Szwedzki lapphund

Szwedzki lapphund należący do północnych psów pasterskich jest obecnie czworonogiem stosunkowo mało popularnym. Jednak z roku na rok zainteresowanie tą rasą rośnie. Przyczyniają się to tego: jego wyjątkowo czuły charakter, chęć współpracy z człowiekiem i piękny, intrygujący wygląd. To pies wszechstronny i oddany opiekunowi. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Sprawdź!

Szwedzki lapphund – podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: samice ok. 43 cm, samce ok. 48 cm
masa ciała: od 19 do 21 kg
Szatasierść: obfity, odstający od ciała włos okrywowy tworzący kryzę, lekko skręcony, gęsty podszerstek
maść: jednolicie czarna, dopuszczalne brązowe refleksy i białe znaczenia na klatce piersiowej, łapach, końcu ogona 
Długość życia11–14 lat
Charakterczuły, pojętny, łatwy do ułożenia, posłuszny, wytrzymały

Szwedzki lapphund – historia rasy

Historia tego niezwykłego szpica jest długa i z tego względu nie do końca jasna. Wiadomo natomiast, że już przed wiekami był wykorzystywany w krajach nordyckich, głównie przez Lapończyków, do wypasania reniferów. W późniejszym czasie zajmował się również zaganianiem owiec. Szwecja uznała rasę oficjalnie w 1944 roku.

Wygląd rasy szwedzki lapphund

Jest to pies średniej wielkości. Wysokość w kłębie wynosi 48 cm dla psów i 43 cm dla suk. Odchylenie od normy nie może przekraczać 3 cm. Waga psa wynosi około 20 kg. Ma on wygląd typowego szpica. Jego sierść jest niezwykle bujna, podwójna, co czyni ją odporną na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Włos na ogonie jest bardzo gęsty i długi. Na szyi tworzy charakterystyczną kryzę. Występuje najczęściej w umaszczeniu jednolicie czarnym. Dopuszczalne są brązowe refleksy i niewielkie białe znaczenia na końcu ogona, łapach i klatce piersiowej. 

Svensk lapphund – charakter

Czworonóg ten jest sympatycznym i czułym stworzeniem. Mocno przywiązuje się do swojej rodziny i jest jej niezwykle oddany. Niezbyt dobrze znosi samotność, zatem już od szczenięcia powinien być konsekwentnie uczony samodzielnego pozostawania w domu. Nieprzyzwyczajony do tego pod wpływem stresu i frustracji może ujawnić destrukcyjne zapędy. Choć sam jest niewielki, potrafi spowodować całkiem spore szkody materialne! W stosunku do obcych pozostaje nieufny. To czyni z niego bardzo dobrego, czujnego i dość hałaśliwego stróża (co może z kolei stanowić problem, jeśli ma zamieszkać w bloku).

Szwedzki lapphund, czyli pies dla aktywnych!

Szpic ten jest zwierzęciem naprawdę energicznym, nie nadaje się zatem do roli psa „kanapowego”. Szwedzki lapphund każdego dnia potrzebuje sporej dawki aktywności fizycznej i umysłowej. To prawdziwy sportowiec, który doskonale sprawdzi się nawet w wielu dyscyplinach kynologicznych, jak na przykład agility. Ponadto świetnie odnajdzie się, chociażby, w tropieniu.

Szpic ze Szwecji – socjalizacja i szkolenie 

Jak każdy pies, szwedzki lapphund wymaga przeprowadzenia umiejętnej socjalizacji, habituacji oraz szkolenia – przynajmniej z podstaw posłuszeństwa. Codzienna praca z psem pozwala na budowanie więzi, zaufania i poczucia bezpieczeństwa. Dlatego tak istotne jest znalezienie renomowanej hodowli, zarejestrowanej w ZKwP, w której hodowca przygotuje swego rodzaju „bazę” do dalszej prawidłowej pracy i zapewni ci pomoc oraz wsparcie.

Jeśli masz wątpliwości, czy poradzisz sobie samodzielnie ze szkoleniem, poszukaj zaufanego instruktora, który oferuje lekcje w twojej okolicy. Zacznij od tzw. psiego przedszkola, w którym pies pozna podstawowe komendy i doświadczy bezpiecznego kontaktu z innymi czworonogami. Możesz zapisać na zajęcia szczeniaka już w 4. miesiącu życia.

Zdrowie i pielęgnacja szwedzkiego lapphunda

Szwedzki lapphund nie wykazuje szczególnych problemów ze zdrowiem, nie ma predyspozycji genetycznych do groźnych chorób i jest raczej długowieczny. Niemniej warto zwrócić uwagę na wzrok i stawy. Niektóre osobniki mogą cierpieć na choroby oczu oraz dysplazję stawów. Ze względu na długą, gęstą szatę pielęgnacja powinna być regularna. Szczotkowanie psa kilka razy w tygodniu zapobiegnie tworzeniu się kołtunów i pozwoli na zachowanie pięknej, zdrowo wyglądającej sierści.

Szwedzki lapphund – hodowla

Co warto o niej wiedzieć? Przede wszystkim to, że bezwzględnie powinna być zarejestrowana w ZKwP! W internecie znajdziesz liczne ogłoszenia sprzedaży. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup, porozmawiaj z hodowcą, odwiedź go, przyjrzyj się matce szczeniąt i warunkom, w jakich żyje wraz z maluchami. Jeśli cokolwiek budzi twoje wątpliwości, nie decyduj się na finalizację transakcji. Szczeniaki kosztują średnio 3000–5000 zł. 

Szwedzki lapphund to pies wyjątkowy, który z pewnością szybko skradnie twoje serce, jeśli tylko dasz mu szansę. Zanim zdecydujesz się na zaproszenie go do swojego domu, przygotuj się odpowiednio i zdobądź niezbędną wiedzę na temat jego potrzeb i wymagań. Dzięki temu początek waszej przygody będzie wspaniały!

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 135 / 22.02.2012/EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/135.pdf, tłumaczenie: Olga Jakubiel, rewizja i uzupełnienie tłumaczenia polskiego sierpień 2022 Mirosław Redlicki, data publikacji obowiązującego wzorca: 10.11.2011

Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz