalej!

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 44 do 54 cm, psy od 46 do 56 cm;
masa ciała: ok. 20 kg
Szatasierść: krótka, przylegająca, z podszyciem;
maść: czerwona lisia z czarnym płaszczem lub siodłem
❤️ Długość życiaok. 12 lat
? Charakterżywy, przyjazny, łagodny, niezawodny, wytrwały

Gończy bałkański – opis rasy

Gończy bałkański to średniej wielkości pies o mocnej budowie ciała. Samce osiągają zwykle wysokość w kłębie od 46 do 56 cm, z kolei suki – od 44 do 54 cm. Waga psów (niezależnie od płci) oscyluje w granicach 20 kg. Ciało jest podłużne, plecy długie i szerokie. Ogon jest mocny u nasady, noszony nisko, przybiera kształt szabli. Szczękę pies ma mocną i solidną. Nogi są zaś dobrze umięśnione i zakończone łapami o twardych, czarnych pazurach. Czaszka jest lekko zaokrąglona, oczy umieszczone pod wyrazistymi łukami brwiowymi.

Sierść gończego bałkańskiego jest krótka, ale za to bardzo obfita i gęsta. Pod wierzchnią okrywą włosową znajduje się równie gęsty podszerstek, który świetnie chroni psa przed wilgocią i zimnem. Zgodnie z klasyfikacją FCI umaszczenie powinno być rude (w odcieniach czerwieni lub podpalanego) z czarnym siodełkiem albo płaszczem.

Charakter i temperament psów z grupy myśliwskich

Gończy bałkański jest psem bardzo inteligentnym, towarzyskim, energicznym i niezwykle aktywnym. Szybko i chętnie uczy się nowych komend, uwielbia spędzać czas z opiekunem i całą jego rodziną. Pies tej rasy szybko dogaduje się z dziećmi, w stosunku do nich jest łagodny i przyjacielski.

Gończy bałkański wymaga jednak dużo ruchu, a codzienne długie spacery to przy tym psie obowiązek, od którego nie ma odstępstw! Warto także pamiętać, że – jak większość psów myśliwskich – ten także lubi dominować. Aby cecha ta nie wpływała na jego kontakt z ludźmi, szkolenie najlepiej zacząć tak szybko, jak to tylko możliwe. Dobrze też od samego początku zająć się socjalizacją psiaka. Trzeba również brać pod uwagę, że silny instynkt myśliwski psa może zaważyć na jego relacjach z innymi zwierzętami. Jeśli jednak gończy bałkański będzie wychowywany z innymi zwierzakami od początku, z pewnością znajdzie z nimi wspólny język.

Gończy bałkański – pochodzenie i krótki rys historyczny

Powszechnie uważa się, że gończy bałkański do Europy przywędrował z Egiptu wraz z Fenicjanami. Jednak pierwszy historyczny opis tej rasy pochodzi dopiero z XI wieku. Już w tamtym okresie psy wykorzystywano głównie jako towarzyszy człowieka podczas polowań. Najbardziej liczyła się psia umiejętność śledzenia zwierzyny – korzystano z niej podczas polowań na zające, króliki, ale też większe zwierzęta, takie jak dziki. Gończy bałkański od zawsze też najczęściej polował w sforze.

Pomimo tak długiej historii rasy jej standard został opracowany w 1924 r. Na uznanie i rejestrację w FCI psy musiały jednak poczekać aż do roku 1940.

Obecnie popularność rasy mocno spadła. Psów gończych pochodzących z Bałkanów jest na świecie niewiele.

Żywienie i zdrowie psów myśliwskich

Gończy bałkański jest rasą bardzo zdrową. Średnia długość życia psów wynosi aż 14 lat! Nie opisano żadnych szczególnych chorób, na które rasa ta zapadałaby nadzwyczaj często.

Jak wszystkie niemal z grupy psów gończych i posokowców, również gończe bałkańskie mają duży apetyt. Z chęcią zjedzą świeże posiłki przygotowane zgodnie z zaleceniami diety BARF, ale nie pogardzą również gotową karmą (suchą lub mokrą).

Jak pielęgnować sierść pupili?

Gończy bałkański nie jest psem wymagającym wyjątkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Nawet w okresie linienia jego sierść nie wychodzi w szczególnie dużych ilościach. Wystarczy więc raz w tygodniu przeczesać ją odpowiednio dobraną dla psa szczotką.

Gończy bałkański cieszy się małą popularnością w naszym kraju. Mimo to warto bliżej poznać tę rasę. Jesteś aktywny, masz sporo czasu na zabawy i treningi z psem? Lubisz zwierzęta bardzo inteligentne? Jeśli tak, możesz przyjąć tego psa do swojej rodziny. Pamiętaj jedynie, aby nie pozostawić go zbyt długo samemu sobie i codziennie zapewnić dużą dawkę ruchu. Wówczas wychowasz szczęśliwego psa, który w lot zrozumie każde twoje polecenie. Na pewno się nie zawiedziesz!

Bibliografia

FCI-Standard N° 150, 05.05.2003/EN, https://www.fci.be/Nomenclature/Standards/150g06-en.pdf, TRANSLATION: Mrs Pamela Jeans-Brown. Official language (FR), DATE OF PUBUCATION OF THE OFFICIAL VALID STANDARD: 25.03.2003.

Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz