Staffordshire bull terrier

Staffordshire bull terrier to pies, który wyróżnia się niezwykle ekspresyjną mimiką i sympatycznym charakterem. Jest bardzo inteligentnym i pojętnym zwierzęciem, które stosunkowo szybko się uczy. Mimo wszystko jego mocny charakter i upór mogą sprawiać, że szkolenie nie przebiega tak płynnie, jak życzyłby sobie tego opiekun. Wymaga konsekwentnego i doświadczonego przewodnika. 

Wrażenie ogólneKrótkowłosy, proporcjonalny, silny, muskularny, aktywny, zwinny
Kraj pochodzeniaWielka Brytania
Klasyfikacja FCIGrupa 3 teriery,
sekcja 3 teriery typu „bull”
UżytkowanieTerier
Rozmiar35,5 – 40,5 cm w kłębie
WagaPsy: 12,7 – 17 kg,
Suki: 11 – 15,4 kg
SzataKrótka, gładka i przylegająca
UmaszczenieCzerwone, płowe, białe, czarne, błękitne, pręgowane w każdym odcieniu; niepożądane: czarna podpalana, wątrobiana
Długość życia12–14 lat
CharakterNieposkromiona odwaga, wytrwałość, inteligencja, serdeczność, dobry z dziećmi, śmiały, nieustraszony

Staffordshire bull terrier – wygląd

Wzorzec FCI zakłada, że staffordshire bull terrier jest psem o mocnej i umięśnionej sylwetce. Krótka głowa, muskularna szyja i prosty tułów sprawiają, że jest to pies niezwykle silny i odporny. Mimo wszystko nie należy on do dużych ras. Pożądana wysokość w kłębie nie przekracza 40 centymetrów. Samce ważną około siedemnastu kilogramów, natomiast samice są tylko nieznacznie lżejsze. 

staffordshire bull terrier w  lesie

Staffordshire bull terrier – umaszczenie i sierść

Staffiki to psy krótkowłose. Ich sierść jest błyszcząca i gładko przylega do ciała. Psy te występują w różnej maści. Dopuszczalne są między innymi:

  • czarna
  • biała
  • czerwona
  • błękitna
  • pręgowana
  • z białymi łatami.

Najbardziej popularna jest oczywiście maść staffordshire bull terrier blue. Takie psy często można spotkać w hodowlach. 

Staffordshire bull terrier – usposobienie 

staffordshire bull terrier leży na trawie

W przypadku rasy staffordshire bull terrier temperament odgrywa bardzo ważną rolę. Są to bowiem psy o niezwykle silnym charakterze. Z natury są wesołe i ciekawskie, ale także bardzo pewne siebie i dominujące. Lubią być w centrum uwagi a swoje uczucia do opiekuna (i nie tylko) wyrażają w bardzo ekspresyjny sposób. Skaczą, drapią i oblizują każdy obszar ciała, do którego tylko mają dostęp. 

Charakter psów tej rasy wyraża się także w skłonności do niszczenia elementów wyposażenia domu. W chwilach emocji mogą być niebezpieczne, zarówno dla ludzi, jak i dla przedmiotów martwych. Właśnie dlatego bardzo ważnym elementem szkolenia jest nauka wyciszania się i odpoczynku. Psa od szczeniaka warto zapoznawać z klatką kennelową, która powinna być dla niego miejscem dającym poczucie bezpieczeństwa i pozwalającym na relaks.

Staffordy to bardzo inteligentne psy, które ze względu na swój charakter potrzebują intensywnego szkolenia i socjalizacji, która powinna rozpocząć się jeszcze w hodowli. Staffiki są uparte i pewne siebie. Do nauki potrzebna jest im przede wszystkim motywacja. Dlatego dobrą metodą jest nauka przez zabawę, intensywna socjalizacja i pozytywne wzmacnianie. 

Staffordshire bull terrier – zdrowie

Staffordshire bull terrier w ogrodzie

W przypadku rasy staffordshire bull terrier choroby genetyczne zdarzają się stosunkowo rzadko. Warto jednak pamiętać, że wiele zależy od planu hodowlanego. Osobniki obciążone genetycznie powinny być wyłączone z rozrodu. 

Schorzenia typowe dla tej rasy noszą trudne do zapamiętania nazwy. Są to L–2–HGA oraz katarakta. Pierwsza z nich jest metaboliczną, genetyczną i niestety nieuleczalną chorobą, która dotyka układu nerwowego. Spośród jej najbardziej charakterystycznych objawów wymienić można: 

  • chwiejny chód
  • drgawki
  • demencję 
  • skurcze mięśni
  • stany otępienia lub wręcz przeciwnie – nadpobudliwość. 

Objawy mogą pojawić się pod wpływem intensywnych emocji lub dużego wysiłku fizycznego. 

Katarakta z kolei dotyka narządu wzroku. Jej pierwsze objawy pojawiają się najczęściej w wieku dwóch-trzech lat. Obydwie te choroby mają podłoże genetyczne. W dobrych hodowlach przeprowadzane są badania, które pozwalają wykluczyć z rozrodu obciążone osobniki. 

W przypadku rasy staffordshire bull terrier długość życia wynosi średnio od 12 do 14 lat. Są to więc psy stosunkowo długowieczne. 

Staffordshire bull terrier – pielęgnacja

Staffordshire bull terrier szczeniak

Pielęgnacja psów tej rasy nie jest szczególnie trudna. Krótka sierść wymaga regularnego wyczesywania w celu usuwania martwego włosia. Przyda się do tego zwykłe metalowe zgrzebło lub gumowa rękawica. Staffika wystarczy kąpać w momentach, kiedy wymaga tego sytuacja – na przykład po intensywnym spacerze, kiedy pies jest wyraźnie brudny. Niepotrzebne są do tego żadne specjalne kosmetyki. 

U rasy staffordshire bull terriera żywienie nie odbiega od pożądanego jadłospisu psów innych ras. Zwierzęta te, ze względu na swoją energiczność, raczej nie są narażone na otyłość. Powinny jednak spożywać dobrej jakości bezzbożową karmę. Warto rozważyć także dietę BARF. 

Staffordshire bull terrier – hodowla

staffordshire bull terrier szczeniak na fioletowym tle

Staffy to stosunkowo popularna rasa, dlatego nie jest trudno znaleźć dobrą hodowlę. Pamiętaj jednak, że na uwagę zasługują tylko takie, które są zarejestrowane w Związku Kynologicznym w Polsce. Przynależność do tej organizacji daje możliwość wystawiania pieskom rodowodów FCI. Te, uznawane przez międzynarodową społeczność kynologiczną dokumenty poświadczają o zgodności danego szczeniaka ze wzorcem rasy. 

Staffordshire bull terrier – cena

Za szczeniaka rasy staffordshire bull terrier z hodowli ZKwP będziesz musiał zapłacić od trzech i pół do sześciu tysięcy złotych. Cena jest wypadkową wielu czynników – doświadczenie hodowcy, zgodności szczeniaka ze wzorcem rasy, a także jego maści. Zdecydowanie najdroższy okaże się staffik blue. 

Ogłoszenia z podejrzanie tanimi szczeniakami wskazują na pseudohodowle. Nie warto się nimi interesować.

Pies staff – historia rasy

Tak jak wszystkie teriery typu bull, Stafford także powstał w Wielkiej Brytanii w XIX wieku. Jest wynikiem krzyżówki Old English Bulldoga z różnymi odmianami terrierów. W ten sposób połączono siłę i odwagę buldoga z żywiołowością i zwinnością terriera. 

Rasa ta została wyhodowana do walk psów oraz polowania na szczury. Kiedy na Wyspach Brytyjskich walki psów zostały zakazane, staffiki stopniowo zaczęto wykorzystywać jako psy towarzyszące i rodzinne oraz stróżujące.  Ich wygląd zasadniczo się nie zmienił. 

Rasa została oficjalnie uznana w 1935 roku. Obecnie psy tej rasy są jednymi z najpopularniejszych czworonogów w Wielkiej Brytanii. W naszym kraju cieszą się dużą popularnością od lat dziewięćdziesiątych. Niestety, ciągle panuje przekonanie, że są to psy agresywne, przez co często trafiają one w ręce nieodpowiedzialnych opiekunów. 

Staffordshire bull terrier – dla kogo?

W przypadku rasy staffordshire bull terrier opinie zarówno hodowców, jak i opiekunów potwierdzają kwestię doświadczenia i konsekwencji jako klucza do sukcesu. Są to wesołe i sympatyczne psiaki, które darzą swoich bliskich ogromnym uczuciem. Ich mocny charakter i upór wymagają jednak  intensywnego i wcześnie rozpoczętego szkolenia. Socjalizacja także powinna rozpocząć się już we wczesnym szczenięctwie. 

Staffiki są niewielkie, dlatego z powodzeniem mogą mieszkać w mieszkaniu w bloku. Potrzebują jednak dużej aktywności, dlatego konieczne są długie i urozmaicone spacery. Ze względu na swoją budowę nie są to psy predysponowane do wyczynowego uprawiania sportu. Chętnie jednak aportują a odpowiednio motywowane szybko uczą się nowych sztuczek. 

Psy tej rasy potrzebują bardzo świadomego i doświadczonego opiekuna. Nie nadają się na pierwsze psy. Już od początku wspólnej przygody zaleca się korzystanie z usług psiego przedszkola i konsultacje z dobrym szkoleniowcem. Odpowiednio prowadzone będą fantastycznymi psami towarzyszącymi, także dla rodzin z dziećmi. Chętnie patrolują teren i są dobrymi psami stróżującymi

Staff – pies, którego nie znacie. Ciekawostki

  • W przypadku rasy staffordshire bull terrier uścisk szczęki posiada moc około stu pięćdziesięciu kilogramów. Informacje o rzekomych trzech czy pięciu tonach to mity.
  • Psy te należą do grupy TTB (terrierów typu bull).
  • W niektórych krajach posiadanie psa tej rasy wymaga pozwolenia.

Staffordshire bull terrier to niewielki, ale niezwykle silny i energiczny pies. Jest bardzo pozytywnie nastawiony do człowieka. Przy szkoleniu wymaga jednak motywacji i musi wiedzieć, że wykonywanie konkretnych poleceń będzie dla niego opłacalne. W naszym kraju nie ma regulacji co do posiadania psów tej rasy. Chociaż wielu osobom wydają się bardzo atrakcyjne, ich zakup powinien być bardzo dobrze przemyślaną decyzją. Pamiętaj, że jest to bardzo wymagająca, chociaż wdzięczna rasa. 

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 76 /20.01.1998/F/D/GB, https://www.zkwp.pl/wzorce/76.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 24.06.1987.

Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz