Broholmer

Broholmer to pies o fantastycznym charakterze. Nie jest łatwo go kupić, ponieważ Duńczycy bardzo długo dokładnie monitorowali sprzedaż tych psów poza granice kraju. Obecnie zakup szczeniaka jest możliwy, jednak nie należy do najłatwiejszych zadań. Miłośnicy rasy uznają, że gra jest warta świeczki, ponieważ broholmer to pies naprawdę wszechstronny. Sprawdź, jak wygląda ten czworonóg rodem z Danii i przekonaj się, dlaczego warto zadać sobie trud i go zdobyć!

? Rozmiarwysokość w kłębie: suka ok. 70 cm, pies ok. 75 cm;
masa ciała: suka od 40 do 60 kg, pies od 50 do 70 kg
Szatasierść: przylegająca, krótka, z gęstym podszerstkiem;
maść: czarna; złoto-ruda; żółta z czarną maską
❤️ Długość życia10–12 lat
? Charakterspokojny, zrównoważony, przyjacielski, czujny, pewny siebie

Broholmer – wygląd i wzorzec rasy

Broholmer to duży pies, którego wysokość w kłębie powinna wynosić:

  • u suczek od 68 do 72 centymetrów;
  • u samców od 73 do 77 centymetrów.

Waga natomiast może dochodzić nawet do 70 kilogramów. Zwierzak jest masywny i potężny a jego sylwetka wpisuje się w prostokąt. Na masywnej szyi pies ma luźną skórę. 

Sierść broholmera jest krótka i sztywna, dobrze przylega do ciała. Wzorzec dopuszcza maść płową w różnych odcieniach oraz czarną. Akceptowane są też niewielkie białe znaczenia w okolicach piersi. 

Broholmer – charakter i temperament

Broholmer pomimo dużych rozmiarów doskonale sprawdzi się w domu osoby, która nie ma dużego doświadczenia w wychowywaniu psa. Jest łagodny i cierpliwy – także w stosunku do dzieci. 

Jak szkolić psa rasy broholmer?

Tak jak większość psów stróżujących, może chcieć niezależności, jednak jego szkolenie nie jest szczególnie trudne. Najlepiej stosować metody pozytywne połączone z konsekwencją. Broholmer jest bardzo czujny i inteligentny, chętnie współpracuje i nie ma skłonności do agresji.

Mimo wszystko jest to pies naturalnie predysponowany do pilnowania otoczenia. Cechuje go duża odwaga. W momencie, kiedy uzna, że jego rodzina jest zagrożona, z pewnością będzie jej bronił. 

Broholmer – zdrowie i długość życia

W przypadku broholmerów selekcja hodowlana była bardzo intensywna i dobrze zaplanowana. Właśnie dlatego rasa nie cierpi na żadne typowe choroby genetyczne. 

Tak samo jak w przypadku innych molosów, dużym problemem może być dysplazja stawów biodrowych i łokciowych. Duński klub rasy bardzo dba jednak o to, aby psy miały wykonywane potrzebne badania – w tym prześwietlenia. Choroba nie jest więc przekleństwem rasy. Jej przypadki są bowiem relatywnie rzadkie. 

Psy rasy broholmer a skrajne temperatury

Psy rodem z Danii mają co prawda krótką sierść, ale za to gęsty podszerstek, który dobrze chroni je przed chłodem. Są bardzo odporne na trudne warunki atmosferyczne i świetnie radzą sobie zarówno z chłodem, jak i gorącem. W przypadku skrajnych temperatur trzeba jednak zapewnić im schronienie. 

Broholmer – pielęgnacja i żywienie

Utrzymanie szaty broholmera w dobrym stanie nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy raz na jakiś czas dobrze ją wyczesać. Gubienie sierści jest umiarkowane i nie powinno stanowić problemu. 

Dieta psa rasy broholmer

Żywienie przedstawicieli tej rasy może być kosztowne, ponieważ broholmer jest psem dużym, który potrzebuje dużo pokarmu. Zadbaj o to, aby był on jak najlepszej jakości. Możesz zdecydować się na karmę komercyjną lub na dietę BARF. W przypadku tej pierwszej trzeba koniecznie zwracać uwagę na to, aby była pozbawiona zbóż i dodatkowych cukrów. 

Ze względu na swój rozmiar broholmer jest poniekąd narażony na niebezpieczną chorobę, jaką jest skręt żołądka. Aby go uniknąć, musisz zwrócić szczególną uwagę na częstotliwość posiłków. Najlepiej rozbijać je na mniejsze porcje – najlepiej dwie lub trzy w ciągu dnia. 

Broholmer – hodowla i szczeniaki

Kupno broholmera nie jest wcale łatwym zadaniem. Rasę do 2001 roku hodowano wyłącznie w Danii, a sprzedaż szczeniaków za granicę była surowo zakazana. Od dwudziestu lat istnieje już taka możliwość, jednak najwięcej hodowli nadal znajduje się w Danii. Kilka działa także w Niemczech. 

Co istotne, aby zostać właścicielem broholmera, trzeba:

  • zapisać się do duńskiego klubu rasy;
  • zapłacić składkę;
  • zobowiązać się do przeprowadzania prześwietleń, testów psychicznych i przeglądów eksterieru. 

Broholmer – cena

W przypadku broholmera cena za szczeniaka jest ustalona odgórnie i wynosi 2 tysiące euro. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszt badań i transportu. Wyżywienie broholmera to koszt około 400 złotych miesięcznie. 

Broholmer – historia rasy

Przodkowie broholmera przybyli do Danii najpewniej z terenów Brytanii na łodziach wikingów. Z czasem krzyżowano je z dogami niemieckimi i mastifami angielskimi. W rezultacie uzyskano psy, które w Danii zamieszkiwały królewskie dwory, ale również służyły chłopom. 

Zawsze ceniono je za ogromną wszechstronność. Pilnowały dobytku, gnały bydło na targ i brały udział w polowaniach na grubego zwierza. Losy tej rasy przez wieki układały się bardzo różnie. 

Rasa broholmer i jej kres 

Jej pogłowie było dosyć liczne i aż do XX wieku nie była ona w żadnym wypadku zagrożona wyginięciem. Niestety, w dwudziestoleciu międzywojennym nastąpił gwałtowny spadek liczebności tych psów. Wpływ na to miało ubożenie się społeczeństwa. Wielu osób po prostu nie było stać na posiadanie tak drogiego w utrzymaniu psa. Do tego psy te często kojarzono wsobnie. Brak odpowiedniej wiedzy na temat hodowli i genetyki broholmerów sprawił, że zaczęły one zapadać na choroby i umierać. Po drugiej wojnie światowej rasę uznano za wymarłą. 

Broholmer – odtworzenie rasy

Prace nad odtworzeniem rasy rozpoczął w 1974 roku jej ogromny miłośnik Jett Weis. Swoje działania oparł on na ustalonym w 1886 roku wzorcu. Ogrom pracy hodowców opłacił się, ponieważ rasę przywrócono do życia. Aż do 2001 roku nie mogła jednak być sprzedawana poza Danią. 

Broholmer – dla kogo jest ten pies?

Broholmer jest psem, który świetnie nadaje się nawet dla osoby, która do tej pory jeszcze nie miała psa. To doskonały pies stróżujący, który jednak nie powinien mieszkać w kojcu. Bardzo kocha swoją rodzinę i cierpi, kiedy zostaje od niej odcięty. 

Broholmer – jakie otoczenie polubi?

Psy tej rasy bardzo dobrze odnajdują się w domu pełnym dzieci. Są w stosunku do nich cierpliwe i opiekuńcze. Nie stronią także od towarzystwa innych zwierząt, które bardzo często biorą pod swoje skrzydła. 

Broholmery lubią ciepło domowego ogniska, jednak jednocześnie są to czworonogi, które potrzebują dużej dawki ruchu. Najlepiej odnajdą się w podmiejskich miejscowościach lub na wsiach, gdzie będą mogły odbywać długie spacery ze swoimi opiekunami. 

Broholmer – ciekawostki

  • Wielkimi miłośnikami broholmerów byli król Fryderyk VII i jego żona Danner. 
  • Pierwszy pies tej rasy sprzedany legalnie po 2001 roku trafił do Polski. 
  • Podczas odtwarzania rasy ustalono, że broholmery występowały w dwóch umaszczeniach. Początkowo myślano, że psy te były wyłącznie płowe. Informacje o nich były dobrze zachowane, ponieważ cieszyły się dużą popularnością na szlacheckich dworach. Czarne broholmery mieszkały zaś u chłopów i rzeźników. 

Broholmer to pies, którego zakup wydaje się w dzisiejszych czasach wręcz karkołomnym zadaniem. Nie zrażają cię trudności i formalne przeszkody? Będzie to zwierzak wprost idealny dla osoby, która potrzebuje psa stróżującego, a jednocześnie przyjaciela i cierpliwego towarzysza dla dzieci.

Bibliografia

FCI-Standard N° 315 / 22. 09. 2000, https://www.zkwp.pl/wzorce/315.pdf, data publikacji obowiazującego wzorca: 26.06.2000.

Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz