Chart polski

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki do 68 do 75 cm, psy od 70 do 80 cm
masa ciała: od 27 do 31 cm
Szatasierść: włos twardy, sprężysty, miejscami dłuższy
maść: wszystkie barwy dopuszczalne
❤️ Długość życia10–12 lat
? Charakterpewny siebie, wytrzymały, szybki, odważny, zręczny

Chart polski – wzorzec rasy psa

Chart polski to wysoki i postawny pies o umięśnionej sylwetce. Szeroka klatka piersiowa mocno kontrastuje z płaskim, wysoko podkasanym brzuchem. Kufa zwęża się w kierunku wierzchołka nosa, a wielkość głowy jest proporcjonalna do reszty ciała. Uszy charta polskiego na co dzień są złamane. Kiedy jednak pies złapie trop albo czymś się podekscytuje, podnoszą się, a ich końce kierują się do przodu.

Wysokość w kłębie u suczek mieści się w granicach od 68 do 75 centymetrów. Samce mogą mierzyć nawet 80 centymetrów. Waga nie została określona we wzorcu. 

chart polski biały na ciemnym tle

Chart polski – szata i umaszczenie

Sierść chartów polskich jest sprężysta, a włos okrywowy twardy i prosty. Najdłuższa sierść pojawia się na bokach tułowia, na mostku i kończynach. W miotach sporadycznie rodzą się szczenięta długowłose, jednak raczej nie są prezentowane na wystawach. 

Wzorzec dopuszcza w zasadzie wszystkie umaszczenia. Bardzo istotne jest to, aby na wierzchołku nosa i w okolicach powiek pojawiała się ciemna pigmentacja. 

Charakter charta polskiego

charty polskie na coursingu

Silny charakter charta polskiego w połączeniu z jego uporem i skłonnością do polowań sprawia, że jest to trudny w wychowaniu pies. To pełnokrwisty myśliwy z niezwykle mocno rozwiniętym instynktem. Obecnie nie może spełniać się w roli łowcy, ponieważ polowanie z chartami jest w naszym kraju zabronione prawnie. 

Taka sytuacja sprawiła, że charty polskiego są obecnie przede wszystkim psami do towarzystwa. Wymagają jednak bardzo doświadczonego przewodnika, najlepiej takiego, który zna specyfikę rasy i wie, w jaki sposób chce z nią pracować. 

Chart polski – niezależność

Charty polskie cechuje ogromna odwaga połączona z niezależnością. To zwierzęta silne psychicznie i dominujące, starające się zawsze postawić na swoim. Są inteligentne, ale nie pałają miłością do szkolenia. Najlepszym rozwiązaniem będzie współpraca z dobrym i doświadczonym szkoleniowcem, który już na początku waszej wspólnej drogi pomoże ci wybrać odpowiednią drogę do wychowania charta i konsekwentnie się jej trzymać. 

Konsekwencja to zresztą słowo klucz, które tuż obok cierpliwości wejdzie na stałe do twojego słownika, jeżeli zdecydujesz się na zakup szczeniaka tej rasy. Trzeba bowiem wiedzieć, że chart polski nie należy do najłatwiejszych w wyszkoleniu. 

chart polski leży

Pies chart polski – zdrowie i długość życia

Tak jak większość psów użytkowych i myśliwskich chart polski cieszy się bardzo dobrym zdrowiem. Jest odporny zarówno na warunki atmosferyczne, jak i choroby dziedziczne. Rasa nie jest szczególnie obciążona genetycznie i nie ma informacji o chorobach, które byłyby typowe właśnie dla niej. Oczywiście konieczna jest profilaktyka i regularne wizyty u lekarza weterynarii. 

Chart polski – problemy z układem ruchu

Tak jak większość dużych psów, charty polskie mają problemy z dysplazją stawów biodrowych. Szczeniaki rosną szybko, dlatego w pierwszym roku życia łatwo o kontuzje i zwyrodnienia. Jeżeli planujesz ćwiczyć z psem – na przykład wystawiać go w wyścigach – koniecznie poczekaj, aż ukończy on pierwszy rok życia. 

Chart polski – pielęgnacja i żywienie

Pielęgnacja sierści charta polskiego nie jest szczególnie trudna. Konieczne jest regularne wyczesywanie w celu usunięcia martwego włosa. Psy tej rasy mają także dosyć delikatną skórę, dlatego po każdym dłuższym spacerze zaleca się dokładne obejrzenie jej pod kątem ewentualnych ran i zadrapań. 

Chart polski – żywienie

Na żywieniu charta nie wolno oszczędzać. Szczególnie w okresie wzrostu pies ten wykazuje tendencje do problemów z układem ruchu, co może doprowadzić do poważnych zaburzeń w przyszłości. Żywienie gra tutaj ogromną rolę. Powinno być doskonale zbilansowane i dopasowane do potrzeb konkretnego osobnika. Warto zapoznać się z dietą BARF. Charty polskie z reguły bardzo dobrze reagują także na sposób żywienia zwany whole prey. 

Chart polski – hodowla

chart polski na kanapie

Chart polski to jedna z pięciu naszych rodzimych ras uznawanych oficjalnie przez FCI. Właśnie dlatego to na terenie Polski funkcjonują najlepsze na świecie hodowle. Warto kupować szczenięta wyłącznie z miejsc zarejestrowanych w Związku Kynologicznym w Polsce, ponieważ tylko w ten sposób masz całkowitą pewność, że wchodzisz w posiadanie psa zgodnego ze wzorcem rasy zarówno pod względem wyglądu, jak i charakteru.

Ponieważ polskie charty nie należą do psów łatwych w wychowaniu, przed zakupem warto dokładnie sprawdzić hodowlę i poznać rodziców swojego przyszłego szczenięcia. Jeżeli mają oni stabilne charaktery, są łagodni i dobrze reagują na szkolenie, szansa na to, że ich potomek będzie miał podobne cechy, zdecydowanie wzrasta. Kupowanie szczeniaków charta polskiego z nieznanego źródła to proszenie się o kłopoty. 

Chart polski – cena

Ceny chartów polskich w hodowlach FCI są dosyć zrównoważone. Przed zakupem szczeniaka warto przygotować się na wydatek rzędu od 3 do 5 tysięcy złotych.

Chart polski – historia rasy

Współczesne charty polskie to potomkowie psów, które naszym elitom towarzyszyły już w czasach Galla Anonima. W jego kronice możemy znaleźć kilka uwag na temat tego, ile kosztuje utrzymanie tych zwierząt na dworze. Szybkie, karne, bardzo skuteczne i wszechstronne, polowały na rozkaz myśliwego, świetnie radząc sobie zarówno z zającami, jak i z sarnami. 

Charty polskie w XX wieku

Psy w tym typie występowały w Polsce bardzo licznie aż do II wojny światowej. W PRL zaczęto jednak dokładać wszelkich starań, aby rasę wyeliminować. Łączyło się to z niechęcią, jaką ówczesna władza żywiła do wszystkiego, co kojarzyło się ze szlachtą. 

Hodowcy zrobili jednak wszystko, aby zachować rasę. Oficjalny komunikat Związku Kynologicznego w Polsce do FCI głosił, że charty polskie całkowicie wyginęły. Nie była to prawda, jednak nie chciano ryzykować tym, że pozostałe przy życiu osobniki zostaną uśpione z rozkazu komunistycznych władz. 

Co ciekawe, dużą rolę w uratowaniu rasy odegrali kłusownicy, którzy cały czas nielegalnie rozmnażali charty polskie jako psy niezwykle skuteczne w polowaniach. W latach siedemdziesiątych, kiedy zaciekłość władzy nieco osłabła, rozpoczęto pierwsze próby odbudowywania pogłowia rasy. W tym celu wykupywano psy od kłusowników i przywożono je od naszych wschodnich sąsiadów. Pełen sukces został osiągnięty dopiero w 2001 roku, kiedy to na wystawie w Paryżu Międzynarodowa Federacja Kynologiczna oficjalnie uznała charty polskie za odrębną rasę. 

Chart polski – dla kogo jest ten pies?

chart polski w lesie

Na charta polskiego zdecydowanie nie powinny decydować się osoby, które nie znają specyfiki rasy. Psy tej rasy są piękne i majestatyczne, jednak ich wygląd nie powinien być głównym czynnikiem chęci do zakupu. 

Chart polski wymaga zezwolenia

Na samym początku warto wspomnieć, że na posiadanie charta w Polsce trzeba mieć pozwolenie. Jest to bardzo ściśle związane z potrzebą kontroli pogłowia rasy i zapobieganiem kłusownictwu. Nawet właściciele rodowodowych chartów często dowiadują się o tym dopiero wtedy, kiedy ich pies zaginie i odnajdzie się w schronisku, z którego nie mają prawa go odebrać z powodu braku potrzebnego zezwolenia. 

Kwestia rejestracji charta polskiego i uzyskania na niego odpowiednich papierów rozgrywa się na poziomie jednostek samorządowych. Z tego powodu o potrzebne informacje najlepiej zgłaszać się do lokalnego urzędu.

Chart polski – jaki jest jego idealny opiekun?

chart polski w ubranku zimą

Charty polskie to przede wszystkim psy myśliwskie o bardzo silnym instynkcie. Bardzo rzadko w pełni akceptują inne psy. Życie z kotami, czy mniejszymi zwierzętami jest obarczone dużym ryzykiem. W stosunku do swojej rodziny są to psy serdeczne i oddane. Obcych traktują z bardzo dużą rezerwą. 

Waleczne i odważne, według wzorca powinny mieć zrównoważone charaktery. W praktyce jednak charty polskie często miewają problemy z nadmiernymi zachowaniami agresywnymi. Bardzo ważna jest ich socjalizacja i wczesne szkolenie, które pozwolą wyeliminować niepożądane cechy już na początkowym etapie życia. 

Chart polski – ciekawostki 

Zgodnie z prawem chart polski traktowany jest jak… biała broń. Właśnie dlatego każdy właściciel ma ustawowy obowiązek zgłoszenia swojego psa do właściwego urzędu i uzyskania pozwolenia na jego trzymanie w domu. Niewywiązanie się z tego obowiązku karane jest grzywną oraz karą ograniczenia wolności nawet do pięciu lat!

Chart polski to imponująca pod względem wyglądu rasa, która jednak nie nadaje się dla każdego. Psy te mogą być wymagające i potrzebują odpowiedniej dawki kontrolowanego ruchu. Świetnie czują się w rękach pasjonatów rasy.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 333, https://www.zkwp.pl/wzorce/333.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 01.10.1999.

Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz