Podstawą rozróżnienia płci u psów są ich narządy płciowe, a zatem w przypadku samców powinny pojawić się jądra. W pierwszych tygodniach życia jest to jednak trudne do identyfikacji, ponieważ większość szczeniąt rodzi się z niezstąpionymi jądrami. U niektórych czworonogów proces ten trwa nawet kilka tygodni, a czasem nie następuje to w ogóle. To właśnie wtedy możemy mówić o wnętrostwie u psa – czy jest to powód do zmartwień? Czy w takiej sytuacji pies wymaga szczególnej opieki?
Wnętrostwo u psa – co to dokładnie oznacza?
Jądra u psów pojawiają się dopiero około 6–8 miesiąca życia, a zatem określenie płci na bazie pobieżnego oglądu narządów płciowych jest przed tym momentem trudne. Nie oznacza to jednak jeszcze wnętrostwa!
Do 4. miesiąca życia szczeniaka jądra powinny pojawić się w mosznie – jeśli tak się nie dzieje, wymagana jest interwencja weterynaryjna. Brak jądra w mosznie nie oznacza, że nie ma go w ogóle – prawdopodobnie znajduje się w innej lokalizacji. Najczęściej jest to kanał pachwinowy, jama brzuszna, a także tuż pod skórą w okolicy moszny. Znane są także przypadki jądra wędrującego, jednak ta przypadłość dotyczy przede wszystkim młodych psów, których jądra są na tyle małe, że mogą przemieszczać się kanałami w różnych kierunkach.
Co jest przyczyną wnętrostwa u psa?
Choć nazwa choroby brzmi dość poważnie, tak naprawdę jest to przypadłość genetyczna. Dotyczy ona przede wszystkim psów rasowych, głównie owczarków niemieckich i jamników. Ciekawostką jest, że jeśli wnętrostwo dotyczyło ojca, problem nie musi pojawić się wśród jego bezpośrednich potomków w każdym miocie. Jednakże informację o tej przypadłości powinieneś dostać od hodowcy, a jeśli twój pies również będzie dotknięty wnętrostwem, możesz ubiegać się o odszkodowanie.
Na wnętrostwo mają wpływ także czynniki środowiskowe, do jakich z pewnością można zaliczyć pestycydy. Ważne jest zatem obserwowanie otoczenia i wybieranie tras spacerowych, które są oddalone od świeżo spryskanych pól.
Jak znaleźć jądro w przypadku wnętrostwa u psa?
Diagnoza wnętrostwa u psa jest prosta, ponieważ wskazuje na nią brak jądra. Znacznie trudniejsza jest jego lokalizacja. Lekarz weterynarii najczęściej sprawdza to ręcznie, ale w trudniejszych przypadkach stosuje się także badanie USG oraz tomografię komputerową.
W zależności od lokalizacji jądra niezbędna może okazać się interwencja chirurgiczna, czyli po prostu kastracja. Jest to zabieg bezpieczny i nie oznacza całkowitej bezpłodności u psa.
Do czego prowadzi nieleczone wnętrostwo u psa?
Obustronny brak jąder będzie dużym utrudnieniem w przypadku rozrodu – psy dotknięte wnętrostwem mogą być bezpłodne. Jednostronne wnętrostwo nie jest jednak powodem braku płodności, choć oczywiście ilość plemników będzie mniejsza.
Wnętrostwo u psa leczy się poprzez kastrację i jest to zabieg konieczny, aby pies dalej mógł cieszyć się dobrym zdrowiem. Zlekceważenie tej przypadłości może prowadzić zarówno do problemów hormonalnych, które wpłyną na zachowanie psa, jak i skończyć się nowotworem lub skrętem jądra.
Problemy behawioralne u psa z wnętrostwem
Brak jednego lub obu jąder może spowodować agresywne zachowania u psa, co wynika z wysokiego stężenia testosteronu. Behawioryści, podobnie jak lekarze weterynarii, w takich przypadkach zalecają jak najszybszą kastrację. Na zabieg ten bardzo często nie chcą się zdecydować właściciele psów reproduktorów. Warto jednak zastanowić się, czy pies dotknięty wnętrostwem powinien nadal nim być, szczególnie że podłożem wnętrostwa jest przede wszystkim genetyka. Dodatkowo z każdym dniem pies narażony jest na groźne powikłania.