Wyżły włoskie, zwane także bracco italiano, są życzliwymi i sympatycznymi towarzyszami codziennego życia. Zostały jednak wyhodowane jako psy pracujące i wiele ich cech do dzisiaj przypomina o ich myśliwskiej przeszłości. Obecnie jednak najczęściej występują jako towarzysze aktywnych rodzin.
Wyżeł włoski krótkowłosy – podstawowe informacje
Rozmiar | wysokość w kłębie: samice od 55 do 62 cm cm, samce od 58 do 67 cm masa ciała: od 25 do 40 kg, zależnie od wzrostu |
Szata | sierść: krótka, gęsta, połyskująca, miejscami grubsza maść: całkowicie biała lub biała z plamami, kropkami i cętkami od pomarańczowych po brązowe |
Długość życia | 10–12 lat |
Charakter | odporny, uniwersalny w pracy, posłuszny, zdystansowany |
Wyżeł włoski krótkowłosy – jak wygląda?
Wyżeł włoski krótkowłosy jest dosyć dużym i mocno zbudowanym psem. Jego wysokość w kłębie wynosi zazwyczaj od 55 do 67 centymetrów, a waga nie powinna przekraczać 30 kilogramów. Samice są nieco drobniejsze od samców.
Sierść jest krótka, a wzorzec dopuszcza następujące umaszczenia:
- białe,
- białe z pomarańczowymi łatami,
- biało-bursztynowe,
- dropiate,
- biało-kasztanowe.
Wyżeł włoski krótkowłosy – charakter
Psy tej rasy są łagodne i przyjaźnie nastawione w stosunku do ludzi i innych psów. Dobrze tolerują dzieci i mocno przywiązują się do całej rodziny. Najchętniej uczestniczą we wszystkich aspektach życia domowego.
Tak jak większość psów myśliwskich, wyżły włoskie lubią biegać na otwartej przestrzeni. Poruszają się kłusem i chętnie biegną przy rowerze, są także dobrymi towarzyszami do joggingu. Lubią też pływać i nosić w pysku różne przedmioty.
Chętnie współpracują z człowiekiem i są bardzo inteligentne. Tak jak wszystkie wyżły, mają silny instynkt łowiecki, dlatego trzeba zawsze trzymać je na smyczy lub lince.
Bracco italiano – zdrowie
Tak jak większość pracujących psów myśliwskich, bracco italiano jest odporny i silny. Średnia długość jego życia wynosi od 10 do 12 lat. Psy tej rasy długo dojrzewają zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym.
Niestety, włoscy hodowcy nie są skłonni do dzielenia się informacjami na temat problemów zdrowotnych tych psów. Tak jak większość dużych i masywnych zwierząt, wyżły włoskie są narażone na dysplazję stawów biodrowych. Luźna skóra na głowie może także generować pewnego rodzaju problemy z oczami.
Wyżeł włoski – pielęgnacja
Pielęgnacja sierści wyżła włoskiego nie jest szczególnie trudna. Szczególnej uwagi będą od ciebie jednak wymagały jego uszy i oczy. Trzeba regularnie kontrolować ich stan i zgłaszać się do weterynarza w przypadku niepokojących zmian czy urazów mechanicznych.
Bracco italiano – hodowla
Wyżły włoskie nie są w Polsce szczególnie popularną rasą. W Związku Kynologicznym w Polsce zarejestrowanych jest jednak kilka hodowli bardzo cenionych w całej Europie.
Jeżeli chcesz znaleźć szczeniaka dla siebie, przejrzyj listę aktywnych hodowli, które są dostępne na stronie ZKwP.
Wyżeł włoski – cena
Jeżeli planujesz zakup szczeniaka tej rasy, będziesz musiał liczyć się z kosztami od 6 do nawet 7 tysięcy złotych. Sprowadzenie psa z jednej z zagranicznych hodowli to koszt około 2-3 tysięcy euro.
Wyżeł włoski – historia rasy
Psy rasy bracco italiano takie, jakie znamy dzisiaj, znane były już w okresie średniowiecza. Jednak szczyt ich popularności przypada na czasy odrodzenia, kiedy to zaczęły pojawiać się coraz częściej na arystokratycznych dworach.
Z początku wyżły włoskie miały za zadanie zaganiać ptaki do sieci. Po wynalezieniu broni palnej ich najważniejszą rolą było wystawanie i aportowanie zestrzelonej zwierzyny.
Na przełomie XIX i XX wieku rasa zaczęła podupadać. Ze względu na starania jej miłośników zachowano jednak linie hodowlane i z czasem ustalono wzorzec, który oficjalnie został przyjęty przez FCI w 1949 roku. Od tamtej pory jednak wyżły włoskie są popularne przede wszystkim w swojej ojczyźnie. W Polsce mieszka dzisiaj zaledwie kilkadziesiąt osobników tej rasy.
Bracco italiano – dla kogo jest ten pies?
Wyżeł włoski wśród swoich miłośników ceniony jest przede wszystkim ze względu na przyjazny charakter. To łagodny olbrzym, który bardzo lubi dzieci i dobrze czuje się w dużych rodzinach. Nie lubi samotności i zdecydowanie nie nadaje się do kojca.
Bracco italiano nie sprawdzi się w roli stróża. Jest zbyt przyjaźnie nastawiony do wszystkich napotkanych osób. Raczej nie poleca się go do domów z kotami i innymi małymi zwierzętami, ponieważ jego instynkt łowiecki jest bardzo silny.
Tak jak większość wyżłów, pies ten najlepiej czuje się w sąsiedztwie pól i lasów. Ma skłonności do ucieczki i teren, na którym mieszka, powinien być dobrze zabezpieczony. Pomimo masywnej budowy te psy naprawdę wysoko skaczą.
Wyżeł włoski krótkowłosy – galeria zdjęć
Wyżeł włoski – ciekawostki
Przez niektórych historyków kynologii bracco italiano uważany jest za protoplastę wszystkich wyżłów.
Budowa ciała psów tej rasy jest zdecydowanie cięższa i mocniejsza w porównaniu do innych wyżłów. W obrębie rasy funkcjonują równolegle dwie linie hodowlane. Bracco italiano wywodzące się z Lombardii są nieco tęższe. Te z Piemontu z kolei mają lżejszą budowę, dostosowaną do polowań w górach.
Wyżły włoskie nie są popularne poza swoją ojczyzną, jednak mają swoich miłośników na całym świecie. Nic dziwnego, to bardzo inteligentne, przyjazne i kochające psy, które świetnie radzą sobie także na polowaniach.
Bibliografia
Wzorzec FCI nr 202, 22.05.2016/PL (data polskiego tłumaczenia), https://www.zkwp.pl/wzorce/202.pdf, tłumaczenie z języka włoskiego: Anna Musiał, data publikacji obowiązującego wzorca: 13.11.2015.