Co warto wiedzieć o dalmatyńczykach?
Wrażenie ogólne | Dalmatyńczyk jest psem średniej wielkości z prostokątnym tułowiem, znany z charakterystycznych cętek na białej sierści. Prezentuje się harmonijnie i elegancko, z mocną budową mięśniową, a jednocześnie lekko i z gracją |
Kraj pochodzenia | Chorwacja |
Klasyfikacja FCI | Grupa 6 – Psy gończe, posokowce i rasy pokrewne /Sekcja 3 – Rasy pokrewne. Rasa nie podlega próbom pracy |
Rozmiar | Wysokość w kłębie: psy między 56-62 cm, suki między 54-60 cm |
Waga | Samica: 16-24 kg; samiec: 15-32 kg |
Szata | Sierść krótka, twarda, lśniąca i gęsta. Podstawowym kolorem jest biel, na której rozmieszczone są cętki. Cętki mogą być czarne lub czekoladowe, równomiernie rozłożone, o średnicy 2-3 cm (czarne) lub 2 cm (czekoladowe) |
Umaszczenie | Białe z czarnymi lub czekoladowymi cętkami. Cętki powinny być wyraźne, równomiernie rozłożone, z jasno zarysowanymi krawędziami. Niepożądane są duże plamy czy łaty |
Długość życia | 10-13 lat |
Charakter | Dalmatyńczyk to pies pełen energii, przyjazny i towarzyski. Nie wykazuje agresji ani lękliwości. Jest oddany swojemu właścicielowi, lecz również niezależny. Łatwo daje się szkolić i dobrze czuje się w rodzinie. Lubi pływać i biegać |
Podstawowe informacje o dalmatyńczyku
Dalmatyńczyk to zdecydowanie nie jest mały pies! Oto co musisz wiedzieć o tej rasie:
- ma harmonijną budowę – jest dobrze umięśniony, z sylwetką wpisaną w prostokąt;
- tułów jest silny, klatka piersiowa głęboka, a lędźwie – mocne;
- wysokość w kłębie wynosi od 54 do 59 cm, a u samców od 56 do 61 cm;
- waga dalmatyńczyka wynosi od 24 do 32 kg;
- sierść jest krótka, gładka i lśniąca;
- w umaszczeniu dominuje biel z czarnymi cętkami lub brązowymi (rzadziej);
- cętki są rozmieszczone równomiernie na całym ciele psa.
Od Redakcji
Wzorzec rasy dalmatyńczyk zakłada, że muszą mieć wyraźne kształty i nie powinny się ze sobą zlewać. W okolicach głowy są większe i stopniowo zmniejszają się w kierunku ogona. Taki rodzaj umaszczenia jest absolutnie wyjątkowy i niespotykany u żadnego innego psa.
Jaki charakter mają dalmatyńczyki?
Czy pies dalmatyńczyk to dobry towarzysz? Brak zrównoważonego charakteru, a niekiedy nawet agresja, to cechy, które przez wiele lat stawały się prawdziwym ich utrapieniem. Trzeba jednak zaznaczyć, że obecnie dzięki staraniom hodowców udało się wyeliminować wiele negatywnych cech. Jednak z informacji o rasie dalmatyńczyk wynika, że nie jest ona odpowiednia dla każdego.
Jaki temperament mają psy rasy dalmatyńczyk?
Obiegowe opinie o dalmatyńczykach mówią, że są to psy trudne i rozwydrzone. Prawda jak zwykle leży pośrodku. To pies bardzo inteligentny, odważny i energiczny – bystry zwierzak o świetnej pamięci. Od swojego opiekuna wymaga zróżnicowanych ciekawych ćwiczeń z dobrą motywacją. Monotonne powtarzanie tych samych komend szybko go znudzi. Charakter dalmatyńczyka czyni z niego wymagającego kompana.
Cechy idealnego właściciela dla dalmatyńczyka
Rasa psów dalmatyńczyk została trochę skrzywdzona przez popularny film Disneya. Zaczęły być modne, przez co trafiały w nieodpowiednie ręce. Tymczasem psiak potrzebuje opiekuna o odpowiednich cechach. Charakter dalmatyńczyka wymaga okiełznania, dlatego jego właściciel powinien być:
- cierpliwy;
- aktywny;
- zmotywowany do pracy;
- konsekwentny;
- doświadczony w opiece nad psami.
Dalmatyńczyk – poziom aktywności i potrzeby ćwiczeń
Poziom aktywności dalmatyńczyka jest bardzo wysoki. Psy tej rasy mają ogromne zapotrzebowanie na ruch. Zwykła krótka przechadzka wokół bloku raczej ich nie satysfakcjonuje. Konieczne są codzienne, długie spacery, najlepiej z miejscem do biegania i przestrzenią na pracę umysłową. W przeciwnym wypadku pies będzie sfrustrowany, a przez to męczący.
Dalmatyńczyk – interakcja z ludźmi i innymi zwierzętami
Z powyższej charakterystyki dalmatyńczyka wynika, że zdecydowanie nie nadaje się dla niedoświadczonego opiekuna, a już na pewno nie będzie odpowiednim towarzyszem dla dziecka. Ze względu na silny instynkt łowczy mogą być problematycznymi towarzyszami dla kotów i mniejszych zwierząt. Oczywiście wiele zależy od socjalizacji, jednak warto wziąć pod uwagę eksperckie opinie o dalmatyńczykach.
Jakie są metody treningowe dopasowane do dalmatyńczyka?
Czworonóg wymaga odpowiedniego szkolenia, zatem jak trenować psa rasy dalmatyńczyk? Jeżeli nie masz dużego doświadczenia, najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnego szkoleniowca. Dobrym pomysłem będzie psie przedszkole i zajęcia w terenie. Ze względu na duży temperament i skłonność do szybkiego pobudzania się oraz pewne zapędy do dominacji jego szkolenie powinno rozpocząć się już w wieku szczenięcym. Szukając sposobów na to, jak trenować psa rasy dalmatyńczyk, można wypróbować psie sporty takie jak dogtrekking.
Jak dbać o zdrowie dalmatyńczyka?
Przed adopcją sprawdź, jakie są najczęstsze choroby rasy dalmatyńczyk i jak opiekować się takimi psami. Potrzebują bowiem nie tylko dużej dawki ruchu, ale też odpowiedniej pielęgnacji.
Jakie są najczęściej występujące choroby u dalmatyńczyków?
Co wiemy o najczęstszych chorobach rasy dalmatyńczyk? Zwykle zdrowie im dopisuje. Niestety, mają pewną skłonność do alergii. Najczęściej objawia się zmianami skórnymi w postaci niewielkich kropek. Jeżeli zaobserwujesz coś takiego u swojego pupila, dobrym rozwiązaniem będzie odwiedzenie lekarza i w razie potrzeby rozpoczęcie diety eliminacyjnej.
Z informacji o rasie dalmatyńczyk wynika również, że są narażone na kamicę moczanową, zapalenie nerek i zapalenie pęcherza moczowego (oraz wiele innych dolegliwości układu moczowego). Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych chorób, należy pilnować, aby nasze zwierzę regularnie i dużo piło. Kolejną kwestią jest duże prawdopodobieństwo głuchoty, mającej związek z ich białym umaszczeniem (jest ono proporcjonalne do ilości białej sierści).
Dieta i żywienie – jak dopasować do dalmatyńczyka?
W charakterystyce dalmatyńczyka nie może zabraknąć informacji o żywieniu, tym bardziej że jest podatny na alergie pokarmowe. Najlepiej sprawdzi się suplementowana dieta BARF lub dobrej jakości karmy komercyjne. Należy też pamiętać, że przez godzinę do dwóch po jedzeniu dalmatyńczykowi powinno się ograniczyć aktywność fizyczną, bo może skończyć się to skrętem żołądka.
Jak pielęgnować psy rasy dalmatyńczyk?
Rasa psów dalmatyńczyków nie jest trudna w pielęgnacji. Potrzebuje:
- regularnego wyczesywania (psy linieję i gubią dużo sierści);
- systematycznego przecierania ich szaty wilgotnym ręcznikiem (kąpiel w razie potrzeby);
- regularnego czyszczenia uszu i przycinania pazurów;
- czyszczenia zębów;
- psy nie mają podszerstka, więc niezbyt dobrze znoszą niskie temperatury – potrzebują ocieplanej kamizelki.
Wprowadzenie szczeniaka rasy dalmatyńczyk do nowego domu
Wprowadzenie szczeniaka dalmatyńczyka do nowego domu to wyjątkowe wydarzenie. Psiak potrzebuje spokoju, wizyty u weterynarza oraz własnego miejsca do spania i odpowiedniej karmy. Dalmatyńczyki są energiczne i inteligentne, więc wymagają odpowiedniej ilości aktywności fizycznej i umysłowej. Wczesna socjalizacja i pozytywne wzmocnienia są ważne dla zdrowego rozwoju szczeniąt.
Historia i pochodzenie rasy dalmatyńczyk
Jaka jest historia dalmatyńczyka? Nazwa pochodzi od Dalmacji, czyli krainy w Chorwacji. Nie mamy jednak praktycznie żadnej wiedzy na temat tego, skąd pochodzą dalmatyńczyki. Według podań podobne psy spotykano już w starożytnych Grecji i Rzymie. Na początku służyły przede wszystkim jako psy gończe.
Pochodzenie i rozwój rasy dalmatyńczyk
Według jednej z teorii przodkiem tych zwierząt był pointer. Pochodzenie rasy nie jest jednak dla nas pewne. W Europie używane były przede wszystkim do polowań na grubego zwierza. Bardzo szybko stały się też psami do towarzystwa. Ich popularność znacznie wzrosła w XIX wieku. Wyższe sfery zakochały się w przedstawicielach tej rasy i szybko zawędrowała ona za ocean. Pierwsze wystawy kynologiczne, w których brały udział, odbywały się pod koniec XIX wieku w Wielkiej Brytanii. Pierwszy wzorzec opracowano w 1896 roku.
Obecność rasy dalmatyńczyk w Polsce
Historia dalmatyńczyków w Polsce rozpoczęła się w latach 20. XX wieku. Jednak na hodowlę z prawdziwego zdarzenia musieliśmy jednak poczekać aż do roku 1968 roku. Apogeum popularności dalmatyńczyków nastąpiło w latach 90. XX wieku po filmie „101 dalmatyńczyków”.
Ciekawe fakty i rekordy rasy dalmatyńczyk
Sprawdź, czego nie wiesz o rasie dalmatyńczyk! Poznaj mniej znane ciekawostki.
Historie związane z rasą dalmatyńczyk
- Psy te, służące na dworze sułtana jako psy obronne stały się jednym z łupów wojennych Jana III Sobieskiego po udanej odsieczy wiedeńskiej.
- W USA dalmatyńczyk to pies będący maskotką strażaków. Przed epoką wozów strażackich faktycznie pomagały nowojorskim strażakom w przenoszeniu węży gaśniczych.
- Szczeniaczki przychodzą na świat całkiem białe. Charakterystyczne czarne lub brązowe cętki dają o sobie znać dopiero po kilkunastu dniach od urodzenia.
- Psiaki to tytułowi bohaterowie filmu „101 dalmatyńczyków”, ale pies tej rasy pojawia się również m.in. w lubianej kreskówce „Psi patrol” (jako strażak Marshall).
Jaką rolę odgrywają psy rasy dalmatyńczyk w pracy i służbie?
Te niezwykłe cętkowane psy są wykorzystywane jako:
- tropiące psy policyjne;
- psy ratownicze (do poszukiwania ludzi pod gruzami).
Najczęściej zadawane pytania
Ile kosztuje pies rasy dalmatyńczyk?
Ile kosztuje dalmatyńczyk? Jeśli chcesz kupić szczeniaka tej rasy, szykuj się na wydatek rzędu 2500-3500 zł. Oczywiście cena dalmatyńczyków nie jest sztywno ustalona. Zależy m.in. od renomy hodowli czy posiadania rodowodu. Nie radzimy jednak kupować szczeniąt z pseudohodowli, ponieważ jest to nieetyczne. Oprócz tego psiaki mogą być chore, o czym opiekun przekonuje się dopiero po dłuższym czasie.
Jak długo żyją psy rasy dalmatyńczyk?
Ile lat żyje dalmatyńczyk? Dalmatyńczyki mają stosunkowo długą długość życia w porównaniu z innymi psami ras średnich. Średnio jest to od 10 do 13 lat. Oczywiście, długość życia dalmatyńczyka zależy od wielu czynników, w tym od genetyki, diety, poziomu aktywności oraz ogólnej opieki zdrowotnej. Regularne wizyty u weterynarza i zdrowy styl życia mogą przyczynić się do dłuższego i zdrowszego życia dla psów tej rasy.
Czy rasa dalmatyńczyk jest łatwa do szkolenia?
Czy rasa dalmatyńczyk jest łatwa do szkolenia? Psy wymagają konsekwentnego podejścia i pozytywnego wzmocnienia. Ich niezależny charakter może czasem stanowić wyzwanie, dlatego w procesie szkolenia ważna jest cierpliwość i zrozumienie. Szybko uczą się nowych poleceń i chętnie uczestniczą w różnych aktywnościach, co czyni je odpowiednimi dla różnych form szkolenia, w tym posłuszeństwa i zręczności.
Czy dalmatyńczyk jest odpowiedni dla osób mieszkających w mieszkaniu?
To czy dalmatyńczyk w mieszkaniu będzie się dobrze czuł, zależy od opiekuna. Pies potrzebuje kontaktu z człowiekiem, treningu fizycznego i stymulacji umysłowej. Znudzony da temu wyraz szczekaniem i nieznośnym zachowaniem. Zaniedbanie psiaka nikomu nie wyjdzie więc na dobre, a życie w małej przestrzeni z dalmatyńczykiem będzie bardzo trudne. Jak wspomniano wcześniej, nie jest to pies dla każdego. Nie można go kupować, kierując się tylko jego wyglądem.
Dalmatyńczyk – galeria
Bibliografia
FCI-Standard N° 153, 30.05.2011/EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/153.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 13.10.2010.