Widok zestresowanego, zdenerwowanego psa jest dla wielu właścicieli bardzo przykry, dlatego szukają oni sposobów na to, aby wesprzeć podopiecznego. Jednym z rozwiązań, które przychodzą do głowy, gdy nic innego nie pomaga, są tabletki uspokajające dla psa. Istnieje wiele produktów, po które można sięgnąć, zawsze jednak najlepiej zrobić to w porozumieniu z lekarzem weterynarii. Kiedy warto rozważyć tabletki na uspokojenie dla psa? Jak długo je podawać i jakiego efektu można się spodziewać? Poznaj podstawowe informacje na ten temat!
Tabletki uspokajające dla psa – kiedy warto rozważyć?
Pies, który pozostaje pod bezustannym wpływem silnego stresu to pies nieszczęśliwy. Jako odpowiedzialny opiekun nie możesz pozwolić na to, aby taka sytuacja przedłużała się w nieskończoność. Podstawową kwestią jest dotarcie do przyczyny problemu. Nie zawsze jest to proste, ale z pewnością zawsze warto się tego podjąć. Jeśli ustalisz powód nerwowego zachowania psa, jego obniżonego nastroju, lęku czy wręcz paniki, masz spore szanse pomóc mu szybko i skutecznie. Tabletki uspokajające dla psa są jedną z form pomocy, po którą warto sięgnąć, jeśli inne działania nie przynoszą rezultatu. Pamiętaj, że stres dla psa jest sytuacją wyniszczającą psychicznie i zdrowotnie, dlatego musisz działać.
Tabletki uspokajające dla psa – środek do celu, a nie rozwiązanie problemu!
Tabletki uspokajające dla psa mają umożliwić pracę ze zwierzęciem. To niezmiernie ważne, aby każdy opiekun zdawał sobie z tego sprawę. Niektórzy właściciele sądzą bowiem, że wystarczy podawać czworonogowi preparaty uspokajające, aby pozbyć się problemu. To błąd. Po środki różnego rodzaju należy sięgnąć wówczas, gdy inne metody zawodzą i pies jest tak bardzo zestresowany, że nie ma możliwości podjęcia z nim żadnej pracy. Preparat ma za zadanie wyciszyć psa i pozwolić opiekunowi lub/i specjaliście (np. behawioryście zwierzęcemu) wdrożyć określone działania, które pomogą czworonogowi przezwyciężyć lęki, dobrze się poczuć i funkcjonować na co dzień bez konieczności przyjmowania leków.
Środki uspokajające dla ludzi – czy można podać je psu?
Oxazepam dla psa? Wiele osób zastanawia się, czy np. Oxazepam lub Persen dla psa to dobry pomysł. Tu należy jasno i wyraźnie powiedzieć – nie! Leki uspokajające przeznaczone dla ludzi nie powinny być podawane psom. Trudno w takim przypadku ustalić prawidłowe dawkowanie i w ogóle przewidzieć wynik leczenia. Działanie takie z pewnością natomiast jest obarczone ogromnym ryzykiem. Na szczęście istnieje wiele suplementów i tabletek uspokajających dla psa, o działaniu wyciszającym. Część z nich można nabyć bez recepty w sklepie zoologicznym, inne wydawane są wyłącznie przez lekarza weterynarii.
Stres u psa – przyczyny
Tabletki uspokajające dla psa mogą przydać się w wielu różnych sytuacjach lub… być zbytecznymi! Pies może bać się tak naprawdę wszystkiego – innych psów, burzy, jazdy samochodem, fajerwerków w noc sylwestrową, miotły, suszarki i… można tak wymieniać w nieskończoność! Jako odpowiedzialny i świadomy opiekun musisz ustalić, czego boi się twój pupil, zastanowić się, jaka jest tego przyczyna i jakie są możliwe drogi rozwiązania problemu.
Czasem przyczyną określonych lęków rzeczywiście są traumatyczne wydarzenia z przeszłości. Pies będzie bał się np. dużych, czarnych psów, nawet tych pozytywnie do niego nastawionych, jeśli kiedyś przez takiego psa został pogryziony. Jeszcze częściej jednak powodem strachu i stresu są podstawowe braki w socjalizacji i habituacji czworonoga. Nie zawsze tabletki na stres dla psa będą dobrym rozwiązaniem. Należy skonsultować to ze specjalistą.
Stres u psa – objawy
To, jak pies będzie reagował na stresową sytuację, zależy od wielu czynników, m.in. od tego, jaką ma odporność psychiczną, na ile straszny jest dla niego stresujący bodziec, jak blisko jest psa, jak długo się utrzymuje. Jeśli pies będzie jedynie lekko zaniepokojony, stanie się czujny, będzie obserwował, spróbuje się wycofać. Im bardziej będzie się bał, tym jego reakcje będą gwałtowniejsze.
Przerażony pies może m.in. piszczeć, skomleć, oddawać mocz, drżeć, biec na oślep (często robiąc sobie przy tym krzywdę!), chcąc oddalić się od źródła strachu. Jeżeli źródłem stresu jest np. nieobecność opiekuna, czworonóg pozostawiony sam sobie może niszczyć przedmioty, szczekać przez wiele godzin, wylizywać i wygryzać sierść, doprowadzając nawet do powstania otwartych ran.
Stres u psa – postępowanie
Jeśli pupil wykazuje niepokojące objawy związane ze stresem i strachem, najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja ze specjalistą – lekarzem weterynarii lub/i behawiorystą zwierzęcym i rozważenie włączenia tabletek uspokajających dla psa. Postępowanie zależy od tego, jaki jest powód złego samopoczucia. Jeżeli zwierzę czegoś się boi, należy sprawić – przy pomocy odpowiednich metod – by dotychczas stresujący bodziec zaczął dobrze się kojarzyć lub aby przynajmniej stał się neutralny.
Jeśli przyczyną frustracji jest np. nieobecność opiekuna, nieumiejętność samodzielnej zabawy i relaksowania się, psu należy pokazać, że przebywając sam na sam ze sobą, również może się świetnie bawić i czuć bezpiecznie. W tych i innych sytuacjach stresowych tabletki uspokajające dla psa, przynajmniej na początku, mogą się bardzo przydać.
Czy łatwo zdobyć tabletki uspokajające dla psa?
Istnieją środki bez recepty, które możesz kupić w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie zoologicznym. Silniejsze leki, dostępne na receptę, zdobędziesz wyłącznie u lekarza weterynarii. O tym, czy są one psu niezbędne, decyduje lekarz. Jeżeli uzna, że w pierwszej kolejności należy zastosować inne metody, postępuj zgodnie z jego wskazówkami. Nie stosuj żadnych środków na własną rękę, bo nie są one obojętne dla organizmu, a nie posiadając specjalistycznej wiedzy, łatwo popełnić błąd i doprowadzić do tragedii!
Środki na uspokojenie – leki na receptę
Zanim zdecydujesz się na podanie psu konkretnego środka, musisz wiedzieć, jaki tak naprawdę masz wybór. Wśród środków wykazujących działanie uspokajające znajdziesz m.in. leki na receptę. Są to środki o bardzo silnym działaniu, które wymagają dokładnego dawkowania i szczegółowego ustalenia stanu zdrowia pacjenta. Różne rodzaje leków na receptę wykazują przede wszystkim działanie:
- przeciwlękowe;
- przeciwdrgawkowe;
- nasenne;
- rozluźniające.
Są podawane psom m.in. w przypadku silnych, długotrwałych stanów lękowych i depresyjnych, zaburzeń snu, lęku separacyjnego, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Lekarz, po przeprowadzeniu badań i zebraniu szczegółowego wywiadu, ustala dawkę odpowiednich tabletek uspokajających dla psa i czas ich podawania. Niezmiernie ważne jest to, aby ściśle przestrzegać wytycznych.
Tabletki uspokajające dla psa – witaminy i preparaty ziołowe
Wśród suplementów dostępnych bez recepty możesz znaleźć wiele mieszanek witaminowych (szczególną rolę odgrywają witaminy z grupy B) i preparatów z wyciągami z ziół. Ziołowe tabletki uspokajające dla psa mają w składzie m.in.:
- miłorząb japoński;
- rumianek;
- głóg;
- melisę;
- kozłek lekarski;
- dziurawiec zwyczajny.
Wykazują one łagodne działanie uspokajające w stanach niepokoju. Warto po nie sięgnąć w pierwszej kolejności, bo być może okażą się wystarczające. Równie ważne są wspomniane witaminy, zwłaszcza z grupy B, które regulują pracę układu nerwowego. Pies, jeśli otrzymuje zbilansowaną dietę, której podstawą jest wysokiej jakości karma, nie powinien zmagać się z niedoborem żadnych składników odżywczych. Czasem jednak, szczególnie w okresach wzmożonego stresu, konieczna może się okazać dodatkowa suplementacja.
Preparaty na uspokojenie – feromony
Feromony są naturalnymi związkami służącymi m.in. do przekazywania informacji. Mogą być alternatywą tabletek uspokajających dla psa. Ciekawymi feromonami są te wydzielane przez listwę mleczną suk podczas karmienia szczeniąt. Mają one na celu uspokoić młode i zapewnić im poczucie bezpieczeństwa. Jak się okazuje, feromony te mają pozytywny, wyciszający wpływ nie tylko na szczeniaki, ale również na psy dorosłe. Obecnie bez trudu możesz nabyć syntetyczne analogi psich feromonów. Występują one pod takimi postaciami jak:
- obroża;
- spray;
- krople;
- dyfuzor.
Ze względu na to, że nie wchłaniają się do organizmu, mogą być stosowane równolegle z lekami, z którymi nie wchodzą w interakcje.
Pies może się stresować lub nawet bać w różnych sytuacjach, także tych, które dla ciebie nie są potencjalnie stresujące. Pojawienie się nowego członka rodziny, zmiana otoczenia z powodu przeprowadzki, burza czy fajerwerki to tylko niektóre trudniejsze zdarzenia mogące wywołać psi stres, frustrację i lęk. Jeśli uważasz, że pupil nie radzi sobie z emocjami i potrzebuje pomocy, umów wizytę u weterynarza i skonsultuj się z zoopsychologiem. Być może tymczasowe wprowadzenie tabletek uspokajających dla psa okaże się konieczne i pomoże czworonogowi odzyskać spokój i radość!