Owczarek kataloński

Chociaż nie wiadomo zbyt wiele o przeszłości owczarków katalońskich, a zwierzaki te dotarły do naszego kraju dopiero w 2000 roku, rasa cieszy się stałą popularnością. Owczarek kataloński to dobry wybór zarówno dla doświadczonego psiarza, jak i dla osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę z czworonożnymi przyjaciółmi. Skąd taki wniosek? Poznaj opis tej rasy i jej charakter, aby przekonać się, czy rzeczywiście to psy dla każdego. Przeczytaj o nich więcej w naszym artykule!

Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 45 do 53 cm, psy od 47 do 55 cm;
masa ciała: suki od 16 do 20 kg, psy od 18 do 26 kg
Szatasierść: długi, gęsty, szorstki, lekki falisty włos okrywowy tworzący brodę, tupecik i wąsy; obfity podszerstek;
maść: płowa, śniada, szara – w różnych odcieniach; czarna zaszroniona; z efektem podpalania na skutek ułożenia włosa czarnego, rudego i płowego
Długość życia14–15 lat
Charakterzrównoważony, inteligentny, aktywny, oddany, nieufny wobec obcych, czujny, wytrzymały

Owczarek kataloński – opis rasy

Owczarek kataloński o zachodzie słońca

Owczarek kataloński należy do psów średniej wielkości. Już na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie czworonoga o harmonijnej, proporcjonalnej budowie ciała. Dorosłe samce osiągają ok. 47-55 cm wysokości w kłębie, samice natomiast – 45-53 cm. Waga suk waha się pomiędzy 16 a 20 kg, psy ważą zaś 18-26 kg. 

Owczarek kataloński – wygląd

Owczarek kataloński siedzi na białym tle

Jak wygląda owczarek kataloński? Oto jego opis:

  • czaszka psa rasy owczarek kataloński jest długa i ma wyraźnie zaznaczony (choć niezbyt głęboki) stop;
  • kufa jest prosta i krótka, w obrysie nieco zaokrąglona;
  • nosy owczarków są proste i występują wyłącznie w czarnym kolorze;
  • ich oczy w kolorze ciemnego bursztynu charakteryzują się bystrym i żywym spojrzeniem;
  • owczarek kataloński ma trójkątne, wiszące uszy, osadzone dość wysoko. Porastają je długie włosy, które tworzą frędzle. 

Owczarek kataloński – umaszczenie

Owczarek kataloński podskakuje na białym tle

Szata psów rasy owczarek kataloński jest długa, gęsta, lekko pofalowana lub prosta. W dotyku sprawia wrażenie nieco szorstkiej. Wbrew niektórym opiniom nie istnieje owczarek kataloński gładkowłosy. Maść może występować w różnych barwach, chociaż nierzadko wydaje się dość jednolita. Tak naprawdę składają się na nią różnorodne odcienie. W zależności od osobnika psy mogą być:

  • płowe;
  • śniade;
  • szare;
  • czarne z efektem „zaszronienia”;
  • czarno-rude – wówczas maść sprawia wrażenie podpalanej. 

Owczarek kataloński długowłosy – charakter

Owczarek kataloński długowłosy dwa psy leżą na białym tle

Owczarek kataloński to pies rodzinny, czuły i oddany swoim opiekunom. Uwielbia zabawę i świetnie dogaduje się z dziećmi, których strzeże jak oka w głowie. Wierność najbliższym osobom oraz fakt, że owczarek kataloński pozostaje nieufny w stosunku do obcych, czynią z niego doskonałego psa stróżującego. Chociaż wyjątkowo ceni on sobie towarzystwo rodziny, pozostawiony sam sobie na pewno nie będzie czuł się niekomfortowo. Zajmie się wówczas pilnowaniem domu przed nieznajomymi. 

Owczarek kataloński – szkolenie

Odpowiednie szkolenie owczarka katalońskiego jest kluczowe, szczególnie jeżeli zależy ci na wyszkoleniu go do roli psa pasterskiego. Na szczęście, czworonogi tej rasy są wyjątkowo bystre i chętne do współpracy z człowiekiem. Jeżeli opiekun traktuje owczarka z właściwą dozą łagodności i stanowczości zarazem, wówczas treningi to sama przyjemność. 

Owczarki katalońskie są aktywne i spokojne jednocześnie

Zabawa i częsta aktywność fizyczna są wyjątkowo ważne także ze względu na rozładowanie psiej energii. Chociaż owczarki katalońskie kochają ruch i zabawę, trudno o psy o bardziej spokojnym i stonowanym charakterze. To warte podkreślenia, że nie bywają w zasadzie agresywne – czy to w stosunku do ludzi, czy wobec innych zwierząt. 

Owczarek kataloński – zdrowie 

Owczarki katalońskie to wytrzymała i bardzo zdrowa rasa psów. Należą do długowiecznych (dożywają nawet 14-15 lat) i nie są właściwie podatne na żadną ciężką chorobę genetyczną. Niekiedy zdarzają się co prawda osobniki cierpiące na dysplazję stawów biodrowych, jednak wielu hodowców stara się eliminować to schorzenie z puli genetycznej owczarków. 

Owczarek kataloński szczeniak leży na trawie

Oczywiście, geny to nie wszystko – aby twój pupil pozostał w dobrym zdrowiu, musisz dbać o jakość dostarczanych mu pokarmów, odpowiednią dawkę ruchu i pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u weterynarza. 

Owczarek kataloński – pielęgnacja 

Prawidłowa pielęgnacja owczarków katalońskich nie należy do trudnych, o ile wykonywana jest regularnie i z zachowaniem pewnych zasad. Szczotkowanie sierści czworonogów powinno odbywać się 2-3 razy w tygodniu. Pozwoli to uniknąć uciążliwych kołtunów. W okresie linienia powinieneś jednak poświęcać psiej sierści znacznie więcej czasu. Szczególnie, że owczarki katalońskie tracą wtedy bardzo dużo włosów, dlatego pamiętaj o codziennym czesaniu.

Owczarek kataloński – dieta i odporność

Owczarek kataloński nie należy do wybrednych psów. Te czworonogi są dość łakome, więc chętnie zjedzą zarówno suchą karmę, jak i specjalnie przygotowany dla nich BARF-owy posiłek. Odpowiednie żywienie owczarka, szczególnie w okresie wzrostowym, jest niezwykle ważne i pozwala na utrzymanie go w dobrym zdrowiu. W razie wątpliwości co do jadłospisu czworonoga warto poradzić się dietetyka. 

Owczarki katalońskie są też psami wyjątkowo odpornymi na trudne warunki atmosferyczne. Gruba sierść i podszerstek, który pozwala na termoregulację, sprawiają, że zarówno upały, jak i mrozy są im niestraszne. 

Owczarek kataloński – hodowla 

Owczarek kataloński nie jest może najbardziej popularną rasą w Polsce, ale wielbiciele tych psów nie powinni mieć problemów ze znalezieniem odpowiedniej hodowli. To taka, która powinna być ona zarejestrowana w ZKwP (w innym wypadku masz do czynienia z pseudohodowlą).

Warto wiedzieć, że odpowiedzialni hodowcy dbają o odpowiedni wygląd swoich psów, ale przede wszystkim dokładają starań, aby były one zdrowe i zadbane. Dla większości z nich ważne jest także, aby owczarki trafiały do odpowiednich opiekunów. To tacy, którzy dobrze przemyśleli swoją decyzję i będą umieli właściwie zaopiekować się czworonogami. 

