Cavapoo

Podstawowe informacje o cavapoo

Wrażenie ogólneCavapoo jest pożądaną hybrydową rasą psa, ze względu na małą utratę sierści i zmienną wielkość. Nie jest jednak rasą oficjalnie uznawaną przez organizacje kynologiczne
Kraj pochodzeniaPierwsze hodowle cavapoo pojawiły się w Australii, a później w Stanach Zjednoczonych
Klasyfikacja FCINie jest uznawany przez FCI, jako że jest to rasa hybrydowa, będąca krzyżówką pudla i Cavalier King Charles Spaniela
RozmiarWysokość w kłębie wynosi od 22 do 35 cm
WagaWagowo zalicza się do psów miniaturowych, choć niekiedy osiąga wagę psów małych
SzataSierść cavapoo jest zmienna — może być miękka, falowana, lub skręcona w loki, podobnie jak u pudli. Psy te występują we wszystkich kolorach umaszczenia typowych dla ich przodków
UmaszczenieRóżne, bez jednolitego wzorca; występują wszystkie kolory typowe dla pudli i Cavalier King Charles Spanieli
Długość życiaNieokreślona — jest to rasa hybrydowa, więc trudno jest przewidzieć ich długość życia z dużą precyzją
CharakterCavapoo jest sympatycznym, spokojnym psem, przyjaznym zarówno ludziom, jak i innym zwierzętom. Są chętne do nauki i potrzebują odpowiedniej ilości czasu i uwagi ze strony swoich właścicieli
cavapoo głowa

Rasa psa cavapoo (nazywana też cavoodle lub doodle) to hybryda, które powstała ze skrzyżowania dwóch ras – pudla oraz cavalier king charles spaniela. Psiaki nie są uznawane przez FCI ani związek kynologiczny ZKWP, więc nie stworzono oficjalnego wzorca rasy. Niemniej wyróżniają się pewne ich cechy:

  • wysokość w kłębie waha się od 22 do 35 cm – trudno powiedzieć, jak duży będzie piesek;
  • sierść zazwyczaj jest miękka puszysta i jedwabista;
  • sierść psa może być falista lub w formie loków typowych dla okrywy pudli;
  • cavapoo może być odpowiedni dla alergików;
  • psy te występują we wszystkich kolorach umaszczenia typowych dla ich przodków;
  • charakterystyczne są zwisające uszy, które nadają psu rozpoznawalny wygląd.

Od Redakcji

O psach cavapoo zrobiło się w Polsce głośno głównie za sprawą Roberta i Ani Lewandowskich. Znana para w marcu 2022 roku poinformowała swoich fanów, że do ich rodziny dołączyła nowa członkini – kędzierzawa suczka Bella. 

Jaki charakter mają cavapoo?

Cavapoo z piłeczką

Dzięki swojemu charakterowi cavapoo odnajdzie się niemal w każdym domu. Jedynym przeciwwskazaniem do adopcji szczeniaka jest sytuacja, kiedy musiałby zostawać przez dłuższy czas sam. Rasa psa cavapoo jest bardzo towarzyska, co należy wziąć pod uwagę, rozważając zakup.

Jaki temperament mają psy rasy cavapoo?

Charakter cavapoo to mieszanka cech pudla i cavalier king charles spaniela. Psiak jest więc bardzo sympatyczny i znacznie spokojniejszy niż jego kuzyn, cockapoo. Wydaje się też przyjazny, stosunkowo łagodny w obyciu, choć oczywiście wymaga też odpowiedniego prowadzenia. Powszechne są opinie o cavapoo jako fantastycznym towarzyszu – jeśli poświęcisz mu czas, odwdzięczy się przywiązaniem oraz zaraźliwą energią.

Cechy idealnego właściciela dla cavapoo

Z charakterystyki cavapoo wynika, że doskonale nadają się na pierwszego pupila. Trzeba jednak je odpowiednio wychować, więc ważna jest cierpliwość i konsekwencja.

Cavapoo leży w szelkach na pomoście

Cavapoo – poziom aktywności i potrzeby ćwiczeń

Jaka jest potrzeba aktywności cavapoo? Uważaj, nie są to typowe kanapowce, które całe dnie spędzają na drzemkach. Przecież pies to skrzyżowanie dwóch ras myśliwskich! Potrzebuje zarówno ruchu, jak i stymulacji umysłowej. Dlatego warto wiedzieć, jak trenować psa rasy cavapoo, by sprostać jego wymaganiom.

Cavapoo – interakcja z ludźmi i innymi zwierzętami

Z wcześniejszych informacji o rasie cavapoo wynika, że ten pies doskonale odnajdzie się w praktycznie każdym domu. Będzie doskonale pasował do młodych ludzi, którym zależy na aktywnym i chętnym do odbywania przygód czworonogu. Jednocześnie będzie też idealny dla rodziny z dziećmi czy osób starszych. Dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami domowymi – akceptuje psy i koty.

cavapoo na jasnym tle

Jakie są metody treningowe dopasowane do cavapoo?

Jak trenować psa rasy cavapoo? Jest pojętny i chętnie się uczy – lubi pracować nosem i będzie współpracował przy niektórych psich sportach. Potrzebuje długich, zróżnicowanych spacerów, choć jest to też cecha osobnicza. Jeżeli nie wiesz, jak trenować swojego pupila, poproś o pomoc specjalistę. Warto też zapisać się do psiej szkoły.

Jak dbać o zdrowie cavapoo?

Cavapoo stoi bokiem

Dla pełnej charakterystyki cavapoo warto pochylić się nad kwestiami związanymi z opieką. Ta nie ogranicza się tylko do wizyt u groomera. Właściciel musi mieć również świadomość najczęstszych chorób rasy cavapoo, a także specyfiki diety psiaka.

Jakie są najczęściej występujące choroby u cavapoo

Najczęstsze choroby rasy cavapoo to między innymi:

  • dolegliwości oczy (np. zaćma);
  • gromadzenie kamienia nazębnego, będące przyczyną chorób przyzębia (jest to typowe dla miniaturowych ras);
  • padaczka;
  • wady serca.

Rasa cavapoo przejawia predyspozycje do chorób charakterystycznych dla pudli jak również cavalierów. Warto regularnie odwiedzać weterynarza i kontrolować stan ich zdrowia.

Dieta i żywienie – jak dopasować do cavapoo?

Cavapoo powinien otrzymywać dwa posiłki dziennie. Może się składać na nie pełnowartościowa karma sucha lub mokra, lub mięso z dodatkiem warzyw, jeśli zdecydujemy się podążać drogą diety BARF. Niezależnie od tego, jakie pożywienie podajesz swojemu psu, pamiętaj, by jego posiłki były zbilansowane i zaspokajały wszystkie jego potrzeby żywieniowe. Nie można przesadzać z porcjami, ponieważ odbije się to na wadze cavapoo.

Jak pielęgnować psy rasy cavapoo?

W zależności od rodzaju sierści cavapoo będzie wymagać nieco innej pielęgnacji. Najważniejsze zasady to:

  • regularne czesanie – niezależnie od rodzaju sierści trzeba robić to codziennie, używając grzebienia o szeroko rozstawionych zębach;
  • jeśli pies ma szatę okrywową w typie pudla, powinien być raz w tygodniu kąpany, używaj szamponu ułatwiającego rozczesywanie;
  • usuwaj włosy z wewnętrznej części ucha;
  • po każdej zabawie w wodzie kontroluj stan uszu;
  • regularnie przemywaj oczy psiaka;
  • dbaj o higienę jego zębów i usuwaj kamień nazębny;
  • przycinaj pazurki.

Pielęgnacja cavapoo jest nieco czasochłonna, ale zadbany psiak jest mniej podatny na choroby charakterystyczne dla tej rasy.

Wprowadzenie szczeniaka rasy cavapoo do nowego domu

Wprowadzenie szczeniaka cavapoo do nowego domu wymaga stworzenia bezpiecznego i komfortowego środowiska. Ważne jest zapewnienie odpowiedniej ilości zabawek i miejsca do spania. Potrzebne będą także regularne wizyty u weterynarza oraz ustalenie rutyny, która pomoże szczeniakowi szybko się zaaklimatyzować. Z wcześniejszych informacji o rasie cavapoo wynika, że już od wczesnych miesięcy życia można zająć się szkoleniem czworonoga.

Historia i pochodzenie rasy cavapoo

Cavapoo na kanapie

Jaka jest historia cavapoo? W porównaniu do innych ras – bardzo krótka i sięga tylko lat 90. XX wieku. Celem hodowli było uzyskanie psa, który jest przede wszystkim hipoalergiczny. Należy przy tym zaznaczyć, że żaden czworonóg nie spełni w stu procentach takich wymagań.

Pochodzenie i rozwój rasy cavapoo

Pierwsza hodowla psów tej rasy powstała w Australii, a zaraz potem pojawiła się w Stanach Zjednoczonych. Oprócz tej wymienionej wyżej drugą przyczyną powstania cavapoo była chęć uzyskania psa, który będzie niewielki, bezproblemowy dla otoczenia i po prostu ładny. Trzeba jednak pamiętać, że nie da się do końca przewidzieć, jak będzie wyglądał psiak. Na tej samej zasadzie trudno określić charakter szczenięcia albo typ jego sierści. 

Współcześnie oferowane w hodowlach cavapoo są zwykle psami z pierwszego pokolenia. Oznacza to, że nie hoduje się ich wewnątrz rasy, tylko ze skrzyżowania pudla i spaniela. W efekcie trudno mówić o jakiejkolwiek jednolitości albo wzorcu rasy. Wiele zależy bowiem od predyspozycji genetycznych.

Obecność rasy cavapoo w Polsce

Historia cavapoo w Polsce jest dosyć krótka. O rasie usłyszano, kiedy psiakiem w sieci pochwalili się Lewandowscy. Wcześniej nie była szczególnie popularna, trudno znaleźć też hodowlę. Warto wziąć pod uwagę, że skoro rasa nie jest uznawana przez związki hodowców, nikt nie sprawuje nad nimi kontroli.

Ciekawe fakty i rekordy rasy cavapoo

Interesują cię ciekawostki o tych pieskach? Sprawdź więc, czego nie wiesz o rasie cavapoo.

Znane osobistości i historie związane z rasą cavapoo

  • Wielbicielami tej rasy są nie tylko Anna i Robert Lewandowscy. Czworonoga ma też m.in. Julia Wieniawa czy Katy Perry.
  • Cavapoo to niewielka rasa hybrydowa, która jest bardzo popularna w krajach zachodnich i Stanach Zjednoczonych.
  • Te przyjazne psy nie mają ujednoliconego wzorca. Przez co trudno powiedzieć, jak powinny wyglądać czy ile ważyć.
  • Rasa nie jest uznana przez FCI, dlatego nikt nie sprawuje kontroli nad hodowlami. To stwarza ryzyko kupna psa z niepewnego źródła.

Jaką rolę odgrywają psy rasy cavapoo w pracy i służbie?

Psy tej rasy są doskonałymi psami terapeutycznymi oraz wsparciem dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Są przyjacielskie i towarzyskie, co jest bardzo cenione.

Najczęściej zadawane pytania

cavapoo na dworze

Ile kosztuje pies rasy cavapoo?

Ceny cavapoo w Polsce znacznie różnią się jedna od drugiej. Wynika to między innymi z tego, że nie powstała jeszcze w naszym kraju ich oficjalna hodowla, a co za tym idzie – nie został wyznaczony standard. Zapłacisz za nie od około 5 do nawet 12 tys. zł. Biorąc pod uwagę to, ile kosztuje cavapoo, a także fakt, że jest to rasa niedopracowana, warto dokładnie wybierać hodowcę. Psy powinny być przebadane pod kątem chorób genetycznych i odpowiednio zaopiekowane. To ważne, by zwierzętom nie działa się krzywda.

Jak długo żyją psy rasy cavapoo?

Trudno określić długość życia cavapoo. Jest to bowiem rasa hybrydowa, więc wiele zależy od indywidualnych predyspozycji psiaków. Ile lat żyje cavapoo zależy od wielu czynników, w tym od genetyki, diety, opieki weterynaryjnej i ogólnego poziomu zdrowia. Regularne wizyty u weterynarza, odpowiednia dieta i aktywność fizyczna mogą przyczynić się do dłuższego i zdrowszego życia tych uroczych psów. Na tym zależy przecież każdemu opiekunowi.

Czy rasa cavapoo jest łatwa do szkolenia?

Czy rasa cavapoo jest łatwa do szkolenia? Zdecydowanie tak. Dzięki inteligencji dziedziczonej po pudlu i łagodnemu usposobieniu cavalier king charles spaniela, cavapoo są znane z łatwości w nauce i adaptacji. Są pojętne i chętne do współpracy, co sprawia, że szkolenie, zarówno podstawowe, jak i bardziej zaawansowane, przebiega zazwyczaj gładko. Ważne jest stosowanie pozytywnych metod szkoleniowych, które wykorzystują nagrody i zachęty, co sprzyja budowaniu silnej więzi między psem a właścicielem oraz skutecznemu uczeniu się.

Czy cavapoo jest odpowiedni dla osób mieszkających w mieszkaniu?

Cavapoo w mieszkaniu może być dobrym pomysłem. Ich niewielki rozmiar i spokojny temperament sprawiają, że dobrze odnajdą się w bloku. Psy te mogą dostosować, pod warunkiem zapewnienia im regularnej aktywności fizycznej i umysłowej. Życie w małej przestrzeni z cavapoo może być komfortowe, jeśli będą miały dostęp do codziennych spacerów i zabaw. Są to psy towarzyskie, więc ważne jest, aby nie pozostawały same na długie godziny. Potrzebują bowiem kontaktu ze swoimi opiekunami.

Cavapoo w świątecznym stroju
Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz