Szybkie jedzenie, skłonności genetyczne, żarłoczność – to wszystko może powodować wzdęcia u psa. Dolegliwości te są dokuczliwe, choć rzadko kiedy zagrażają życiu zwierzęcia. Sprawdź, jak mogą się objawiać i co powinno wzbudzić twój niepokój.
Wzdęcia u psa – przyczyny
Nadmierne gromadzenie gazów w jelitach może zdarzyć się z różnych przyczyn. Do najczęstszych powodów występowania wzdęć u psa zaliczyć można:
- szybkie, łapczywe połykanie pokarmu;
- zła jakość pokarmu lub kiepsko zbilansowana dieta, np. karmienie psa resztkami;
- zaburzenia trawienia i wchłaniania – przewlekłe lub tymczasowe;
- podeszły wiek;
- wrażliwy układ pokarmowy;
- skłonności związane z genami lub rasą psa;
- zjedzenie niedozwolonych produktów, zarówno powodujących wzdęcia (takich jak soja czy fasola), jak i trujących.
Przyczyny wzdęć można podzielić na te, które stanowią przede wszystkim źródło dyskomfortu, i takie, w przypadku których zachodzi ryzyko dla zdrowia lub życia psa. Niepokojące objawy powinny zachęcić cię do tego, aby udać się do lekarza weterynarii.
Objawy wzdęć u psa
W tym aspekcie zwierzęta nie różnią się wiele od ludzi. Wzdęcia u psa mogą objawiać się podobnie jak ta sama dolegliwość u opiekuna. Do najczęstszym oznak problemu należą:
- ból brzucha;
- twardy brzuch;
- napięty brzuch;
- duża ilość gazów jelitowych;
- odgłos bulgotania w brzuchu;
- powiększony brzuch.
Niekiedy do tych objawów mogą dochodzić również inne, np. pies może wymiotować. W takim przypadku musisz obserwować swojego psa, a jeśli dolegliwości nie ustępują – zasięgnąć pilnej pomocy weterynarza.
Skręt żołądka a wzdęcia i gazy – różnicowanie
Choć nieprzyjemne, to jednak jelitowe wzdęcia u psa są zwykle mniej groźne i łatwiejsze w leczeniu. Sprawa się komplikuje, gdy dochodzi do wzdęcia żołądka. Stan ten nazywany jest skrętem żołądka. Jak się objawia? Bardzo podobnie do poprzednich dolegliwości, z tą różnicą, że:
- zawsze pojawia się odbijanie gazów;
- brzuch jest wzdęty nieco wyżej niż w przypadku jelit;
- pojawia się bolesność i twardość w obrębie żołądka;
- obrys brzucha jest wyraźnie zwiększony.
Objawy tej groźnej dla życia psa choroby postępują bardzo szybko. Konieczna jest pilna interwencja lekarza weterynarii, w przeciwnym razie to schorzenie zawsze kończy się śmiercią zwierzęcia.
Jak leczy się wzdęcia u psa?
Jeśli pojawią się wzdęcia u psa, warto zasięgnąć porady lekarza weterynarii. Będzie on w stanie, po przeprowadzeniu wywiadu z opiekunem i wykonaniu podstawowych badań, stwierdzić przyczynę dolegliwości. To pierwszy krok na drodze do dobrania odpowiedniego leczenia.
Zazwyczaj w przypadku leczenia samych objawów stosowane są:
- substancje redukujące gazy, np. symetykon;
- węgiel aktywowany;
- leki rozkurczowe na bazie drotaweryny.
Jeśli to konieczne, lekarz podaje leki przeciwzapalne, leczące biegunkę albo wymioty. Mogą mieć formę zastrzyków, również o przedłużonym działaniu, kropel albo tabletek. Bardzo ważne jest jednak, aby nie stosować żadnego leczenia bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
Na czas występowania objawów układ pokarmowy powinien być odciążony, a trawienie – ułatwione. Z tego powodu należy wprowadzić psu lekkostrawną dietę, często bazującą na produktach gotowanych, np. ryżu i kurczaku. Niekiedy zaleca się podawanie psu substancji probiotycznych. O wiele łatwiej jest zapobiegać wzdęciom u psa, niż je leczyć.
W przypadku wzdęcia żołądka lekarz przeprowadza czynności ratujące psu życie, czyli operację obrócenia i przyszycia żołądka do jamy brzusznej. Jeśli doszło tylko do jego rozszerzenia, stosuje się odpowiednie leki i nadzoruje stan psa poprzez badanie USG.
Profilaktyka wzdęć jelit i żołądka
Zależnie od przyczyny, z powodu której występują wzdęcia u psa, należy stosować odpowiednią profilaktykę. Jeżeli twój pupil cierpi na wzdęcia z powodu zbyt łapczywego jedzenia, warto zainwestować w miskę spowalniającą lub podawać pożywienie z zabawek do wylizywania. Możesz też karmić psa z ręki. W ten sposób ograniczysz gazy u psa, bo nie będzie on połykał tak dużych ilości powietrza.
W profilaktyce rozszerzenia i skrętu żołądka psa ważne jest nauczenie psa, aby nie jadł szybko. Dodatkowo u ras narażonych na chorobę, czyli olbrzymich z głęboką klatką piersiową, poleca się brak aktywności przed i po posiłku.
Dobrej jakości żywienie i suplementacja
Wiele czworonogów cierpi na problemy trawienne z powodu złej jakości pożywienia. Karma dla psów nie powinna zawierać nadmiaru węglowodanów – musi bazować na białku pochodzenia zwierzęcego. Warto wybierać produkty dobrej jakości i kierować się składem, a nie niską ceną. Układ pokarmowy twojego psa będzie ci wdzięczny. Jeżeli są przesłanki ku temu, że pies jest alergikiem, musisz zmienić karmę na taką, która nie będzie powodowała reakcji układu immunologicznego – do nich zaliczają się też wzdęcia u psa.
Jeśli przewód pokarmowy psa jest podrażniony, podaje się substancje takie jak np. siemię lniane. Dzięki nim tkanki pokrywa cienki film, który ułatwia gojenie podrażnień. Jeśli chcesz podać psu siemię, zaparz je z całych nasion i podawaj pomiędzy posiłkami, aby nie zaburzać wchłaniania substancji odżywczych. Na dłuższą metę dobrze sprawdzą się też probiotyki.
Jeśli zauważysz, że pies ma wzdęcia, a domowe sposoby – np. masaż – nie dają efektów, konieczne jest zasięgniecie porady specjalisty. Pamiętaj, że wzdęcia u psa zwykle nie stanowią zagrożenia zdrowia, ale są dla pupila bardzo niekomfortowe. Postaraj się pomóc psu jak najszybciej, a potem zapobiegać nawrotom objawów.