Szalona zabawa w parku czy pogoń za kotem po nierównym terenie mogą skończyć się urazem kończyny. Narażone są także pieski uprawiające różne dyscypliny sportu.
Co robić, gdy pies kuleje? Czy łapa jest złamana, czy tylko zwichnięty staw? Jak pomóc pupilowi? Na czym polega leczenie takich kontuzji? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.
Dlaczego pies utyka?
Jeśli pies kuleje na przednią lub tylną łapkę, to znaczy, że nie może się na niej oprzeć, bo czuje silny ból. Dlatego podciąga do góry chorą kończynę i opiera się na trzech nogach. Powodem jest zwykle jakiś uraz, np. zwichnięcie stawu biodrowego czy naderwanie lub naciągnięcie ścięgna albo więzadła, ale też złamanie kości.
Zastanów się, co twój pupil robił przed chwilą
Czy biegł szybko, skakał przez przeszkody, a może niechcący dziecko podczas zabawy przytrzymało nieszczęśliwie jego łapkę? Jeśli kulawizna pojawiła się jakiś czas temu bez związku z takim zdarzeniem i stopniowo się pogłębia, to przyczyną może być jedna z chorób układu kostnego.
Najczęstsze urazy ortopedyczne u psów
Mogą mieć podłoże mechaniczne albo wiązać się z podeszłym wiekiem psiny. Najczęstsze schorzenia układu ruchu to:
- zwichnięcie stawu kolanowego;
- wypadnięcie rzepki;
- złamanie kości udowej;
- złamanie kości piszczelowej;
- dysplazja głowy kości udowej;
- skręcenie stawu skokowego;
- złamania miednicy;
- zerwanie więzadła krzyżowego przedniego.
Jakie psy narażone są na kontuzje kończyn?
Na uszkodzenia kości i stawów narażone są psy aktywne, trenujące różne dyscypliny sportu. Przyczyną może być przetrenowanie i przeciążenie układu kostnego, zwłaszcza u osobników dużych i ciężkich, takich jak dog, labrador czy owczarek.
Psy myśliwskie
Druga grupa ryzyka to psy ras myśliwskich, które dużo czasu spędzają na szalonej pogoni za dziką zwierzyną po zaroślach i polnych wertepach.
Psy z nadwagą i w podeszłym wieku
Obrażenia kończyn zdarzają się też u piesków, które na co dzień mają za mało ruchu albo cierpią na nadwagę czy zwyrodnienia spowodowane podeszłym wiekiem. Wówczas wystarczy niefortunny zeskok z kanapy, aby pies wymagał interwencji weterynaryjnej. Psiaki z potłuczeniami i poważnymi uszkodzeniami kości to często ofiary wypadków komunikacyjnych.
Zwichnięta łapa u psa. Jak odróżnić od złamania kości?
Osobie bez wiedzy fachowej wiedzy trudno jest odróżnić takie urazy. Zarówno złamana, jak i zwichnięta kończyna może być zniekształcona, podkulona lub wyprostowana na sztywno. Pies cierpi, a na dotyk może nawet reagować agresją w obronie własnej.
Wizyta u weterynarza
Częsty jest też obrzęk tkanek miękkich. Psiak, siadając, prostuje chorą łapkę i ma problem z chodzeniem po schodach. Najlepiej zabrać pupila do lekarza weterynarii, aby obejrzał go i sprawdził, co mu dolega. Diagnostyka polega zwykle na wykonaniu badania RTG.
W zależności od wyniku prześwietlenia weterynarz nastawia staw lub złamanie z przemieszczeniem kości, a potem robi usztywniający opatrunek.
Jak udzielić psu pierwszej pomocy?
Twój psiak doznał kontuzji, a ty nie możesz skontaktować się z lekarzem? Nałóż psu kaganiec, aby cię nie ugryzł z bólu. Potem usztywnij mu chorą nogę dwoma cienkimi listewkami i owiń bandażem elastycznym. Otwartą ranę zdezynfekuj i przyłóż kawałek jałowej gazy, a potem zawiń bawełnianym bandażem.
Jeśli psinę potrąciło auto lub rower i nie może chodzić, to przenieś go ostrożnie na prowizoryczne nosze i zawieź do weterynarza. Takie nosze możesz zrobić z kurtki, koca albo dywanika samochodowego.
Na czym polega leczenie chorej łapy?
Pęknięte kości zrastają się w ciągu 4–6 tygodni. Złamaną łapę lekarz usztywnia, aby ją unieruchomić. W przypadku złamań otwartych konieczny jest zabieg chirurgiczny. Potem trzeba zazwyczaj co 10 dni pójść z psiną na kontrolę i zmianę opatrunku.
Lekarz zleca środki przeciwbólowe. Przy okazji zapytaj też o radę odnośnie do diety i suplementów wapnia wzmacniającego kości czworonoga.
Jak rozpoznać wypadanie rzepki?
Rzepka to płaska kostka w stawie kolanowym łącząca kość udową i piszczelową. Amortyzuje nacisk nogi na podłoże, podpiera mięsień czworogłowy uda oraz umożliwia zginanie i prostowanie kończyny. O zwichnięciu rzepki u psa mówimy, gdy przemieści się ona w stawie i przestanie pełnić swoją funkcję.
Objawem jest wykrzywienie nogi w stawie. Przyczyną może być nagły zeskok połączony z niefortunnym lądowaniem na krzywo postawionej nodze. Ten rodzaj obrażenia dotyczy głównie małych zwierząt, które próbują pokonać skokiem duże wysokości.
Rehabilitacja po urazie. Pomóż psu wrócić do zdrowia
Kończyna po zdjęciu opatrunku jest przykurczona i boli przy próbie wyprostowania. Powrót do sprawności przyspieszą masaże obrzękniętych tkanek oraz zabiegi rehabilitacyjne. Specjaliści od zoofizjoterapii prowadzą z psami specjalne ćwiczenia, poprawiające ruchomość kończyny.
Specjalistyczne zabiegi
Popularne są też zabiegi polem magnetycznym, laseroterapii i jonoforezy. Pamiętaj, że pies po chorobie czy kontuzji jeszcze długo może być osłabiony, a zbyt długie spacery czy intensywne treningi nie pomogą mu odzyskać zdrowia i kondycję.
Podsumowanie
Trenując z psem dowolny rodzaj sportu, uważaj, aby go nie przemęczyć. Nie możesz od razu poddać psiaka intensywnym ćwiczeniom. Stopniowo zwiększaj obciążenia i czas treningów. Jeśli psina dotąd wolała odpoczynek na kanapie, to zaszkodzić może mu nawet długi trekking.
Równie istotne jest zapewnienie zbilansowanych posiłków, bogatych w wapń i dobre białko. Zwichnięta łapa u psa nie będzie dla niego niczym przyjemnym, a tobie przysporzy niepotrzebnego zmartwienia.