Owczarek kataloński – portret rasy

Owczarek kataloński – cena 

Średnia cena, jaką należy zapłacić za rodowodowego psa rasy owczarek kataloński, to 4000 zł. Dużo jednak zależy od hodowli, z której pochodzi pies. Wiek oraz stan zdrowia danego osobnika także będą miały wpływ na jego ostateczną cenę. 

Owczarek kataloński – historia rasy 

O pochodzeniu owczarków katalońskich nie wiadomo zbyt wiele. Najprawdopodobniej pochodzą one z Katalonii, gdzie przez długi czas pozostawały w ścisłej izolacji. Psy są blisko spokrewnione z inną rasą pasterską – owczarkami pirenejskimi. Przypuszcza się jednak, że do ich przodków mogą należeć także teriery tybetańskie. Wygląd psa może być bardzo zróżnicowany i zależy w dużej mierze od tego, z którego regionu Katalonii on pochodzi. 

Wzorzec rasy opublikowano w 1929 roku, natomiast pierwszy klub owczarków katalońskich powstał dopiero w latach 80. XX wieku. Do Polski owczarki zawitały nieco ponad dwie dekady temu – w roku 2000. 

Owczarek kataloński – dla kogo? 

Owczarek kataloński to pies czuły i niezwykle inteligentny. Czworonogi tej rasy nadają się zarówno na psy do towarzystwa, jak i pracujące (do pomocy w wypasaniu owiec). Są spokojne i opanowane, a jednocześnie cenią sobie ruch i wszelką aktywność fizyczną. Ich zalety to bystrość i umiejętność szybkiego uczenia się nowych komend. To sprawia, że doskonale sprawdzą się jako towarzysze zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych psich opiekunów. 

Owczarek kataloński – gdzie może zamieszkać?

Owczarki katalońskie mogą wychowywać się zarówno w dużym domu z ogrodem, jak i niewielkim lokum w mieście. Ważne jest, aby w każdym przypadku zapewnić im odpowiednią dawkę codziennego ruchu i ćwiczeń. Owczarek kataloński świetnie będzie się czuł w towarzystwie osoby aktywnej. Jeśli jesteś osobą, której codzienne treningi nie będą sprawiały problemu, wówczas wspólne przebieżki i długie spacery okażą się prawdziwą frajdą! 

Owczarek kataloński a towarzystwo zwierząt i dzieci

Owczarki katalońskie uwielbiają towarzystwo dzieci. Niektórzy twierdzą wręcz, że to właśnie przy najmłodszych domownikach u psów uruchamia się ich prawdziwy instynkt obronny – dla znajomych dzieci te czworonogi są wręcz jak niańki. Ponadto, owczarki katalońskie bardzo dobrze dogadują się z innymi zwierzętami. Potrafią zaprzyjaźnić się zarówno psami, jak i mniejszymi stworzeniami. Oczywiście, pod warunkiem, że zostaną sobie właściwie przedstawione. Nie wolno także zapominać o jak najwcześniejszej socjalizacji owczarków z innymi zwierzętami, która na pewno ułatwi przyszłe wzajemne kontakty. 

Owczarki katalońskie – dla kogo nie będą odpowiednimi psami?

Opisywana przez nas rasa jest pełna energii. Z tego względu nie będzie to najlepsze towarzystwo osób starszych lub schorowanych – chyba, że będą oni w stanie zapewnić czworonogom odpowiednią dawkę codziennego ruchu. 

Owczarek kataloński – ciekawostki 

  • Cobi, rysunkowy owczarek kataloński, był oficjalną maskotką Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku.
  • W słynnym filmie z 1985 roku Powrót do przyszłości dr Emmett Brown (postać grana przez Christophera Lloyda) posiadał dwa psy rasy owczarek kataloński– Einsteina i Kopernika. 

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 87, 13.09.2004/EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/87.pdf, rewizja tłumaczenia i uzupełnienie wzorca lipiec 2022 Mirosław Redlicki, data publikacji obowiązującego wzorca: 26.05.1982.

Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz