Kim jest pies, każdy wie – najlepszym przyjacielem człowieka, szczęściem na czterech łapach, wiernym strażnikiem i towarzyszem. Przed kupnem lub adopcją psa wiele uwagi poświęca się rozważaniom o właściwej trosce, trenowaniu i zaspokajaniu psich potrzeb.
Jednak prędzej czy później nasuwa się też mniej przyjemne pytanie – ile żyją psy? Podobnie jak w przypadku ludzi i innych gatunków, wszystko zależy od diety, stylu życia, stanu zdrowia. Znaczenie ma też rasa.
Jak długo żyją psy? Od czego to zależy?
Jeśli jesteś już właścicielem psa, z pewnością zależy ci na jego jak najlepszym i możliwie najdłuższym życiu. Jednak czy wiesz, jakie właściwie są realia? Najlepiej dowiedzieć się, ile żyją psy, jeszcze przed przygarnięciem czworonoga do domu. Musisz wiedzieć, na co się piszesz. Czyli z jednej strony być przygotowany na wieloletni obowiązek; z drugiej zaś – na nieuniknioną bolesną stratę.
Co wpływa na średnią długość życia psa? Przede wszystkim są to:
- zbilansowana dieta uwzględniająca potrzeby gatunkowe i indywidualne twojego psa;
- odpowiednia dawka codziennego ruchu;
- waga ciała i jej zgodność z normą;
- genetyka;
- choroby;
- wypadki i urazy;
- systematyczne szczepienia, odrobaczania i ogólne przeglądy zdrowia;
- wielkość zwierzęcia.
Co ciekawe, badania wykazują, że im pies jest większy, tym krócej może żyć. Brzmi zaskakująco? Średni wiek życia psa małego, rasowego, typowo domowego często znacznie przewyższa przeciętną żywotność większych psów – nawet jeśli są one tak samo traktowane.
Dlaczego tak się dzieje? Według naukowców, może mieć to związek z szybkim procesem wzrostu dużych psów. Okres szczenięcego dorastania do dużych rozmiarów mocno obciąża ich organizm. W przypadku dużych ras, częściej występują choroby nowotworowe.
Ile lat żyją psy w porównaniu do ludzi?
Musisz pamiętać o tym, że czas nie płynie tak samo dla każdego. Tobie może wydawać się, że psy żyją niesprawiedliwie krótko. Natomiast z perspektywy czworonoga, jest to bardzo długie życie. Ile żyją psy w przeliczeniu na ludzkie lata? Porównanie wygląda następująco:
- 6 miesięcy psa – 10 lat człowieka,
- 10 miesięcy – 14 lat,
- 12 miesięcy – 15 lat,
- 18 miesięcy – 20 lat,
- 2 lata – 24 lata,
- 3 lata – 28 lat,
- 4 lata – 32 lata,
- 5 lat – 3 lat,
- 6 lat – 40 lat,
- 7 lat – 44 lata,
- 8 lat – 48 lat,
- 9 lat – 52 lata,
- 10 lat – 56 lat.
Na tej podstawie widać, jak ważne są pierwsze miesiące w życiu szczeniąt. Pierwszy rok z życia psa przekłada się aż na 14-15 pierwszych ludzkich lat. Kolejny rok to w przeliczeniu 7-9 lat.
A więc dwuletni pies to odpowiednik ludzkiego nawet dwudziestoczterolatka. Każdy kolejny rok to w przeliczeniu na ludzkie 5 lat życia. Według takiego przelicznika, dwudziestoletni pies ma sto ludzkich lat.
Średni wiek życia psa
Jak określa się wiek psa? Jeśli nie znasz daty jego urodzin, posłużą ci do tego zęby i sierść. Wprawiony weterynarz pomoże ci to ustalić bez większego problemu. Przykładowo – w mniej więcej 7 roku życia kły i siekacze są już widocznie starte. Około 10-12 roku życia zaczyna się wypadanie zębów. Wraz z biegiem czasu zauważysz też coraz więcej siwych włosów na głowie i ciele swojego pupila.
Ile lat żyją psy rasowe?
A więc – ile żyją psy rasowe? Nie będziemy tu analizować wszystkich ras i indywidualnych przypadków. Wiele zależy od sposobu i stopnia pokrewieństwa, według których łączone są psy. Jeśli pula genów będzie za mało zróżnicowana, mogą występować różne choroby genetyczne i w efekcie – szybsza śmierć.
Średni wiek życia psów popularnych ras wygląda następująco:
- owczarek niemiecki – 11-13 lat;
- maltańczyk – 15-20 lat;
- jamnik – ponad 12 lat;
- Jack Russell terrier – 14-16 lat;
- Golden Retriever – 12-14 lat;
- Labrador – 12-14 lat;
- pudel – ponad 14 lat;
- dog niemiecki – 8-10 lat;
- doberman – 10-13 lat;
- shih tzu – około 16 lat;
- mastiff angielski – 6-12 lat;
- berneński pies pasterski – 7-9 lat.
Statystycznie najdłużej żyjące rasy psów to te miniaturowe: chihuahua, pinczer miniaturowy, pudel miniaturowy, shih tzu. Potrafią one dożywać nawet 18-20 lat.
Jak długo żyją psy nierasowe?
Istnieje mit, że kundelki często są zdrowsze, ponieważ nie są genetycznie obciążone żadnymi wadami i chorobami. W rzeczywistości psy łączą się dowolnie, ale przy donoszeniu ciąży przez sukę i wyrastaniu miotu działa selekcja naturalna.
W efekcie przeżywają tylko zdrowe i silne szczenięta. Z drugiej strony, przebieg i długość życia kundelków są trudniejsze do przewidzenia z uwagi na dużą losowość.
Ile żyją psy nierasowe? Zakłada się, że mieszańce żyją kilkanaście lat. W tym przypadku wielkość także ma znaczenie – mniejsze psy zwykle żyją dłużej; w każdym z przypadków trudno jednak stwierdzić, ile konkretnie.
Wiele zależy od przodków, których często niełatwo określić. Nie znaczy to jednak, że twoja troska o psa jest bez znaczenia. Jeśli będziesz dbać o swojego kundelka, zapewniać mu odpowiednią dietę, ruch i miłość, może dożyć naprawdę sędziwego wieku.
Ciekawostka – najdłużej żyjący pies na świecie
Powyższe informacje na temat tego, jak długo żyją psy, są oczywiście tylko poglądowe. Szacowane i przeciętne wartości mogą mieć się nijak do twojego pupila. Jeśli krótkie życie psa wprowadziło cię w zmartwienie – może to cię pocieszy. Według Księgi Rekordów Guinnessa najdłużej żyjący pies na świecie w dniu swojej śmierci miał ponad 29 lat.
Ten psi rekordzista wabił się Bluey i był przedstawicielem rasy Australian Cattle Dog. Nie jest to przypadek udokumentowany naukowo, lecz rzekomo urodził się w 1910 roku i dożył 1939 r. Co ciekawe, nie umarł śmiercią naturalną, a został uśpiony przez właściciela.
Istnieje jeszcze drugi podobny przypadek – najdłużej żyjący pies na świecie niezweryfikowany przez Księgę Rekordów również był mieszańcem tej rasy. Suczka Chilla rzekomo zmarła w wieku 32 lat. Według badań, rasa Australian Cattle Dog żyje średnio o rok dłużej niż inne psy o podobnej wielkości i wadze.
Podsumujmy – ile żyją psy?
Rozwój medycyny i weterynarii w ostatnich latach pozwolił znacznie wydłużyć życie psów. Zmieniło się też ludzkie rozumowanie ich natury, przede wszystkim unikalnych potrzeb.
Psy zaczęły być traktowane jak pełnoprawni członkowie rodziny, nie tylko jako ozdoba lub praktyczny dodatek. Dzięki tej zmianie nastawienia właściciele częściej skupiają się na tym, aby zapewnić swoim psom należytą opiekę i troskę.
Biorąc pod uwagę statystyki, to ile żyją psy znacznie się zmieniło w przeciągu ostatnich lat. Dzięki rozwojowi weterynarii, dietetyki i ludzkiego nastawienia, przeciętny wiek psów domowych znacznie się wydłużył. Dziś zakłada się, że średni wiek życia psa wynosi 10-13 lat.
Znasz już odpowiedź na pytanie – ile żyją psy. Kilkanaście lat może wydawać ci się boleśnie krótkim czasem na nacieszenie się swoją czworonożną pociechą. Niestety, nic na to nie poradzisz – taka jest po prostu psia natura.
Pamiętaj, że odpowiednia troska i regularne wizyty kontrolne u weterynarza mogą znacznie wydłużyć życie twojego pupila. To, jak długo żyją psy, zależy w dużej mierze od ich genetyki, ale też diety i stylu życia.